A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Paprika termesztése: Ültetés, trágyázás, metszés és betakarítás
A paprika termesztése haladó kertészek és teljesen kezdők számára egyaránt könnyen kivitelezhető. Csak legyél óvatos az öntözéssel, trágyázással és metszéssel. Ezt az ízletes és egészséges finomságot virágágyásban, üvegházban, de akár lakásban, erkélyen is termesztheted virágcserépben. Munkád eredménye egy vitamindús zöldség, ráadásul a növény akár otthonod dísze is lehet.



Paprika előnevelése
A paprika magról történő termesztésének ideális ideje januártól februárig tart. Áztasd be a vásárolt magokat langyos vízbe legalább 24 órára, ez felgyorsítja a csírázási folyamatot. A nedves vatta vagy vattapamacsok megfelelőek a csíráztatáshoz. Amint a magok elkezdenek kis gyökereket ereszteni, ideje átültetni őket a talajba.
Helyezz jól megnedvesített földet az előkészített cserépbe. A kicsírázott magokat tedd a felületére, enyhén szórd be őket a földdel, majd ismét nedvesítsd be. A paprika fényt, hőt és magasabb páratartalmat igényel. Ezért tartsd a magokat tartalmazó cserepeket, majd a kihajtott növényeket 25 °C körüli hőmérsékleten. A magas páratartalom azért ajánlott, hogy a föld felülete ne száradjon ki. A megfelelő fény érdekében pedig ideális a kicsírázott magokat a déli ablakban elhelyezni.
- Áztasd a magokat 24 órán át langyos vízbe.
- Vidd át nedves vattára (csírázási folyamat).
- Csírázás után helyezd át a magokat egy nedves földet tartalmazó tartályba.
- Helyezd a tartályokat világos és meleg helyre (déli oldalra).

Amint meglátod az első leveleket a növényeken, ideje elültetni őket. Egy doboz vagy akár joghurtos poharak is megteszik a víz elvezetésére fúrt lyukkal. Ha ültetőládát választasz, a növényeket egymástól legalább 5 cm távolságra ültesd, hogy elegendő helyük maradjon a további növekedésükhöz. Egy héttel az átültetés után kezdd el a paprikatrágya használatát, és fontold meg, hogy szükséges-e növénytámaszt használnod. Kezdetben elég lesz egy fa nyárs, majd fokozatosan egy magasabb rúd vagy karó.
Az is fontos, hogy a növényt ültetés előtt megerősítsd. Kezdetben elég minden reggel körülbelül 2 órát szellőztetni őket. Fokozatosan növeld ezt az időtartamot. Egy héttel az ültetés előtt szinte folyamatosan szellőztetni kell. És honnan lehet tudni, hogy eljött a paprikapalánták kiültetésének megfelelő időpontja? Csak egy vonalzóra vagy mérőszalagra, vagy jó szemre van szükség. A növényeknek körülbelül 13 cm magasnak, 5 mm vastag szárúnak kell lenniük, valamint bőséges lombozattal és jól fejlett gyökérzettel kell rendelkezniük.

Ültetés
A paprikát általában a szabadban, ágyásban termesztik, de annak sincs akadálya, hogy otthon cserépbe ültesd a növényeket – erről bővebben a Hogyan termessz paprikát (szabadban/beltérben) részben. Ha a virágágyás mellett döntesz, körülbelül 14 nappal az ültetés előtt fedd le a földet fekete, nem szőtt anyaggal. Ez elősegíti a talaj felmelegedését, amire a paprikának szüksége van, és a későbbiekben megkönnyíti a gyomok elleni küzdelmet is.
Válassz napos és szellős helyet a növények számára. Jó helyük lesz a hüvelyesek, sütőtök, gyökérzöldségek vagy kukorica mellett. Ügyelj azonban arra, hogy legalább 3 évig pihentetni a helyet, ahol előzőleg paprika termett.

Egymás mellé két paprikát is ültethetsz. A növények így egymásnak dőlnek, megvédik magukat a széltől, és helyet takarítanak meg az erkélyen vagy az üvegházban. A virágágyásba egyenként ültethetsz nagy termésű növényeket, de ne feledkezz meg a megfelelő megtámasztásról sem. Ez nemcsak a széltől, hanem termés súlya alatt letörő ágaktól is véd.
Mikor kell elültetni a paprikát
A paprikát a tavaszi fagyok után, azaz május közepe táján javasolt a kültéri ágyásba ültetni. Ha rendelkezel üvegházzal, már április végén elültetheted őket benne a kert napos oldalára.
Milyen messze és milyen távolságra ültesd a paprikát
Minden fajtának megvannak a saját igényei, figyelembe véve a méretüket. A paprika ültetési távolsága átlagosan 40-60 cm. Ugyanakkor a földben lévő lyukat elég mélyre kell ásni - úgy, hogy a gyökérgolyó néhány centiméterrel a felszín alatt legyen.
Hogyan öntözd a paprikát
Nincs általános tanácsunk arra vonatkozóan, hogy mennyit és milyen gyakran öntözd a paprikát. Mindig vedd figyelembe a termesztési helyet vagy tárolót, valamint az aktuális időjárást. Elmondható azonban, hogy a paprika szereti a megfelelő öntözést a vegetációs időszakban.
A növényeket rendszeresen és egészen a gyökerekig öntözd. A víz legyen a talajéhoz hasonló hőmérsékletű. A reggeli öntözést javasoljuk, különösen melegebb napokon. Ha túlságosan hagyod kiszáradni a talajt, különösen a termő időszakban, a paprika nem lesz lédús, és a végei kiszáradhatnak. Öntözéskor ügyelj arra is, hogy ne nedvesítsd be a leveleket, mert ez a növény gombás megbetegedéseit okozhatja.

Mivel trágyázd a paprikát
A paprika többek között tápanyagfelvétel szempontjából is igényes. Ezért az ültetés előtt a talajt komposzttal vagy műtrágyával kell kiegészíteni. Adj hozzá tápanyagokat a növekedési időszakban. A virágzás és a termés első jelei alatt adj elegendő káliumot a talajnak, és kerüld a nitrogént. Használhatsz nitrogén műtrágyát az elején, amikor azt szeretnéd, hogy a növény leveleket eresszen és elágazzon a szára.
A vásárolt trágyán kívül házi készítésűt is használhatsz a paprikához - például csirketrágyát. Ez számos hasznos anyagot (nitrogént, foszfort, káliumot vagy kalciumot) tartalmaz, amelyek elősegítik a fotoszintézist vagy javítják a talaj általános minőségét. Öntsd fel a trágyát vízzel, és hagyd erjedni zárt vödörben két hétig. Utána csak oda kell adni a növényeknek. A paprika csirketrágyával történő trágyázása gazdag terméssel kecsegtet, de a használatakor meglehetősen erős szagra számíthatsz.

Paprika termesztése (szabadban/beltérben)
A paprika szabadban virágágyásban, üvegházban vagy fóliasátorban is termeszthető. Otthoni környezetben a virágcserépben, ültetőládában vagy ültetőzsákban való termesztése sem okoz gondot. Ügyelj arra, hogy a megfelelő cserepet, helyet és egyéb feltételeket válaszd.
Termesztés cserépben
A paprika cserépben való termesztéséhez a növekedésük szempontjából megfelelő fajtákat kell kiválasztani. A fajtaválasztás mellett a megfelelő cserép kiválasztása is fontos. Ideális egy legalább 25 cm mély cserép vízelvezető lyukakkal.
Ne feledkezz meg a vízelvezető rétegről sem, amelyet nem szőtt anyaggal választhatsz el a talajtól. Így a nedvesség jobban megmarad a cserépben. Vásárolhatsz klasszikus kerti földet, és összekeverheted egy kis komposzttal. A paprika ültetőzsákban való termesztése hasonlóan működik. Csak vágd le az alsó sarkait, hogy a felesleges víz jobban el tudjon folyni.
Ne tedd a cserepeket az északi oldalra a hideg miatt. Ahogy fentebb írtuk, a paprika a meleget részesíti előnyben. Ehhez kapcsolódik a rendszeres öntözés is, amelyre minden nap szükség van a cserépben való termesztéséhez. Ha úgy döntesz, hogy otthon, lakásban termesztesz paprikát, akkor a beporzásban is segítened kell majd. A növény önbeporzó, tehát a saját pollenje porozza be. Csak enyhén meg kell rázni, vagy segítségül vehetsz egy ecsetet is.
Zöldségek és gyümölcsök az erkélyen Hogyan nevelj paradicsomot

Üvegházban termesztés
A paprika kedveli a meleget és a magas páratartalmat, ideális üvegházban vagy fóliasátorban termeszteni. A falak és a tető a széltől és a heves esőtől is védi a növényeket. Itt ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a cserépben történő növények termesztésére - rendszeres öntözés vagy beporzás. Ha magasabb fajtát választottál, ne feledkezz meg a támasztékról sem.
Népszerű fajták
Vess egy pillantást néhány fajtára, amelyeket a kertészek szívesen vásárolnak virágágyásaikba vagy erkélyeikre. A táblázatban megtalálod a termés magasságát, ízét és méretét, ideális elhelyezkedését és tippeket a paprika feldolgozásához.
Magasság | Termés | Paprika felhasználása | Elhelyezés | |
Amy paprika | 80–100 cm | közepes (kb. 8-10 cm), édes | közvetlen fogyasztás, sütés, töltelék | üvegház |
Kápia paprika | 60–90 cm | nagyobb (kb. 10–15 cm), édes | közvetlen fogyasztás, saláták, grillezés | üvegház, virágágyás |
Ramiro paprika | 80–100 cm | nagy (35 cm-ig), édes | közvetlen fogyasztás, saláták | virágágyás, virágcserép |
Kecskeszarv paprika | 80–90 cm | kisebb (kb. 5 cm), fűszerestől élesig | szószok, pácok, szárítás | ágy |
Granova paprika | 100 cm-ig | közepes (kb. 8-10 cm), erős és édes ízű | közvetlen fogyasztás, szószok, töltelékek | virágágyás, üvegház |
Sajttal töltött grillezett paprika Zöldségek és gyümölcsök tárolása a hűtőben A zöldségek és gyümölcsök feldolgozása

Hidroponikus termesztés
Egyre népszerűbb ez a termesztési mód, főleg azon „városi kertészek” körében, akik nem rendelkeznek kerttel vagy elég hellyel. A helytakarékosság mellett a módszer további előnye, hogy föld nélkül is működik. Kelleni fog hozzá:
- víz,
- trágya,
- tápanyagok,
- virágcserép,
- duzzasztott agyag,
- kaspó,
- vízjelző (a kaspóban lévő víz ellenőrzéséhez).
Használhatsz speciális hidroponikus növesztő dobozt is LED világítással. Ezután a növényeket csak körülbelül 14 naponként szükséges öntözni, és védeni kell a huzattól és a téltől. Az eredmény a növény gyors gyökeresedése, gyors növekedése és több termés lesz.

Metszés
A paprika metszésével akár 20%-kal növelheted a terméshozamot. A megmetszett szárnak köszönhetően a növény magasságának növekedése kissé lelassul, a növény pedig boldog lesz, mivel több fényt fog kapni és jobban szellőzik majd. A rovarok könnyebben beporozzák a virágokat, és ezt követően a termés is szebben beérik.
A növényeket azonban csak akkor szabad metszeni, ha már legalább 30 cm magasak. Ha pedig az első levelek alatt új hajtásokat veszel észre, vágd le azokat is. A növény energiát nyer az új felső hajtásokhoz, virágokhoz és a terméshez. Az alábbi pontokban összefoglaltuk a helyes metszési eljárást:
- Fogj egy éles és tiszta ollót, vagy moss kezet, esetleg vegyél fel kesztyűt.
- Mindig vágd/csípd le az ágak hajtásait közvetlenül két szemközti gally találkozási pontja felett.
- Csak a rügyeket vágd le.
- A hajtást és a leveleket a fő szártól kb. 1 cm-re metszd le (ezzel elkerülhető, hogy a szár felülete megrongálódjon).
- A cél az, hogy csak rövid oldalhajtások maradjanak.
Mivel a növények betegségei a leveken keresztül terjednek, a fertőzést ujjal vagy ollóval is továbbadhatod a többi növénynek. A tiszta kéz, kesztyű vagy olló tehát az alapja annak, hogy ne jussanak át a fertőzések lemetszett hajtásokra.

Mikor kell a paprikát betakarítani
A betakarítási idő attól függően változik, hogy mire termeszted a paprikát. Ha közvetlen fogyasztásra szánod, az ideális betakarítási idő az augusztus. Ezek általában édes és lédús termések lesznek. De ha inkább főzéshez szeretnéd használni őket, akkor szüreteld be őket, amikor még zöldek vagy zöldessárgák, kemények és kevésbé édesek. Így az ételek paprikásabb ízűek lesznek, és nem túl édesek. Általánosságban azonban elmondható, hogy a paprikát fokozatosan, az érés során és az első fagyok előtt érdemes betakarítani.
A leggyakoribb hibák a termesztés során
Annak érdekében, hogy gazdag legyen a termés és a munkád ne menjen kárba, be kell tartanod azokat az alapvető szabályokat, amelyeket ebben a cikkben említettünk a paprika ültetése és termesztése során. Kerüld el például az alábbi hibákat:
- Nem megfelelő hőmérséklet,
- huzat (például üvegházban az ajtó mellett),
- nem megfelelő fény,
- nem szeded le az oldalhajtásokat és a virágokat,
- nem megfelelő nedvesség,
- vetés minőségi műtrágya nélkül.

A paprika kártevői és betegségei
Kártevők
A leggyakrabban előforduló kártevők közé tartoznak a levéltetvek és a liszteskék (kis fehér legyek). A növényen találkozhatunk még takácsatkákkal (a finom pókhálókról felismerhető), rojtosszárnyúakkal (a leveleken apró ürülékdarabok), póréhagymafej-aknázólegyekkel (öregebb leveleken világos csíkok láthatók) vagy a paprikalepkével (gyakran hernyók a termések belsejében).
Permet, ragasztólapok, vagy a fertőzött növényrészek eltávolítása segít a kártevők ellen. A levéltetvektől szappanos vízzel, Mospilan 20 SP-vel vagy ökológiai olaj alapú permetszerekkel is megpróbálhatsz megszabadulni. A liszteskék esetében azt javasoljuk, hogy a lehető leggyorsabban avatkozz be, és használd például a már említett ragasztólapokat.

Betegségek
A kártevők mellett a paprikán különféle gombákkal és egyéb betegségekkel is találkozhatunk. Ezek gyakran a levelek és a termés deformációjában és elszíneződésében nyilvánulnak meg. A leggyakoribb okok a rendszertelen öntözés, a hőmérséklet-ingadozás, a kalciumhiány, a túlzott kálium, de genetikai rendellenességek is.
Betegségek megnyilvánulása | Ok | Megoldás |
Fekete és barna foltok a paprikán | kalciumhiány | kalcium kiegészítése lombtrágyával (közvetlenül a levelekre permetezve) |
Paprika száraz rothadása | rossz táplálkozás, nedvességhiány, kalciumhiány | ellenállóbb fajták termesztése, tápanyagok kiegészítése, rendszeres öntözés |
Paprika leveleinek fonnyadása | üvegház elégtelen szellőzése / nem megfelelő öntözés | üvegház intenzív szellőztetése, növények reggeli öntözése |
További inspirációk a számodra

A legszebb ajándékok anyák napjára: mivel lephetnéd meg édesanyádat idén?

Tavaszi kerti munkák

Válassz tökéletesen tavasszal is: A legjobb ajánlatok az Árukeresőn várnak!

Húsvéti hagyományok: Milyen szokások kísérik a húsvétot Magyarországon és szerte a világon?

Húsvéti tojásfestés természetesen - hagymahéjjal, céklával, kávéval

Húsvéti díszek saját kezűleg

A talaj előkészítése tavasszal

Hol terem a medvehagyma, miről ismered fel és hogyan tárold?

Kerékpárra, rollerre és deszkára fel!

Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni?

Tavaszi és őszi méregtelenítés: hogyan, mikor és kinek ajánlott?

Vöröshagyma termesztése magról vagy dughagymából: Mikor és hogyan kell ültetni és betakarítani

A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök

Hogyan termessz paradicsomot: Vetés, metszés, trágyázás és betakarítás

Szobanövények átültetése: mikor, hogyan és mivel

Gondoskodj a virágaidról, növényeidről!

Gyepápolás

Hogyan fogyaszd a medvehagymát? Fedezd fel pesto és leves receptjeinket

Hogyan kezdj el futni és maradj movitált: tippek kezdőknek és haladóknak

Idén nyáron frissülj fel a saját medencédben!

Klíma, ventilátor vagy párásító: tiszta és friss levegő a városban is

Töltsd a szabadidőd a kertben!

Tartsd karban a kerékpárod!

Tavaszi nagytakarítás: köszöntsd a tavaszt pókhálók nélkül!

Fokhagyma termesztése a kertben: Tavaszi és őszi ültetés, áztatás, trágyázás, betakarítás és tárolás

Tulipán termesztése a kertben: Hogyan és hova ültessünk hagymás növényeket ősszel és tavasszal?

Apák napja: a legjobb ajándékok és ötletek közös programokhoz

Hogyan gondoskodj az autódról tavasszal?

Nemzetközi nőnap: Honnan ered, és milyen ajándékoknak örül egy nő a legjobban?

Tippek hangulatos nyári piknikekhez

A legjobb fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok rangsora

Takácsatkák: mik ezek, és hogyan lehet megszabadulni tőlük

Levéltetvek: mit támadnak meg és milyen természetes készítményekkel védekezhetsz ellenük

Füvesítés lépésről lépésre

Gyepszellőztetés A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?

Levendula termesztése a kertben és cserépben: Mikor és hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és használjuk?

Rozmaring termesztése kertben és virágcserépben: hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és teleltessük?

Szobanövények kártevői: hívatlan vendégek az otthonunkban

Magaságyás készítése raklapból, téglából vagy deszkából

Fák és cserjék gondozása: ültetés, metszés, trágyázás, permetezés

Hogyan szabadulj meg a hangyáktól a házban és a kertben

Bazsalikom termesztése lakásban és kertben: ültetés, nevelés, tartósítás

A nyaraló gondozása

Kerti ötletek és tippek az idilli pihenésért

Fűszernövények termesztése lakásban és kertben: tippek az ültetésükhöz, gondozásukhoz és tárolásukhoz

Hogyan építs tűzrakóhelyet a kertben és hogyan rakj tüzet?

Tippek a grill villámgyors és egyszerű begyújtásához

Kerti sütögető házilag: téglából, felniből, hordóból

Kisebb javítási munkák az otthonodban - csináld magad!

Varázsolj üde oázist a nyaraló kertjéből!

Gomba fagyasztása: A legjobb előkészítési mód és eltarthatósági idő

Okos módszerek a gombák szárítására ételszárítóval és anélkül

A legjobb grillsütők (gáz, elektromos, faszenes)

Egészséges étrend télre

Húsfüstölés kezdőknek: Milyen hibákat érdemes elkerülni?

Aszalt alma házilag? Sütőben, szárítóban vagy napon!

Hogyan főzz be almát réteshez, kompóthoz vagy bébiételnek? Cukor nélkül is elkészíthető!

Hogyan száríts otthon paradicsomot és hogyan tedd el olajban

Hogyan készíts aszalt szilvát otthon, mire használhatod fel és hogyan hat az egészségre?

Sütőtökös receptek: hokkaido, vaj- és spárgatök édesen vagy sósan

Savanyú káposzta és káposztalé: egészségvédő hatások, vitamin- és kalóriatartalom

Hogyan főzz rizst

Édes és sós sütőtökös piték: receptek dióval, túróval, almával vagy sajttal

Grill tippek és módszerek, avagy hogyan grillezzünk helyesen?

Hogyan főzz be uborkát sütőben, mosogatógépben vagy fazékban, és hogyan tedd el tartósítás nélkül?

Tökleves 6 módon: hozd ki a legtöbbet a tökből!

A legjobb fonott kalács recept és fonás 4, 5, 6 és 9 fonatból

Különleges receptek grillezéshez

Sütőtök télire: tök befőtt, kompót, savanyúság

A legjobb grill receptek húsokhoz és zöldségekhez

Grill hamburger házilag: hamburger buci és húspogácsa recept

Grillezett cukkini: Egyszerű recept egy egészséges finomsághoz

Grillezett hermelin: egy nyári finomság, ami szétolvad a nyelveden

Grillezett marha steak? Így készítsd el, hogy tökéletes legyen

Grillezett zöldségek: Minden, amit tudnod kell, ráadásként 5 bevált recept

Hogyan készítsd el a káposztát?

Minden, ami grillcsirke: Receptek csirkecombhoz, szárnyhoz, steakekhez és pácokhoz

Variációk sült sütőtökre: Így készítsd el kéksajttal, hússal vagy zöldségekkel

A kedvenc saslik receptjeink

Sertéshús grillezése: karaj, comb, tarja és még sok más

A 4 legjobb házi eperfagyi recept fagyigép nélkül is

Grillezett krumpli: ínycsiklandó harapnivaló percek alatt

Grillezett lazac recept: Hogyan grillezz halat?

Grillpác házilag: a legjobb receptek a mennyei ízekért

Hogyan és meddig tárold a különféle élelmiszereket a hűtőben

Hogyan pácoljuk be a húst füstölés előtt?

Miért olyan népszerű a grillezett sertés szűzpecsenye?

A legjobb házi készítésű karácsonyi sütik receptjei. Mikor kezdjünk el sütni és hogyan tároljuk?

A legjobb hókifli receptek: hagyományos, gluténmentes, diabetikus és vegán

A legjobb méhkas süti receptek: diós, rumos, kókuszos

A legjobb omlós tészta receptek: klasszikus, gluténmentes és kakaós linzerek

A legjobb receptek sütés nélküli sütikhez: csokis kosárkák, kókuszos és diós golyók, és még sok más

A tökéletes főtt tojás titka és más mennyei tojásos ételek

Az 5 legjobb mézeskalács recept: puha, egészséges, rozs és tönköly
