A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Egészséges étrend télre
Az emberi szervezet minden évszakban más összetételű étrendet igényel, ezért azt a hideg téli hónapokban is igazítsd a tested igényeihez. Milyen egészséges recepteket érdemes kipróbálnod és melyik ételek nem hiányozhatnak a téli étrendedből.
Tartalomjegyzék
- Az egészséges táplálkozás télen más, mint nyáron
- Alapvető hozzávalók: Mit együnk télen?
- Egészséges reggeli, ebéd és vacsora
- Melegítő ételek a kínai orvoslás szerint
- Az egészséges téli étrend alapjai
- A téli levesek erősítik a szervezetet és az immunitást is
- Köleskása karamellizált gyümölccsel
- Hamis gombás rizottó nem csak a gombaszezonra
- Fehérjedús borsóleves
- Lassú főzőedényben főtt marharagu sárgarépával
Az egészséges táplálkozás télen más, mint nyáron
Míg a frissítő zöldségsaláták, gyümölcslevek, friss gyümölcsök és finom fagylaltok a nyár velejárói, addig a téli hónapokban az emberi szervezet más összetételű étrendet igényel. A nyers ételek lehűtik a szervezetet, aminek hatására az újra megpróbál hőt termelni. Ez nemcsak szükségtelenül megterheli a veséket, hanem az immunitást is meggyengíti. Télen ezért célszerű korlátozni vagy teljesen kihagyni az étlapodról a következőket:
- Nyers zöldségsaláták,
- trópusi gyümölcsök,
- gyümölcslevek,
- tejtermékek (beleértve a joghurtokat is),
- hideg víz és hűtött italok.
A szervezet viszont szívesen fogadja a meleg ételeket és fűszereket, sűrű leveseket, forró teákat és a szezonális alapanyagokat, amelyek nemcsak belülről melegítik fel a testet, hanem megfelelően táplálják és feltöltik energiával. Az ételeket inkább főzzük hosszú ideig, pároljuk vagy süssük. A kukták, a levesfőzők és a lassú főzőedények tökéletesek a megfázás elleni ételek elkészítéséhez, amelyekbe este csak be kell tenni a hozzávalókat, és reggel vagy délben elfogyasztani a kész ételt. Kiváló választás egy multifunkciós főzőedény is, amelyben többféle étel elkészíthető a levestől a húson át a rizsig.
Alapvető hozzávalók: Mit együnk télen?
- Gabonafélék (köles, hajdina, rizs, bulgur, dara),
- hüvelyesek (köretként, főételként vagy hús helyett),
- gyógynövények,
- gyökérzöldségek (sárgarépa, zeller, petrezselyem, cékla, retek, fehérrépa, paszternák, torma, feketegyökér - a zöldségeket sütni, párolni vagy blansírozni kell),
- tengeri és édesvízi halak, tenger gyümölcsei
- zsírok (megnövekedett zsírbevitel, beleértve az állati zsírokat is),
- melegítő ételek.
Egészséges reggeli, ebéd és vacsora
Az egész nap folyamán elsősorban célszerű meleg és langyos italokat fogyasztani. A gyógytea vagy a gyümölcs almabor fahéjjal és szegfűszeggel tökéletesen felmelegít. Kezdd a napot sült, szárított gyümölcsös, különböző dióféléket tartalmazó vagy magvas gabonakásával. A kása lehet köles, hajdina, rizs vagy zabpehely, amelyek elengedhetetlen rostforrások. Édesítésükhöz használhatsz mézet vagy szirupot (gabona maláta, juhar, rizs). A kását párolt vagy sült gyümölccsel is édesítheted. A fahéj és a szegfűszeg tökéletesen passzol almához, szilvához és körtéhez. A sós reggeli rajongói értékelni fogják a tojásos omlettet, a főtt tojást egy kis savanyú káposztával és egy szelet rozs- vagy tönkölylisztből készült kovászos kenyérrel.
Ebédre a rizs, a bulgur, a dara, a köles és a hajdina lesz ízletes főtt, párolt vagy sült zöldségekkel kombinálva, amelyek az egészséges táplálkozás abszolút alapját képezik. A levesek a legjobb választás a téli felmelegedéshez és az immunitás erősítéséhez. Lehet klasszikus húsleves zöldségekkel, krémlevesek (tejszín nélkül, csak turmixolva), sűrű zöldséglevesek zabpehellyel, rizzsel, darával vagy hajdinával sűrítve. Célszerű gyakran fogyasztani hüvelyes és miso leveseket. A levesek nemcsak ebédre és vacsorára, hanem reggelire is kiválóak.
Melegítő ételek a kínai orvoslás szerint
Ezeknek az ételeknek a varázsa abban rejlik, hogy képesek felmelegíteni a testet. Más szóval, a gyömbértea vagy a chilipaprika megbízhatóan felmelegíti a testet fizikai hőmérsékletétől függetlenül. A hagyományos kínai orvoslás szerint a betegségeket a szervezet egymásnak ellentmondó energiái okozzák. Szerinte fontos a belső hőmérséklet és energia harmóniában tartása, ami befolyásolja szerveink megfelelő működését.
Ezek az ételek felgyorsítják, felmelegítik és támogatják a szervezet keringését. Különösen alkalmasak azok számára, akik hideg vagy duzzadt végtagoktól, folyadékvisszatartástól, fáradtságtól, gyakori vizelési ingertől, laza széklettől vagy gyomorfájdalomtól szenvednek.
- Hőkezeléssel tartósított gyümölcsök (sárgabarack, mazsola, cseresznye, alma, szilva),
- vaj, csirke és bárány, vadhús, grillezett hús,
- gabonafélék és hüvelyesek (kerek szemű rizs, köles, hajdina),
- teljes kiőrlésű ételek,
- kókusztej,
- zöldségek (hagyma, póréhagyma, sütőtök, mustár, édesburgonya, cékla),
- gyömbér (erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik),
- fokhagyma (baktériumokat és vírusokat elpusztító anyagokat tartalmaz, emellett csökkenti a vércukor- és koleszterinszintet, erősíti az immunitást és antioxidáns hatású),
- fűszerek (szegfűszeg, bors, kurkuma, curry, fahéj, szegfűbors, ánizs, szerecsendió),
- chilipaprika (természetes fájdalomcsillapító, amely nagy mennyiségű daganatellenes anyagot tartalmaz),
- szárított gyümölcs,
- kakaó, rooibos, fekete tea.
Hűsítő ételek:
- Gyümölcsök (citrusfélék, banán, görögdinnye, ananász, eper),
- zöldségek (uborka, saláta, paradicsom, zöld leveles zöldségek),
- szója, tofu, kukorica, árpa, mungóbab,
- tejtermékek (sajtok, joghurtok),
- nyúlhús,
- zöld és menta tea, ásványvíz,
- szójaszósz, tengeri fű.
Semleges ételek:
- Gyümölcsök (datolya, bogyók, szilva, füge),
- zöldségek (káposzta, fehérrépa, borsó, burgonya),
- marhahús, sertéshús és pulykahús,
- amaránt, quinoa, bulgur, kuszkusz, tönköly,
- víz, tej, csipkebogyó tea,
- méz, sáfrány, mogyoró és mandula.
Az egészséges téli étrend alapjai
- A nyers zöldségeket helyettesítsd azok hőkezelt változatával.
- Fogyassz rövid ideig savanyított zöldségeket (savanyúságot) vagy savanyú káposztát, amelyek jótékony anyagokat tartalmaznak.
- Melegítsd meg a tejes italokat, és egészítsd ki őket fűszerekkel, amik felmelegítenek (fahéj, szegfűszeg).
- A téli menü nem a radikális fogyásról szól. Még ha fogyni is szeretnél, a zsírok elengedhetetlenek az étrendedben. Azonban figyelj arra, hogy jó minőségűek legyenek.
- Étkezéskor tartsd tiszteletben a telet, ami a lelassulás és a pihenés időszaka. Ilyenkor a szervezetnek elegendő tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy meg tudja védeni magát a hidegtől és az azzal összefüggő betegségektől.
- Télen is fennáll a szervezet kiszáradásának veszélye. Ez azért történhet meg, mert nem érezzük olyan gyakran a szomjúságot.
- Ne edd magad túl éjszakára, mert ilyenkor a szervezet nem képes megfelelően megemészteni az ételt, és nehezen tud tőle megszabadulni. Ugyanakkor a szervezetnek nincs elég ideje a regenerálódásra, ami a téli időszakban döntő fontosságú.
A téli levesek erősítik a szervezetet és az immunitást is
A téli leves jól feltölt és felmelegít. Ráadásul nem fogsz hízni, ha helyesen választod ki a hozzávalókat, így akár karácsony utáni diétázásra is alkalmas. Elkészítésénél használj sok zöldséget, és ne készíts rántást a levesre. Ha fehérjével (sajt, hús, tojás, tofu, hüvelyesek) egészíted ki a levest, hosszabb ideig jóllakott leszel, és nem fog olyan gyorsan üldözni az éhség. A fehérjéken kívül adj a leveshez szénhidrátokat rizs, burgonya vagy tészta formájában. A téli főzés során ne hagyd ki a kiváló minőségű olajokat, amelyek biztosítják a vitaminok megfelelő felszívódását.
Minden, ami sütőtök: krémleves, lekvár, dekoráció és sok más Zöldségek és gyümölcsök feldolgozása
Köleskása karamellizált gyümölccsel
Télen kenyér helyett válaszd a kölest. Gluténmentes, nagyon tápláló, könnyen emészthető és melegíti a szervezetet. A köleskása szuper téli reggeli, hiszen nem csak egészséges, de olcsó is.
- alma, körte,
- 2 evőkanál klasszikus vagy tisztított vaj (ghí vagy ghee),
- cikória szirup,
- ½ csésze köles,
- 200 ml tej,
- ízlés szerint őrölt fahéj,
- méz és apróra vágott dió a díszítéshez.
Elkészítés:
- Forrázd le a kölest, majd öntsd le róla a vizet. Ezt ismételd meg legalább háromszor, vagy addig, amíg a víz tiszta nem marad.
- Ezután öntsd fel a kölest tejjel, adj hozzá egy csipet fahéjat, és fedő alatt alacsony lángon főzd körülbelül 10 percig, amíg a köles fel nem szívja a tejet.
- Az apróra vágott gyümölcsöt zsírban és cikóriaszirupban karamellizáld körülbelül 5 percig, amíg a gyümölcs kellemesen puha és barna színű nem lesz.
- A főtt köleskását karamellizált gyümölccsel díszítjük és meglocsoljuk a maradék gyümölcslével vagy mézzel. Megszórhatod egy kis darált dióval is.
Hamis gombás rizottó nem csak a gombaszezonra
Bár gombaszezonra tökéletes ez az étel, de biztos megtalálja állandó helyét a téli étlapodon, hiszen egészséges, gyors és olcsó.
- 500 g druva dara,
- 2 marék szárított erdei gomba,
- 1 nagy hagyma,
- 3 evőkanál zsír (vagy vaj) + a tepsi kizsírozásához
- ½ teáskanál őrölt kömény,
- ½ teáskanál őrölt majoránna,
- 3 gerezd fokhagyma (prolisovaného),
- só és bors ízlés szerint.
Elkészítés:
- Mosd meg a darát és áztasd vízbe legalább 30 percre, de még jobb, ha egész éjszaka vízben hagyod. A szárított gombát is előre áztasd be.
- Áztatás után csepegtesd le a darát, és öntsd fel friss vízzel. Főzd kis lángon sós vízben körülbelül 30 percig.
- Kb. 15 perccel a dara megfőzése előtt tedd az edénybe a lecsepegtetett gombát, és a főzés után szűrd le őket.
- Pirítsd aranybarnára a finomra vágott hagymát vajon vagy zsíron. Ezután add hozzá az őrölt köményt, a megfőtt darát a gombával, és pirítsd körülbelül 5 percig. Sózd, borsozd és ízesítsd őrölt majoránnával.
- Az utolsó 30 másodpercben add hozzá a préselt fokhagymát a keverékhez.
- A kész keveréket öntsd a kivajazott tepsibe és simítsd el. Süsd 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 15 percig.
Fehérjedús borsóleves
- 150 g szárított borsó,
- 1 evőkanál vaj,
- 1 hagyma,
- 3 gerezd fokhagyma,
- 2 evőkanál sima liszt (attól függően, hogy szeretnéd-e berántani),
- só, bors,
- ½ teáskanál őrölt majoránna,
- friss petrezselyem vagy koriander.
Elkészítés:
- Áztasd a borsót éjszakára vízbe. Ezután főzd puhára.
- Készíts rántást a vajból, apróra vágott hagymából és sima lisztből. Öntsd fel a rántást vízzel és hagyd felforrni. A rántást helyettesítheted kukoricakeményítővel, vagy kevesebb vizet önthetsz az edénybe, és bízhatsz a leturmixolt hüvelyesek természetes sűrűségében. Ebben az esetben csak a hagymát pirítsd meg a vajon.
- Add hozzá a főtt borsót és a többi hozzávalót a hagymához, és kb. 10 percig forrald.
- Díszítsd a kész levest friss petrezselyemmel vagy korianderrel.
Tipp: A levesbe tehetsz más finomra vágott zöldségeket is, amelyeket szeretsz. A borsót ízesítheted például sárgarépával vagy zellerrel is.
Lassú főzőedényben főtt marharagu sárgarépával
- 600 g marhahús (hát),
- 2 nagy hagyma,
- 4 nagyobb sárgarépa,
- 400 g szeletelt konzerv paradicsom,
- ½ zeller,
- friss kakukkfű,
- só és bors ízlés szerint,
- friss koriander vagy petrezselyem a díszítéshez,
- rizs vagy burgonyapüré köretként.
Elkészítés:
- Sózd és borsozd meg a megtisztított és közepes méretű kockákra vagy szeletekre vágott marhahúst.
- Ezután tedd a húst a lassú főzőedénybe, és fedd le apróra vágott hagymával és gyökérzöldségekkel. A tetejére helyezz néhány ág friss kakukkfüvet.
- Öntsd fel vízzel a keveréket úgy, hogy a hús részben elmerüljön.
- Főzd körülbelül 6 órán át a legalacsonyabb fokozaton.
- A főzés felénél add a húshoz a paradicsomot, és óvatosan keverd össze.
Tipp: A sárgarépa és a zeller mellett gombát vagy cukkinit is főzhetsz a hússal. A főzés felénél, vagyis a paradicsommal együtt add hozzá.