A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A legjobb fonott kalács recept és fonás 4, 5, 6 és 9 fonatból
A kelt tésztából készült házi fonott kalács sok családban nem hiányozhat az ünnepi asztalról. Elhoztuk neked egy puha vajas változat receptjét, amely meglep a könnyedségével. Olvasd el a négy, öt, hat vagy kilenc fonat készítésére vonatkozó tanácsainkat is. Emellett tippeket és trükköket adunk, hogyan érhetsz el jobb és ízletesebb eredményeket.
A legjobb házi készítésű fonott kalács recept
A fonott kalácsot hagyományosan ünnepnapokon reggelire fogyasztják, és nemcsak gyönyörű megjelenésével és rugalmas állagával, hanem egyedi ízével is kivételes. Igazi alapanyagokból – friss tojásból, jó minőségű vajból és illatos rumba áztatott mazsolából – sütik. Jellemzően négy-, öt-, hat-, hét-, nyolc- és kilenc szálból fonott, míg a fonásmód nem csak a pék ügyességét hangsúlyozza, hanem a családi kapcsolatok kötődését is szimbolizálja.
Mi minden kell hozzá?
- 600 g liszt
- 100 g kristály- vagy nádcukor
- 200 ml langyos tej
- 31 g friss élesztő
- 125 g olvasztott vaj (langyos)
- 1 egész tojás és 1 sárgája
- csipet szerecsendió
- ½ teáskanál só
- ½ teáskanál citromhéj
- 1 csomag vaníliás cukor
- ½ teáskanál vanília kivonat
- 1 teáskanál rum
- szárított mazsola (egy éjszakán át rumba áztatva)
- 2–3 marék szeletelt mandula szóráshoz
- 1 tojásfehérje a kenéshez
Élesztő felfuttatása
Egy tálba morzsoljuk bele az élesztőt, adjunk hozzá egy teáskanál cukrot, és keverjük addig, amíg teljesen fel nem oldódik. Ezután öntsünk egy kevés langyos tejet a keverékhez, és szórjuk meg sima liszttel. Hagyjuk az élesztőt szobahőmérsékleten körülbelül 15 percig pihenni, és ezalatt ne mozdítsuk el a tálat. Ha nem fut fel az élesztő, akkor inkább kezdjük elölről, mert ez az élesztő a tésztában sem működne.
Hogyan készül a tészta?
Szitáljuk át a sima lisztet egy nagy tálba, és adjuk hozzá a cukrot. A kupac közepén készítsünk egy lyukat a kezünkkel, és öntsük bele az összes többi hozzávalót. Végül hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, és sima, nem ragadós tésztát készítünk. Ahhoz, hogy könnyen dolgozhassunk vele, és ne szakadjon el fonás közben, tökéletesen ki kell dolgozni. Egy konyhai robotgép biztosítja a legmagasabb minőségű kidolgozást, amihez körülbelül 10 percig kell keverni. Nem elég, ha csak kicsit sima a tészta – tökéletesen simának és puhának kell lennie.
Kelesztés
Enyhén lisztezett nyújtódeszkán kézzel gyúrjuk át a tésztát, és formázzunk gombócot belőle. Minden oldalát szórjuk meg liszttel, majd tegyük vissza a tálba, és hagyjuk kelni. Fedjük le a tálat egy tiszta konyharuhával, amely megóvja a szennyeződésektől és egyben melegen tartja. 1-1,5 órát pihentessük a tésztát.
Úgy kezeld az élesztőt, mint egy élő organizmust, mivel valóban él. Kezdetben nem kell neki más, csak nyugalom, meleg, egy kis cukor és liszt, hogy felébredjen álmából. Csak ezután adható hozzá zsír, só és egyéb összetevők. Nem tudod mikor? Egyszerű – abban a pillanatban, amikor sűrű, buborékos hab keletkezik rajta.
- A kalácstészta 25–35°C közötti hőmérsékleten fejlődik a legjobban. Magasabb hőmérsékleten az élesztő baktériumok „elpusztulnak", és nélkülük a tészta nem kel meg.
- A kelt tészta kidolgozása során ne a belefektetett időre gondolj, hanem a kész kalács minőségére. Ne siess, adj neki annyi időt, amennyire szüksége van.
- Az élesztő jól kijön a liszttel, a langyos folyadékkal (víz, tej) és a cukorral.
- Villával vagy habverővel keverjük össze az élesztőt a cukorral, amíg teljesen fel nem oldódik.
- A megkelt tésztából szabaduljunk meg a felgyülemlett gázoktól – időnként keverjük meg, vagy gyúrjuk át.
- A tésztának szobahőmérsékleten kell megkelnie egy speciális tálban vagy tiszta konyharuha alatt.
- Azt, hogy megfelelően megkelt-e a tészta, arról lehet megállapítani, hogy térfogata 70-100%-kal megnőtt. Ha megbököd az ujjaddal, vissza kell nyernie az eredeti formáját.
Fonás és kelesztés
A fonott kalácsot több különféle fonási módszerrel is elkészíthetjük. Hogy az egyes szálak ne száradjanak ki, a fonás után azonnal kenjük be tojásfehérjével, majd szórjuk meg mandulapehellyel. Ha szükséges, nyárssal átszúrva megtámasztjuk, és még egy órát kelesztjük. Ennek köszönhetően a tojásfehérje megszárad és összeragasztja az összes szálat.
Hogyan kell sütni?
A fonott kalácsot 180°C-ra előmelegített sütőben 15 percig sütjük. Ezután alufóliával letakarjuk (nyárssal átszúrható), ami megóvja az égéstől. Csökkentsük a hőmérsékletet 160°C-ra, és süssük további 25-35 percig. Az elkészült kalácsot rácson hagyjuk kihűlni, hogy alulról a nedvesség (gőz) távozhasson.
Hogyan fonjunk fonott kalácsot 4, 5, 6 és 9 fonatból (lépések)
Fonás 4 szálból
A négyszálú fonott kalácsot nagyon könnyű fonni. Az alap egy tökéletesen megkelt tészta és annak 4 egyforma nagyságú részre osztása, melyeket konyhai mérleggel lemérhetünk a nagyobb pontosság érdekében. Az egyes részekből gombócot formázunk és 30-40 cm hosszú szálakká sodorjuk. Egymás mellé helyezzük őket a munkalapra, és letakarjuk konyharuhával, nehogy kiszáradjanak.
Hogyan fonjuk össze?
- A szálakat egymás mellé helyezzük a munkalapra, és elkezdjük fonni az alábbi utasítások szerint. Azonban ne kezdjük azonnal felülről, az első 10 cm-t egyelőre hagyjuk lazán a deszkán.
- A szálakat keresztezzük egymáson úgy, hogy a munkafelületen két kereszt legyen, míg a bal szálat mindig a jobb szál teteje fölé helyezzük.
- Hajtsuk be a második szálat jobbról a második bal oldali szálra, így a harmadik keresztezést készítve.
- Ismételjük meg az eljárást – hajtsuk rá az első szálat balról a második szálra balról és a második szálat jobbról az első szálra jobbról, majd a második szálat jobbról a második bal oldali szálra.
- Végül hajtsuk a fonatok végeit a kalács alá.
- Fordítsuk el alkotásunkat 180°-kal, és hajtsuk a jobbról a második szálat a bal oldali második szál fölé.
- Vezessük át az első jobb oldali szálat a második bal oldalon, a másodikat jobbról az elsőn jobbról, ismét 2 keresztet csinálva.
- Folytassuk a fonást, és a végén hajtsuk be a végeit a kész kalács alá.
Fonás 5 szálból
Számos módja van az ötfonatos fonott kalács elkészítésének. Kiválasztottunk kettőt a legnépszerűbbek közül, amelyek igazán nagyszerűen mutatnak a karácsonyi asztalon. Melyiket próbálod majd ki idén?
Halszálkás
Az első módszer egy rendkívül egyszerű, úgynevezett „halszálkás" minta. Így készítsd el:
- Helyezzünk 5 egyforma méretű, körülbelül 30 cm hosszú szálat a munkalapra, mérjük le őket, egy edény vízzel tartsuk le a végeiket, és kezdjük el közvetlenül a fonást felülről.
- Osszuk fel az 5 szálat 3 és 2 szálra, fogjuk kézbe a három közül a legkülsőt, és tegyük közepére.
- Ezután fogjuk meg a külső szálat a másik oldalról, és helyezzük ismét középre.
- Folytassuk a „bal szál középre, a jobb szál középre" stílusban a fonás végéig.
- A végén szépen hajtsuk minden szál végét a kalács teste alá, szép ovális formát hozva létre.
Copf minta
Bár ez a módszer nem olyan egyszerű, mint a halszálka esetében, egy kis türelemmel könnyedén elsajátítható. Hogyan készül?
- Helyezzük a szálakat a munkalapra, és osszuk el 2 – 1 – 2 részekre úgy, hogy 1 legyen a középen.
- Hajtsuk a jobb oldali szálat teljesen balra, ahol 90°-os szöget zárjon be a fonott kalács testével.
- Hajtsuk jobbra a bal oldali fonatot, miközben ez is 90°-os szöget zár be a kaláccsal.
- Hajtsuk rá a bal szélső szálat a szomszédos fonatra, hogy balról a második legyen.
- Mozgassuk a második fonatot jobbról balra.
- Helyezzük a jobb szélső szálat a szomszédos szál fölé úgy, hogy jobbról a második legyen.
- Hajtsuk balról jobbra a második fonatot.
- Ismételjük meg egészen a végéig – azaz hajtsuk a bal szélsőt a szomszédos fölé, így balról második lesz, a jobb szélsőt balra, a jobb szélsőt a szomszédos fölé stb.
Fonás 6 szálból
A hat fonatból készült fonott kalács megfelelő kelesztés és sütés után aranyosan pufók. A kilenc fonatból álló bonyolultabb változattal ellentétben nem csúszik szét, így szépen tartja a formáját. Talán ezért nagyon népszerű.
Hogyan fonjuk?
- Osszuk fel a szálakat 3-3 részre. Nyomjuk össze a végeiket és a tapasztalt pékek azt javasolják, hogy a fonat végét egy edénnyel nyomjuk le.
- Fogjuk meg bal kézzel a jobb szélső fonatot, a bal szélsőt pedig jobb kézzel, hogy a kezünk keresztezze egymást.
- Emeljük fel mindkét szálat, és keresztezzük őket egymáson. Ez lesz a fonott kalács kezdete.
- Ezután helyezzük a jobb kézben tartott fonatot középre (enyhén hátra).
- Amíg a bal kezünk még mindig tartja az egyik szálat, jobb kézzel fogjuk meg a bal szélső fonatot. Vegyük fel, hajtsuk jobbra és ne engedjük el.
- A bal kéz fonatát középre helyezzük a többi szál közé.
- Míg jobb kézzel továbbra is tartjuk az egyik fonatot, bal kézzel megfogjuk a jobb oldalon lévő fonatot, és felemeljük.
- Folytassuk ismét jobb kézzel – tegyük le a fonatot, és vegyük fel a bal oldali fonatot, és így tovább, amíg el nem érünk a végére.
- A végén erősen összenyomjuk a szálak végeit, és a kalács teste alá hajtjuk, ahol sütés után is szilárdan fognak tartani.
Ha inkább vizuális típus vagy, és fényképes útmutatóra van szükséged a bonyolultabb fonás megértéséhez, itt megtalálhatod:
Fonás 9 szálból
A kilencfonatos változat szimbolikus jelentéssel bír. A fonott kalács négy alsó szála a föld, a nap, a víz és a levegő elemeit képviseli. A középső három fonat az értelmet, az akaratot és az érzelmeket szimbolizálja, a felső kettő pedig a tudást és a szeretetet.
A kilenc fonatból történő fonás a fonott kalács elkészítésének legelterjedtebb módja, és nem is olyan nehéz, mint amilyennek első pillantásra tűnhet.
Az alsó réteg fonása (4 fonatból):
- A jól megkelt tésztát 9 egyenlő részre osztjuk és gombócokká formázzuk őket.
- A gombócokat 30-40 cm-es szálakká nyújtjuk, egymás mellé helyezzük őket a munkalapra, és konyharuhával letakarjuk, hogy a darabok tökéletesen illeszkedjenek egymáshoz, és a fonott kalács ne terüljön szét sütés közben, és a csíkok ne száradjanak ki.
- Helyezzünk 4 csíkot egymás mellé a munkalapra. Gondolatban osszuk két részre, 2-2-re. Ne a tetején kezdjük el fonni, egy kb. 10 cm hosszú darabot hagyjunk szabadon. Hajtsuk rá a bal szélső fonatot a bal oldali második csíkra. Tegyük ugyanezt a második pár bal csíkjával – hajtsuk rá a fonatot (azaz a másodikat jobbról) a jobb oldali csíkra, két keresztet hozva létre.
- Fogjuk meg a két középső szálat, és hajtsuk rá a jobb oldali csíkot a bal oldali csíkra. Kövessük ezt a mintát a végéig.
- A tészta rugalmasságának köszönhetően a rövidebb szálak egy kicsit nyújthatók. Erősebb nyomással tapasszuk össze a végüket, és hajtsuk a végét a kalács alá.
- Most fordítsuk el a fonott kalácsot 180°-kal, és fonjuk össze a végét úgy, hogy a minta megmaradjon. Nyomjuk össze újra a szálakat, és helyezzük a kalács alá.
- Az elkészült fonatot sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, kézfejünkkel kis mélyedést nyomunk bele, és konyhai ecsettel lekenjük tojásfehérjével.
A többi réteg fonása (3 + 2 fonat):
- A második réteget úgy készíthetjük el, hogy 3 szálból klasszikus fonatot fonunk. Ebben az esetben sem a szálak elejétől kezdjük a fonást, és a felső részt csak megfordítás után fejezzük be. Végül valamivel rövidebbnek kell lennie, mint az alsó, amelyre ráhelyezzük. Ezt a réteget is lekenjük tojásfehérjével.
- Csavarjuk össze a két maradék csíkot. Hagyjuk hosszabbra a végeit, és hajtsuk be a fonott kalács alá úgy, hogy mindkét oldalon Y alakot formázzon.
- Az elkészült remekművet ismét lekenjük tojásfehérjével és konyharuha alatt 1-1,5 órát kelesztjük. Miután megfelelően megkelt, másodszor is megkenjük tojásfehérjével, és mandulapehellyel, dióval vagy mákkal díszítjük.
Tippek és trükkök a jobb eredmény érdekében
- Fonáskor ne feszítsük meg a szálakat – csak lassan fektessük őket egymásra, és hagyjunk közöttük kis réseket, amelyek lehetővé teszik a tészta megemelkedését.
- Próbáljunk meg apróra vágott diót vagy mandulát adni a tésztához.
- A mandulapelyhet mákkal vagy dióval egészíthetjük ki.
- A mazsolához tehetünk rumba áztatott áfonyát vagy kandírozott gyümölcsdarabkákat is.
- A tészta ízét szerecsendióval, ánizzsal, szegfűborssal vagy narancshéjjal javíthatjuk.
- Először a többi folyékony hozzávalót adjuk az átszitált liszthez, majd az olvasztott zsiradékot. A tészta így jobban megkel.
- 10-15 perccel a sütőbe helyezés után a kalácsot takarjuk le sütőpapírral vagy alufóliával, hogy nem égjen meg a teteje.
- Az elkészült kalácsot szórjuk meg porcukorral.
A legjobb receptek karácsonyi sütihez: linzer, sütés nélküli és méhkas
Hagyományok és szokások
Ez az édes péksütemény valaha minden ünnepi asztalon kötelező volt. Nem csak a falvakban a szegények sütötték, de még a gazdagok és a középosztálybeli otthonokban is elengedhetetlen része volt az ünnepeknek. Néhány karácsonyi fonott kalács akár egy méter hosszú is volt, és ha a háziasszonyoknak nem fért be a sütőjükbe, a pékeknek kellett megsütniük. A szenteste előtti éjszaka vidáman telt a háztartásokban, mivel ilyenkor sütötték a karácsonyi péksüteményeket.
Ahhoz, hogy a kelt tészta megfelelően megkeljen, a háziasszonyoknak fel kellett ugrani a magasba. Ugyanakkor a sütés közben nem beszélhettek és senki sem szólhatott hozzájuk. Fehér kötényt és sálat is kellett viselniük a fejükön. A fonott kalács mindenekelőtt a következő évi jólét szimbóluma volt – ha nem sikerült, megégett vagy megrepedt, semmi jó nem várt a háztartásra. A további ismertebb hagyományok közé tartozott:
- Egy nagy fonott kalácsot a karácsonyi asztal közepére helyeztek, és a háztartás minden tagjával megosztották. Az első szeletet a házigazdának vágták, hogy jövőre jó termés legyen.
- A háztartás minden tagja megkapta a saját kisebb változatát is.
- Régiótól függően különböző hagyományok fűződnek hozzá. Egyes helyeken egy darabot hagytak belőle az állatoknak, hogy megvédjék őket a gonosz erőktől, máshol egy darabot a kútba dobtak, hogy ne száradjon ki, vagy a morzsákat az elhunytak lelkének hagyták meg, akik állítólag karácsony estéjén meglátogatják szeretteiket.