A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Grillezett hermelin: egy nyári finomság, ami szétolvad a nyelveden
A nyári grillezés nem feltétlenül csak a ízletes húsokat és a ropogós zöldségeket jelenti. Az egyik legfinomabb grillezett finomság a hermelin! Nézzük meg, hogyan kell helyesen előkészíteni, grillen megsütni, és még milyen másféle módokon lehet elkészíteni. Fóliában vagy anélkül? Szalonnával, áfonyával, esetleg mézzel? Szinte már folyik a nyálad? Vágjunk is rögtön bele!
Egy egyszerű recept grillezett hermelinhez
Kezdjük az elképzelhető legegyszerűbb grillezett hermelin recepttel. Tényleg bárki meg tudja csinálni. A saját fűszerekkel és a saját páccal végzett kísérletekről pedig később lesz szó.
Hozzávalók
- 2 darab hermelin
- 60 ml olívaolaj
- 1 evőkanál barbecue fűszer
Nem meglepő módon a recept alapja a hermelin, vagyis a Camembert. A kész alkotásodnak az íze, aromája és állaga is ennek az alapanyagnak a minőségétől függ. Ezért semmiképpen se becsüld alá a hermelint, és ne akarj túl sokat spórolni rajta. A minőségi hermelin nem csak karakteresebb ízű, könnyebben is megmarad a grillen– nem fog kifolyni.
Hogy nincs időd a bonyolult előkészületekre? A közvetlenül grillezésre szánt, előre elkészített és fűszerezett hermelin mindig jó választás.
Hogyan készítsük elő a hermelint a grillre?
- Vegyél egy tálat, és keverd össze benne az olívaolajat a grillfűszerekkel. Mindenki a saját ízlése szerint ízesíthet. A grillfűszereket akár teljesen ki is hagyhatod, az olajat pedig csak egy csipet sóval és néhány fűszernövénnyel ízesítheted.
- A hermelin mindkét oldalát kend be a páccal.
- Csomagold be a sajtot alufóliába, és zárd le az oldalait. Érdemes vastagabb fóliát használni, főleg gyengébb minőségű sajtoknál (vagy két réteg vékonyabb fóliát).
- Hagyd a hermelint legalább egy órán át pácolódni, mielőtt meggrillezzed.
Mennyi ideig kell a hermelint grillezni?
- Előkészítetted a hermelint, szóval ideje begyújtani a grillt.
- Helyezd a sajtot a közepesen meleg grillre, és hagyd mindkét oldalán 5-10 percig sülni. Ha a grilled tetővel lezárható, akkor nem kell a hermelint forgatni.
- Az elkészült hermelin aranyszínű felszínével fog rád mosolyogni (ha nem hagyod túl sokáig a grillen). Belül elolvadt és puha. Csak vigyázz, hogy meg ne égesd magad!
Hogyan grillezz hermelint kontakt grillen?
A kontakt grillen való grillezés többé-kevésbé hasonló, mint a klasszikus grillen. Az egyetlen különbség az alufólia, mivel ebben az esetben a használatát kerülni kell. Ez károsíthatja a tapadásmentes grill lapokat.
Ehelyett csomagold be a hermelint sütőpapírba, és grillezd a rácson mindkét oldalon kb. 5 percig.
A grillezett hermelin tálalása…
A hosszadalmas (és minden bizonnyal sikeres) grillezés után óvatosan csomagold ki a sajtot a fóliából, és tedd egy tányérra. Hogy ne folyjon el azonnal az egész tányéron, lyukat vághatsz a tetejébe, és kenyeret vagy krumplit is mártogathatsz bele.
Mivel tálalhatod a hermelint? Őszintén – rajtad múlik. Az egyik lehetőség például egy friss zöldségsaláta pirítóssal.
Az édes szószok vagy chutney-k különösen alkalmasak a hermelin ízesítésére. A hermelint mézzel vagy áfonyaszósszal is díszítheted.
Mire kell figyelni a hermelin grillezésénél?
Bár a hermelin grillezéskor elolvad a belsejében, a felületén keményebb kéreg van, ami összetartja. Ezért ne piszkáld vagy vágd a sajtot, különben megreped és kifolyik.
Ugyan ebből az okból érdemes ragaszkodni az alufóliához a fent említett eljárásnál, és nem közvetlenül a grillre helyezni a „meztelen” hermelint. A grillsütő tisztítása egy sajtkatasztrófa után nem igazán szórakoztató, higgy nekünk.
Grillezett hermelin százféleképpen
Hermelin alufóliában vagy alufólia nélkül?
Amint azt a fenti receptben bemutattuk, a hermelint általában alufóliába csomagolva grillezzük. De enélkül is lehetséges, és természetesen eláruljuk, hogyan is kell csinálni.
- A sajtot vágd fel két félholdra.
- Ízesítsd a szeleteket fűszernövényekkel, fűszerekkel, de tehetsz rájuk például fokhagymagerezdeket is.
- Ezután a félbevágott hermelint álló helyzetben, azaz az elvágott oldalával felfelé grillezd addig, amíg a belseje el nem olvad.
Az alufólia nélküli hermelin grillezésénél mindennél fontosabb, hogy igazán jó minőségű és krémes sajttal dolgozzunk, mivel csak ennek lesz elég erős penészrétege ahhoz, hogy az olvadt sajt bent maradjon és ne folyjon ki.
Becsomagolt és töltött hermelin a grillen
A klasszikus hermelin kissé unalmasnak tűnik a számodra? A fűszereken és pácokon kívül sok más módon is ízesítheted.
A húsevők például szalonnába vagy sonkába is csomagolhatják. Ehhez nem kell mást tenni, mint a szeleteket fogpiszkálóval a sajtra rögzíteni, és persze grillezés előtt az egészet újra alufóliába kell csomagolni.
Mit szólnál, ha megtöltenéd valamivel a sajtot? Ez is egy módszer.
- Az olívaolaj, a fűszerek és a gyógynövények összekeverésével készítsd el a pácot.
- A hermelint hosszában vágd fel, minden oldalát kend be a páccal és töltsd meg a kedvenc hozzávalóiddal. Például a hermelinnek nem áll rosszul a vékonyra szeletelt hagyma, az apró vágott paprika és a dió sem. De ez csak inspiráció, ne félj kísérletezni.
- Ha igazán alapos akarsz lenni, akkor a felszeletelt hermelinből először kikanalazhatod a sajt belsejét, összekeverheted a többi hozzávalóval, majd újra megtöltheted vele a hermelint.
- Végül a két keskeny korongot illeszd össze egy hermelinné, csomagold be alufóliába, és süsd 5-10 percig mindkét oldalon.
Házi fűszerkeverék és pác grillezett sajtokhoz
Nem vagy elégedett a klasszikus bolti grillfűszerekkel, és inkább elkészítenéd a saját keveréked? Ez nem is csoda, hiszen a bolti keverékek sokszor túlsózottak, és nem lehet befolyásolni sem a választékot, sem az egyes alapanyagok minőségét. És mi van, ha egyszerűen nem szereted a köményt?!
Azonban a saját fűszerek keverése sem olyan könnyű, mint azt első pillantásra gondolnád. Persze, mindenféle fűszer összekeverésére mindenki képes, de az eredmény nem lesz az igazi. De kiválasztani, hogy mihez mi illik, és megbecsülni az egyes összetevők megfelelő arányát? Ez egyáltalán nem könnyű. Ezért nemcsak a főzéssel kapcsolatos korábbi tapasztalatok jönnek majd jól, hanem különösen az is, hogy mennyire ismered magad, és tudod-e, mi kényezteti legjobban az ízlelőbimbóid.
Sajnos a fűszerkeveréshez egyetlen tökéletes receptet sem tudunk adni. Hiszen ez a te saját fűszered lesz, és mi nem tudjuk, hogy mit szeretsz. Amit tehetünk, az az, hogy megnyitjuk az utat előtted. Az utat a saját kísérletezésedhez. És ez az út a legalapvetőbb összetevők rövid felsorolásával kezdődik, amelyekre aztán tovább építhetsz.
Minden jó grillfűszer keverék alapját a következő összetevők alkotják:
- bors,
- chili,
- paprika,
- fokhagyma,
- hagyma
- és só – de vigyázz vele, a sajtok sokszor önmagukban is elég sósak.
Ezt a keveréket fokozatosan egyre több fajta fűszerrel gazdagíthatod, mind a hagyományosabb (pl. kömény), mind az egzotikusabb (például kurkuma) fajtákból.
Ezután már csak az egész keveréket kell összekeverni olívaolajjal (enélkül a grillen lévő fűszerek megéghetnek és keserűvé válhatnak) és fűszernövényekkel. Véleményünk szerint a grillezett hermelin mellé a bazsalikom, a rozmaring és a kakukkfű illik a legjobban. A legvégén pedig néhány csepp citromlével ízesítheted a pácot.
Tippek más finom grillezett sajtokhoz
Míg a hermelin - illetve a camembert - a legnépszerűbb grillsajt, ez nem jelenti azt, hogy ez az egyetlen. A grillen többé-kevésbé bármilyen kellően szilárd állagú sajt megállja a helyét. Igen, beleértve az olyan klasszikusokat, mint az edami és a gouda. A szeletelt sajtok viszont kifejezetten alkalmatlanok ehhez a fajta elkészítési módhoz.
De melyek azok a sajtok, amelyek igazán megfelelőek a nyári grillezésre? A hermelin mellett ilyen például a ciprusi halloumi sajt. Rugalmas és magas az olvadáspontja. A kecskesajtnak, a balkáni sajtnak és a füstölt sajtnak is megvan a saját helye a grillen.
Hermelin vs. camembert
És végül egy kis érdekesség. Tudod mi a különbség a hermelin és a camembert között? Szinte semmi sem! Mindkettő ugyanabból a nyersanyagból és ugyanazzal a gyártási eljárással készül. A camembert azonban francia eredetű, és általában egy kicsit tovább érlelik (ezért hajlamos valamivel lágyabbá válni).