A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Grill tippek és módszerek, avagy hogyan grillezzünk helyesen?
Végre sikerült találnod egy szabad időpontot a naptáradban a régóta várt grillezéshez egy baráti társasággal. Szuper! Most már csak egy „apróság" maradt hátra: maga a grillezés. Milyen hibákat követünk el leggyakrabban grillezés közben, és hogyan kerülhetjük el ezeket? Hogyan grillezzünk gáz-, kontakt- és faszén grillen? Mit kell tudni a közvetlen és közvetett grillezésről? Kövesd a tanácsainkat, és vágj bele bátran!
Tartalomjegyzék
A grillezés alapvető szabályai
Először röviden és tömören összefoglaljuk, amit a grillezés alapjairól tudni érdemes, majd a következő részekben mindent kicsit részletesebben is elmagyarázunk.
- Illat és aroma? Faszenes grill. Kényelem? Gáz grill vagy elektromos grill.
- Mindegy milyen grillről van szó, a lényeg, hogy a grill mindig tiszta legyen!
- Magas hőmérséklet vagy megfelelően forró grillrács.
- Pácolni, pácolni, pácolni!
Közvetlen és közvetett grillezés
Mielőtt rátérnénk az egyes grillfajták leggyakoribb hibáira és a grillezésre, érdemes tisztázni, mi is valójában a közvetlen és a közvetett grillezés, mi a különbség köztük, és mikor melyiket kell használni.
- Közvetlen grillezés: az étel közvetlenül a tűz - vagyis az izzó tüzelőanyag – fölé van helyezve, és magas hőmérsékleten, tehát elég gyorsan megsül. Ez a módszer tökéletes például csirkemell, hamburger, halfilé, tenger gyümölcsei és zöldségek elkészítéséhez. Zsíros húsok sütésére azonban nem alkalmas.
- Közvetett grillezés (Amerikában "barbecue" néven ismert): fedővel rendelkező grillek esetén alkalmazható, mikor is az ételt a közvetlen hőtől távol helyezik el, és a sütőhöz hasonló módon, azaz áramló hővel grillezik. A sütés lassabban megy végbe, és ez a módszer főként nagyobb és sűrűbb struktúrájú ételekhez használható – jellemzően például egész csirke, borda vagy nyak sütésére.
A leggyakoribb grillezési hibák és tippek azok elkerülésére
Mire kell odafigyelni grillezéskor?
- Nem megfelelő grillezőt használsz, vagy nem tudsz róla eleget. A jó grill nem feltétlenül jelent drága grillt, amint azt a legjobb grillsütők listáján is láthatod.
- A grilled koszos. A grill tisztítása egyhangú feladat, de elkerülhetetlen. Ideális minden grillezés után megtisztítani a grillt. Minél tovább halogatod, annál nehezebb lesz a tisztítás. Ha pedig teljesen kihagyod, akkor nemcsak semmi sem lesz igazán finom, amit a grillen elkészítesz, de még emésztési zavarokat is kockáztatsz.
- Nem melegítetted elő eléggé a grillt. Ne csak akkor hozd fel a pincéből, amikor az első vendég becsenget. Nyugodtan készítsd ki akár egy órával hamarabb, hogy ne kelljen annyit vesződni a begyújtással. És semmi esetre se tedd rá a megsütni kívánt ételeket azonnal, miután megláttad az első szikrát. A rácsnak nagyon forrónak kell lennie.
- Rossz tüzelőanyagot használsz. Ez alatt nem azt értjük, hogy a gázgrillt brikettel próbálod begyújtani, hanem például azt, hogy grillgyújtó folyadékokhoz fordulsz a grill begyújtásához. Ezek nem csak az ételek ízét rontják, hanem az egészségre is ártalmas hatással lehetnek. Ehelyett a grillgyújtó kéményeket ajánljuk.
Hogyan tisztítsd meg a grillt? Hogyan kell begyújtani a grillt?
Mi a helyzet az ételekkel, és mi az, amit soha nem szabad tenned velük?
- Túl rövid ideig vagy túl sokáig sütöd az ételt. Ismerned kell az alapanyagokat, amelyekkel dolgozol, és tudnod kell, hogy melyiknek mennyi időre van szüksége az átsüléshez. Ebben az esetben a hőmérők praktikus segítséget jelentenek.
- A húst hidegen teszed a grillre – egyenesen a hűtőből. Éppen így szenved majd hősokkot. A húsokat sütés előtt egy-két órával vedd ki a hűtőből és hagyd őket állni.
- Alábecsülöd (vagy teljesen kihagyod) a pácolást. A pácok még a leghétköznapibb húsdarabot is valódi csemegévé változtathatják.
- Nem olajozod meg a grillrácsot. Nem elengedhetetlenül szükséges, de ha gyakran tapasztalod, hogy a húsok és egyéb finomságok ráragadnak a rácsra, akkor a grill begyújtása előtt megkenheted étolajjal.
- Gyenge minőségű alapanyagokat használsz – például kész, fűszerezett és pácolt húsokat a szupermarketből. Jobb, ha a hentestől származó minőségi húst választasz, és rászánod az időt az előkészítésére. Csak akkor lehetsz biztos abban, hogy az étel kizárólag azt tartalmazza, amit te raktál bele. És ugyanez vonatkozik például a hermelinre is.
- És ha már az összetevőkről beszélünk - ne félj kísérletezni. A grill nem csak a húsról szól. Próbáld ki a grillezett sajtot, zöldségeket vagy esetleg grillezett burgonyát. Meg fogsz lepődni, hogy milyen finomságokat lehet varázsolni a grillen.
- Grillezés közben folyamatosan mozgatod az ételt. Hagyj neki időt. Ne forgasd 10 másodpercenként. Ne piszkáld. Ne nyisd fel folyamatosan a fedelet, hogy benézz alá. Hagyd, hogy a grill tegye a dolgát.
- A kész húst a grillről való levétel után azonnal felvágod. Hagyd állni néhány percig, és közben készíts egy italt, grillezd meg a kenyered, és csak ezután állj neki jóízűen a húsnak.
- Félsz, hogy kiszárad a hús? Tegyél egy tál vizet a grillezőbe. Először is, a hús zsírja belecsöpöghet, másrészt a grillben legalább egy kicsit magasabb lesz a nedvesség a fedél lezárása után. Egy másik megoldás, ha nem villával forgatod a húst, hanem fogóval.
Miért különleges a faszenes grill?
A faszenes grill abszolút klasszikus. Egyedi ízt és aromát kölcsönöz az elkészített ételnek. Ugyanakkor nem éppen a legkönnyebb elsajátítani a technikáját, és még akkor is könnyen félresikerülhet valami, ha már elég tapasztalattal rendelkezel. Ezért ezt a típusú grillezést elsősorban az ínyenceknek ajánljuk.
A faszénen való grillezés alapja a tűz, vagyis a helyesen és kellően átmelegedett grill. Hogyan csináld? Elsősorban a grillgyújtó kéményeket ajánljuk, részletesebb információkat pedig az Útmutató kerti grill építéséhez és a grill begyújtásához című cikkünkben találhatsz.
Ilyenkor fontos, hogy egyenletesen terítsd el a parazsat (vagy egyenetlenül - ez attól függ, hogy közvetlenül vagy közvetve grillezel), és a parazsat fokozatosan hozzáadva és eltávolítva stabil szinten tartsd a hőt. Bizonyos grill modelleken a beépített szellőztető „ablak” sokat segít. Kinyitásuk több levegőt enged be, ami a belső hőmérséklet növekedéséhez vezet, bezárása pedig ismét csökkenti a hőmérsékletet.
Hogyan használd a gázgrillt?
Miért bajlódnál a faszénnel, ha egy grillsütő, különösen egy gázgrill, sok munkát elvégezhet helyetted?
Gáztüzelésű grillnél a megfelelő előmelegítés az elsődleges szempont. A gázgrill többé-kevésbé úgy működik, mint egy sütő. Bekapcsolod az égőket, megvárod, amíg a hőmérséklet a kívánt szintre emelkedik (a legtöbb gázgrill beépített hőmérővel rendelkezik), majd csak ráteszed az ételt a grillre, és megsütöd. A gázgrill segítségével könnyedén a kívánt szinten tarthatod a hőmérsékletet, ezért ajánljuk mindenkinek, aki szereti a kezében tartani az irányítást – legyél akár teljesen kezdő, akár gyakorlott ínyenc.
A gázgrill is könnyen átkapcsolható közvetlen hőről közvetett hőre. Csak le kell kapcsolni az egyik égőt, és máris indirekt módon sütheted rajta az ételt.
Végül még egy aprócska emlékeztető: grillezés előtt győződj meg róla, hogy elegendő gáz van a palackban, különben a sütögetés ugyanolyan gyorsan véget érhet, mint ahogy elkezdődött. A palackot propán-bután palacktöltő állomáson töltheted fel, ahol a műszaki állapotát is ellenőrizni fogják a szakemberek.
Grill hamburger házilag: hamburger buci és húspogácsa recept
Hogyan grillezz elektromos kontakt grillen?
A kontakt grillek ugyanolyan egyszerűen - ha nem könnyebben - használhatók, mint gázüzemű társaik. Itt is fontos a korai és megfelelő előmelegítés. Különben nem is lehetne egyszerűbb a velük való sütés. A legtöbb kontakt grill több tucat üzemmóddal rendelkezik különböző ételek elkészítéséhez – a steakektől a hamburgereken át a halakig. Csak nyomd meg a gombot, és időben vedd ki az ételt. Ennyire egyszerű.
Itt csak egy tanácsot tudunk adni - nézd meg, milyen anyagból készült a grill felülete, és mit tehetsz annak érdekében, hogy ne sérüljön meg. Aztán persze tényleg minden sütés után tisztítsd meg, és ne halogasd mindig későbbre.
Grillezés lávakövön és gránitlapon
A faszénen való grillezés kétségtelenül a legnehezebb a fent említett lehetőségek közül. És a kövön grillezés pont olyan, mint a faszén – csak egy szinttel nehezebb. Egyáltalán nem könnyű stabil hőmérsékletet tartani rajta, vagy a hőmérsékletet bármilyen módon beállítani. De a köveknek is megvannak a maguk előnyei. Általánosságban elmondható, hogy a kövön sütést egészségesebbnek tartják, mivel megakadályozza a káros anyagok képződését, amiről az alábbi részben olvashatsz.
Hogyan grillezz kövön? Érdemes a követ fokozatosan felmelegíteni, és nem a már felforrósított grillre rakni. A hirtelen hőmérsékletváltozás nem biztos, hogy jót tesz neki. Honnan tudhatod, hogy már eléggé átmelegedett-e? Egy egyszerű próbával – csepegtess rá egy kevés vizet, és ha a folyadék azonnal elpárolog, kezdheted a sütést. Az átmelegedéshez szükséges idő általában 10-15 perc, de sok függ a kőlap típusától is.
Grillezés előtt ne felejtsd el bekenni olajjal a kőlapot, hogy ne ragadjon rá annyira az étel. És ha már végeztél a sütéssel, természetesen minden alkalommal alaposan dörzsöld le – egy tisztító kefe és egy nedves kendő megfelel a célnak.
Milyen grillkövet válassz?
Melyik a legjobb kő a grillezéshez? Mi a lávakőre és a gránitra fogadnánk, azaz a természetes kövekre, vegyi anyagok nélkül.
A lávakő a drágább a kettő közül, de tovább is bírja. A gránit megfizethetőbb, de egy idő után apró repedések jelenhetnek meg rajta.
Egészséges grillezés
Végső soron minden grillezés egy kicsit „egészségesebbé tesz”. Közben kellemesen kikapcsolódunk, kilépünk a hétköznapok forgatagából, beszélgetünk a barátokkal és a családdal.
De a grillezés sok szempontból egészségtelen is lehet. A legnagyobb probléma az, hogy a húsból közvetlenül a forró parázsra csöpög a lé és a zsír. Ezután rákkeltő gőzök formájában visszajutnak az élelmiszerre. És ez nem hangzik túl jól, ugye? Szerencsére a megoldás nem túl bonyolult. A legegyszerűbb, amit tehetsz, hogy sütőlapot használsz – a lé és a zsír rajta marad. Az indirekt grillezés során az étel alá csepegtető tálcát lehet helyezni (nyugodtan vízzel megtöltve, ami lédúsabbá teszi a grillezett finomságokat). Nagyon sok jobb minőségű grillben található beépített megoldás, egy kicsit kifinomultabb csepegtető tálca formájában.
Természetesen nem a füst az egyetlen egészségtelen dolog, amellyel meg kell küzdeni. Grillezéskor jó minőségű tüzelőanyagot használj, és kerüld a grillgyújtó folyadékokat. Emellett válassz minőségi alapanyagokat, nem pedig a szupermarketből származó, olcsó, előre elkészített „ki tudja, hogy miket”. Arra is jó gondolni, hogy a grillezett zöldségek is igazi ínyecségek lehetnek, nem csak a szaftos húsdarabok. És mivel ismétlés a tudás anyja: a grillsütőnek minden grillezés előtt tisztának kell lennie!