A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan pácoljuk be a húst füstölés előtt?
Szeretnél otthon húst füstölni, de nem tudod biztosan, mire lesz szükséged és hogyan fogj hozzá? Kezdjük a hús előkészítésével: a pácolással. A hús pácolása ugyanolyan fontos, mint a füstölőben eltöltött idő. Ebből a cikkből pedig nemcsak a hús helyes pácolását tanulhatod meg, hanem azt is, hogy mi a különbség a sóoldatban történő pácolás és a száraz pácolás között, valamint mindent, amit a gyorssóról tudnod kell.
Milyen módszereket ismerünk a hús füstölés előtti pácolására?
Miért pácoljuk be a húst füstölés előtt? Először is az íze miatt. Nem mintha maga a hús rossz ízű lenne, de ha valahogyan hozzá tudunk adni az ízéhez - még mielőtt a füstölőbe kerülne -, akkor miért ne használnánk ezt ki, nem igaz? A hús pácolása az íz javítása mellett a puhítása és tartósítása, azaz az eltarthatósági idejének meghosszabbítása miatt is fontos.
Füstölés előtt a hús pácolása többé-kevésbé egyetlen dologról szól. Ez pedig nem más, mint a só. A só kiváló tartósítószer, és mindannyiunknak ízlik. A páchoz azonban más fűszerek, fűszerkeverékek és jellemzően fokhagyma is adható.
Minden régióban, minden városban és minden családban egy kicsit másképp kezelik a húst. Általánosságban azonban azt mondhatjuk, hogy a pácolásnak két fő módja van:
- nedves pácolás sóoldatban és
- száraz pácolás.
De ez nem jelenti azt, hogy rákényszerítünk az egyik vagy a másik módszer használatára. A módszereket tetszés szerint kombinálhatod és módosíthatod, hiszen az emberek jó néhány száz, esetleg több ezer éve csinálják már ezt.
Sertés, marha vagy csirke? Melyik hússal mit lehet csinálni?
Gyakorlatilag minden húsfajta füstölhető. Fontos azonban, hogy minőségi és friss hússal dolgozz. Ezért azt javasoljuk, hogy kerüld a szupermarketeket, és inkább fordulj a kedvenc hentesedhez. Így pontosan tudni fogod, hogy mennyire friss a hús, és nem fog egyszerűen megromlani pácolás és füstölés közben.
A hús kiválasztása fontos, de az sem mindegy, hogy hogyan készítjük elő. A nyers hússal végzett munka során a higiénia áll az első helyen!
És most beszéljünk a hús előkészítéséről füstölés előtt:
- Tisztítsd meg a húst a szennyeződésektől és a hártyáktól, valamint csontozd ki – szabadulj meg mindentől, ami füstölés közben gyorsan kiszárad, majd megég. A végén úgyis el kell ezeket távolítanod, de a nyers hússal könnyebben boldogulsz.
- Mosd meg és darabold fel a húst. Feltételezzük, hogy az összes darabot együtt fogod füstölni, tehát egyforma méretűnek kell lenniük, hogy ugyanannyi ideig füstölődjenek.
- Papírtörlővel szárítsd meg a feldarabolt húst.
Grillezzünk: A leggyakoribb hibák grillezés közben, avagy hogyan kell helyesen grillezni?
Hogyan kell megfelelően tárolni a húst száraz füstöléshez?
Kezdjük az első - és talán kicsit könnyebb - módszerrel: a hús száraz pácolásával.
- Készíts elő egy nagyobb tálat, önts bele elegendő sót, és a húst borítsd be teljesen sóval. Amikor azt mondjuk, hogy „teljesen”, akkor tényleg arra gondolunk, hogy minden felületét – még az oldalait is – sónak kell borítania.
- A sót alaposan dolgozd bele a húsba.
- A sóhoz fokhagymát vagy a kedvenc fűszereid is hozzáadhatod. Természetesen válaszd azokat, amelyek jól passzolnak ahhoz a húshoz, amivel éppen dolgozol.
- A fűszerekbe forgatott húst el kell szigetelni a levegőtől. Vákuumba kell lezárni, hogy megőrizze a szaftosságát, és mindenekelőtt ne romoljon meg. Ha van vákuumozó géped, akkor nyert ügyed van – használd azt. Ha nincs vákuumozód, akkor a klasszikus alufólia is jól használható.
- Az így előkészített húst tedd a hűtőbe; szobahőmérsékleten ugyanis megromlana. A pácolás során az ideális hőmérséklet 4 °C körüli.
Mennyi ideig pácold a húst füstölés előtt?
A hús teljes pácolási ideje függ a típusától, méretétől, a benne lévő zsír mennyiségétől, és attól is, hogyan fogod füstölni.
Ha a hideg füstölést választod, a sónak nagyon mélyre kell hatolnia a pácolás során – a húst teljes egészében át kell járnia. Ezt az egységes rózsaszín színéről, a tapasztaltabbak pedig tapintással is felismerhetik. Például nyak esetén a pácolási idő 3 és 6 hét között változik.
Meleg füstölésnél a hús hőkezelésen esik át, és a só teljes beivódása a húsba nem annyira fontos. Ezért a pácolási idő valamivel rövidebb lehet.
Hogyan pácold a húst
A hús nedves pácolása sóoldatban hasonló elven működik, mint az előbb említett száraz pácolás. Ebben az esetben azonban a sót vízzel hígítjuk, általában 8/100 arányban.
- Keverj össze 1 liter vizet 80 gramm sóval, hogy 8%-os sótartalmú oldatot (páclét) kapj. Fontos, hogy forralt vizet használj. Ki tudja, mit csinálnának a csapvízben lévő baktériumok azzal a hússal néhány hét alatt.
- A 8%-tól akár el is térhetsz, és legközelebb ízlés szerint adhatsz hozzá még sót, vagy éppen csökkentheted a mennyiségét.
- Ezután ízesítheted a páclét más fűszerek és fűszernövények hozzáadásával. Tehetsz egy próbát a klasszikus fekete borssal, rozmaringgal vagy borókával, attól függően, hogy mi illik az elkészített húshoz.
- Összekeverés után hagyd a páclevet a hűtőben kihűlni.
- Merítsd a húst a hideg páclébe. A pácnak minden oldalról körül kell vennie a húst. Még ha valóban így is van, jobb, ha időnként megfordítod és ellenőrzöd.
Besóztad a húst és a rajta lévő páclé egy idő után szagos? Vedd ki belőle a húst, mosd meg és sózd be újra. Ha a helyzet megismétlődik, jobb, ha megszabadulsz a hústól, és elölről kezded a folyamatot.
A hús pácolási ideje
Az ideális pácolási idő itt is változik a hús típusától és a füstölés módjától függően. Általában a húsdarab színszimmetriájáról és a hús puhaságáról (főleg a zsíros részeken) lehet megállapítani, hogy a hús kész. Például a sertéshúst általában 3-6 hétig pácolják, míg a csirkemellet csak néhány napig.
Nagyobb húsdarabok és különösen csontos bélszín esetében a pácoláshoz érdemes pácolótűt használni, és a pácot közvetlenül a húsba és a csontba fecskendezni.
Hús pácolása füstöléshez gyorssóban
A konyhasó és a tengeri só mellett egyesek úgynevezett gyorssót is használnak (más néven pácsót). Sok előnye van ennek a fajta sónak, de heves viták is övezik.
Mint ahogy a gyorssó elnevezés is sugallja, a célja elsősorban a hús pácolási idejének lerövidítése. Emellett néhány praktikus bónuszt is kínál, például sokkal kisebb a bakteriális fertőzés kockázata a húsban, ha gyorssót használunk. Ezenkívül szép pirosra színezi a húst, és még az ízét is javítja.
Akkor miért ellenzik sokan a pácsó használatát? Az okokat a nitrátok között kell keresni: a gyors só ugyanis sok nitrátot tartalmaz. A nitrátok pedig nagyobb mennyiségben károsak lehetnek az egészségre. A gyorssót tehát óvatosan, észszerű mennyiségben kell használni, a belőle készült sóoldatot pedig más (alacsonyabb) arányban hígítjuk. A pontos mennyiségekért olvasd el a használni kívánt gyorssó típusára vonatkozó utasításokat.
És egy tanács a végére: a C-vitamin segíthet a nitrátok szervezetből való eltávolításában. Ezért nem árt a füstölt húshoz friss zöldségekből salátát készíteni.
Szeretnél többet megtudni a füstölésről? Olvasd el a Húsfüstölés kezdőknek: Milyen hibákat érdemes elkerülni? című cikkünket.