A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A tökéletes főtt tojás titka és más mennyei tojásos ételek
El sem tudod képzelni a szombat reggelt keménytojás nélkül. Egyszerűen imádod a tojásból készült ételeket, és bármikor, bárhol és bármilyen alkalomra szívesen készítesz belőle valami finomat. Mégis előfordul, hogy főzés közben elkalandozik a figyelmed, és a tojás kibabrál veled? Mit tehetsz ez ellen?
Tökéletes tojás 7 módon
- A keménytojáshoz 10 perc főzésre lesz szükség.
- A félkemény tojásnak 5-7 perc kell.
- A lágytojást 4-5 percig főzd.
- A buggyantott tojást kb. 80 °C-on 3-4 percig főzd.
- Tükörtojást úgy készíthetsz, ha kiolajozott serpenyőben megsütsz egy leütött tojást. Ízlés szerint fűszerezd, és legalább addig süsd, amíg a tojásfehérje kifehéredik.
- Rántottát úgy készíthetsz, hogy a felvert és megfűszerezett tojást egy kiolajozott serpenyőbe öntöd. Gyorsan keverd össze, és körülbelül 30 másodperc múlva vedd le a tűzről, hogy a tojás krémes maradjon.
- Omletthez keverj össze három tojást sóval és borssal. Öntsd őket a kiolajozott tepsibe, kevergesd, majd hagyd megsülni. Tálalás előtt hajtsd félbe az omlettet.
Főtt tojás készítése
A tojásokat előre kivesszük a hűtőből, hogy szobahőmérsékletűek legyenek. Egy kisebb edénybe annyi vizet öntünk, hogy a tojások elmerüljenek benne, de ne lebegjenek benne feleslegesen. Forraljuk fel a vizet, és óvatosan tegyük bele a tojásokat.
Körülbelül 10 percig főzzük – ez az egyszerre főzött tojások számától, méretétől, a víz hőmérsékletétől és a főzőlap teljesítményétől függ. Főzés után a tojásokat hideg vízzel gyorsan hűtsük le, hogy ne főjön tovább, és így a héja könnyebben eltávolítható.
A főtt tojást fogyaszthatod például útközben gyors nassolnivalóként, hús helyett kapormártáshoz, vagy tojásszeletelővel szép szeletekre vágva szendvicsekbe vagy vajas kenyérre is teheted.
Tipp: Rendszeresen főzöl egyszerre több tojást, és nincs időd figyelni rájuk, vagy biztosra akarsz menni? Vegyél egy tojásfőzőt.
Mi az a skót tojás?
A skót tojást hagyományosan egy előfőzött és meghámozott tojás kolbászkeverékbe csomagolva, de nálunk ez helyettesíthető fűszeres darált sertés és marhahús keverékével.
A tojásokat rövid ideig főzzük, majd gyorsan lehűtjük és meghámozzuk. Óvatosan takarjuk be fűszeres hússal, hogy a tojás sehol se kandikáljon ki, de ne fedje be túl vastagon sem. A baseball labdához hasonló golyókat klasszikus panírba (liszt-tojás-zsemlemorzsa) forgatjuk, és olajban kisütjük. Alternatív megoldásként a skót tojást sütőben elő is sütheted aranysárgára.
Félkemény tojás
A félkemény tojás elkészítése ugyanúgy történik, mint a keménytojásé – nem kell hozzá más, csak egy edény, nem túl sok víz, de nem is túl kevés víz és pár szobahőmérsékletű tojás.
Óvatosan tegyük a tojást a forrásban lévő vízbe, és főzzük körülbelül 6-7 percig. Ez a tojások számától, méretétől és a főzőlap teljesítményétől függ. Főzés után gyorsan és rövid ideig hűtsük le a tojásokat. Így gyönyörűen krémes sárgát kapunk, amellyel nem kockáztatjuk a túlfőzés miatti kiszáradást. Ugyanakkor elkerülhetjük az alulfőzést, ha nem szereted a folyós sárgáját.
Lágytojás készítése
Az eljárás még lágytojás esetén sem különbözik a keménytojásétól. Válasszunk ki egy megfelelő méretű edényt, öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje a tojásokat, és forraljuk fel a vizet.
Tegyünk egy tojást a forrásban lévő vízbe, és forraljuk 5 percig. Főzés után hűtsük le. Az eredmény kemény tojásfehérje és folyós sárgája lesz. Egy ilyen tojás a legjobb reggelire kenyérrel és vajjal. Tegyük tojástartóba vagy tálba, kissé vágjuk le a hegyét, sózzuk meg a tojást, és kanalazzuk ki a belsejét.
Lágytojás pohárban
A lágytojás pohárban nem más, mint egy finoman a pohárba ütött lágytojás. A fentiek szerint főzzük meg, és miután kihűlt, óvatosan megpucoljuk, és egy pohárba tesszük. Fűszerezzük a tojást vagy megszórjuk metélőhagymával, finoman összekeverjük egy kanállal, és élvezzük.
Buggyantott tojás készítése
Buggyantott tojást úgy készíthetünk, hogy a tojást sóval és ecettel fűszerezett vízbe beleütjük. A víznek 80°C körülinek kell lennie, amikor buborékok képződnek az edény alján, de nem szabad felforrnia - az összetörné a tojást. A lehető legfrissebb tojást válasszuk, mivel a fehérje idővel hígabbá válik, és könnyebben szétesik a vízben.
A majdnem forrásban lévő vízben egy kanállal örvényt készítünk, és óvatosan a közepébe öntjük a tojást. Megkönnyítheted a dolgodat azzal, ha a tojásokat előre beleütöd egy bögrébe, tálba vagy merőkanálba. Körülbelül 3 perc múlva vegyük ki a tojást, és hagyjuk lecsepegni.
A buggyantott tojást tálaljuk pirítósra tört avokádóval vagy sonkával.
Tipp: Ha főzés közben nem tudjuk egyben tartani a tojást, főzés előtt leüthetjük, és egy enyhén olajozott fóliába csomagolhatjuk. Ideiglenes héjat hoz létre, ami nem engedi, hogy a tojásfehérje kiszabaduljon. A fólián lévő olaj gondoskodik arról, hogy a tojásfehérje belülről ne ragadjon rá.
Hogyan készítsünk Benedek tojást
A Benedek tojás – Benedict tojás néven is ismerheted – elkészítéséhez szükség van egy megfelelően megfőzött buggyantott tojásra, amelyet pirítóson, angol muffinon vagy sonkaszeleten tálalunk. Végül mindent hollandi mártással öntünk fel.
4 adag:
- 2 tojássárgája
- 150 ml borecet
- egész, enyhén tört vagy durvára őrölt bors
- 150 g vaj
- citromlé
Tegyük az ecetet és a borsot egy serpenyőbe, és forraljuk el, amíg a térfogata a felére nem csökken. A vajat felolvasztjuk.
A tojássárgákat öntsük egy vízfürdős tálba, és adjunk hozzá 2 evőkanálnyi forralt borecetet. Addig keverjük, amíg besűrűsödik és könnyű hab képződik a tetején. Ezután az olvasztott vajat részletekben belekeverjük.
Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és citromlével ízesítjük, esetleg metélőhagymát vagy sima petrezselymet adhatunk hozzá.
Tojásfőzés helyesen – 5+1 tipp
- Annak érdekében, hogy a tojás főzés közben ne repedjen meg, tedd hideg vagy langyos vízbe. Egy másik lehetőség, hogy egy kis lyukat készítesz a tojás alján, amitől a nyomás megszűnik.
- Egy kanál ecet vagy egy nagyobb adag só a vízhez adva megakadályozza, hogy a tojásfehérje kifolyjon, ha a tojás megrepedne főzés közben.
- A tojások könnyebben meghámozhatók, ha főzés után hideg vízzel hirtelen lehűtjük. Még az öregebb tojások is könnyebben meghámozhatók.
- A tojásokat tárold stabil hőmérsékleten, száraz és sötét helyen. Ezért ideális esetben a hűtőszekrényben vagy egy megfelelő kamrában.
- Dobd ki a lejárt és repedt nyers tojásokat.
- A nyers tojások fogyasztása az esetleges szalmonellafertőzés miatt nem javasolt. Inkább csinálj tükörtojást.
Tojás tárolása
A tojás tárolásának alapszabálya a 18°C-ig stabil, változatlan hőmérséklet és a közvetlen napfénytől mentes, száraz környezet. Így nem mindegy, hogy a tojásokat a hűtőben vagy a kamrában tárolod. Fontos, hogy a tojáson ne üljenek meg a vízcseppek tárolás közben, mivel akkor bepenészedhet, és a penész a héjon keresztül bejuthat a tojás belsejébe.
Ha a tojásokat hűtőszekrényben tárolod, ne tedd az ajtóba, ahol a hőmérséklet és a páratartalom gyorsan változik a gyakori nyitogatás miatt. Jobb, ha elrejted a hűtőszekrény hátuljába, távol az aromás ételektől, amelyek szagát a porózus héjnak köszönhetően a tojások felszívhatják. A tojásokat a keskenyebb végükkel lefelé tárold, hogy minél nagyobb felületen lélegezhessenek.
Lehet az eredeti dobozban hagyni a tojásokat? Nos, a tojás eredeti csomagolása véd az ütésektől, a hőmérséklet-változásoktól és a hűtőszekrényből származó kellemetlen szagoktól. Azonban tartalmazhatja a penész vagy más betegség csíráit, felszívhatja a nedvességet, és a nem kívánt illatokat a hűtőszekrényben.
Ne mosd meg a tojásokat tárolás előtt, mivel így lemosod a védőburkukat, és elősegítheted a mikrobák terjedését. Ha meg szeretnéd tisztítani őket, használj papírtörlőt.
Megfelelő tárolás mellett a tojás akár öt hétig is eláll a hűtőszekrényben, a keménytojás pedig körülbelül egy hétig.
Tipp: A tojás korát vízbe merítve ellenőrizheted – ha lesüllyed az aljára, akkor friss. Ha lebeg, akkor öregebb tojásról van szó, és már csak saját felelősségre használd.
Tippek tojásfestéshez
A festett tojások a húsvéti időszakhoz kötődnek. Ehhez vásárolhatsz különböző színű tojásfestékeket, ecetet és pár gyönyörű fehér tojást. A tojásokat úgy is kifestheted, ahogy vetted, így szép egyszínű színt kapnak. De kipróbálhatsz rajtuk függönymintákat, vagy csinálhatsz virág és levélmintákat úgy, hogy harisnyát raksz rájuk. Vagy cseréld le a klasszikus árnyalatokat márvány vagy csillogó tojásfestékekre, amelyek már önmagukban látványos külsőt adnak a tojásoknak - további munka nélkül.
Nem vagy a bolti festékek híve, vagy egyszerűen csak szeretsz kísérletezni és közelebb kerülni a természethez? Válaszd a természetes tojásfestékeket. De ne felejtsd el, hogy a színtelítettség gyengébb lehet, és a festési folyamat hosszabb lesz, mint a klasszikus tojásfestékekkel. Minden változatnál igyekezz előre elkészíteni a festékoldatot úgy, hogy az adott alapanyaggal vizet forralsz - így a lehető legnagyobb mennyiségű festék szabadul fel. Javasoljuk a meleg és a hideg festés hatásának (vagyis a színezett víz hőmérsékletének megváltoztatását tojásfestéskor) tesztelését is, mivel így különböző színezékekkel más eredményt lehet elérni.
Húsvéti tojásfestés természetesen - hagymahéjjal, céklával, kávéval
A tojáshéj felhasználása
- Hozzáteheted őket a komposzthoz és használhatod a kert és a virágok trágyázására is. Így pótolod a talaj hiányzó kalciumtartalmát. De ha a növények savasabb talajt igényelnek, hagyd ki a komposztból a tojáshéjakat.
- Add oda a tyúkoknak, hogy finomabbak legyenek a tojások, vagy őröld bele a kutyaeledelbe. Ezekkel a módszerekkel könnyedén pótolhatod a szükséges tápanyagokat.
- A paradicsom ültetése előtt önts az összetört héjakból származó port a lyukba - megóvja őket a rothadástól.
- Készíts akadálypályát a csigák számára. Nem fognak könnyen átmászni az éles héjakból készült akadályokon, amikor a salátát szeretnék megcsócsálni.
- A nagyobb héjdarabok felválthatják a csíráztató tálcákat.
- A zúzott héjak és az almaecet keveréke tökéletes házi orvosság rovarcsípés ellen. A héjakat bekenjük ecettel, pár napig a sötétben pihentetjük, és már használhatjuk is. Az oldat hűtőszekrényben körülbelül egy hónapig tárolható.
- A tojáshéj port testradírként vagy arcmaszkként is használhatod.