A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan száríts otthon paradicsomot és hogyan tedd el olajban
Itt a paradicsomszezon, és ezzel együtt a termésbőség. Mielőtt nekikezdenél több liter paradicsomszószt készíteni vagy elosztogatnád a fölösleget a rokonoknak, adj esélyt a szárításnak! Ezt megteheted sütőben, aszalógépben vagy a napon, a szárított finomságot pedig nagyszerű ételek készítéséhez használhatod. Hogyan készül tehát a házi szárított paradicsom és mire használhatod?
Aszalt paradicsom készítése 6 lépésben
- Gondold át, hogyan szeretnéd szárítani a paradicsomot. Napfény, aszalógép vagy sütő közül választhatsz.
- Válassz megfelelő, azonos méretű paradicsomokat, ideális esetben egy fajtából (a víztartalom, a magvak és a hús aránya miatt).
- Mosd meg őket, a kisebb darabokat vágd ketté, a nagyobbakat pedig 1-2 cm-es szeletekre. A magok nagy részét eltávolíthatod. A koktélparadicsom egészben is hagyható.
- Szárítsd ki őket a kiválasztott módszerrel.
- Ha már bőrszerűek, puhák és nem szivárog belőlük a lé, akkor készen állnak. Ne legyenek kemények és törhetők, inkább aszalt szilvához hasonlítsanak.
- Tedd el őket olajban vagy tárold vákuum dobozban a hűtőszekrényben.
Info: A víz akár 90%-a elpárolog a kiszáradás során. Egy kiló szárított paradicsomhoz körülbelül 11 kg frissre van szükség, de ez a felhasznált paradicsomok nedvességtartalmától függ.
Melyik paradicsom alkalmas szárításra?
A legalkalmasabb a húsos, kemény húsú paradicsom, amely kevés levet és magot tartalmaz. A San Marzano egy népszerű fajta, amelyet a boltokban is megtalálhatsz. Más hosszúkás fajták (Opalka, Scatolone, Cornabel, Piccadilly) szintén megfelelők.
De alapvetően bármilyen paradicsom szárítható, nagy, cseresznye és bolti is. Csak egyforma méretű darabokra kell vágni őket, és a szárítási időt a nedvességtartalmukhoz kell igazítani.
Hogyan száríts sütőben, aszalógépben vagy napon?
Sütőben
A megmosott és apróra vágott paradicsomot helyezd egy rétegben sütőpapírral bélelt tepsire. Enyhén sózd meg, és egy kis olajjal is meglocsolhatod. 80-90 °C-ra előmelegített sütőben 8-12 órán át szárítsd. Ha fel szeretnéd gyorsítani a folyamatot, megpróbálhatod növelni a hőmérsékletet, de ne állítsd 120 °C-nál magasabbra. Ha szárítás közben a sütő ajtaját kissé nyitva hagyod, a nedvesség jobban távozik.
Folyamatosan forgasd a tepsiket, és cseréld fel a helyzetüket, ha egyszerre többet készítesz. Óránként legalább egyszer ellenőrizd a paradicsom állapotát. Ha készen vannak, hagyd őket teljesen kihűlni. Felhasználhatod főzéshez, tárolhatod a hűtőben vagy olajban is elteheted.
Tipp: Mikrohullámú sütőben is száríthatod, de ez nem egy megbízható módszer, ezért nem ajánljuk.
Aszalóban
A paradicsomot vágd félbe vagy szeletekre, enyhén sózd meg, és ha szükséges, egy kis olajjal is meglocsolhatod. Terítsd el őket az aszaló tálcáin úgy, hogy egy rétegben legyenek, és ne érjenek egymáshoz. Szárítsd 70-75 °C-on 6-8 órán keresztül.
Ha a készüléked nem szárít teljesen egyenletesen, vagy ha egyszerre több tálcát készítesz, folyamatosan változtasd a helyzetüket. Ezután hagyd kihűlni, tárold vagy tedd el az aszalt paradicsomot olajban.
Napon aszalt
Ez a módszer igényli a legtöbb időt, de nem fogyaszt energiát, és a végeredmény nagyszerű íze miatt évszázadok óta használják. A sikeres szárításhoz különösen stabil, meleg, száraz és mindenekelőtt napos időre van szükség. Nagyobb, sűrűn perforált tálcákat, vagy ami még jobb, hálós anyagot vagy kereteket is használhatsz hozzá.
Kend meg őket olajjal, terítsd el egy réteg szeletelt paradicsomot és enyhén sózd meg. Tedd napos helyre, hogy a levegő még a tálcák alatt is áramoljon (pl. fadarabokra vagy téglákra). Javasoljuk, hogy fedd le őket hálóval vagy függönnyel, hogy az állatok ne egyék meg őket. Éjszakára vagy rossz idő esetén vidd be a paradicsomot. A szárítás körülbelül 4 napig tart, de ez függ a gyümölcs hőmérsékletétől és víztartalmától is, és akár egy hétig is eltarthat.
Tippek az olajban eltett paradicsom elkészítéséhez
Rendezd el a szárított paradicsomot, és enyhén nyomkodd be a sterilizált, visszazárható üvegekbe. A fűszernövények, például a kakukkfű, a rozmaring vagy az oregánó frissen, vagy szárítva is remek ízt adnak nekik, és a paradicsom rétegei közé is tehetők. Próbálj meg friss vagy szárított fokhagymát, kapribogyót, babérlevelet, szegfűborsot vagy akár diót is hozzáadni.
Végül önts le mindent kiváló minőségű olajjal, például szűz olívaolajjal. Minden darabot az olajba kell meríteni. Szorosan lefedve pár napig a hűtőben pihentesd. Az így eltett paradicsom eltarthatósága hosszabb, de továbbra is javasoljuk a hűtőszekrényben való tárolást, különösen, ha friss alapanyagokat használtál hozzá. Ha elkészültél velük, semmiképpen ne öntsd ki az olajat, hanem használd tésztákhoz, salátákhoz, pesztókhoz stb.
Tipp: Válassz szélesebb nyakú üvegeket. A paradicsomok nem csak jobban beleférnek majd, de könnyebben kivehetők is belőlük.
Tárolás és eltarthatóság
Az olajban eltett paradicsomot légmentesen záródó üvegben tárolhatod a hűtőszekrényben, ahol a paradicsom több hétig is eláll. A hűtőszekrény akár több hónapra is meghosszabbítja az eltarthatóságukat, ahol megfelelő edényben vagy vákuumzacskóban is tárolhatod őket. A legnépszerűbb megoldás az olajba való eltevés, amiben akár több hónapig is kibírják a következő szezonig.
Ez azonban mindig attól függ, hogy mennyi nedvesség maradt a paradicsomban - a nedvesebb paradicsom rövidebb ideig bírja, és könnyebben megromlik. Tárolás közben rendszeresen ellenőrizd, hogy nem penészedett-e meg vagy romlott-e meg egyéb módon.
6 recept szárított paradicsom felhasználásával
Tészta szárított paradicsommal
- 500 g tészta
- 30 g szárított paradicsom
- 4 gerezd fokhagyma
- 4 evőkanál vaj
- 30 g sima liszt
- 400 ml teljes/félig sovány tej
- 200 ml zöldség- vagy csirkealaplé (vízzel helyettesíthető)
- ½ teáskanál szárított bazsalikom, kakukkfű, oregánó és rozmaring
- só, bors és chili ízlés szerint
- 70 g friss bébispenót
- reszelt parmezán
Elkészítés
Egy nagy fazékban felforraljuk a vizet, megsózzuk, és ha forrni kezd, hozzáadjuk a tésztát. Készítsük elő a gyártó csomagolásán található utasítások szerint.
Közben egy serpenyőben olajat hevítünk, és megpirítjuk benne az apróra vágott fokhagymát. Adjuk hozzá az apróra vágott paradicsomot, keverjük össze, majd kanalazzuk a serpenyő egyik oldalára, a maradék helyen pedig hagyjuk felolvadni a vajat. Keverjük hozzá a lisztet, amíg világosbarna tésztát nem kapunk. Adjuk hozzá a fűszernövényeket és a fűszereket, és keverjük össze.
Folyamatos keverés mellett fokozatosan öntsük hozzá a tejet és az alaplevet, hagyjuk forrni, amíg a szósz besűrűsödik. Beleöntjük a reszelt parmezánt, a megmosott spenótot és a megfőtt tésztát, és óvatosan összekeverjük, hogy a szósz mindent szépen ellepjen. Friss bazsalikomlevéllel díszítve és reszelt sajttal megszórva tálaljuk.
Pástétom
- 8 db olajban eltett paradicsom olaj nélkül
- 250 g friss krémsajt
- 120 ml tejföl
- 120 ml majonéz (helyettesíthető tejföllel vagy sűrű joghurttal)
- 2 újhagyma
- só és bors ízlés szerint
- tabasco vagy más csípős szósz (kihagyható)
Elkészítés
Az újhagyma kivételével az összes hozzávalót tegyük turmixgépbe vagy robotgépbe, és turmixoljuk simára. Adjuk hozzá az apróra vágott újhagymát, és röviden keverjük össze. Tálaljuk pástétomként péktermékekre, vagy mártogatósként apróra vágott zöldségekhez vagy grillezett húsokhoz.
Pesztó
- 250 g olajban eltett paradicsom olaj nélkül
- egy nagy marék bazsalikomlevél (kb. 20 g)
- 50 g reszelt parmezán
- 30 g fenyőmag (inkább ne Kínából származót, mivel az gyakran keserű), helyettesíthető más dióval vagy napraforgómaggal
- 3 gerezd fokhagyma
- 1⁄4 teáskanál só és bors mindegyik
- kb. 100 ml olívaolaj vagy paradicsomolaj
Elkészítés
Tegyük az összes hozzávalót egy robotgépbe vagy egy asztali turmixgépbe, és kapcsoljuk be a készüléket. Addig öntsük hozzá olajat, amíg minden el nem keveredik és sűrű pasztát nem kapunk. Azonnal használjuk fel, vagy tegyük visszazárható dobozba, és tároljuk a hűtőszekrényben.
Tejszínes rizottó szárított paradicsommal
- 300 g rövid szemű rizs rizottóhoz (arborio, carnaroli, vialone)
- 100 g szárított paradicsom
- kb. 1 l zöldség- vagy csirkehúsleves
- 50 ml fehérbor
- 2 evőkanál reszelt parmezán
- 1 kis hagyma, felkockázva
- 1 babérlevél
- néhány levél friss bazsalikom
- olívaolaj
Elkészítés
Az apróra vágott hagymát a babérlevéllel együtt 2 evőkanál olívaolajon vagy a szárított paradicsomról leöntött olajjal megpirítjuk. Adjuk hozzá a rizst, és kevergetve pirítsuk 1 percig.
Felöntjük fehérborral, és rövid ideig hagyjuk elpárologni. Felöntjük 1 merőkanál forró alaplével, és hozzáadjuk az olajmentes felaprított paradicsom felét és az apróra vágott bazsalikom felét. Enyhén felforraljuk. Minden alkalommal, amikor a folyadék elpárolog, adjunk hozzá még egy merőkanál alaplét, és főzzük, amíg a rizs megpuhul, körülbelül 20 percig.
A végén beleöntjük a maradék apróra vágott paradicsomot és bazsalikomot, a reszelt parmezánt, és felöntjük egy kanál olívaolajjal. Keverjük össze és tálaljuk.
Csirke mozzarellával és paradicsommal
- 4 csirkemell, egészben bőr nélkül
- 125 g szeletelt mozzarella
- 4 szárított paradicsom, lecsepegtetve és csíkokra vágva
- 1 marék friss bazsalikom
- olívaolaj
- bazsalikomos peszto (kihagyható)
Elkészítés
A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. A csirkemellet több helyen, egymástól kb. 1,5 cm távolságra és 2 cm mélyen vágjuk be, de ne vágjuk át a húst. Mindegyik résbe tegyünk egy szelet mozzarellát, egy csík szárított paradicsomot és egy bazsalikomlevelet.
Alternatív megoldásként a húsba hosszában lyukat készíthetünk, és zsebszerűen megtömheted (lásd a képet).
A melleket mély tepsibe tesszük, meglocsoljuk olívaolajjal, és 20 percig sütjük, ami után a hús kész lesz (a belső hőmérséklete 72 °C körüli), a sajt pedig megolvad. Sütés után ízlés szerint megkenjük bazsalikomos pesztóval, és például salátával, krumplival tálaljuk.
Tipp: Hasonló módon készíthetünk szárnyasok húsából vagy sertés szűzpecsenyéből készült tekercset is, amikor csak egy lapos húst töltünk meg ugyanazokkal a hozzávalókkal, összetekerjük, ételzsinórral átkötjük, és jól átsütjük a húst.
Gnocchi paradicsommal, rukkolával és fenyőmaggal
- 600 g gnocchi
- 120 g rukkola
- 3 evőkanál fenyőmag (inkább ne Kínából származót, mivel az gyakran keserű)
- 12 db ecetes aszalt paradicsom olaj nélkül
- 1 gerezd fokhagyma
- ½ teáskanál szárított őrölt paprika
- reszelt parmezán sajt
- olívaolaj
- só, bors
Elkészítés
Egy kis tálkában öntsünk forró vizet a paradicsomra, és hagyjuk ázni. Öntsünk sót egy fazékba elegendő vízzel, és amikor forrni kezd, öntsük bele a gnocchit. Főzzük a csomagoláson található utasítások szerint, vagy amíg fel nem úszik. Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, és megpirítjuk benne a finomra vágott fokhagymát és a fenyőmagot. Amikor aranybarna, hozzáadjuk a rukkola nagy részét, összeforgatjuk és beleöntjük a főtt gnocchit.
A paradicsomot apróra vágjuk, őrölt borssal és egy kanál olajjal összekeverjük, majd a többi hozzávalóval együtt a serpenyőbe tesszük. Keverjük össze és vegyük le a tűzről. Egy marék friss rukkolával és parmezán sajttal tálaljuk.