A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Minden, ami grillcsirke: Receptek csirkecombhoz, szárnyhoz, steakekhez és pácokhoz
Nagy nyári grillezésre készültök a barátaiddal, és ezúttal inkább biztosra mennél merész kísérletezés helyett? Olyasmit szeretnél sütni, ami biztosan mindenkinek ízleni fog, és amit nem lehet elrontani? A grillcsirke ilyen, és teljesen mindegy, hogy az egész csirkét fogod grillezni, vagy csak a combot, a szárnyat vagy a mellet. Adunk néhány tippet arra, hogy milyen hibákat érdemes elkerülni, milyen pác emeli új szintre a grillezett csirkehúst, és mely receptek nem hagynak majd cserben.
Hogyan pácold be a csirkét grillezéshez?
Egész csirke pácolása
Egy egész csirkét fogsz grillezni? Vásárolhatsz már a grillre előkészített csirkét a boltban, és időt spórolhatsz meg magadnak. Ha klasszikus csirkét vásárolsz, meg kell tisztítani és meg kell mosni a bőrét.
Ez a folyamat nem maradhat el a csirkecombok, -szárnyak vagy -mellek előkészítésekor sem. Először távolítsd el a húsról az esetleges szennyeződéseket, mosd meg, ha szükséges, vágd egyforma darabokra, végül szárítsd meg.
Az előkészületek többi része sokkal lazább. Csak rajtad áll, hogy milyen pácot készítesz, és milyen fűszernövényekkel és fűszerekkel ízesíted a csirkét. Ne felejtsd el, hogy grillezés után már nehezen fogod tudni fűszerezni a húst, akármennyi sót is szórsz rá. A pác – főleg csirkehús esetén – nélkülözhetetlen, és nem szabad lebecsülni!
Hogyan, mikor és mennyi ideig pácold a csirkét?
Sajnos a pácolás nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. A szakácsok két táborával találkozhatsz, és mindegyik szilárdan kiáll a saját pácolási módja mellett.
- Az első lehetőség az, hogy a húst egy bizonyos ideig pácolod a grillezés előtt, és ideális esetben néhány órára a hűtőbe teszed. Fél óra elég a csirkemellnek, 5 óra a comboknak és a szárnyaknak, az egész csirkét pedig egy éjszakán át hagyhatod pácolódni (és pácolótűvel is segíthetsz, hogy mindenhol átjárja a fűszerek íze).
- A másik lehetőség pedig az, hogy csak grillezés közben kened be páccal a húsokat. Így a pác nem ég meg és nem szárad ki, és a hús is lédúsabb marad.
E két út közül melyik lehet a helyes? Valószínűleg sejted, hogy az igazság hagyományosan valahol a kettő között lesz. A csirkét grillezés előtt és közben is bepácolhatod. Vagy minden alternatívát külön-külön is tesztelhetsz, és a legjobb tudásod és lelkiismereted szerint dönthetsz.
Hogyan válassz grillsütőt? A legjobb grillsütők (gáz, elektromos, faszenes)
4 recept a legnépszerűbb grillcsirke pácokhoz
Univerzális pác
Hozzávalók
- 1 teáskanál só
- fél teáskanál bors
- fél teáskanál kömény
- fél teáskanál édes paprika
- fél teáskanál erős paprika
- egy csipet szárított fokhagyma
- egy csipet szárított hagyma
- 1 evőkanál szójaszósz
- 2 evőkanál olívaolaj
Lépésről lépésre
- Az összes fenti hozzávalót keverd össze egy tálban, és a kapott masszával kend be az előkészített húsokat.
- Ezt ideális kézzel csinálni, hogy a pác a nehezen hozzáférhető helyekre is eljusson. Ne félj bepiszkolni a kezed!
- Hagyd állni a húst legalább egy órát, hogy magába szívja a pácot, és már mehet is a grillre. Ha tovább akarod pácolni a húst, akkor tedd zárható tárolóba vagy fóliába (ideális esetben vákuummal lezárhatóba), majd néhány órára helyezd a hűtőbe.
Ugye, milyen egyszerű? További könnyen elkészíthető, ízletes pácokat találsz a Grillpác házilag: a 10 legjobb recept című cikkünkben.
Egész grillcsirke fűszeres pácban
Hozzávalók
- 1 kisebb egész csirke
- olívaolaj
- citromlé
- rozmaring
- bazsalikom
- oregánó
- kakukkfű
- chilli
- só
Grillcsirke sütése
- A csirkét nemcsak kívülről, hanem belülről is tisztítsd meg és mosd meg. Ezután alaposan szárítsd is meg.
- Egy tálban készítsd el a fűszernövény pácot a fenti hozzávalók összekeverésével.
- A csirkét ne csak kívülről, hanem belülről is kend be a páccal. Igyekezz a bőr alá is bejuttatni a pácot – főleg a mellek köré.
- Melegítsd fel a grillt 180 °C körüli közepes hőmérsékletre, és süsd a csirkét 1 órán át közvetett lángon. Ne felejtsd el lecsukni a grill fedelét, hogy a csirke minden oldala megsüljön.
- Egy óra múlva ismét kend meg a csirkét a páclével, hogy igazán szaftos legyen, és további 1 órán át grillezd. Fontos, hogy ne csak a sütési időt figyeld, hanem a belső hőmérsékletet: legalább 82 °C-nak kell lennie. Mérd meg a hőmérsékletet a legvastagabb részén, például a combban.
- Tálalás előtt pihentesd egy kicsit a csirkét.
Grillezett csirkemell joghurtos pácban
Hozzávalók
- csirkemell
- natúr joghurt
- citromlé
- zúzott fokhagyma
- kakukkfű
Hogyan és mennyi ideig kell csirkemellet és steaket grillezni?
- Először a fenti hozzávalók összekeverésével készítsd el a pácot.
- A mellet vágd egyforma vastag (vagy vékony) szeletekre, mosd meg, szárítsd meg és pácold be.
- A csirkemellet legalább 1 órán át hagyd hűvös helyen pácolódni.
- A grillt előre gyújtsd be. Ha már bemelegedett, tedd a csirkemellet a forró rostélyra. Közvetlen lángon, 180 °C körüli közepes hőmérsékleten grillezd a húst körülbelül 10 percig (5 percig az egyik, további 5 percig a másik oldalán). Alternatív megoldásként közvetett grillezéssel is kezdheted, és közvetlen hőn fejezheted be a grillezést.
- Mielőtt leveszed a húst a grillről, érdemes mindig ellenőrizni, hogy rendesen átsült-e, lehetőleg hőmérővel. A csirkemell legalacsonyabb biztonságos belső hőmérséklete 77 °C körül van.
- Sütés után a húst néhány percig pihentestd. Tálalhatod például grillezett burgonyával.
Grillezett csirkeszárny, csirkecomb és alsócomb mézes pácban
Hozzávalók
- csirkeszárny, comb vagy alsócomb
- méz
- friss, apróra vágott gyömbér
- tört fokhagyma
- szójaszósz
- citromlé
- só, bors
Csirkeszárny, csirkecomb és alsócomb grillezése
- A pác összes hozzávalóját keverd össze egy tálban.
- A megmosott és megszárított húst tedd a pácba, és legalább néhány órán vagy akár egy egész éjszakán át pihentesd a hűtőben.
- A combok, szárnyak és alsócombok sokkal lédúsabbak a csirkemellhez képest, mert bőrrel együtt vannak grillezve, ami alatt a mindennél fontosabb zsírréteg rejtőzik. Melegítsd be a grillsütőt közepes hőmérsékletre, körülbelül 180 °C-ra, és süsd a húst közvetlen hőn körülbelül 20 percig. Sütés közben legalább egyszer fordítsd meg a húsokat, bátran kend meg őket a páclével, és ellenőrizd, hogy nem égtek-e meg vagy száradtak-e ki.
Hogyan és mennyi ideig grillezd a csirkét?
Most pedig már jöjjön a tényleges grillezés. Milyen trükköket nem nélkülözhetsz a grillezésnél, és milyen hibákat érdemes elkerülni?
- Ha a pácolt húst a hűtőbe teszed, legalább fél órával a grillezés előtt vedd ki. Ne tedd teljesen hidegen a grillre.
- Tiszta és megfelelően felmelegített rácson grillezz. Grillezés előtt enyhén megolajozhatod a rácsot is, nehogy a hús ráégjen.
- Helyezd a rácsot körülbelül 10 centiméterrel a szén fölé. A csirke sütésekor a grill hőmérséklete 160-180 °C körül legyen, tehát kb. közepes hőmérsékleten. Ha túlzásba viszed a tűzzel, akkor kívülről égett, belül pedig nyers hús lesz az eredmény. Ha nincs türelmed a faszenes grillel kínlódni, akkor a gáz- és az elektromos grillsütőt ajánljuk – ezekkel sokkal egyszerűbb a grillezés.
- Szükség szerint ne csak közvetlen, hanem közvetett hővel is dolgozz - kombinálhatod is ezeket. A közvetett grillezést használhatod a hús megfelelő megsütéséhez, míg a közvetlen grillezés jól jön a ropogós kéreg kialakításához.
- Ne forgasd túl sokat a húst a grillen. Hagyd, hogy a grill tegye a dolgát, és használd a grill fedőjét (feltéve, ha rendelkezik ilyennel), hogy a hús egyenletesen átsüljön.
- Ne szurkáld meg a húst, különben a lyukacskákból kifolyik a leve. Villa helyett használj grillcsipeszt.
- Ha valamivel mégis megszúrod a húst, akkor csakis a húshőmérővel tedd. A hőmérő nagyszerű eszköz, és nem hiányozhat egyetlen grill mellől sem. Ezzel elkerülheted, hogy a hús nyers maradjon, ugyanakkor nem szárad ki és nem is ég meg a hús. De mennyi valójában a grillcsirke sütési ideje? Nos, erre nem könnyű a válasz, mert sohasem tudhatod, hogy melyik hús megsütése hány percet vesz igénybe. A hőmérséklet a legjobb iránymutató. A belső hőmérsékletnek 82 °C-nak kell lennie az egész csirke biztonságos megsütéséhez. Ugyanez vonatkozik a combok és a szárnyak grillezésére is. Mell esetében a biztonságos hőmérséklet alacsonyabb, 77 °C.
- Hogyan ellenőrizheted hőmérő nélkül, hogy kész-e a hús? Vágd el a legvastagabb részén, és ellenőrizd, hogy a vágás mentén szép fehér-e vagy még mindig rózsaszín. A hús elvágása vagy megszúrása során a lé színe is vezérelhet. Ha tiszta a lé, akkor már kész. Ha rózsaszínű, hagyd még a grillen.
Grillezett zöldségek: Minden, amit tudnod kell, ráadásként 5 bevált recept
Egész csirke grillezése
- Az egész csirkét grillezd közvetetten, azaz közvetett lángon, fedő alatt. Javasoljuk, hogy használj grillserpenyőt (ebben az esetben azonban a húst bizonyos idő elteltével meg kell fordítani), vagy forgó nyársat, ideális esetben motorral kombinálva.
- Válassz egy nem túl nagy csirkét. Egy nagyobb csirkét nehezebb lesz elkészíteni. És ami a legfontosabb, sokkal tovább kell grillezni, hogy belül is megfelelően átsüljön.
- Az utolsó pár percben lehetőség van a csirkét közvetlen hőn sütni, így szép ropogós kéreg keletkezik a felületén.
- A csirke grillezési idejét lerövidítheted úgy, hogy kiterítve grillezed. Grillezés előtt távolítsd el a gerincet, majd kézzel szépen lapítsd ki.
- Érdemes a csirke alá csepegtetőtálcát tenni, vagy legalább egy darab alufóliát. Ekkor a leve nem csöpög közvetlenül a grillrácsra, és nem kell annyi időt töltened a tisztítással.
Szeretnéd felfrissíteni a tudásod a direkt és indirekt grillezésről? Olvasd el a Grill tippek és módszerek, avagy hogyan grillezzünk helyesen? című cikkünket.