A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Grillezett zöldségek: Minden, amit tudnod kell, ráadásként 5 bevált recept
Eljött az idő. „Mire?” – kérdezed. Ideje megbarátkoznod a zöldségekkel! És nemcsak a friss, hanem ezúttal kifejezetten a grillezett zöldségekre gondolunk. A zöldségek nagyon finomak grillezve, és ha ki se próbálod, akkor sok mindenről lemaradsz. A grill zöldségek finom húsmentes alternatívát kínálnak, ráadásul feltöltenek vitaminokkal és rostokkal. Hidd el, hogy ízleni fog, akár húsevő, akár vegetáriánus, akár vegán vagy. Nézzük meg, hogyan kell helyesen grillezni a zöldségeket, és melyik receptek azok, amiket nem hagyhatsz ki.
Melyek a legjobb grill zöldségek?
Sajnos erre az egyszerűnek tűnő kérdésre nincs egyszerű válasz. Mielőtt bármibe belekezdenénk, mindenekelőtt ezt ajánljuk: ne félj kísérletezni, és próbálj ki olyan ételeket, amilyeneket általában nem látsz a grillen. Soha nem tudhatod, mit fogsz felfedezni.
- És most valami konkrétabb – vagyis a lista. Kezdjük a széles körben elterjedt és népszerű klasszikusokkal – nálunk leggyakrabban cukkinit, padlizsánt, paprikát, paradicsomot, kukoricát, sárgarépát, hagymát és természetesen burgonyát láthatunk.
- A grillezésre kevésbé nyilvánvaló jelöltek például a spárga, karfiol, brokkoli, karalábé, zeller, sütőtök, zöldbab, retek vagy a káposzta. És bár nem zöldségről van szó, de a gombát is illik megemlíteni, konkrétan a csiperkegombát.
- Véleményünk szerint viszont a klasszikus salátauborka, spenót, káposzta, saláták, karfiol és brokkoli nem nagyon alkalmas grillezésre. Nem akarunk meggyőzni arról, hogy ezek közül semmit nem lehet grillezni. Csak szeretnénk, ha tudnád, hogy ezekből az alapanyagokból nehezebb lesz valami finomat készíteni.
Természetesen egy ilyen lista sosem végleges. Ha megszabadulsz attól a hagyományos gondolkodásmódtól, hogy a grillezés szükségszerűen csak a húsról, a húsról és még több húsról szól, végtelen lehetőségekkel találod szembe magad. Különféle zöldségféléket kombinálhatsz, és tálalhatod köretként, előételként vagy egyszerűen főételként.
Hogyan készítsd elő a zöldségeket grillezésre?
Mi a célja a zöldségek grillezésének? Szerintünk a jó ízről és a kellemes ropogásról van szó, miközben megőrizzük a lehető legtöbb vitamint.
Hogyan lehet elérni ezt a célt? Ez a trükkös rész. Minden szakácsnak megvan a saját véleménye a zöldségek elkészítésével kapcsolatban. Az elején elmondjuk a miénket, majd rád bízzuk annak eldöntését, hogy pontosan követed-e, vagy módosítod, adaptálod és javítod bármilyen módon.
Grillezett zöldségek pácolása
Először is térjünk rá a zöldségek pácolására, vagyis az olaj használatára. Kétféle véleménnyel találkozhatsz. Egyesek szerint az olajat teljesen kerülni kell a grillezés előtt és alatt, ha pedig használni akarod, akkor csak utána. De mások már a grillezés előtt pácolják a zöldségeket. Mi a középutat választanánk – grillezés előtt enyhén kenjük meg a zöldségeket olívaolajjal, de ne áztassuk el őket. A felesleges olaj általában csak a grillsütőbe folyik a forró parázsra, majd füstté válik, és egészségtelen melléktermékek szabadulnak fel belőle.
Grill tippek és módszerek, avagy hogyan grillezzünk helyesen?
Fűszerek és fűszernövények
Egy másik kérdés a fűszerekkel és fűszernövényekkel kapcsolatos. Itt is vannak, akik grillezés előtt, mások csak utána fűszerezik a zöldségeket. Mivel a só kiszárítja a zöldségeket, csak grillezés után sózzuk, és ugyanezt a „taktikát” érdemes követni a borssal is, ami megéghet a grillen.
A fűszernövények esetében a méretük számít. Jó eséllyel a nagyobb levelek (jellemzően például a bazsalikom) megégnek a grillen, és elrontják a grillezett zöldségek ízét. A kisebb darabokra aprított fűszernövényektől viszont nem tartanánk a sütés előtt, és a fokhagymával is bátran kísérletezhetsz.
Javasoljuk azonban, hogy grillezés után is csak enyhén fűszerezd a zöldségeket. A grillezett zöldségeknek olyan jó ízük van önmagukban, hogy kár lenne ezt elnyomni a sóval és borssal. Végül is mindig meg lehet valamit fűszerezni, de nem lesz olyan egyszerű a már rásült fűszereket eltávolítani. Inkább valami jó mártással vagy öntettel bolondítsd meg a grillezett zöldségeket.
Nem minden zöldség egyforma
Minden zöldségfajta más, és mindegyik egy kicsit más kezelést igényel az elkészítés során.
- A cukkinit és a padlizsánt előre vágd vastag szeletekre, és ne hámozd meg. Grillezés előtt sóval „megizzaszthatod” őket, de ez nem szükséges.
- Grillezés előtt rövid ideig főzd elő a kukoricát. Egészben és hasábokra vágva is grillezheted, grillezéskor érdemes vajjal megkenni.
- Még a burgonyát is előfőzheted grillezés előtt, és fóliában - vagy fólia nélkül - is sütheted.
- A paradicsomot egészben, ideális esetben nyárson vagy félbevágva süsd.
- A hagymát egészben, félbevágva vagy szeletelve is sütheted.
- A spárga grillezése előtt vágd vagy törd le az alsó fás végét. Ezután grillezd meg az egész spárgát.
- Bármelyik zöldséget is grillezed, ügyelj arra, hogy a darabok megközelítőleg azonos méretűek legyenek, különben fennáll annak a veszélye, hogy a kisebb darabok megégnek.
- Ha a rácson nagyobbak a rések, használj grillserpenyőt, grilltálat vagy grilltálcát kisebb zöldségdarabok sütéséhez.
Hogyan grillezzünk zöldségeket?
A zöldségek grillezésének titka a gyorsaság. Ezért időben gyújtsd be a grillsütőt, hagyj neki elegendő időt felmelegedni, és grillezz közvetlen tűzön. Gázgrillel és elektromos grillsütővel kicsit könnyebb lesz, mert vagy közvetlenül kiválaszthatod a kívánt hőmérsékletet, vagy kiválaszthatsz egy adott üzemmódot (sőt, ezeken a grillsütőkön a grillezés egészségesebb is, mint a közvetlen tűzön való grillezés). De a zöldségek grillezése még egy faszenes grillel sem bonyolult, főleg, ha követed az Útmutató kerti grill építéséhez és a grill begyújtásához című cikkben található tanácsainkat.
Mennyi ideig grillezzük a zöldségeket?
Körülbelül 10 percig süsd őket, fajtájuktól és az egyes darabok méretétől függően.
A puha zöldségek csak 5 percet vesznek igénybe, míg a keményebb darabok esetén akár 20 percre is szükség lehet. Ha először grillezel zöldséget, biztosan nem rontasz el semmit a gyakori ellenőrzéssel, hogy legközelebb jobban tudd, hogy mit és hogyan csinálj.
Javasoljuk, hogy grillfogó segítségével vedd le a zöldségeket a grillről. Ha villát használsz, az összes lé kifolyhat a sült darabokból.
Sajttal töltött grillezett paprika
Hozzávalók
- 6 paprika (mindegy, hogy milyen)
- 1 csésze feta sajt (vagy bármilyen balkáni sajt)
- fél csésze görög joghurt
- fekete bors
- fokhagyma
- szárított paradicsom
- fűszernövények
Lépésről lépésre
- A paprikát mosd meg és vágd félbe. Szedd ki a magokat, de a szárat hagyd a helyén, hogy a tölteléket bent tartsa.
- Fogj egy tálat, tedd bele a sajtot és morzsold össze, vagy törd össze villával.
- Ezután keverd össze a sajtot a joghurttal. Ha szeretnéd, ezt a lépést kihagyhatod – joghurt nélkül is élvezheted a sajtot.
- Ízlés szerint fűszerezd a keveréket borssal, de a sajt sóssága miatt kerüld a sót, és adj hozzá tört fokhagymát és például apróra vágott szárított paradicsomot és fűszernövényeket (ajánljuk a mentát és a petrezselymet is).
- Az elkészített keverékkel töltsd meg a paprikákat, és a bőrükkel lefelé helyezd a forró grillre. Alternatív megoldásként fóliába is csomagolhatod őket.
- Körülbelül 10 percig süsd, amíg a sajt meg nem olvad, óvatosan, hogy a paprika ne égjen meg nagyon.
- Hagyd a paprikát néhány percig pihenni, miután levetted a grillről, majd élvezd, esetleg friss kenyérrel kombinálva.
Grillezett kukorica
Hozzávalók
- kukorica
- vaj
- fokhagyma
- fűszernövények
- só és bors
- citromlé
Hogyan grillezz kukoricát?
- Az első lépés attól függ, hogy milyen kukoricával dolgozol. Választhatsz már megfőtt és megtisztított kukoricát is a boltból, vagy friss kukoricáért is nyúlhatsz - de akkor meg kell hámozni és puhára főzni. Bár ez valójában nem számít – vannak, akik héjában grillezik a kukoricát, de előtte kb. 20 percig vízben áztatják.
- A sorban következő a vaj előkészítése lesz. Keverd össze az olvasztott vajat (csak tedd néhány másodpercre a mikrohullámú sütőbe) tört fokhagymával és friss fűszernövényekkel - például oregánóval, kakukkfűvel és petrezselyemmel.
- Gyújtsd be a grillsütőt, kend meg a kukoricát az elkészített vajas keverékkel, és tedd a forró rácsra.
- Grillezés közben fordítsd meg, hogy minden oldala megsüljön, majd kend be újra a vajjal. Körülbelül 10 perces sütési időre kell számítani.
- A kész kukorica legyen tapintásra puha. Vedd le a grillről, sózd és borsozd ízlés szerint. Enyhén meglocsolhatod citromlével is.
Grillezett paradicsom
Hozzávalók
- nagy paradicsom
- olívaolaj
- fokhagyma
- só, bors
- fűszernövények
- parmezán sajt
Lépésről lépésre
- A paradicsomot mosd meg és vágd félbe.
- Egy tálban készítsd el az olívaolaj, só, bors, tört fokhagyma és fűszernövények keverékét – például kakukkfűvel.
- A felvágott paradicsomot kend be a keverékkel, és reszeld rá a parmezán sajtot.
- A paradicsomot grilltálcán, vágott oldalával felfelé, előmelegített grillen, körülbelül 6 percig grillezd.
Grillezett spárga
Hozzávalók
- egy csokor spárga
- olívaolaj
- szójaszósz
- szezámmag
- fokhagyma
- só és bors
Hogyan grillezd a spárgát?
- Mosd meg a spárgát, és vágd le a fás végét (alul 3-5 centiméter).
- Egy tálban készítsd el a pácot úgy, hogy összekeversz néhány kanál olívaolajat, egy kanál szezámmagot, egy kanál szójaszószt és tört fokhagymát.
- A spárgákat minden oldalról kend meg a páccal (több darab spárgát is össze lehet kötni - így könnyebb lesz őket kezelni és nem esnek át a rácson – vagy akár nyársra vagy pálcikára is szúrhatod őket) és forró grillen kb. 5 percig süsd.
- Grillezés közben is újra bekenheted a spárgákat a páccal, és ne felejtsd el őket gyakran forgatni.
- Vedd le a spárgát a grillről, és ízesítsd sóval, borssal. Hidegen és melegen is tálalhatod.
Grillezett padlizsán
Hozzávalók
- padlizsán
- olívaolaj
- fokhagyma
- fűszernövények
- só és bors
Hogyan grillezz padlizsánt?
- Mosd meg a padlizsánt és vágd vastag szeletekre vagy kockákra. Akár meg is sózhatod, de ez nem szükséges.
- Egy tálban készíts keveréket olajból, tört fokhagymából és például finomra vágott bazsalikomból. Ezután kend meg vele a padlizsánt.
- A padlizsánt helyezd a forró grillre, és mindkét oldalát süsd puhára.
- A kész padlizsánt enyhén sózd és borsozd meg, majd grillezett paradicsommal vagy mozzarella darabokkal tálald.