A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Bevezetés a túrasíelés világába
Felejtsd el a zsúfolt téli üdülőhelyeket, és engedd, hogy a túrasíelés szabadsága magával ragadjon. Sehol senki, csak a hó, a mesebeli erdők és a hófedte tisztások vesznek körül. Nem korlátoz a felvonók elhelyezkedése vagy a rövid nappalok. Menj fel a csúcsra, és élvezd a legédesebb jutalmat a lefelé vezető úton.
Milyen síelés? Hát túrasíelés!
A túrasíelésnek (más néven síalpinizmus, skitouring, ski mountaineering vagy skialp) sokféle formája van, de a lényege, hogy a hegyekben sílécen csak saját erőből közlekedjünk. Nincsenek felvonók. Csakis rajtad múlik, hogy milyen meredek emelkedőt választasz, és hogy hová vezet az utad. Minden túrasíelő leggyakoribb célja, hogy sílécekkel mássza meg a kiválasztott hegyet, majd élvezze a leereszkedést, ideális esetben friss porhón.
Készülj fel arra, hogy ez a sport a klasszikus síelés és a sífutás kombinációja. Ezért képesnek kell lenned arra, hogy leküzdd a mélyebb és gyakran karbantartatlan havon való síelést, és a terepsíelésnek köszönhetően a hosszabb utak sem jelentenek majd akadályt. A hótalpas túrák jók lehetnek felkészülésnek a számodra. Igazad van, ez egy kihívás, de semmi sem hasonlítható a túrasíelés legendás élményéhez.
- A freeride túrasíelést nehezebb terep jellemzi, meredek ereszkedésekkel a karbantartott lejtőktől távol. Haladó, erősebb testalkatú kalandorok számára ajánlott.
- A fitness túrasíelés során leggyakrabban karbantartott utakat vagy lejtőket másznak meg, lefelé menet pedig nem szégyen a felvonót használni.
- A skitouring lehetőséget nyújt a gyermekes családok számára, hogy a síelést téli túrázással kombinálják, viszonylag könnyű terepen. Előnye például a sífutással szemben, hogy nem kell stresszelni a karbantartott és ápolt pályák keresésén.
Minden a sílesikláshoz Próbáld ki a sífutást Hótalpas kalandokhoz
(Nem) speciális felszerelés túrasíeléshez
Akár egyből túrasíléceken, vagy túrasíkötésekkel ellátott síléceken is elindulhatsz, amelyek az emelkedők megmászásakor állítható támasztékokkal rendelkeznek és lehetővé teszik a sarkak szabad felemelkedését, viszont lesiklás közben könnyen átkapcsolhatók biztonsági kötés módba.
A könnyebb és kényelmesebb feljutás érdekében ragassz a síléc talpára fóka ragasztót, amit lecsúszás előtt könnyedén lehúzhatsz. Jól jönnek majd a könnyű és rugalmas túrasí bakancsok is, amelyek ugyanúgy jó szolgálatot tesznek majd az emelkedőn, mint a lejtőn.
- Túrasí bakancs - kényelmesebb járást és nagyobb mobilitást biztosít a bokarészen, kevésbé merev, választahó séta/lesiklás mód, kevesebb csat.
- Túrasí lécek – rugalmasabbak, szélesebbek, könnyebbek, a lécek végeihez szíjak rögzíthetők.
- Túrasí bot - előnyben részesítik az állítható hosszúságot, a nagyobb hólemez szükségességét, és a minimális hevederhasználatot.
- Túrasí kötés - lehetővé teszi a gyaloglást szabad sarkakkal, kisebb súlyú, állítható saroktámasz mászáshoz.
Tipp: Ne becsüld alá a teleszkópos síbotok használatának előnyeit. A hosszabbak jól jönnek mászásnál, a rövidebbek pedig lesiklásnál.
A túrasíelés néha kihívást jelent. Mi mindenre kell közben odafigyelni?
Mint minden sport, a túrasíelés is kihívást jelent. Ne akarj hősködni, mindig a képességeidnek megfelelő terepet válassz és ne siess túlzottan a túra elején, mivel a hegyek nagyon könnyen és gyorsan ki tudnak fárasztani. Túrázás közben a legnagyobb veszélyt a következők jelentik a számodra: lavina, tájékozódási képesség elvesztése, rossz vagy nem megfelelő felszerelés és rossz fizikai vagy egészségi állapot. Főleg, ha mély hóval fedett terepre szeretnél menni, fektess be olyan felszerelésbe, amiben 110%-ig megbízhatsz. Nem, nem felesleges – kötelező!
Kövesd a bevált elvet: túrára mindig hátizsákkal. Egy speciális túrasí hátizsákban, amit lavinahátizsákként is szoktak emlegetni (lavinalégzsák rendszerrel is el lehetnek látva), a tartalék ruhák és rágcsálnivalók mellett elsősorban minden esetre van vészhelyzeti felszerelés (hólapát, lavina szonda, lavinakereső stb.). A túrasielés világában egy egyszerű egyenlet érvényes: lavinakereső + lapát + szonda = a leggyorsabb és leghatékonyabb mentés. Szóval jól szerelkezz fel!
1. Vidd magaddal a vészhelyzeti felszerelést kompromisszumok nélkül minden túrára. Ne hiányozhat belőle:
- lavina kereső, ami a vevő és egy adó egyszerű elvén működik, globálisan egységes a 457 kHz-es frekvencián;
- a lavina szonda kulcsfontosságú a lavinában való felkutatáshoz, mert nem csak a pontos helyzetet, hanem az eltemetés mélységet is pontosan meg tudja határozni;
- a lavinalapátnak főként tartósnak, könnyűnek és mindig kéznél kell lennie;
- a bivakzsák jól jön vészhelyzet esetén és megvéd a hidegtől;
- elsősegélynyújtó készlet az alapvető életfunkciók fenntartásához.
2. Tökéletesen ismerd a vészhelyzeti felszerelésed tartalmát, hogy megfelelően és gyorsan tudd használni.
3. A sebesség kulcsfontosságú a mentésben. A szakértők szerint az első 18 perc dönti el a mentés sikerét.
4. Tartsd szem előtt az elsősegélynyújtás szabályait.
Tipp: A gleccseren célszerű firnvasakat rögzíteni a túrasílécekre, amelyek olyanok, mint a mászóvasak. Ha pedig már tényleg nem tudsz haladni, akkor erősítsd a hátadra a sílécet, és mássz mászóvasakkal.
Hogyan tedd kényelmesebbé a túrasíelést?
A túrasíelés nem csak egy fizikailag megterhelő sportág, amiben napi 8000 métereket mászol meg és rekordokat döntesz. Engedj meg magadnak kiegészítőket, amik kényelmesebbé teszik a túrát. A funkcionális és meleg öltözet magától értetődő. Szerezz be puha cipőbetétet, ami nemcsak melegen tart, hanem kényelmesebbé is teszi a hosszú órákon át tartó gyaloglást. Csomagolj a hátizsákba egy termoszt forró teával, egy energiaszeletet a gyors energia visszatöltéshez, és a technológiai kütyük miatt sem kell aggódnod. A legjobb fitnesz karkötők, okosórák vagy sportteszterek nem csak az időt és az elégetett kalóriákat mérik.
Tapasztalt kalandor vagy, és egy gleccsertúrára szeretnél vállalkozni? Egészítsd ki az alapfelszerelésed jégcsákánnyal, mászóvasakkal, kötéllel, ülőhevederrel, karabinerekkel, segédkötelekkel, jégcsavarokkal, mászógéppel és csigákkal.
Ruházat hótalpazáshoz és túrasíeléshez Mérd a megtett kilométereket és az elégetett kalóriákat
Merre indulhatsz túrasíelni?
Nem kell feltétlenül az Alpokba vagy a Tátrába menni ahhoz, hogy teljes mértékben élvezhessük a túrasielés hangulatát. Magyarországon a követkető helyszíneken találsz sítúra útvonalakat:
- Magyarország egyik legismertebb és legkedveltebb sítúra útvonala a börzsönyi Nagy-Hideg Hegyre vezet,
- A Bükkben például a Tar-kőre vezető út,
- A Pilisben pedig sítúra útvonalak vezetnek a Bükkös-patak-völgye, Lajos-forrás, Kő-hegy, és Szentendre/Kékibánya irányába.
És ha esetleg külföldi kiránduláson találod magad, akkor jól jöhet, ha ismered a túrasíelés kifejezést különböző nyelveken:
- németül: skitouring, skialpinismus, skibergsteigen;
- angolul: skialpinism, ski mountaineering, skimo, ski touring, mountain skiing, alpine touring;
- szlovénül: turno smučanje;
- finnül: hiihto vuorikiipeilyä;
- spanyolul: esquí de montaña, esquí de travesía.