A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Téli kreatív ötletek gyerekeknek: iglu, papír hópelyhek és sok más
Élvezd a téli alkotás örömét a gyerekekkel együtt! Vágjatok ki papírból hópelyheket, építsetek egy nagyszerű jégkunyhót a kertben vagy készíts zokniból pufók hóembert a gyerekszoba vidám díszeként. Tudd meg, hogyan készíthettek egyszerű madár- vagy mókusetetőt, és további tippeket kaphatsz a gyerekek téli szórakozáshoz.
Tartalomjegyzék
- Építsetek iglut a gyerekekkel
- Nem fogott meg az iglu ötlete? Mit szólnátok egy hókunyhóhoz?
- Adrenalinnal teli téli akciójáték a gyerekeknek
- A papír hópelyhek meglepnek szépségükkel
- A vattából készült hóember elbűvöli a gyerekeket!
- Egyszerű zokni hóember
- További kreatív téli alkotások gyerekekkel
- Hogyan készítsetek madáretetőt PET-palackból?
- Hogyan készítsetek mókusetetőt?
Építsetek iglut a gyerekekkel
Kisgyerekként vágytál egy iglura, de sosem merted megépíteni? Itt az ideje, hogy megvalósítsd a gyerekkori álmod. A saját hóbirodalmad felépítéséhez főként türelemre és sok hóra lesz szükséged. A hó legyen nehéz és nedves, mivel a porhóból egy kis hógolyót is nehéz összegyúrni, nemhogy egy iglut.
Az iglu vagy más néven a jégkunyhó egykor az Északi-sarkkör környékén élő eszkimók lakhelyéül szolgált. Megvédte lakóit az erős széltől és a fagytól. Bár a jégkunyhó hóból vagy jégből készül, kiváló hőszigetelést biztosít. Még nagyon alacsony külső hőmérsékleten is meleg van benne. A jégkunyhót rituálék és ünnepségek helyszínéül is használták. Az eszkimók élelmiszert és a felszereléseiket is ebben tárolták.
Tippek iglu építéséhez:
- A megépítéséhez nincs szükség speciális felszerelésre, de jól jöhet egy hólapát. A hótégla forma pedig megkönnyíti a munkát.
- Ez egy szórakoztató családi tevékenység, amelyben mindenki részt vehet, még a legkisebbek is.
- A bejárat megerősítésére egy kisebb deszka használható.
- A jégkunyhó befejezése után tiszta havasak lesztek! Ezért még az építés elkezdése előtt készíts egy forró teát a termoszba, és tartalék száraz ruhát is csomagolj.
- A téli kesztyűk gyakran nagyon gyorsan átáznak. Ennek megelőzése érdekében készíts elő több tartalék kesztyűt vagy vegyetek fel először pamutkesztyűt, amely melegen tartja a kezet és felszívja az izzadságot. Erre vegyétek rá a vízálló kesztyűt.
- Az iglu befejezése után vágjatok bele egy nagy hócsatába az új építmény elfoglalásáért.
- Ismertesd a gyerekekkel az iglu építésének lépéseit, és hogy az eszkimók eredetileg mire is használták.
- Válassz egy olyan biztonságos helyet az építkezéshez, ahol elegendő hó van.
- Vegyétek elő a hótégla formát vagy készítsetek egyet saját magatok.
- Kezdjétek el a havat a hóformába tölteni és a kialakított hótömbök segítségével építsetek félgömb alakú szerkezetet.
- Készítsétek el az iglu mennyezetét a forma segítségével. A havat kézzel is formázhatjátok.
- Vájjatok lyukakat az ajtó és az ablakok számára.
- Díszítsétek ki az iglu belsejét, például hóemberekkel, hótömbökből vagy lehullott levelekből készült ülőhelyekkel.
- Készítsetek kéményt a füstnek, és tanítsd meg a gyerekeknek annak helyes használatát.
- Fejezzétek be az építkezést egy kis ünnepléssel az igluban, például egy piknikkel vagy egy kis sütögetéssel.
- Gondolj a biztonságra, és ezt tanítsd meg a gyerekeknek az építés közben és az igluban való tartózkodás alatt is.
Iglu építése lépésről lépésre
- Válasszatok ki egy megfelelő helyet: Legkényelmesebben egy nagyobb helyen fogtok tudni építkezni, ahol legalább 30 cm-es hó van. Minél kevesebb hó esik a megadott helyen, annál több időt fog kellenetek a hó keresésével tölteni. Kerüljétek az iglu építését potenciálisan veszélyes helyeken – például vízfolyások közelében vagy lavinaveszélyes területeken, ha hegyekben tartózkodtok.
- Mérjétek ki a kört az iglu alaprajzához: Az alaprajz átmérőjének kiméréséhez használjatok két rudat, amik a kör sugarának megfelelő távolságában vannak összekötve, vagy jelöljétek ki kézzel az alaprajz kerületét hóangyal készítés közben. Egy felnőtt átlagos magassága megfelelő egy iglu alaprajzához. Teljesen kezdők számára megfelelő átmérő az 1,5 m, tapasztaltabb építők is legfeljebb 3 m átmérőjű igluval bírnak el.
- Készítsétek elő az iglu padlóját: Tapossátok le a havat, ami az iglu padlóját fogja képezni. A hó kiegyengetésével és tömörítésével szilárd és vízszintes padlót hoztok létre, amely elegendő szigetelést biztosít a hideg ellen. Fontos, hogy a padló száraz maradjon megelőzve a hó idő előtti elolvadását és a tócsák kialakulását az iglu belsejében.
- Építsétek a megformázott havat egy kör alakú szerkezetbe: A hó összelapátolásától sokkal jobb módszer a hótégla forma (pl. cipősdobozból is készíthető) használata, amibe beletölthetitek a havat, és az így készített hótéglák segítségével megépíthetitek az iglu szerkezetét. Legyetek óvatosak a műanyag dobozokkal, mert azok a hótól megrepedhetnek. Jó tipp, hólapáttal is kivágjátok a téglákat, vagy a hóból hengereket is készítetek, amiket aztán kockákká formázhattok.
- Falak építése: helyezzétek egymás mellé a hótéglákat félgömb alakban, és fokozatosan növeljétek a falak magasságát.
- Ne becsüljétek alá a mennyezet felépítését: fokozatosan formáljátok kupola alakúra az iglut. A mennyezetnek nagyon erősnek kell lennie biztonsági okokból. Megerősítésére ajánlott a mennyezetet vízzel permetezni, ami jegessé teszi a felületét.
- Bejárat az igluba: kétféleképpen alakítható ki – egy erősebb szerszámmal a kész szerkezetből kivágva, vagy már az építés során elkészíthető. A második lehetőségnél célszerű egy kisebb deszkát használni, amely jobban tartja a havat a levegőben. Hasonló módon építhetitek meg az ablakot is.
- Építsetek kéményt: az iglura már csak egy kémény hiányzik, ami nyílásként szolgálhat a gyertya vagy a tűz füstjének.
- Díszítsétek ki az iglu belsejét: alakítsatok ki ülőhelyeket, szigeteljétek le őket például gyapjúpárnákkal, szőnyeggel vagy száraz levelekkel.
- A legfontosabb a biztonság: tartsátok tisztán és szárazon az iglut, hogy kényelmes és biztonságos legyen.
Nem fogott meg az iglu ötlete? Mit szólnátok egy hókunyhóhoz?
A hókunyhó hasonló az igluhoz, azonban nem hótéglából építik, hanem egy nagy hókupacba ássák bele. Ti is kiáshatjátok egy már meglévő hókupacból, amivel a munka felét megspórolhatjátok, de magatok is előkészíthetitek a hókupacot. Egy lapáttal gyűjtsétek össze a havat egy helyre, és hagyjátok megfelelően megkeményedni legalább két órán keresztül.
Ezután kezdjetek el ásni egy lyukat a hókupac egyik oldalába hólapáttal és más eszközökkel. Ügyeljetek arra, hogy a kunyhó falai kellően erősek és stabilak legyenek, mivel el kell bírniuk a hó súlyát. A falak ajánlott vastagsága 30 cm, ennek kimérésében egy ekkora hosszúságú bot segíthet. A hóbarlang bejáratának elég nagynak kell lennie a kényelmes hozzáféréshez. Az igluhoz hasonlóan a kunyhót is el kell látni olyan szellőzőrendszerrel, amely biztosítja a megfelelő szellőzést, és egyben megakadályozza a levegő páratartalmának lecsapódását. A kunyhó belsejét hóemberekkel, gyertyákkal, levelekkel vagy gyapjúszőnyeggel díszíthetitek.
Téli kuckózás: 9+1 ötlet a tökéletes kikapcsolódáshoz Téli programok gyerekekkel
Adrenalinnal teli téli akciójáték a gyerekeknek
A hideg ellenére is töltsetek időt a szabadban. Vidd el a gyerekeket sétálni, amit soha nem felejtenek el! Tervezz meg nekik egy kihívást, hogy megtalálják a tárgyakat egy előre elkészített listáról. A kisebb gyerekeknek tetszeni fog a felfedező út a tárgyak képeit tartalmazó lista alapján. Készítsd el a tárgyak listáját a séta útvonalának alapján. Az erdőben sétálva állatnyomokat, madáretetőt vagy szarvast, havas fenyőfát vagy jégcsapot kereshetnek. A parkban könnyen találhatnak szánkót vagy bobot, korcsolyát, fagyott tócsát vagy mókust is. Vigyél magaddal egy ceruzát, hogy kihúzd a megtalált tárgyakat a listáról. Minden gyerek keresheti ugyanazt, nyomtathatsz vagy rajzolhatsz képeket kártyákra, amelyekből a gyerekek kiválaszthatják, hogy mit szeretnének megtalálni.
További tippek téli tevékenységekhez gyerekeknek:
- Hócsata: harcoljatok egymás ellen két csapatban, azzal a fő céllal, hogy a másik csapat minél több előre megépített hóemberét elpusztítsátok.
- Kincsvadászat: készíts egy kincsestérképet a gyerekeknek, és ne felejtsd el a megtaláláshoz szükséges tippeket sem. A gyerekeknek különféle feladatokat kell végrehajtaniuk, hogy eljussanak a következő nyomokhoz. Az út végén a gyerekek jutalmat kapnak édesség vagy egyéb apróság formájában.
- Hószobrok építése: készítsetek hószobrokat hó és egyéb természetes anyagok, például ágak, sziklák vagy tűlevelek felhasználásával.
- Kis ház manóknak: egész évben használható klasszikus, amely nemcsak az építőknek, hanem a járókelőknek is örömet okoz. Építsetek kis tetős házakat gallyakból, kéregdarabokból és lehullott levelekből.
- Téli túrázás a természetben: szívjatok friss levegőt egészséges séta közben. Vigyetek magatokkal meleg ruhát és forró teát a termoszban.
Fedezd fel a téli túrázás varázsát Gyerekekkel a havas hegyekbe
A papír hópelyhek meglepnek szépségükkel
Van valami az életedben, ami megtestesíti az „egyszerűségben rejlő szépséget”? A papír hópelyhek gyönyörűen díszíthetik otthonod ablakait, függetlenül attól, hogy még csak lesz vagy már elmúlt a karácsonyi időszak. A téli hónapokban egyszerűségükkel és eredetiségükkel szépítik meg az otthonod. A kisebb gyerekek is megbirkóznak a készítésükkel, ha már ismerik a vágás alapjait. Ennek a tevékenységnek az az előnye, hogy minimális mennyiségű eszközt kell használni, és a tökéletlenségek is tökéletesek lesznek. A perfekcionisták készíthetnek egy sablont a tökéletes darabok elkészítéséhez. Mi azonban azt javasoljuk, hogy bátran improvizáljatok, mert a természetben is minden hópehely egyedi.
Hogyan készítsetek hópelyheket papírból?
- Először hajtogassatok négyzetet egy fehér A4-es irodai papírból. Nagyon egyszerűen elkészíthetitek, ha a papírt átlósan összehajtjátok, majd levágjátok a maradék papírdarabot (téglalap alakú). Nem baj, ha nincs otthon klasszikus nyomtatópapír: a hópelyhek a használt, vízfestékkel vagy zsírkrétával festett papíron is szépen mutatnak, vagy használhattok színes vagy csomagolópapírt is.
- A háromszögbe hajtogatott négyzetet még egyszer hajtsátok össze (hatodára). A papírnak elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a hópehely minta elférjen rajta, de ne legyen túl nagy, hogy a hópehely ne legyen feleslegesen nagy és nehéz. Előre rajzolhattok egy hópehely mintát a háromszögre, vagy kivághatjátok a hópelyhet tervezés nélkül.
- Ha kisebb hópelyhet készítetek, használjatok éles és kisebb méretű manikűrollót, amely pontosabb lesz, mint egy nagyobb olló.
- Hasznos tipp a háromszöget egy hajtással kinyitni, és a részleteket így kivágni, mivel ezeket nehezebb több papírrétegen keresztül pontosan kivágni.
- A kész hópelyhet óvatosan nyissátok és egyenesítsétek ki, és ragasztószalag segítségével ragasszátok az ablakra. És máris kész a dekoráció.
- A legfontosabb a biztonság: tartsátok tisztán és szárazon az iglut, hogy kényelmes és biztonságos legyen.
A vattából készült hóember elbűvöli a gyerekeket!
- Fehér alapkartonra,
- vastagabb kék színű papírra,
- vattára (vagy sminklemosó korongra),
- ecsetre,
- ceruzára,
- folyékony papírragasztóra,
- temperára vagy gouache fehér festékre, vagy fehér zsírkrétára,
- szem-, száj- és gomb díszekre (fűszerek, gyöngyök, filc pom-pomok),
- ollóra,
- narancssárga papír a hóember répaorrára,
- színes papír a hóember fejfedőjéhez.
- Tépkedjétek össze a vattadarabokat, és formázzatok belőlük kisebb golyókat. Alternatív megoldásként vásárolhatsz sminklemosó korongokat, amelyekből vattagolyókat formázhattok.
- Rajzoljátok meg a hóember körvonalát fehér papírra, és ecsettel vigyétek fel rá a folyékony papírragasztót.
- Ragasszátok egymás mellé a vattagolyókat a hóember testére, és hagyjátok a ragasztót megszáradni.
- Ragasszatok papíredényt vagy kalapot a hóember fejére. Díszítsétek a szemét, a száját és a gombjait – ehhez használhattok gyöngyöket, kis filc pompomokat vagy fűszereket. Ne felejtsétek el a sárgarépát, amelyet a narancssárga papírból vágjátok ki vagy formázzátok meg.
- Vágjátok ki a hóembert és ragasszátok fel egy színes papírra, amit hulló hópelyhekkel díszíthettek. Használhattok vásárolt vagy saját készítésű pecsételőket gyerekek számára, vagy egyszerűen zsírkrétával megrajzolhatjátok a hópelyheket. A kisebb gyerekek fehér festékbe mártott ujjal alkothatnak hópelyheket a színes háttéren.
Tipp: A hóember nagyon népszerű minta a gyerekekkel készült téli alkotások között. Készítheted papírból, modellagyagból vagy műanyag poharakból. A vatta jó alternatívája a lapos sminklemosó korong.
Egyszerű zokni hóember
A zokniból készült hóember nem csak a gyerekszoba szép dísze lehet. Az elkészítése egyszerű és nagyon szórakoztató. Vond be a gyerekeket a hóember elkészítésébe – meglátod, milyen jól fogtok szórakozni!
- Fehér zoknira,
- tűre és könnyű cérnára,
- rizsre,
- két kisebb, sötétebb színű gyöngyre,
- ollóra,
- kisebb gombokra,
- egy kis darab anyagra a sapkához és a sálhoz.
Lépések:
- Vágjátok le a zokni végét úgy, hogy a lehető leghosszabb és legegyenesebb anyagdarab maradjon belőle. Az ideális hely a vágáshoz körülbelül 1-2 cm-rel a sarokrész felett van.
- Tű és cérna segítségével szorosan varrjátok össze az anyag alsó szélét kifordítva, és csomózzátok meg a cérnát.
- A zoknit fordítsátok vissza (hogy a varrott rész a hóember belsejében legyen), és körülbelül félig töltsétek meg rizzsel. A rizst egyszerűbb lesz beletölteni megfelelő méretű csésze vagy tölcsér segítségével.
- Ha három golyóból álló hóembert szeretnétek, öntsetek rizst a zokni egyharmadába. Varrjátok össze a zokni egyharmadát úgy, hogy a zokni rizzsel teli része feszes legyen.
- Ismételjétek meg ugyanezt a folyamatot még egyszer vagy kétszer. Előre gondoljátok át a hóember megfelelő testarányait, hogy az alsó része legyen a legnagyobb.
- A zokni szegélyét újra varrjátok be, így megkapjátok a hóember alapját.
- Két sötét gyöngyöt varrjatok a hóember szeme helyére. A száját és orrát sárgarépa formájában kivarrhatjátok vagy berajzolhatjátok. Kössetek egy színes anyagcsíkot a nyakába, és tegyétek a zokni levágott végét a fejére. Végül pedig varrjatok gombokat a pocakjára.
Tipp: A tökéletes színegyeztetés érdekében a hóember kezébe varrhatsz egy sapkát ugyanabból az anyagból, mint a sál. Ezeket a kiegészítőket akár horgolással is elkészítheted.
További kreatív téli alkotások gyerekekkel
Színes hó
Emeld a hóval való játékot a következő szintre! Csak vízre, ecsetre és vízfestékekre lesz szükséged, amelyeket ételfestékkel helyettesíthetsz. A színes hó legyen tömör és jégdaraboktól mentes, hogy jól színezhető legyen. Először oldjátok fel vízben a színeket, majd vigyétek fel a hóemberre vagy a hóra, amiből aztán színes hógolyókat készíthettek!
A festett havat ne formázzátok kesztyűben, hanem használjatok műanyag hógolyó készítőket, hogy véletlenül se színezzétek be a kesztyűiteket. Ecsettel közvetlenül a hóra is felvihetitek a vízfestéket és érdekes színhatásokat hozhattok így létre.
Jégdíszek
Egy másik egyedülálló téli tevékenység, amely garantáltan szórakoztatja a gyerekeket, a jégdíszek készítése. Lehetnek jégmécsesek, szobrok vagy dísztárgyak, amelyeket a kertben lévő fák ágaira akaszthattok. Az elkészítésük nagyon egyszerű:
- Öntsetek vizet a formákba (műanyag tányérokba vagy szilikon muffinsütőkbe, stb.), és helyezzétek el bennük a színes tárgyakat. A csipkebogyó, a tűlevelek és a virágok gyönyörűen fognak mutatni. Ne felejtsétek el belehelyezni a felakasztáshoz szükséges zsinórt is, ha úgy döntenétek, hogy fel szeretnétek akasztani a díszeket.
- A jeget ételfestékkel színezhetitek, vagy csillámporral díszíthetitek.
- Ha megfagyott a víz, vegyétek ki a dekorációkat a formákból, és akasszátok fel vagy helyezzétek el őket bárhol, ahol csak szeretnétek.
Hogyan készítsetek madáretetőt PET-palackból?
A madáretető elkészítéséhez PET-palackra, éles késre, madzagra és öngyújtóra lesz szükségetek.
- Éles késsel vágjatok egy lyukat a kimosott és megszárított PET-palack közepébe, amely elég nagy legyen ahhoz, hogy bele tudjátok szórni a magokat a madarak számára. A palack legyen körülbelül 8 cm magas és 6 cm széles.
- Óvatosan olvasszátok be a nyílás éles széleit öngyújtóval, hogy a madarak ne sértsék meg magukat.
- A PET-palackot csavarral vagy más éles eszközzel átszurkodhatjátok. Ezeken a lyukakon keresztül szúrjatok be ceruzákat vagy fából készült botokat, amelyeken a madarak ülhetnek.
- A PET-palack nyakát többször tekerjétek körbe erős zsinórral, és csomózzátok meg. Ezzel rögzíthetitek az etetőt a fához.
- Az etetőt olyan helyre célszerű elhelyezni, ahol a madarak könnyen hozzáférhetnek, és amely esőtől és erős széltől is jól védett. Ha macskák vannak a közelben, úgy helyezzétek el az etetőt, hogy ne férhessenek hozzá.
- Tartsátok tisztán az etetőt, és folyamatosan ellenőrizzétek, hogy elegendő mag van-e benne. Szükség esetén javítsátok meg.
Tipp: Az adagoló éles széleit nem csak öngyújtóval lehet beolvasztani, vastagabb zsinórt is ráragaszthattok ragasztópisztollyal.
Hogyan készítsetek mókusetetőt?
A madáretető egy téli klasszikus. De mi a helyzet a mókusetetővel? A mókusok is megérdemelnek egy kis emberi törődést a nehéz téli hónapokban. Bár az elkészítése több ügyességet és türelmet igényel, mint a madáretetőé, a boldog mókusokat nézegető gyerekek öröme mindenképpen megéri a fáradságot.
- Válasszatok megfelelő anyagot az adagoló elkészítéséhez: fát vagy műanyagot.
- Készítsétek elő a szükséges eszközöket, például fűrészt, fúrót, csavarhúzót, kalapácsot és ceruzát.
- Készítsetek vázlatot az etetőről képzeleteteknek és képességeiteknek megfelelően. A mókusok etetőjének ideális mérete 20 x 20 x 20 cm.
- Körülbelül 4 mm vastagságú plexiből vagy fából készítsetek egy nyitható fedelet. Rögzítsétek egy ütött-kopott dobozra két zsanérral, amik nem lehetnek rozsdásak, hogy a mókus a kis fejével fel tudja emelni.
- Rögzítsétek a fedelet az adagolódobozhoz, hogy az szorosan illeszkedjen. Az esetleges résen keresztül más állatok, például egerek vagy kisebb madarak is táplálékhoz juthatnak.
- Az összecsukható tető legyen enyhén ferde és rendelkezzen több centiméteres átfedéssel, hogy esőben a víz lefolyjon róla, mivel, ha beszivárog a víz, a táplálék megpenészedhet.
- Ne csak az etető tetején, hanem az alján is legyen átfedés, így a mókus kényelmesen ülhet a falatozás közben.
Öntsetek napraforgómagból és tökmagból álló takarmánykeveréket a mókusok etetőjébe. A mókusok szívesen fogyasztják a héjas mogyorót és a félbevágott diót is. Gyümölcsszeleteket (alma, körte) vagy zöldségszeleteket (sárgarépa, uborka) is tehettek az etető közelébe. Ne tegyétek őket azonban közvetlenül az etetőbe, mert ott megrohadhatnak, és elronthatják az etetőben lévő takarmánykeveréket.
Hogyan válassz asztali körfűrészt?