A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Tulipán termesztése a kertben: Hogyan és hova ültessünk hagymás növényeket ősszel és tavasszal?
A tulipánok és más díszhagymák, például a krókuszok, nárciszok és jácintok a közelgő tavasz egyértelmű szimbólumai. Maga a tulipán termesztése nem bonyolult, és még a kezdő kertészek is megbirkóznak vele. Tudd meg, hogyan ültesd el a hagymákat tavasszal vagy ősszel, és melyik helyeket szeretik a legjobban. Milyen kártevők, betegségek fenyegetik őket, és mikor érdemes eltávolítani őket a talajból a következő ültetés előtt? Ezekre a kérdésekre is választ adunk cikkünkben.



Mikor kell elültetni a tulipánt
Ősszel
Amikor ősszel tulipánt ültetünk, fontos, hogy a hagymákat ne közvetlenül a hosszabb fagyok előtt tegyük a földbe, mert a fagy a talaj fajtájától eltérően károsíthatja őket. A tulipánoknak legalább 10-16 hétre van szükségük hűvös környezetben, hogy aktiválják a hagyma növekedését.
És pontosan mikor ültesd el a tulipánhagymákat, hogy tavasszal valóban virágozzanak? A kerti ültetés ideális ideje szeptember végétől novemberig tart. Kövesd azonban az időjárás-előrejelzést, és ügyelj arra, hogy az ültetés idején az éjszakai hőmérséklet 4,5°C és 13°C között legyen.
Tavasszal
Bár kora tavasszal és tavasszal is el lehet ültetni a tulipánhagymát, ez nem a legideálisabb időszak. Fennáll annak a veszélye, hogy nem lesz ideje elég gyökeret ereszteni, a tulipánok megnyúlnak, vagy egyáltalán nem virágoznak. További kockázatot jelent a rothadás, amelyre a hagymák a talaj nappali felmelegedése, éjszakai lehűlése okozta párolgása miatt hajlamosak. Ha a hagymák tavasszal megerősödnek, akkor nyáron kezdenek először virágozni, és rövidebb ideig, mint az őszi ültetésnél.
Tavasszal az egyszerű késői tulipánokkal is próbálkozhatsz, melyek virágágyásba vagy ládába helyezhetők. Hátrányuk a magasabb ár és a nagyobb körültekintés, ami miatt gyakran professzionális virágföldet igényelnek. Virágzás után sötét, 0°C feletti hőmérsékletű helyen tároljuk és jövő tavasszal ültessük ki a szabadba.

Hagyma fertőtlenítése ültetés előtt
Az ültetés előtti fertőtlenítéssel megóvhatod a hagymákat a kártevőktől, a szürkepenésztől és a gombás betegségektől. A fertőtlenítéshez csak egészséges hagymákat használj, mechanikai károsodásoktól vagy penészgombától menteseket. Áztasd őket több órán át gombaölő oldatban (Kuprikol, Merpan, Sulka), amelyet megfelelő arányú vízben kell feloldani. Kövesd az egyes készítményekre vonatkozó utasításokat.
A hagyma természetes úton is fertőtleníthető. Ebben segítségedre lehet:
- Só: A fertőtlenítéshez készíts oldatot 3 liter meleg vízből és 1 evőkanál sóból. Pár percre mártsd bele a hagymákat, majd vedd ki és hagyd megszáradni őket.
- Kálium-permanganát: Keverj el 2 kálium-permanganát kristályt 500 ml hideg vízben. Hagyd a hagymákat 24 órán át ebbe az oldatba merítve. Azonnal elültetheted őket a virágágyásba, amíg még nedvesek.
- Forró fürdő: Merítsd a hagymákat 50°C-ra melegített vízbe 25 percre. Próbáld meg megtartani a hőmérsékletet. A forró fürdő nemcsak a vírusok, baktériumok és gombák, hanem a rettegett fonálféreg elpusztítására is jó.
- Zsurlófőzet: 100 gramm szárított zsurlót önts fel egy liter hideg vízzel, és hagyd állni 24 órán keresztül. Ezután forrald az infúziót 30 percig, és miután 50 °C-ra lehűlt, 25 percre merítsd bele a hagymát.
Hogyan és mikor ültessünk fokhagymát? Vöröshagyma termesztése: mikor és hogyan kell ültetni és betakarítani

Hogyan és hova kell ültetni a tulipánt
Talaj előkészítése
A tulipánok virágzásához kellően áteresztő talajt kell biztosítani számukra, hogy a hagymák ne rothadjanak el. Körülbelül 14 nappal az ültetés előtt készíts ágyást vagy sziklakertet, ahová a hagymákat elülteted. Távolítsd el a gyomokat, köveket és egyéb növényi gyökereket, és gondoskodj a talaj levegőztetéséről. Készíts komposztföldet homokkal 5:2 arányban, amit a színes hagymák szeretni fognak. Az ágyást 20-30 cm mélyre kell ásni, hogy a hagymák alatti talaj kellően szellős és áteresztő legyen.
Hová ültesd a hagymákat
- A tulipánok napos, részlegesen árnyékos helyre ültetendők.
- Válassz vízáteresztő, tápláló, agyagos-homokos és semleges vagy enyhén savas talajt (pH-érték +6-7).
- Ne ültess tulipánt újra és újra ugyanarra a helyre. Élőhelyüket 2-3 évente célszerű megváltoztatni.
Több hely is rendkívül megfelelő ezen dísznövények számára. Például ültetheted szabadon a gyepen lombhullató fák vagy magasabb bokrok alá, amely elegendő fényt és árnyékot biztosít. Kerüld a diófa alá ültetésüket – a levelei túl nehezek, és megfojthatják a hagymákat, így egyáltalán nem tudnak kihajtani. Ráadásul a dió a környezetből vizet von ki magának, így a hagymáknak nem lenne elég nedvességük.
Jó helyük lesz egy mulcsozatlan évelőágyásban is, ahol a virágok vadon nőnek. Lenyűgöző vizuális hatást érhetsz el a hagymákkal – egyszerűen helyezd el őket szisztematikusan csoportokba ahelyett, hogy szabadon szétszórva helyezkedjenek el a kertben.

A tulipánok ültetése
Csak olyan hagymákat válassz, amelyek nem sérültek vagy nem támadta meg őket a penész. És hogyan kell tulipánt ültetni?
- A hagymákat fellazított talajba ültesd 20-30 cm mélyre. Az ásott gödör aljára önts vékony réteg komposztot, amelynek legalább egy évesnek kell lennie. A lyuk mélysége 10-15 cm legyen.
- Fedd le őket agyaggal. Enyhén tömörítsd, hogy a hagyma hegye ne gördüljön oldalra a talajjal való betakarás után, és a tulipánok ne nőjenek görbén.
- A talaj tetejére talajtakarót is helyezhetsz, hogy télen megóvd a hagymákat a fagytól, és ugyanakkor megtartsák a nedvességet. Használhatsz szalmát vagy nem szőtt anyagot, de azt azonnal el kell távolítani, amint a fiatal növények elkezdenek kihajtani a talajból.
- A hagymák elültetése után bőségesen öntözd meg őket, hogy a gyökérrendszer növekedése beinduljon.
Hagymák iránya
A hagymáknak a hegyükkel felfelé, és a gyökerükkel lefelé kell nézniük. Ha a kisebb hagymákat fejjel lefelé helyezed el az ágyásban, akkor lényegében semmi baj sem fog történni, mert a tavaszi meleg és a talaj nedvessége meg tudja fordítani a növényeket. Előfordulhat azonban, hogy a nagyobb hagymák a fordított helyzet miatt egyáltalán nem törnek át.
Milyen mélyre és milyen távol kell ültetni a hagymákat egymástól
A hagymákat körülbelül 2,5–3-szor mélyebbre ültesd a hosszuknál – általában 8–15 cm mélyre. Minél nagyobbak a hagymák, annál mélyebben kell ülniük a talajban. Nyílt talajba vagy hagymaültető kosarakba is ültethetők (lásd a képen), ami megvédi őket a rágcsálóktól. A talajt 20-30 cm mélységig meg kell lazítani. A tavaszi hagymák jól érzik magukat csoportokba ültetve, azonban minden hagymának saját térre van szüksége a növekedéshez, ami tulipánok esetében legalább 10 cm. Ezért is kell az egyes hagymák közötti távolságnak 10-20 cm-nek lennie.



Miért, mivel és milyen gyakran kell műtrágyázni
A tulipánok trágyázást igényelnek, mivel a gyökeresedésükhöz és a tavaszi fejlődés első fázisához tápanyagot nyernek a régi hagymából, amely fokozatosan elpusztul. Helyén fokozatosan képződik egy új hagyma, amelynek az egészséges növekedéséhez elegendő tápanyagra van szüksége a talajban. Emiatt az ágyásba való ültetés előtt elő kell készíteni a talajt - a hagymák értékelni fogják a lassan oldódó műtrágyákat, a komposztot és a komposztált trágyát is. Speciális szerves szemcsés műtrágyák is kaphatók. A hagymák általában nem tolerálják a friss trágyát, amit kerülni kell a tulipánok esetében.
A tavaszi időjárás és a nagyobb fagyok elmúltával hamarosan adj új tápanyag adagot a növényeidnek. A talajból kibújó, felgöndörödött levelű tulipánok sarjadó csúcsai is árulkodhatnak róla, hogy itt a megfelelő alkalom a trágyázásra. Műtrágyázz úgy, hogy a teljes szemcsés műtrágyát egyenletesen szétszórod az ágyásban. Ez a tápanyag igény elsősorban a kerti és magasan tenyésztett botanikai tulipán hibridekre vonatkozik, nem pedig a sziklakertekben található alacsony botanikai fajokra.
A már kialakított tulipánágyásokat tavasztól rendszeresen, körülbelül 14 naponként trágyázd teljes műtrágyával vagy folyékony csirketrágyával. A műtrágyának kiegyensúlyozott arányban kell tartalmaznia nitrogént, foszfort és káliumot. Megfelelő és kedvelt készítmény a Plagron, a növények virágzási fázisában alkalmazott komplett műtrágya. A kalcium sós vizes oldatát is használhatod ezeknek a dísznövényeknek a kalcium és ásványi anyag ellátására. Csak március és április között műtrágyázz folyékony műtrágyával, hetente egyszer. Önts körülbelül 15 ml műtrágyát egy öntözőkannába 3 liter vízzel, és öntsd a hagymák körüli talajba.
-
- 6 000 Ft – 9 999 Ft
- Műtrágya 7 üzletben
-
Terra Aquatica Bloom Booster Organic Térfogat: 500 ml
-
- 31 760 Ft – 42 190 Ft
- Műtrágya 9 üzletben

Betegségek és kártevők
A tulipánokat különféle kártevők és betegségek is megtámadhatják. A fertőtlenítéssel, valamint a tápláló és jó vízáteresztő talajba ültetéssel nagymértékben csökkenthető a fertőzés veszélye, mivel a hagymák nem rothadnak el a talajban és penészesednek meg.
Betegségek
- Fehérrothadás: Főleg tulipánban, de más gumókban és hagymákban is előfordul. Ez a hegy, majd az egész hagyma rothadásában nyilvánul meg, amelyet fehéres micélium bevonat borít. Fekete képződmények (szkleróciumok) alakulnak ki rajta. A fertőzött hagymák egyáltalán nem, vagy alig hajtanak ki, és végül elpusztulnak. A betegség megelőzése az áteresztő talaj, jó vízelvezetéssel.
- Botrytis: Ez egy gombás és penészbetegség, amely szürke vagy barna bevonatot okoz a leveleken, amelyek rothadnak, megsárgulnak és leesnek. A hagymákat foltok tarkítják, amelyek a szélén mélyültek és megemelkedettek. A fertőzött hagymákból jövőre satnya növények nőnek ki. A megelőzés a fertőtlenítés és a fertőzött növények időben történő eltávolítása.
- Tulipán színtörés vírus: Ez a vírusos betegség a virágzat elhalását okozza. Bár első pillantásra nem tűnik betegségnek, és elsőre vizuálisan érdekesnek tűnik, az érintett növények gyengén fejlődnek. A tarka virágokat a sötét szirmokon világos vonalak tarkítják (a világos virágokon a sötét vonalak genetikai eltérést jelezhetnek). Ezt a vírust a levéltetvek terjesztik, de a fejek lemetszése során a kerti olló érintésével is terjed. A fertőzött növényeket azonnal távolítsuk el, hogy megakadályozzuk a betegség más növényekre való átterjedését.
- Rozsdabetegség: 1-2 mm méretű, narancssárga, sárga, rozsdabarna, sötétbarna vagy fekete színű spórafürtök jelennek meg. A spórák a leveleken fordulnak elő, és gyakran összeolvadnak.
Kártevők
- Levéltetvek: színtörés vírus.
- Atkák: ezek már a boltban található hagymákban megtalálhatók, ezért fontos, hogy vásárláskor megfelelően ellenőrizzük, nincsenek-e rajtuk rothadás vagy sérülés jelei. Megelőző intézkedésként a hagymát 2 percig 50 °C-os vízben fürdetheted.
- Rágcsálók: a vakondok és a pockok is rágcsálják a hagymákat. Ez megelőzhető, ha a hagymákat védő hagymakosárba ültetjük a talajba.

Virágápolás virágzás után (fejek levágása)
Annak érdekében, hogy a növényeid minél tovább kiváló állapotban maradjanak, nagyobb magasságot érjenek el, és nagyobb virágokat és új hagymákat adjanak, április végétől öntözd őket bőségesen. Száraz környezetben meggyengülnek és gyorsan elhalványulnak. És mit kezdj az elvirágzott virágokkal?
Metszőollóval vágd le az elvirágzott virágokat közvetlenül a szirmok alatt. Egyes termelők azt javasolják, hogy a fejeket körülbelül 2 cm-re a szártól kézzel törjük le, hogy megakadályozzuk a tarka tulipán színtörés vírus ollóval történő átvitelét. Távolítsd el a fejeket a tulipánokról, mielőtt a szirmok teljesen lehullanak. A virágokat azért kell eltávolítani, hogy a növényeket ne terhelje feleslegesen a termésképződés. Ez a folyamat azután megfosztja a hagymákat a tápanyagoktól, aminek következtében akár 10-20%-ot is elveszíthetnek a súlyukból.
A tulipánok szárai és levelei fokozatosan megsárgulnak, majd idővel elpusztulnak. A haldokló részekből a tápanyagokat felszívják a hagymákba, ahol tápanyagokká alakulnak. Ezért fontos a teljesen kiszáradt szárakat és leveleket eltávolítani a növényekről, általában júniusban és júliusban.

Mikor kell felszedni a tulipánhagymákat a talajból
A tulipánhagymákat csak a virágzás befejeztével és a levelek visszahúzódása után kell begyűjteni. Ez abból áll, hogy a haldokló és első látásra használhatatlan leveleket legalább 4 hétig a növényen hagyjuk. A levelek utolsó tápanyagai visszakerülnek a gyökerekbe, ahol lezajlik az új hagyma kialakulásának folyamata. Még ha késztetést is érzel a csúnya levelek eltávolítására, jobb, ha nem nyúlsz hozzájuk.
A hagymákat főként szaporítás céljából távolítják el a talajból. Csak június második felében vedd ki őket, amikor már barna a bőrük. Ha nincs kedved, ne aggódj –a hagymákat a talajban hagyhatod. Ilyenkor azonban ne öntözd meg őket, nehogy elrohadjanak.
A hagymák kiásásakor ügyelj arra, hogy ne sértsd meg őket, mert minden sérülés a veszélyes penészgombák és gombák bejárata lehet. A hagymák közül csak egészséges, sértetlen és teljesen kifejlett darabokat válassz, a leányhagymákat törd le róluk és hagyd kiszáradni. Ezután edényben vagy papírzacskóban, szellős helyen, 20-25 °C-on tárold, és ősszel ültesd újra. Tárolás közben folyamatosan ellenőrizd őket, és dobj ki minden beteg vagy fertőzött darabot.
További inspirációk a számodra

A legszebb ajándékok anyák napjára: mivel lephetnéd meg édesanyádat idén?

Tavaszi kerti munkák

Válassz tökéletesen tavasszal is: A legjobb ajánlatok az Árukeresőn várnak!

Húsvéti hagyományok: Milyen szokások kísérik a húsvétot Magyarországon és szerte a világon?

Húsvéti tojásfestés természetesen - hagymahéjjal, céklával, kávéval

Húsvéti díszek saját kezűleg

A talaj előkészítése tavasszal

Hol terem a medvehagyma, miről ismered fel és hogyan tárold?

Kerékpárra, rollerre és deszkára fel!

Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni?

Tavaszi és őszi méregtelenítés: hogyan, mikor és kinek ajánlott?

Vöröshagyma termesztése magról vagy dughagymából: Mikor és hogyan kell ültetni és betakarítani

A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök

Hogyan termessz paradicsomot: Vetés, metszés, trágyázás és betakarítás

Szobanövények átültetése: mikor, hogyan és mivel

Gondoskodj a virágaidról, növényeidről!

Gyepápolás

Hogyan fogyaszd a medvehagymát? Fedezd fel pesto és leves receptjeinket

Hogyan kezdj el futni és maradj movitált: tippek kezdőknek és haladóknak

Idén nyáron frissülj fel a saját medencédben!

Klíma, ventilátor vagy párásító: tiszta és friss levegő a városban is

Paprika termesztése: Ültetés, trágyázás, metszés és betakarítás

Töltsd a szabadidőd a kertben!

Tartsd karban a kerékpárod!

Tavaszi nagytakarítás: köszöntsd a tavaszt pókhálók nélkül!

Fokhagyma termesztése a kertben: Tavaszi és őszi ültetés, áztatás, trágyázás, betakarítás és tárolás

Apák napja: a legjobb ajándékok és ötletek közös programokhoz

Hogyan gondoskodj az autódról tavasszal?

Nemzetközi nőnap: Honnan ered, és milyen ajándékoknak örül egy nő a legjobban?

Tippek hangulatos nyári piknikekhez

A legjobb fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok rangsora

Takácsatkák: mik ezek, és hogyan lehet megszabadulni tőlük

Levéltetvek: mit támadnak meg és milyen természetes készítményekkel védekezhetsz ellenük

Füvesítés lépésről lépésre

Gyepszellőztetés A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?

Levendula termesztése a kertben és cserépben: Mikor és hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és használjuk?

Rozmaring termesztése kertben és virágcserépben: hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és teleltessük?

Szobanövények kártevői: hívatlan vendégek az otthonunkban

Magaságyás készítése raklapból, téglából vagy deszkából

Fák és cserjék gondozása: ültetés, metszés, trágyázás, permetezés

Hogyan szabadulj meg a hangyáktól a házban és a kertben

Bazsalikom termesztése lakásban és kertben: ültetés, nevelés, tartósítás

A nyaraló gondozása

Kerti ötletek és tippek az idilli pihenésért

Fűszernövények termesztése lakásban és kertben: tippek az ültetésükhöz, gondozásukhoz és tárolásukhoz

Hogyan építs tűzrakóhelyet a kertben és hogyan rakj tüzet?

Tippek a grill villámgyors és egyszerű begyújtásához

Kerti sütögető házilag: téglából, felniből, hordóból

Kisebb javítási munkák az otthonodban - csináld magad!

Varázsolj üde oázist a nyaraló kertjéből!

Hogyan erősítsd saját és gyermekeid immunrendszerét? Ne csak a nagymama tanácsaira hallgass

Gomba fagyasztása: A legjobb előkészítési mód és eltarthatósági idő

Ehető tökfajták: fogyaszd egészséggel!

Gombák: Útmutató a gyűjtéshez, tisztításhoz, feldolgozáshoz és a felhasználáshoz

Az ősz, amibe beleszeretsz!

Őszi kreatív ötletek gyerekeknek

A tested és a lelked is megköszöni: a szauna jótékony hatásai

Készítsd fel az autód is a télre!

A zöldségek és gyümölcsök feldolgozása: befőttek, gyümölcslevek, saláták

Gereblyét a kézbe - az ősz már az ajtón kopogtat!

Hogyan vágj bele a jégfürdőzésbe? Ismered a megfelelő módszereket és a 7 leggyakoribb hibát?

Új hobbi? Kezdj el kötni!

Szerezz be mindent időben az új tanévre!

Black Friday 2024: Kapcsolj rá velünk az online vásárlásra!

Halloween: szokások, hagyományok, dekoráció
