A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A zöldségek és gyümölcsök feldolgozása: befőttek, gyümölcslevek, saláták
Itt van a nyári szezon csúcsa és a vele a termények bősége - na meg persze a befőzési szezon! Nem kell tovább törnöd a fejed azon, hogyan kell feldolgozni a zöldségeket és gyümölcsöket úgy, hogy azok a lehető leghosszabb ideig elálljanak. Tippjeink segítségével áttekintést kapsz arról, mit tegyél a betakarított terményekkel.
Tartalomjegyzék
- A gyümölcsök és zöldségek jótékony hatásai
- A friss gyümölcslé garantált szíverősítő
- Saláta - finom, könnyű és egészséges vacsora
- Befőzéssel tartósíthatod a gyümölcsöket és zöldségeket
- Befőzés négyféleképpen
- A gyümölcs megédesíti a gyerekek és a felnőttek hangulatát
- A házi készítésű zöldségkonzervek megfizethetetlenek
- Savanyított zöldségek tele vitaminokkal
- A szárítás egy jól bevált klasszikus
- A termények mindig kéznél lesznek a fagyasztóban
- Finomságok, amik mindenkinek ízlenek
A gyümölcsök és zöldségek jótékony hatásai
Általánosságban naponta öt adag friss gyümölcs és zöldség fogyasztása javasolt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján naponta legalább 400 g-ot együnk, miközben a zöldségeknek 2:1 arányban kell dominálniuk étrendünkben a gyümölcsökkel szemben. Magától értetődő a különböző gyümölcs- és zöldségfajták közti változatosság, hiszen mindegyik más egészséges összetevőket tartalmaz.
A gyümölcsök sok vizet tartalmaznak, ami növeli a jóllakottság érzését, ami így segíthet a fogyásban. Az alma és a citrusfélék telítenek el a leginkább. A gyümölcsök gazdag vitamin- és ásványianyag-források. Főként C-vitamin, kálium és folsav található bennük. Sok rostot is tartalmaznak, ami segít az emésztésben, és mivel a rostok nem megemészthetők, így kitűnően megkötik a vizet és eltelítenek.
- Pozitív hatással vannak az emésztésre és segítik a bélperisztaltikát,
- megköthetik az élelmiszerekből származó nem kívánt anyagokat,
- védelmet nyújtanak a civilizációs betegségekkel szemben (emésztőrendszeri rák, szívbetegség, cukorbetegség, magas koleszterinszint, elhízás),
- megtalálhatók gabonafélékben, gyümölcsökben, zöldségekben és hüvelyesekben,
- a füge, a sárgabarack és a szilva a magas rosttartalmuknak köszönhetően alkalmasak székrekedés megszüntetésére,
- az ajánlott napi rostfogyasztás 35-45 gramm.
A zöldségek nagyon fontosak az emberi szervezet működése számára, és előnyösebbek mint a gyümölcsök, mivel nem tartalmaznak annyi cukrot. A bennük található vitaminok és ásványi anyagok elengedhetetlenek az immunrendszer erősítéséhez, valamint a sejtek és szervek megfelelő működéséhez. A zöldségek antioxidánsokat is tartalmaznak, amelyek képesek elnyelni az egészségtelen életmód okozta szabad gyököket.
A diófélék, gyógynövények és fűszerek szintén kiváló antioxidáns források. Az antioxidánsok képződését a cukor korlátozásával, rendszeres testmozgással és az alkoholfogyasztás csökkentésével is serkentheted. A dohányzásnak és a stressznek pedig egyáltalán ne adj teret.
A friss gyümölcslé garantált szíverősítő
Gyümölcsöt reggel, zöldséget bármikor
A magas szénhidráttartalom miatt a gyümölcslevek fogyasztása a nap első felében javasolt. Bár kiválóan alkalmasak az izmok és az egész szervezet regenerálására, méregtelenítésre, testmozgás után vagy a jobb stresszkezelésért, de ha délután fogyasztjuk őket, előfordulhat, hogy a szervezetnek nincs elég ideje megfelelően feldolgozni őket. Ez a szénhidrátok szervezetben való elraktározását eredményezi.
A gyümölcslevektől eltérően, a zöldséglevekkel egész nap kényeztetheted a szervezeted határok nélkül. A zöldségek fenntartják az emberi szervezetben a megfelelő pH-t, ami olyan betegségek ellen használ, mint a cukorbetegség és az elhízás.
A smoothie és a friss gyümölcslé nem ugyanaz
Manapság mindkét ital nagyon népszerű, tele vannak vitaminokkal és rostokkal, és valószínűleg már találkoztál is velük valahol. De tudod, hogy mi a különbség köztük?
Smoothie
A smoothie egy simára mixelt gyümölcs- vagy zöldségital, ami a héjat, a gyümölcs- és zöldséghúst is tartalmazza, ami sűrűbb állagot eredményez. Az egészséges életmód szerelmesei a smoothiekat különösen kedvelik reggeliként vagy könnyű uzsonnaként fogyasztva. A klasszikus smoothie egyik változata az úgynevezett smoothie bowl, amely egy sűrű smoothie, amit granolával, dióval, gyümölccsel, magvakkal vagy esetleg joghurttal díszítenek. A képzeletnek semmi sem szab határt. Ha azt szeretnéd, hogy a smoothie-d minden alkalommal megfelelően hideg legyen, ne felejts el elegendő jeget tartani a fagyóban. Használhatsz jégformákat, de ha többre van szükséged, akkor vedd elő a jégkészítőt.
Detox málnás-cseresznyés smoothie
- 1 csésze málna
- ¾ csésze növényi tej
- ¼ csésze cseresznye (magozott)
- 1 és ½ kanál méz
- 2 teáskanál frissen reszelt gyömbér
- 1 teáskanál őrölt lenmag
- 2 teáskanál citromlé
Kefir smoothie banánnal és eperrel
- 1 csésze kefir
- 1 banán
- ¼ csésze eper
- 3 kanál goji
Banános smoothie kivivel és chia maggal
- 1 banán
- 1 kivi
- egy teáskanál chia mag
- néhány szem mandula
- 100 ml tej
Karcsúsító zöld smoothie
- 2 zellerszár
- 2 banán
- 2 szál petrezselyem
- 4 csésze fejessaláta kisebb darabokban
- 1 csésze hideg víz
- 2 csésze hideg narancslé
- 4 jégkocka tálaláshoz
Megjegyzés: A karcsúsító smoothie nem ajánlott várandós és szoptató nők számára, illetve vesebetegségben szenvedőknek.
Friss gyümölcslé
A friss gyümölcs- és zöldséglevek préselésekor kizárólag a friss lé van kinyerve. Így sem a héj, sem a gyümölcshús nem kerül be az italba.
Tippek friss gyümölcslé készítéséhez:
- A puha és túlérett gyümölcsöket kombináld zöldségekkel, amelyek keménységüknek köszönhetően megakadályozzák, hogy a gyümölcs puha részei túlságosan leülepedjenek a facsaróban.
- A gyümölcslevet legfeljebb 12 órán keresztül tárold a hűtőszekrényben és 30 napig a fagyasztóban.
- A citrusféléket héj nélkül facsard – a héj keserű, és permetezésből származó vegyszereket tartalmazhat.
- A legtöbb friss gyümölcslé hashajtó hatású lehet. Gyerekek számára ajánlatos a gyümölcslevet tiszta vízzel hígítani.
- A citrusfélék, a ribizli, az alma és a szeder nem alkalmas gyomorfekélyben vagy gyomorhurutban szenvedőknek.
- A szőlőlevet a magas cukortartalma miatt kerüljék a cukorbetegek és a diétázók.
- A puha gyümölcsök, mint például a banán vagy az avokádó alkalmasabbak smoothie-kba mint friss gyümölcsléként elkészítve.
- Az alma és a körte bebarnulása nem káros az egészségre. Ez egy természetes oxidációs folyamat, ami lelassítható néhány csepp citromlé hozzáadásával és hűtőszekrényben való tárolással.
Részesítsd előnyben a hazai friss gyümölcslevet a dobozossal szemben. A bolti gyümölcslevet pasztőrözik (vagyis felmelegítik), vízzel hígítják, és koncentrátumból készítik. Ezek cukrot, tartósítószereket, különféle ízesítőszereket tartalmazhatnak, az élőenzim- és vitamintartalmuk pedig minimális.
- Az almalé csökkenti a vérnyomást, a koleszterinszintet, erősíti az immunrendszert, a szívet és serkenti a vérkeringést, stabilizálja a vércukorszintet és erősíti az érfalakat. Reggel éhgyomorra segít a székrekedés ellen és támogatja a bélrendszer megfelelő működését.
- A sárgarépalé nagy mennyiségű A-vitamint tartalmaz a béta-karotinnak köszönhetően. Emellett tartalmaz B-, C-, D-, E-, K-vitamint és szelént is (ez egy olyan elem, amely megszabadul a szervezetben található káros szabadgyököktől). Többek között támogatja az emésztést, a látást, a légzőrendszert, pozitív hatással bír az aranyér ellen, segít a fogak és a csontok állapotának megőrzésében.
- A céklalé erősíti a szervezetet, tisztítja a vért, pozitív hatással van a májra, a vesére és az epehólyagra. Támogatja a vörösvértestek képződését és a nyirokrendszer működését. Ebből az éltető vörös folyadékból 2 dl-nél több fogyasztása naponta éppen az erőteljes tisztító hatása miatt hányingert okozhat.
- A káposztalé segít a székrekedés ellen, és tele van tápanyagokkal és vitaminokkal, mint a C és K. A méregtelenítő hatásának köszönhetően ragyogóbbá teheti a bőrt és megelőzheti a hajhullást. A káposztalé tisztítja a bélrendszer felső részét és segíti az emésztést.
- Az uborkalé javítja a bőr általános állapotát.
- A paradicsomlé A-, B-, C-, E-, K-vitamint tartalmaz, emellett gazdag folsav- és pantoténsav-forrás. Enyhe vízhajtó hatásának köszönhetően segít eltávolítani a szervezetből a méreganyagokat, a felesleges vizet és sót. Támogatja a kiválasztó szervek tisztítását és a prosztata egészségét.
- Az ananászlé méregteleníti a szervezetet és segít a kalóriák hatékony égetésében. Az ananászban található bromelain enzim lebontja a zsírokat és feldarabolja a fehérjéket. A karcsú vonalak és a hosszan tartó fiatalság érdekében napi egy-két pohár friss ananászlé fogyasztása ajánlott.
- A narancslé csökkenti az agyvérzés kockázatát, javítja a hangulatot, energiát ad és fiatalítja a bőrt. Alacsony kalóriatartalmú és nem tartalmaz zsírokat, amit a súlycsökkentésre törekvők biztosan örömmel fogadnak majd. Magas C-vitamin tartalma segít megerősíteni az immunrendszert és megvéd a megfázástól.
Saláta - finom, könnyű és egészséges vacsora
Cseréld le a nehéz vagy sült vacsorákat könnyű salátákra, amik tele vannak egészséges alapanyagokkal. Bár azt gondolhatnánk, hogy egy zöldségsaláta nem telít el, minőségi hússal vagy sajttal kombinálva ennek pont az ellenkezője az igaz.
A zöldségsaláta elkészítésekor igazán szabadjára engedheted a fantáziád. A jelenlegi trend a zöldségek minden lehetséges hozzávalóval való kombinálása. A klasszikus zöldségeket kiegészítheted szezámmaggal, len- vagy napraforgómaggal, dióval, babbal, csicseriborsóval, bulgurral, kölessel vagy hajdinával. A quinoa (ejtsd: kinoa) manapság rendkívül népszerű – ez egy Amerikából származó gabonaféle, amely kétszer annyi fehérjét tartalmaz, mint a rizs.
Buddha-tál
A Buddha-tál az elmúlt évek újdonsága. Bőségtálnak is nevezik, amiben csak egészséges finomságokat találsz. Kombinálhatod és keverheted benne a vitaminokat, rostot, fehérjét és az egészséges zsírokat tartalmazó összetevőket. Ez a fogás eredetileg főként vegetáriánus és vegán gyökerekkel rendelkezik. A Buddha-tál azonban vonzó megjelenése miatt olyan népszerűvé vált az emberek körében és a közösségi oldalakon, hogy elkezdték egy-egy szelet minőségi hússal vagy hallal is kombinálni. Fontos, hogy a tál színes legyen és szezonális zöldségeket tartalmazzon, de kísérletezhetsz egzotikus alapanyagokkal is. Az alapanyagokat felhasználhatod frissen, párolva vagy sütve. A vonzó tálaláshoz nélkülözhetetlenek a zöldségpucolók, a spirálozók és az éles kések.
Befőzéssel tartósíthatod a gyümölcsöket és zöldségeket
Nagyanyáink és anyáink is csinálták már, és mi is csináljuk. Sokan közülünk még ma is befőzik azt, amit nem sikerült frissen elfogyasztani. A befőzéssel való tartósítás a sterilizálás elvén működik, a gyümölcsöket és zöldségeket lebontó mikroorganizmusok elpusztításának köszönhetően. A zöldség- és gyümölcskonzervek a tárolási körülményektől függően egy-két évig is elállhatnak minőségromlás nélkül.
Mire ügyelj befőzés közben
- Ellenőrizd a befőttesüvegeket és a fedők tömítését: Ne használj sérült üvegeket, vagy amiknek a tetejében meglazult a tömítés. Ez vonatkozik a megrepedt tömítésekre is.
- Az üvegek és fedők sterilizálása: Az új üvegeket alaposan mosd ki forró szappanos vízzel vagy mosogatógépben. Javasoljuk, hogy a használt üvegeket 100°C-on forrald át, ami elpusztítja az összes mikroorganizmust és gombát. Az üvegek ugyanilyen hőmérsékleten 10 percig sütőben is kezelhetők.
- Készítsd elő a hozzávalókat: Tisztítsd meg, és ha szükséges, vágd fel a hozzávalókat az igényeidnek és szokásaidnak megfelelően.
- Töltsd meg az üvegeket: Ügyelj arra, hogy az üvegekbe kb. 1,5-2 cm-rel kevesebbet tölts, mint amennyi beléjük fér. Töltéskor ügyelj arra, hogy az üveg szája tiszta maradjon, és ne legyen tele baktériumokkal, amelyek az üveg teljes tartalmát elronthatják. Egy tölcsér és egy merőkanál segíthet az üvegek higiénikus megtöltésében.
- Öntsd a szirupot a hozzávalókra, és szorosan zárd le az üvegeket.
- Többféle módon is befőzhetsz: sterilizálhatod az elrakni szánt gyümölcsöket – edényben, sütőben, mosogatógépben vagy mikrohullámú sütőben.
- Fordítsd fejjel lefelé a befőtteket: Ez megfelelő vákuumot hoz létre, aztán hagyd fejjel lefelé őket, amíg ki nem hűlnek.
- Ha töltés közben összekennéd az üveg nyakát, fertőtlenítsd alkoholos törlőkendővel. Ha bármit is tenned kéne az üveg tartalmával, mindig tiszta edényeket használj, amik nem juttatnak baktériumokat az üvegbe.
- Az üvegek rendkívül forrók. Ezért érdemes konyharuhát, sütőkesztyűt vagy üvegkiszedő fogót használni a kiemelésükhöz.
- Az üvegek fejjel lefelé fordítása a kihűlésükig negatív nyomást hoz létre. Ez akkor volt eredményes, ha a fedél befelé nyomódik, és nem domborodik kifelé.
- A befőtteket jelöld meg dátummal ellátott címkével. Az üvegeket címkenyomtatóból származó címkével is megjelölheted, amivel ügyesen felcímkézhetsz más otthoni tárgyakat is - a tárolódobozoktól a száraz alapanyagokat (fűszereket, lisztet, aszalt gyümölcsöket, magvakat stb.) tartalmazó élelmiszer tároló dobozokig.
- A befőtteket tárold száraz, sötét és hűvös helyen.
- A megromlott, ezért fogyasztásra nem alkalmas befőttet a furcsa színéről vagy a fedő alatti összecsomósodásról lehet felismerni. Ha penész került az üvegbe, azonnal dobd ki a tartalmát. A penész ilyen esetben már átjárta az üveg teljes tartalmát, és nem csak a felületére tapadt. Ezért nem elég a penészes részt egyszerűen eltávolítani.
Befőzés négyféleképpen
Befőzés edényben
A befőzőedény egy klasszikus, amivel nem lehet baj. Ezek az edények nagyok, így (az adott modelltől függően) akár 14 db literes üveg is egyszerre felforralható bennük. A termosztát állandó hőmérsékletet, az időzítő pedig a befőzés megfelelő hosszát biztosítja.
Ha csak néhány üveget főzöl be, és úgy érzed, hogy nem fogod hosszú távon használni a befőző edényt, akkor egy megfelelő méretű hétköznapi edény és befőző hőmérő is remekül fog működni. Béleld ki az edény alját egy régi konyharuhával, amire egymásra pakolhatod az üvegeket. Önts rájuk vizet, és próbálj meg 20 percig 80°C körüli hőmérsékletet tartani az edényben.
Befőzés sütőben
Befőzni sütőben is lehet, úgy, hogy a megtöltött és lezárt üvegeket egy tepsire helyezzük, amibe körülbelül 2 cm magasságig forró vizet öntünk. Az üvegeket az előmelegített sütő alsó felében helyezzük – elektromos sütőnél 95°C a megfelelő hőmérséklet, gázsütőnél pedig az 1-es fokozat.
Légkeveréses sütő esetén az üvegeket forró víz nélküli tepsire helyezzük a 150°C-ra előmelegített sütőbe, és 5 perc elteltével lecsökkentjük a hőmérsékletet 85°C-ra. Az első 15 perc alatt az üvegek átmelegednek, és további kb. 25 perc szükséges a sterilizáláshoz. Ezután fordítsd fejjel lefelé az üvegeket.
Befőzés mosogatógépben
Ha van otthon mosogatógéped, akkor nyert ügyed van. Nemcsak sok üveg fér el benne, de a befőzés utáni tisztítást is megkönnyíti – nincs szükség edénymosogatásra és hőmérőre, és a konyharuhákat sem kell kimosni. Az üvegeket mindig fedővel felfelé helyezd bele, és hagyj elegendő helyet az üvegek között (nagyjából 5 cm-t).
Kapcsold be a mosogatógépet a leghosszabb programon a lehető legmagasabb hőmérsékleten. A bébipapit és a zöldségeket egy óra elteltével vedd ki a mosogatógépből, de ne félj az uborkát a mosogató programjának teljes hosszán át bennhagyni.
Befőzés mikrohullámú sütőben
A mikrohullámú sütőt csakis csavaros fedelű üvegek befőzéséhez használd. Mivel a fedél fémből készült, és a fémek általában nem helyezhetők a mikrohullámú sütőbe, mindig gondosan ellenőrizd a fedél reakcióját a mikrohullámú sütő hőjére.
Hogyan válassz mikrohullámú sütőt?
Mindegyik 720 ml-es üveget az alábbi értékek szerint főzd be:
- Teljesítmény 700 W = 6 perc/1 db
- Teljesítmény 750 W = 5,5 perc/1 db
- Teljesítmény 800 W = 5,25 perc/1 db
- Teljesítmény 850 W = 5 perc/1 db
- Teljesítmény 900 W = 4,5 perc/1 db
A gyümölcs megédesíti a gyerekek és a felnőttek hangulatát
Dzsem vagy lekvár?
A háziasszonyok körében az volt a hagyomány, hogy a dzsem gyümölcsdarabokat tartalmazott, míg a lekvárt szűrőn átpasszírozták, hogy sima legyen, és ezért tömörebb állagú. Az Európai Bizottság irányelve szerint a fő különbség a dzsem és a lekvár között a gyümölcstartalom arányában és a felhasznált gyümölcs fajtájában van.
Az előírás szerint a dzsemben gyümölcsdarabok vannak, és a gyümölcstartalom aránya meghaladja a 35%-ot (egyébként gyümölcskeveréknek vagy zselének kell nevezni). A lekvárt eredetileg birsalmából készítették Portugáliában, később pedig citrusfélékből Angliában. Az irányelv szerint a 20 %-nál magasabb citrustartalmú termékeket nevezhetjük lekvárnak. Természetesen az otthoni befőzés során nem kell törődni a pontos terminológiai meghatározással.
Az elkészítési folyamat hasonló a befőzéshez:
- az üvegeknek és a fedeleknek tisztának kell lenniük,
- érett, hibátlan (penész- és rothadásmentes) gyümölcsöket válasszunk,
- a megtöltött üvegeket nem főzzük tovább, elég fejjel lefelé fordítani őket a szükséges vákuum kialakításához.
A befőttel ellentétben nem lesz szükségünk cukorszirupra. A dzsem és a lekvár zselés állagának eléréséhez mindössze zselésítő cukorra van szükség, amit különböző gyümölcskomponens és cukor arányban rendeltetés szerint vásárolhatunk. Ha szeretsz gyümölcsdarabokat találni a dzemedben, botmixerrel mixeld át a gyümölcsöt, és így magad is befolyásolhatod a dzsem szerkezetét. A finom, sima állag érdekében egy szűrő segítségével távolíts el minden darabot és csomót a gyümölcsmasszából.
- Az almát és a körtét magozd ki, és a héjukat is eltávolíthatod. Facsarhatsz rájuk citromlét, hogy ne barnuljanak meg.
- A sárgabarack és az áfonya száraz gyümölcsöknek számítanak, amelyeket más típusú gyümölcs levével kell kiegészíteni.
- A cseresznyét és a meggyet jobb kimagozni, hogy a karácsonyi habzsolás közben ne kelljen a rumos kókuszgolyókból magokat köpködni.
- Ribizli - mosd meg a ribizlikkel teli ágacskákat, és óvatosan távolítsd el róluk a golyócskákat egy villa segítségével.
- Az őszibarack és a sárgabarack megbarnul a befőttben, ha nem hámozod meg őket.
Dzsemet nem csak klasszikus alapanyagokból készíthetsz. Eper, málna, áfonya, szilva, sárgabarack... ezeket mindenki ismeri. A gyümölcsök és fűszerek nem tipikus kombinációival rendkívül érdekes és újszerű ízeket varázsolhatsz. Adj néhány rozmaringágat szederhez, vagy borsot és balzsamecetet az eperhez. A levendula remekül illik a vadáfonyához, a nektarint őszibarackkal keverheted, sőt vaníliát és kardamomot is adhatsz hozzá. A biztonság kedvéért az alkoholt tartalmazó üvegeken címkével kell feltüntetni, hogy mit is tartalmaznak.
Kompót, akár a nagyié
Kompót bármilyen gyümölcsből készíthető, miközben az elkészítési folyamat többé-kevésbé mindig ugyan olyan marad. A gyümölcsöket, amiknek eltávolítottuk a szárát és a magját, előre előkészített, tiszta üvegekbe töltjük, esetleg megszórjuk kristálycukorral és felöntjük forralt vízzel, vagy kihagyjuk a cukorral való megszórást, és azonnal ráöntjük a cukorszirupot a gyümölcsökre. A cukorszirup elkészítéséhez a forrásban lévő víz minden egyes literéhez körülbelül 350 g cukrot kell hozzáadni. Egyes receptekben citromsav, pektin vagy akár fűszerek, mint például a szegfűszeg, csillagánizs vagy fahéj is szerepelhetnek további összetevőként.
A kompótfőzést a termés tartósításának nagyon egyszerű módjának tartják, és még egy teljesen kezdő is meg tudja csinálni. Ahhoz, hogy erőfeszítéseid eredményesek legyenek, ügyelj a gyümölcsök kiválasztására.
A gyümölcsöknek megfelelően érettnek, viszonylag keménynek és rothadásmentesnek kell lenniük. Ne tegyél olyan darabokat a kompótba, amelyek már kétes kinézetűek, mivel elronthatják az egész adagot. Ha áfonyát vagy más kisebb szemű bogyós gyümölcsöket töltesz az üvegekbe, fokozatosan rázogasd azokat, annak érdekében, hogy a lehető legtöbb helyet kitöltsék.
Készítsd el előre a sült teát
A sült tea nagyon népszerű ital főleg a hideg őszi és téli hónapokban, amikor garantáltan felmelegít. Alapvetően általában a citrusfélék és az alma frissítő íze áll a középpontjukban édes gyümölcsökkel kiegészítve. Egzotikus gyümölcsként a kivi, citrom, mandarin, narancs és az ananász használható. Hazai gyümölcseink közül a körte, ribizli, cseresznye, meggy, eper, az erdei gyümölcsök és a szilva gyakori választás. Ne félj csipkebogyót vagy friss gyömbért adni a gyümölcsökhöz. Készítéskor ne feledkezz meg a klasszikus illatos fűszerekről (szegfűszeg, csillagánizs, fahéj), de kerüld a banán használatát, mert hamar megfeketedik és elrontja a tea színét.
A kisebb darabokra vágott gyümölcsöket sütőben megsütjük. Az elkészített keverékhez megfelelő mennyiségű rumot, meggylikőrt vagy pálinkát adhatunk a keverék hatékonyabb tartósítása érdekében. Kezeld a sült teát úgy, mint a befőtteket – mindig használj sterilizált üvegeket és tetőket, majd az üvegek lezárása után fordítsd fel őket, hogy megfelelő vákuum jöjjön létre. A tárolásuk is megegyezik a befőttekével – tartsd őket hűvös, sötét és száraz helyen.
A sült tea varázsa abban rejlik, hogy egy fűszerezett gyümölcskeveréket fogyasztunk forró ital formájában, ami garantáltan felmelegít a hideg hónapokban. Egy csésze tea elkészítéséhez 3-4 teáskanál sült tea szükséges, amit már csak forró vízzel kell felönteni.
A házi készítésű zöldségkonzervek megfizethetetlenek
Lekváros palacsinta, máglyarakás barackkal, finom smoothie-k... És végre egy megfelelő adag sült burgonya nyársra húzott grillezett hússal, ami mellől nem hiányozhatnak az akár csípős savanyúságok és a házi ketchup sem. Különösen a kereskedelmi márkák ketchupjainál találkozhatunk magasabb cukor-, nátrium-, kukoricaszirup- és sótartalommal. A házi alternatíva összehasonlíthatatlanul egészségesebb, és emellett rálátásod is lesz arra, hogy pontosan mit fogyasztasz.
Zöldségszósz pirítóshoz
- 1,5 cukkini
- 6 hagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 kiskanál őrölt paprika
- 2 paradicsompüré
- 8 evőkanál szójaszósz
- só és bors ízlés szerint
Elkészítés: A zöldségeket kisebb darabokra vágjuk, és a többi hozzávalóval együtt kb. fél óráig főzzük. A forró keveréket üvegekbe töltjük, és 20 percig befőzzük. A zöldségszószt pirítóssal vagy hússal tálaljuk.
Házi készítésű ketchup
- 1 kg érett paradicsom
- 2 alma
- 1 nagyobb hagyma
- 70 g cukor
- 60 ml almaecet
- 60 ml víz
- 1 kiskanál só
- 3 babérvél
- 5 szem szegfűbors
- 5 szem egészbors
- 5 db szegfűszeg
- 1 csipet fahéj
Elkészítés: A zöldségeket és a gyümölcsöket megtisztítjuk és apróra vágjuk. Egy fazékba felöntjük őket vízzel és ecettel, ezután sóval, cukorral és egyéb fűszerekkel ízesítjük. A keveréket kis lángon körülbelül egy órán keresztül főzzük, időnként megkeverjük. A fűszereket kivesszük a keverékből, a többit simára turmixoljuk. A tökéletes puhaság érdekében a ketchupot átpasszírozhatjuk egy szűrőn. Amint kész, töltsük meg a sterilizált üvegeket ketchuppal, és fordítsuk őket fejjel lefelé, amíg ki nem hűlnek.
Savanyított zöldségek tele vitaminokkal
A savanyított zöldségek ízletesek, egészségesek és könnyen elkészíthetők. A savanyítást remek módszernek tartják a zöldségek tartósítására tejsavbaktériumok segítségével, amelyek ráadásul még a bélflórát is támogatják. A bélflórát megzavarja a nem megfelelő étrend, az antibiotikumok és a betegségek. A tejsavbaktériumok fogyasztásával nem csak az immunitásod erősíted, hanem megtisztítod a véred és az emésztőrendszered, csökkented a vérnyomásod és növeled a stresszel szembeni ellenállóképességed.
- Hosszú ideig savanyított zöldségek: Ide elsősorban a savanyú káposzta, az ecetes uborka és a sós lében erjesztett cukkini tartozik. A zöldségfélék eltarthatósági ideje hosszú, és célszerű hűvös helyen tárolni őket, például a pincében.
- Rövid ideig savanyított zöldségek: Manapság az angol „pickles” kifejezés is ismert. A savanyításuk csak néhány napig tart, és a fogyaszthatósági idejük is rövidebb. Kísérletezhetsz a savanyítás hosszával és a különböző zöldségfajtákkal. A legmegfelelőbb zöldségek erre a savanyítási módra a fehér káposzta, sárgarépa, hagyma, brokkoli, karfiol, cékla, uborka, zeller, retek, karalábé, cukkini, paprika és a karórépa. Ha gyakrabban, vagy nagyobb mennyiségű zöldséget szeretnél lesavanyítani, akkor a klasszikus konyhakést lecserélheted egy zöldségszeletelőre, amivel nem csak időt takaríthatsz meg, hanem minden darabot egyforma megjelenésűvé varázsolhatsz.
A savanyított zöldségek lenyomása
A legjobb eredmény elérése érdekében a savanyítási folyamat során minden zöldségnek el kell merülnie a sós lében. Az savanyított zöldségek lenyomásához használhatsz:
- követ (ki kell főzni legalább 15 percig, ezután nehezékként használható az edényben),
- kisebb befőttesüveget (akkorát, hogy beleférjen a savanyító edénybe - töltsd fel vízzel és zárd le fedővel),
- súlyokat (amelyeket közvetlenül savanyításhoz szántak, boltokban megvásárolhatók),
- kisebb desszertes tányért (szükség lehet további súllyal lenyomni),
- vízzel töltött zárható zacskót (kicsit rögtönzött, de jó megoldás – elég erősnek kell lennie).
A szárítás egy jól bevált klasszikus
Szárítással a termények megőrzik az ízüket, a színüket és az aromájukat is. A szárítás a víztartalom csökkentésével megakadályozza a penész és a baktériumok elszaporodását, amelyek száraz környezetben elpusztulnak. Az így kezelt termények eltarthatósága nagyon hosszú. A szárítás az egyik legrégebbi módszer a gyümölcsök és zöldségek rosszabb időre való tartósítására.
Kén-dioxid a szárított gyümölcsben
Főleg az aszalt gyümölcsök kapcsán lehet gyakran találkozni az ijesztő kén-dioxid nevű vegyülettel, amely a gyümölcsök gyönyörű színének megőrzésére és a penészesedés eltüntetésére szolgál. Míg egyes fogyasztók mindenáron elkerülik, mások nem foglalkoznak vele. Az emberi szervezet teljesen individuálisan képes rá reagálni – fej- és gyomorfájást, hányingert, sőt asztmás jellegű problémákat is okozhat. Ez az oka annak, hogy az emberek egyre gyakrabban szívesebben szárítják maguk a saját terményeiket.
Levegőn való szárítás
A gyümölcsök, zöldségek és gombák különféle módon száríthatók. Az első, legegyszerűbb és legolcsóbb módszer természetesen a levegőn való szárítás. Ez a szárítási módszer kiválóan alkalmas például a gombákhoz, amelyeket tűvel és cérnával "fel lehet varrni" és a szabadba kiakasztani. Nem csak a gombákat, de például az almákat is vékonyabb szeletekre vágva egyenletesen szárítószitára helyezhetjük. Ezután a nap gondoskodik a többiről, és így illatos emlékeid maradhatnak a nyárról.
Aszalás
Válassz aszalót a szárítani kívánt gyümölcs típusának megfelelően. A 30 és 70°C közötti hőmérsékleti tartomány az ideális. Természetesen azt se felejtsd el, hogy minél több terményt kell leszárítanod, annál több szárítólapra lesz szükséged. A gombák szárítása körülbelül 3 órát vesz igénybe. A banánt körülbelül 6 óra alatt száríthatod meg, míg a pépesebb gyümölcsöknél, például az ananásznál, akár 12 óra szárítási idővel kell számolnod.
Még az aszalt gyümölcsök is könnyen kiszáradhatnak, ezért ügyelj a szárítási folyamatra – különösen, ha kezdő vagy. A kiszáradt darabok nem törhetnek el, hajlékonynak és rugalmasnak kell maradniuk.
A termények mindig kéznél lesznek a fagyasztóban
Ki tudna ellenállni nyáron a gyümölcs sorbetnek vagy a krémes fagylaltnak? De a forró napokon sem kell a boltba rohanni, vagy állni a hosszú sorban. Tudod, hogy otthon is elkészítheted ezeket a finomságokat? Nem kell más, mint egy fagylaltkészítő, botmixer vagy habverő és egy megfelelő edény.
Fagyaszd le a nagyobb gyümölcs- és zöldségdarabokat egészben zárható fagyasztótasakok segítségével, és élvezd a finom gyümölcsleveseket és gyümölcstortákat télen is. A fagyasztott gyümölcsöt a reggeli smoothie készítésénél is kitűnően hasznosíthatod, amikor más hozzávalókkal (tej, joghurt, növényi ital stb.) csak bedobob a turmixgépbe.
Mit lehet jól lefagyasztani? Fagyasztásra kiváló az eper, áfonya, málna és a szeder. A zöldségek közül a borsó, a bab és a brokkoli. A túl sok vizet tartalmazó gyümölcsök kifagyasztás után eláznak, így nem igazán lesz kedved elfogyasztani őket. Ezért a dinnyét, uborkát, paradicsomot, burgonyát és salátát ajánlatos más módon felhasználni.
A fagyasztott élelmiszerek esetében kövesd az általánosan ismert elveket. Felolvasztás után a lehető leghamarabb használd fel az élelmiszert, és soha ne fagyaszd le újra. Lassan olvaszd fel és ne hirtelen. Ideális hűtőben, majd szobahőmérsékleten hagyni megpuhulni őket.
Ne felejtsd el, hogy minden élelmiszer fokozatosan romlik a mélyhűtőben, ezért jobb ügyelni arra, hogy a zöldségek és gyümölcsök ne maradjanak egy évnél tovább a fagyasztóban. Bár maga a gyümölcs valószínűleg ennyi idő után is mutatós marad, az íze és az állaga már nem lesz ugyanolyan jó.
Finomságok, amik mindenkinek ízlenek
A füstölés és grillezés nemcsak a húsról szólhat, hanem zöldségekről és a gyümölcsökről is. Mindkét elkészítési mód olyan füstös aromát kölcsönöz a hozzávalóknak, amely kellemes nemcsak köreteknek, hanem desszerteknek egyaránt.
Hogyan válassz grillezőt? Hogyan válassz füstölőt?
Friss gyümölcsöket is használhatsz sütéshez. Egy ilyen gyümölcsös piskóta után minden vendég megnyalja mind a 10 ujját. A klasszikus gyümölcsös piskóta tele van eperrel vagy sárgabarackkal, de a szilva, áfonya, cseresznye, málna, savanyú ribizli vagy szeder is kiváló választás. A gyümölcsös piskótát mély vagy sekély tepsiben is sütheted aszerint, hogy milyen magasra szeretnéd, hogy feljöjjön a piskóta, és hogy mennyire "merüljenek el" a gyümölcsök a tésztában.
- 2 tojás
- 1 csésze nádcukor
- 1 csésze tej
- 2 csésze félfogós liszt
- ½ csésze olaj
- 1 csomag sütőpor
- Meghámozott és apróra vágott gyümölcs
Elkészítés: A tojásokat cukorral együtt verjük habosra habverővel. Ezután fokozatosan keverjük hozzá az olajat, a tejet, végül a lisztet a sütőporral. A masszát egy mélyebb (olajjal kikent, félfogós liszttel megszórt) tepsibe öntjük, és ráhelyezzük az előkészített gyümölcsdarabokat. Hogy a gyümölcs ne süllyedjen mélyre a tésztában, enyhén meglisztezzük a felületét. Van egy másik lehetőség is - rövid ideig sütni a tésztát, majd a gyümölcsöket azután szórni rá. A gyümölcsös piskótát 175°C-on aranybarnára sütjük. Még forrón, átszitált porcukorral díszíthetjük az édesebb ízért és a vonzó megjelenésért.