A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A test tavaszi és őszi méregtelenítése: hogyan, mikor és kinek ajánlott?
A méregtelenítés, vagyis a szervezet megtisztulása a nap 24 órájában, az év 365 napján zajlik, és elsősorban a májunk, veséink, beleink felelősek érte, de a bőrünk, a nyirokrendszerünk, a tüdőnk és egyéb szerveink is szerepet játszanak benne. Ezek munkájának megkönnyítésére koncentrál a szervezet célzott otthoni és egyben természetes méregtelenítése. Aludj többet, menj ki a friss levegőre, kerüld az egészségtelen ételeket és a túlzott stresszt. Hogyan méregteleníts, tavasszal vagy ősszel jobb a szervezet tisztítása, és mi a helyzet a diétával? Mindezekre (és más) kérdésekre válaszolunk a következő cikkben.
Hogyan méregtelenítsd a tested 10 lépésben
A méregtelenítés nagyszerű módja lehet szervezeted megfiatalításának és általános jó közérzetének támogatására. De ne feledd, hogy nincs egyetlen és legjobb recept a szervezet méregtelenítésére és megtisztítására. A méregtelenítésnek elsősorban gyengédnek és támogatónak kell lennie, nem pedig szélsőségesnek vagy korlátozónak. Hallgass a testedre, és tegyél lépéseket, hogy hosszú távon beépítsd az életmódodba. Hogyan méregteleníts?
- Igyál vizet: A víz létfontosságú szerepet játszik a méregtelenítésben, mivel kiüríti a méreganyagokat a szervezetből. A szervezet hidratálásához átlagosan napi 1,5-2 liter vízre van szükség (testsúlytól függően). A méregtelenítés alatt fogyassz még több vizet, hogy a méreganyagok könnyebben kiürüljenek.
- Válts tiszta növényi alapú étrendre: Fókuszálj a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák és hüvelyesek fogyasztására. Ezek az ételek rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, amelyek támogatják a szervezet öntisztítási folyamatát. Építsd be az étrendedbe a zöld leveles zöldségeket, brokkolit vagy karfiolt és antioxidánsokban gazdag bogyós gyümölcsöket (áfonya, szeder, eper, málna).
- Korlátozd az egészségtelen ételeket és a cukrokat: Kerüld a magas transzzsírtartalmú ételeket (kiegészítő ételek, elősütött péksütemények, sütemények, sült ételek, pattogatott kukorica stb.), a mesterséges adalékanyagokat és a szervezetet megterhelő túlzott mennyiségű cukrot. A hagyományos cukrot helyettesítheted természetes édesítőszerekkel, például mézzel vagy juharsziruppal.
- Étkezz körültekintően: Étkezés közben figyelj a tested által adott éhség- és teltségjelzésekre. Lassíts, rágd meg alaposan az ételt és élvezz minden falatot.
- Növeld a rostbevitelt: A rostok elengedhetetlenek az egészséges emésztés fenntartásához és a méreganyagok eltávolításához. Vegyél fel az étrendedbe chia magot, lenmagot, zabot és babot, és fontold meg a rostkiegészítők szedését. De ne felejts el sok vizet inni melléjük.
- Támogasd a máj méregtelenítését: A máj fontos szerv, amely részt vesz a szervezet megtisztításában. Működését leveles zöldségek, cékla, fokhagyma, hagyma, kurkuma vagy articsóka fogyasztásával támogathatod. A pitypang tea vagy a máriatövis kiegészítők szintén segítik a máj megtisztítását és erősítik annak működését.
- Izzadj: Az edzés, a szauna vagy a forró jóga, amely erősen izzaszt, segít kiüríteni a bőrön keresztül a méreganyagokat.
- Minőségi alvás: Próbálj meg legalább 7-9 órát aludni minden este.
- Csökkentsd a stresszt: A krónikus stressz akadályozhatja a méregtelenítési folyamatot. Ezért építs be olyan stresszcsökkentő tevékenységeket a napi rutinodba, mint a jóga, a meditáció, a mélylégzés gyakorlatok, vagy tölts minél több időt a természetben.
- Fordulj szakemberhez: Ha bármilyen egészségügyi problémával küzdesz, esetleg kétségeid vannak, mindig jó ötlet egy szakemberrel konzultálni, mielőtt elkezdenéd a méregtelenítő programot.
Mi az a méregtelenítés?
A méregtelenítés vagy salaktalanítás egy olyan folyamat, amely a szervezet megtisztítását szolgálja a különféle káros anyagoktól, amelyeket az élelmiszerekből és a minket körülvevő környezetből veszünk fel. Azonban az egészségtelen életmód következtében is felbukkanhatnak a szervezetben. Bár a méregtelenítési folyamat az emberi szervezetben természetesen és folyamatosan (máj, vese és belek segítségével) zajlik, az egészségesebb szokásoknak köszönhetően támogathatjuk, és így jobb emésztéshez és több energiához juthatunk.
A méregtelenítés különösen ideális azok számára, akik
- ülőmunkát végeznek,
- keveset mozognak szabad levegőn,
- sokat stresszelnek,
- álmatlanságtól szenvednek,
- gyakran fogyasztanak alkoholt vagy dohányoznak,
- vegyszerekkel és káros anyagokkal teli élelmiszereket fogyasztanak.
A méregtelenítés azonban nem javasolt:
- terhes és szoptató nőknek,
- gyerekeknek,
- cukorbetegeknek, ill vese-, máj- vagy szívbetegségben szenvedőknek.
A méregtelenítés előtt azonban mindig figyelembe kell venni az egészségi állapotod. Lehetőség szerint konzultálj az orvosoddal, mielőtt belevágsz.
Mikor és mennyi ideig célszerű méregteleníteni
Tested méregtelenítését bármikor elkezdheted. Ideális, ha túlterheltnek érzed magad, és meg akarod könnyíteni a tested működését. Azonban ne felejtsd el, hogy előre fel kell készülnöd a tested megtisztítására. Fokozatosan változtasd meg az étrended és az egyéb szokásaidat, hogy a szervezeted ne érje felesleges sokk. Ugyanilyen fontos, hogy a méregtelenítés végeztével lépésről lépésre visszatérj a normál étrendedhez és szokásaidhoz.
Tavaszi méregtelenítés
A test tavaszi méregtelenítést tartják a legjobb módszernek a szervezet tél utáni beindítása szempontjából. Ez az évszak ideális a szervezet megtisztítására is a gyakran előforduló tavaszi fáradtság miatt – ezt is megelőzheted méregtelenítéssel. A különféle ételek – különösen a friss zöldségek vagy tavaszi zöldségek (paprika, káposzta, kelkáposzta, saláta, medvehagyma és mások) – könnyebb elérhetősége is segít ebben.
Őszi méregtelenítés otthon
Az őszi méregtelenítés az immunrendszer megerősítésére szolgál, és segít felkészíteni a szervezetet a közelgő hőmérséklet-csökkenésre. De az alapelv ugyanaz, mint a tavaszi méregtelenítésnél: a szervezet megtisztítása a felgyülemlett méreganyagoktól és az egész éves méregtelenítéssel megterhelt szervek munkájának segítése. Az ősz még mindig ideális a szabadtéri tevékenységekhez. Ami pedig az ételeket és italokat illeti, ebben az időszakban nyugodtan beveheted az étrendedbe az savanyított zöldségeket, fokhagymát, káposztát, céklát, gyömbért vagy citromot.
A méregtelenítő kúra ideális hossza
Gyakran találkozhatsz 1, 3, 5, 7, de akár 28 napos méregtelenítéssel kapcsolatos információkkal, hirdetésekkel is, arra azonban nem tudunk tanácsot adni, hogy a 3 napos vagy a 28 napos méregtelenítés a legjobb. Ez mindenkinél egyéni, és te ismered a legjobban a testedet és annak igényeit. Ezért is érdemes saját lehetőségeinkhez mérten megválasztani a testünk öntisztítási folyamatai támogatásának hosszát.
Mindenképpen érdemes figyelembe venni, hogy először vágsz-e bele a méregtelenítésbe, vagy gyakrabban és rendszeresen csinálod. Kezdetben általában jobb a rövidebb időtartam útját járni, és kipróbálni, mit tesz a változás a szervezeteddel. A méregtelenítés által megterhelt szervek (a már említett máj, belek, vesék és mások) már 7 nap elteltével megpihennek, amikor egészségesebbre változtatod a szokásaid.
Sokan az egynapos böjtöt a szervezet leggyorsabb 1 napos méregtelenítésével asszociálják. Ebben az esetben azonban gyökeres változásról van szó, amikor teljesen abbahagyod az étkezést, és korlátozod bizonyos folyadékok bevitelét. Ez a fajta méregtelenítés segíthet felgyorsítani az anyagcserét vagy javítani a mentális egészséged. Nem feledkezhetünk meg azonban a mellékhatásokról sem, mint például a fejfájás.
Az időszakos böjt különböző időtartamú koplalási és étkezési időszakokat váltogat. Különféle formában és időintervallumban gyakorolható. Elterjedt például az a módszer, hogy a személy egy nap 8 órán át ehet, majd 16 órán át koplal.
A tényleges böjtölés megkezdése előtt javasoljuk, hogy fordulj orvoshoz, és egyeztess vele, hogy a választott méregtelenítő módszer megfelelő-e az egészségi állapotod függvényében.
Hogyan támogasd a szervezed méregtelenítését
A test méregtelenítését elsősorban életmódváltással támogathatod. Mindenekelőtt az étrended kell megváltoztatnod. De ne feledkezz meg a testi és lelki egészségről sem: több alvás, rendszeres mozgás a friss levegőn, relaxáció (legyen szó meditációról, légzőgyakorlatokról, könyvolvasásról vagy bármi másról). De a test méregtelenítését soha nem szabad az éhezéssel és más megvonással társítani.
Szabadulj meg a stressztől és a felesleges kilóktól!
Méregtelenítő étrend
Ahogy a cikkünkben már többször is említettük, a test méregtelenítése és az étrend elválaszthatatlanul összefügg. Az ideális kezdés az étrend kiegyenlítése. Kerüld a sült ételeket, az iparilag feldolgozott élelmiszereket, az egyszerű cukrokat, de az alkoholt és a cukros italokat is.
A cél azonban semmiképpen sem lehet egy teljes élelmiszercsoport mellőzése. Változatos és kiegyensúlyozott étrendet kell készítened. Javasoljuk, hogy növeld a rostbevitelt, leginkább gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával. A gyümölcs- és zöldséglevek, illetve a turmixok és a méregtelenítés kérdése azonban bonyolult. Ebben a formában a gyümölcsök és zöldségek elveszítik a szükséges rostokat, és ehelyett nagy mennyiségű fruktózzal (gyümölcscukorral) terhelik a májat.
Ebből a szempontból jobbak az aminosavakban gazdag zöldséglevesek és húslevesek. Megfelelőek még az alábbiak:
- zabpehelyhek,
- természetes diók,
- szárított gyümölcsök,
- különféle gyógynövények (medvefokhagyma, csalán, zsálya, kamilla, rozmaring stb.),
- ún. zöld élelmiszerek (chlorella, spirulina, zöldárpa).
Támogasd a folyamatot táplálékkiegészítőkkel
Az étrendkiegészítők is segíthetnek a szervezet megtisztításában, még akkor is, ha a szervezeted tisztán természetes méregtelenítését részesíted előnyben. Legtöbbjük természetes kivonatokon alapul. Ilyen antioxidánsok és gyógynövények a máriatövis, az algák és a növények, mint például a spirulina, a chlorella, a fiatal árpa, a fiatal búza és mások, amik gyakran tabletta formájában kaphatók.
Az imént említett máriatövis segít a májműködés felerősítésében. Tabletta és tea formájában egyaránt fogyaszthatod. A Chlorella és a spirulina édesvízi algák, amelyeknek köszönhetően szervezeted fehérjékkel, vitaminokkal és ásványi anyagokkal gazdagodik. A zöldárpa segít a szervezet túlsavasodásának megakadályozásában, a jó minőségű probiotikumok pedig ideálisak az egészséges belek számára.
Hogyan válassz étrend-kiegészítőket, vitaminokat és ásványi anyagokat?