A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan termessz paradicsomot: Vetés, metszés, trágyázás és betakarítás
Nevelj otthon saját lédús paradicsomot! Miután megkóstoltad, garantáltan nem fogsz többé boltban vásárolt paradicsomra vágyni. A paradicsomot virágágyásban, üvegházban, vagy akár az erkélyen virágcserépben is termesztheted. Ültetés előtt azonban ki kell választani a megfelelő fajtát. Tanácsot adunk arra is, hogyan kell gondozni a paradicsomot, hogy megelőzzük például a penészesedést, és mikor a legjobb betakarítani.


Tartalomjegyzék

Hogyan válaszd ki a legmegfelelőbb fajtát
A megfelelő hely kijelölése
Paradicsompalánta vásárlás előtt fontos megválaszolni azt a kérdést, hogy hol szeretnél paradicsomot termeszteni. Nem minden fajta alkalmas például erkélyre. De számos változat létezik, és a megfelelő attól függ, hogy milyenek lesznek a termesztési körülmények. Nevelheted őket a szabadban virágágyásban vagy kerti üvegházban, de termeszthetsz paradicsomot az erkélyen virágcserépben vagy erkélyládában. De erről bővebben a paradicsomtermesztés különböző módjairól szóló részben.
Zöldségek az erkélyen Hogyan készíts magaságyást és mit ültess bele?
Egészséges palánták
A termesztés megkezdése előtt ki kell választani a megfelelő palántákat. Ezeket megvásárolhatod egy kertészeti boltban, vagy saját magad is termesztheted magról. Kezdőknek azonban azt javasoljuk, hogy a kész palántákkal kezdjék, amelyek erősebbek és ellenállóbbak. A palánták kiválasztásakor ügyelj arra, hogy egészségesek legyenek, és ne legyenek rajtuk kártevők okozta károsodások. Az egészséges palántákat erős szárukról, szép leveleikről és színükről ismerheted fel. A palánták ideális esetben körülbelül 15-20 cm magasak.

Fajták a felhasználás és egyéb tényezők szerint
Egy másik döntő tényező lehet, hogy hogyan szeretnéd feldolgozni a paradicsomot szüretelés után. Egyes típusok ideálisak grillezéshez vagy befőzéshez, mások főzéshez, és vannak fajták, amelyek csak közvetlen fogyasztásra alkalmasak. A paradicsomot a termés mérete, alakja, színe vagy íze szerint választhatod ki.
Az alapvető fajták közé tartozik a bokor-, balkon- és lugasparadicsom:
- Bokor- és balkonparadicsom – mindkét fajtát hasonlóan termesztik, kiskertekben, teraszokon vagy erkélyeken. Általában ezeknek a típusoknak nincs szüksége karóra vagy futtatórácsra. Tekintettel a kisebb magasságukra, kisebb - körülbelül 15-20 grammos súlyú termésekre is számíthatunk.
- Lugasparadicsom – különösen alkalmas kertben vagy üvegházban történő termesztésre. Mivel magasabb növényről van szó, futtatórendszerre van szükség a függőleges tartáshoz. Ezenkívül általában nagyobb termésre számíthatsz tőlük, amelyek többféle felhasználásra alkalmasak.

Az alábbi táblázatban felsoroltunk további virágágyásban, üvegházban vagy erkélyen termeszthető fajtákat:
Megfelelő hely | Termés | Felhasználás | |
Vad paradicsom | ágyás | kisebb (2 cm alatti), intenzív savanykásabb íz | konzerv, szószok, salsák |
Tornádó | ágyás, üvegház | vörös, ovális, kifejezett édes íz | töltelékek, saláták, közvetlen fogyasztás |
Cherry | kvirágcserép, ültetőláda, kisebb tárolók | kicsi, édestől enyhén savanykásig, nagyon aromás | saláták, közvetlen fogyasztás |
Start S F1 | ágyás, üvegház | nagyobb, vörös, kifejezett édes ízű | saláták, közvetlen fogyasztás |
Bikaszív | ágyás, üvegház | szív alakú, piros színű, 500 g súlyig, telt édes | szószok, grillezés, töltelékek |
Vilma | ágyás, erkély | piros, édes, közepes méretű | saláták, közvetlen fogyasztás, szószok |
Bejbino | piros, édestől enyhén savanykásig | saláták, közvetlen fogyasztás, befőzés | |
Sárga paradicsom | ágyás | sárga, édes ízű | saláták, dzsemek |

Hogyan és mikor kell elvetni (magról való termesztés)
A paradicsom magról történő termesztésének ideális ideje március eleje és közepe. Mivel a paradicsommag szereti a meleget, javasoljuk, hogy ablakpárkányon vagy fűtött üvegházban neveld.
Az elültetéshez nem kell más, mint egy virágcserép földdel és egy fél centi mély lyuk, amelybe belehelyezzük a magot és beborítjuk földdel. Fontos, hogy a talajt tartsuk mindig nedvesen, például kézi öntözővel. Ha pedig tető alatt vagy melegházban neveled a paradicsommagot, ne felejtsd el minden nap kinyitni azt, hogy friss levegő jusson be.
Amint az első levelek megjelennek a növényen, egy nagyobb virágcserépbe kell szúrni, avagy pikírozni. Az előkészített virágcserépbe rétegezzük a földet, készítsünk egy lyukat, és óvatosan ültessük át a növényt egy pálca vagy egy pikírozó segítségével. A végén csak meg kell locsolni az átültetett növényeket a locsolóból állóvízzel, és kész is.

Hogyan nevelj paradicsomot (beltérben és szabadban)
A paradicsom termeszthető otthon vagy a szabadban, üvegházban, virágcserépben vagy különféle cserepekben. Csakis attól függ, hogy milyen lehetőségeid vannak. Ne felejtsd el azonban, hogy minden termesztési módnak megvannak a maga feltételei.
Kint a virágágyásban vagy az üvegházban
Mielőtt a paradicsomot a szabadba ültetnéd, célszerű körülbelül 10 nappal az ültetés előtt „keményíteni”. Csak annyit kell tenned, hogy minden nap néhány órára kihelyezed az árnyékba. Így a paradicsom megszokja a külső hőmérsékletet és a napsütést. Ez például megakadályozza, hogy a növény megégjen a napsugárzástól.
A meleg és az enyhe napsütés jót tesz a paradicsomnak, de az eső nem. Ezért olyan helyet válassz, ahol védve lesz az esőtől: a házhoz közeli hely az ereszcsatorna alatt, bármilyen fészer vagy üvegház megfelelő.

Otthon az erkélyen vagy a teraszon
Virágcserépben vagy ültetőládában
A megfelelő cserép kiválasztása fontos, ha otthon, erkélyen vagy a teraszon termesztesz paradicsomot. Ha úgy döntesz, hogy cserépben termeszted a paradicsomot, ne felejtsd el, hogy a növénynek mély gyökerei vannak, ezért a növényhez tartozó cserép átmérője legalább 30–40 cm, térfogata pedig körülbelül 15 l legyen. Ne hiányozzanak az edény alján lévő lyukak sem, hogy a felesleges víz elfolyhasson, és a talaj ne maradjon nedves. Hasonló a helyzet, ha ültetőládában termesztesz paradicsomot.
Ültetőzsákban
Az ültetőzsákos paradicsomtermesztés különösen jól fog működni azok számára, akik szűkös hellyel rendelkeznek. Az ültetőzsákok nem foglalnak sok helyet, és szinte bárhol elhelyezheted őket (erkélyen, teraszon, bárhol a kertben vagy a ház közelében). Ugyanakkor könnyedén mozgathatók a növények a zsákban, például heves esőzések, párás napok vagy fagy idején. A paradicsom ültetésére legalkalmasabb ültetőzsákok jutából vagy klasszikus műanyagból készülnek. Világos vagy tiszta színeket ajánlunk. A fekete műanyag ültetőzsákok jobban vonzzák a napot, felületük hajlamos túlmelegedni, ami gyökér- és növénypusztuláshoz vezethet. Ne felejts el lyukat készíteni a műanyag zsákokba, hogy segítsék a felesleges víz elvezetését.
Vödörben
Egy vödör ugyanolyan jól megteszi, mint egy virágcserép vagy zsák. Amikor a paradicsomot vödörben termesztjük, gondolni kell annak megfelelő méretére és a vízelvezető lyukak fúrására. Ezután a vödröt bárhová elhelyezheted a növénnyel, ahova csak szeretnéd (természetesen figyelembe véve a közvetlen napsütést vagy a heves esőzést).

Paradicsomtermesztés fejjel lefelé
Ezt a termesztési módot különösen azok fogják értékelni, akiknek nincs sok helyük, és még egy virágcserép is útban lenne az erkélyükön. További előnye, hogy nem kell lehajolni vagy a földre térdelni a termés leszedéséhez. Az egyetlen hátrány, amit a paradicsom fejjel lefelé termesztésekor látunk, az az, hogy a növényeket gyakrabban kell öntözni. A gyökerek szabadon vannak, ezért jobban kiszáradnak a naptól és a széltől. Az ilyen módon történő termesztéshez egy speciális virágcserepet vagy egy közönséges műanyag virágcserepet használj, amelyet a fejjel lefelé való paradicsomtermesztéshez módosíthatsz.
Paradicsom hidroponikus termesztése
A hidroponikus termesztés ideális lehetőség a paradicsom lakásban történő termesztésére télen. Nem kell hozzá föld, csak víz, tápanyag, fény és levegő. Ennek köszönhetően elkerülhető a penészedés, a különböző kártevők eltávolításának szükségessége és a gyomosodás. Ezenkívül soha nem fogod véletlenül feldönteni a paradicsomot. A termesztéshez azonban mesterséges szubsztrátra (agyaggolyók, perlit vagy kőgyapot) van szükség, ami nem biztos, hogy megfelel a természetes termesztés híveinek.

Hogyan és mikor ültessük el a paradicsomot
Ha úgy döntöttél, hogy a szabadban fogod termeszteni a paradicsomot, a legjobb idő az ültetésre május közepe, azaz a fagyosszentek után. A magasabb hőmérsékletnek köszönhetően már áprilistól ültethető a paradicsom üvegházban vagy üvegezett erkélyeken. A paradicsom termesztéséhez ideális hőmérséklet a nappali 22°C, éjszaka pedig 12°C és 15°C körül. A hő mellett a megfelelő fény is fontos.
Hogyan készítsd elő a talajt a paradicsom számára
A paradicsomnak jó vízelvezetésű talajra van szüksége, ami nem tartja vissza feleslegesen a vizet, ráadásul elegendő tápanyaggal rendelkezik. Ezért az ültetés előtt javasoljuk, hogy a talajba keverj komposztot, műtrágyát vagy kerti meszet. Ez javítja a talaj összetételét és termékenységét. Ahhoz, hogy a szükséges tápanyagok kellő mértékben eljussanak a talajba, célszerű néhány héttel az ültetés előtt elkezdeni a trágyázást. Szintén fontos gondolni a talaj semleges pH-jára, amelynek 6-7 körül kell lennie. Ennek ellenőrzéséhez vásárolhatsz egy pH-tesztet a kertészeti központokban. Ne felejtsd el megfelelően öntözni a talajt.

Milyen távolságra kell ültetni a paradicsomokat egymástól
A paradicsomoknak hely kell. A megfelelő elhelyezéssel lehetővé teszed számukra a jó növekedést, és csökkented a betegségek kockázatát. A paradicsomokat legalább 60 cm távolságra kell ültetni egymástól a virágágyásban, az üvegházban körülbelül 50 cm-re kell őket ültetni. Ha több sornak is van helyed, ügyelj arra, hogy azok legalább 1 m távolságra legyenek egymástól.
Milyen mélyre kell ültetni a paradicsomot
A lyuknak mélyebbnek kell lennie, mint maga a palánta gyökereinek hossza. A paradicsomot elültetve az első levelei utánig takard be földdel. Ha a szár egy részét a talajba süllyeszted, a növény új gyökereket ereszthet, amelyek erősebbek és több tápanyagot tudnak felvenni.

Metszés, trágyázás és harc a penésszel
A minőségi termés érdekében a paradicsomot rendszeresen kell öntözni (de nem túlöntözni), trágyázni és metszeni. Ügyelj arra is, hogy a hőmérséklet ne essen 10 °C alá. Ha ilyen időjárás közeledik, szedd le a paradicsomot, és vidd beltérbe, ahol hagyd egy dobozban beérni a még zöldeket.
Paradicsom metszése
A paradicsom termesztésénél fontos a metszés. Ennek köszönhetően megakadályozod, hogy a növény elágazzon, és ezáltal feleslegesen kimerüljön. Ezután minden erejét a termésekbe fogja fektetni, nem pedig a szárba és a levelekbe. Kivételt képeznek a bokros fajták, amelyeknél a metszés a túlburjánzást akadályozza, nem pedig a termések minőségét és méretét javítja. Célszerű a növényt ellenőrizni, majd hetente metszeni. Az oldalhajtások a főszár és a levél között találhatók. Az eltávolításukhoz csak az ujjaiddal törd le őket, vagy csípd le a körmeiddel. Ne használj ollót, mert más növények betegségeit is átviheted vele.

Paradicsom trágyázása
A paradicsom sok tápanyagot használ fel, ezért nemcsak az ültetéskor, hanem a termesztés során is gondolni kell a trágyázásra. A rendszeres trágyázáshoz ideálisak a vízben oldódó műtrágyák, amelyek jobban felszívódnak a talajban és gyorsabban jutnak el a gyökerekhez. Általában 14 naponta javasolt minél magasabb tápanyag- és mikroelem tartalmú szerves trágya használata.
Házi műtrágyát is készíthetsz a paradicsomnak. Ezzel pénzt takaríthatsz meg, támogatod a növényt az egészséges, ízletes termések növesztésében, és kerülöd a vegyszerek használatát. Az egyik népszerű házi trágya az élesztőből készült paradicsomtrágya. Csak vegyél egy kocka (vagy egy zacskó) élesztőt, öntsd egy liter vízbe, és hagyd szobahőmérsékleten erjedni egy napig. Az élesztő vassal, D- és B-vitaminnal látja el a növényt, és ízletes terméseket eredményez.
Penészgomba és betegségek a paradicsomon
A gombák és betegségek a paradicsom termésén és levelein különböző módon jelennek meg. A paradicsom levelei deformálódhatnak vagy elszíneződhetnek. A betegségeket a paradicsomon – akár a leveleken, akár a termésen – megjelenő sárga, barna vagy fekete foltokról lehet felismerni, amik ezután hajlamosak kiszáradni és leesni. Megelőzheted a penészesedést a növény megfelelő öntözésével vagy a megfelelő távolság betartásával ültetéskor. Kerüld továbbá a paradicsom és a burgonya közel egymás mellé ültetését. A burgonya hajlamos megfertőzni a paradicsomot például burgonyavésszel.
Ha a növény már fertőzött, a lehető leghamarabb távolítsd el az összes érintett részt. Ez megakadályozza, hogy a gomba tovább terjedjen. Használhatsz természetes permeteket is, amelyek kertészeti boltokban kaphatók. Használatukkor mindig kövesd a csomagoláson található utasításokat. Ne feledkezz meg a metszőollóról vagy a fertőtlenítésre szoruló támasztórudakról sem.
Egy másik lehetőség a paradicsom permetezése házilag készített permetszerrel. Ez a fajta permet nemcsak vegyszermentes, de olcsóbb is. Vízzel 1:1 arányban hígított friss tejet használhatsz. A keverék műtrágyaként és a gombák elleni védelemént is szolgál. Hagyma is használható erre a célra. Elég egy apróra vágott hagymát vízben megfőzni, a főzetet kihűteni és 10 liter vízzel felengedni. Ezután csak permetezd be vele a növény leveleinek alját és tetejét.
Mikor kell leszedni a paradicsomot
A paradicsom leszedésének ideális időpontja az, amikor gyönyörű színű és könnyen letéphető az ágról. Mivel a paradicsomok fokozatosan érnek, átlagosan 3-4 naponta lehet betakarítani őket. Ha azonban ősszel marad pár kellően érett, de még zöld paradicsomod, szedd le azokat is. Csak hagyd őket egy papírdobozban szobahőmérsékleten, és körülbelül 10 napon belül megérnek.

Mit ültess a paradicsom mellé
Bár első pillantásra úgy tűnhet, hogy más növények paradicsom mellé ültetése teret és fényt vonhat el, és nem lesznek megfelelő feltételek a növekedésükhöz, ennek az ellenkezője igaz. Különösen, ha az alacsonyabb vagy közepes magasságú növényekre összpontosítasz. A paradicsom legjobb társai a következők:
- metélőhagyma,
- hagyma,
- petrezselyem,
- sárgarépa,
- koriander,
- mustár,
- kakukkfű,
- zsálya,
- büdöske.
Ezek többnyire aromás fűszernövények, amelyek sok rovart taszítanak, és így magát a paradicsomot is védik. Ültethetsz mellé például salátát is, ami nedvesen tartja a talajt.
Ezenkívül a paradicsom más növényekre is hatással van, amelyek később jobban teljesítenek. Ide tartozik a brokkoli, kel, zeller, spárga, káposzta vagy rózsa.
A paprika egy másik ideális partner. A paprika és a paradicsom üvegházban történő termesztése elsősorban azért ideális, mivel mindkét zöldségfajta szereti a nedvességet és a meleget. Ráadásul a tápanyagigényük is hasonló.
Mit érdemes inkább kerülni
Figyelj a következőkre:
- burgonya,
- tökfélék,
- dinnyék,
- kukorica,
- édeskömény.
Általában a spenót sem ajánlott, mivel túl sok tápanyagot vesz el a paradicsomtól. Az ágyástól több méterre növő diófával is gond lehet. Gyökereivel olyan anyagokat ürít a talajba, amelyek nem tesznek jót a paradicsomnak.
További inspirációk a számodra

A legszebb ajándékok anyák napjára: mivel lephetnéd meg édesanyádat idén?

Tavaszi kerti munkák

Válassz tökéletesen tavasszal is: A legjobb ajánlatok az Árukeresőn várnak!

Húsvéti hagyományok: Milyen szokások kísérik a húsvétot Magyarországon és szerte a világon?

Húsvéti tojásfestés természetesen - hagymahéjjal, céklával, kávéval

Húsvéti díszek saját kezűleg

A talaj előkészítése tavasszal

Hol terem a medvehagyma, miről ismered fel és hogyan tárold?

Kerékpárra, rollerre és deszkára fel!

Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni?

Tavaszi és őszi méregtelenítés: hogyan, mikor és kinek ajánlott?

Vöröshagyma termesztése magról vagy dughagymából: Mikor és hogyan kell ültetni és betakarítani

A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök

Szobanövények átültetése: mikor, hogyan és mivel

Gondoskodj a virágaidról, növényeidről!

Gyepápolás

Hogyan fogyaszd a medvehagymát? Fedezd fel pesto és leves receptjeinket

Hogyan kezdj el futni és maradj movitált: tippek kezdőknek és haladóknak

Idén nyáron frissülj fel a saját medencédben!

Klíma, ventilátor vagy párásító: tiszta és friss levegő a városban is

Paprika termesztése: Ültetés, trágyázás, metszés és betakarítás

Töltsd a szabadidőd a kertben!

Tartsd karban a kerékpárod!

Tavaszi nagytakarítás: köszöntsd a tavaszt pókhálók nélkül!

Fokhagyma termesztése a kertben: Tavaszi és őszi ültetés, áztatás, trágyázás, betakarítás és tárolás

Tulipán termesztése a kertben: Hogyan és hova ültessünk hagymás növényeket ősszel és tavasszal?

Apák napja: a legjobb ajándékok és ötletek közös programokhoz

Hogyan gondoskodj az autódról tavasszal?

Nemzetközi nőnap: Honnan ered, és milyen ajándékoknak örül egy nő a legjobban?

Tippek hangulatos nyári piknikekhez

A legjobb fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok rangsora

Takácsatkák: mik ezek, és hogyan lehet megszabadulni tőlük

Levéltetvek: mit támadnak meg és milyen természetes készítményekkel védekezhetsz ellenük

Füvesítés lépésről lépésre

Gyepszellőztetés A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?

Levendula termesztése a kertben és cserépben: Mikor és hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és használjuk?

Rozmaring termesztése kertben és virágcserépben: hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és teleltessük?

Szobanövények kártevői: hívatlan vendégek az otthonunkban

Magaságyás készítése raklapból, téglából vagy deszkából

Fák és cserjék gondozása: ültetés, metszés, trágyázás, permetezés

Hogyan szabadulj meg a hangyáktól a házban és a kertben

Bazsalikom termesztése lakásban és kertben: ültetés, nevelés, tartósítás

A nyaraló gondozása

Kerti ötletek és tippek az idilli pihenésért

Fűszernövények termesztése lakásban és kertben: tippek az ültetésükhöz, gondozásukhoz és tárolásukhoz

Hogyan építs tűzrakóhelyet a kertben és hogyan rakj tüzet?

Tippek a grill villámgyors és egyszerű begyújtásához

Kerti sütögető házilag: téglából, felniből, hordóból

Kisebb javítási munkák az otthonodban - csináld magad!
