A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Szobanövények átültetése: mikor, hogyan és mivel
Szereted a szobanövényeket, és minden szabad sarkot vagy polcot megtöltesz velük? Ami viszont minden évben megrémít, az az átültetés szükségessége. Nem vagy biztos benne, hogy mikor kell átültetni őket, egyáltalán szükséges-e és hogy hogyan is kell ezt csinálni? Ha nem szeretnéd, hogy virágföld és letört levelek legyenek még a hajadban is, olvasd el a cikkünket. Perceken belül az átültetés mestere leszel.
Mire van szükséged a szobanövények átültetéséhez?
A szobanövények talajának megfelelő minőségűnek, tápanyagdúsnak és az adott növény igényeinek megfelelőnek kell lennie. Ne ültesd őket a kertből származó földbe, mivel tele lehet kártevőkkel, betegségekkel és nemkívánatos anyagokkal vagy ásványi anyagokkal. A legtöbb szobanövénynek megfelel az egyszerű szobanövény föld, viszont a földet közvetlenül a növény típusának megfelelően is kiválaszthatod. Különösen a kaktuszok, pozsgások, orchideák, húsevő növények, pálmák vagy bonsaiok esetében célszerű olyan speciális földet vásárolni, amelyet kifejezetten ezeknek a növényeknek szántak, és amelyek megfelelnek a sajátos igényeiknek.
Keverd a földet megfelelő vízelvezető anyaggal, amelyen keresztül a felesleges víz kifolyik a virágcserépből. Használhatsz duzzasztott agyagkavicsot, kavicsot, köveket, régi virágcseréptöredékeket vagy homokot.
Vásárolj a meglévő cserépnél 2-3 cm-rel nagyobbat. Kifolyónyílással kell rendelkeznie, aminek köszönhetően a növény nem fog állni a vízben. A kifolyó vizet pedig a cserépalátét fogja fel. A műanyag cserepek és a mázas kerámia/terrakotta típusok megfelelnek a legtöbb növény számára. A máz nélküli kerámia, terrakotta és agyagcserepekből gyorsabban elpárolog a víz, ezért jobban megfelelnek a szárazságkedvelő növények és a túlöntözésre érzékeny fajok (pálma, kaktuszok vagy pozsgások) számára.
Ha a növényt átültetés után kaspóba szeretnéd helyezni, akkor annak elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy néhány centiméteres hely maradjon közte és a cserép között a levegő keringésére és a víz elpárolgására. De a növénynek nem is szabad túlságosan elvesznie benne.
Szükséged lesz egy ültetőszőnyegre is, hogy ne legyen agyag mindenhol az egész lakásban. A kesztyű tisztán tartja a kezed, a viráglapát pedig megkönnyíti a földdel való munkát. Öntözőkannával biztosíthatod a növények megfelelő öntözöttségét. Az átültetés jó alkalom lehet a nagyobb növénycsoportok felosztására, a hajtások szétválasztására és az egészségtelen gyökerek levágására, ezért készíts elő ollót vagy éles kést.
Mikor kell átültetni a szobanövényeket?
A szobanövények átültetéséhez legmegfelelőbb időszak a március vagy április, amikor a növények felébrednek és intenzív növekedésnek indulnak. Általános szabály, hogy nem szükséges évente átültetni, elegendő kétévente vagy szükség szerint. Mikor kell valóban átültetni egy növényt?
- A növény nem virágzik, nem növekszik, vagy elveszti a színét.
- A gyökérgömb kinövi a cserepet, és a gyökerek kimásznak belőle.
- Egy újonnan vásárolt növényről van szó, amelynek tápanyagban gazdagabb és megfelelőbb táptalajt kell adni.
- A növény túlöntözött, és a gyökerei rothadnak.
- Megjelentek a szobanövények kártevői vagy a penész.
Tipp: Mindig vedd figyelembe az adott növény igényeit. Van, amelyik szereti, ha új virágcserépbe teszik, az érzékenyebbeknek viszont árthat a gondatlan átültetés. Ne ültess át minden évben nagy évelő virágokat vagy nagyon kicsi, apró gyökerű virágokat.
Szobanövények átültetése 7 lépésben
- Készítsd ki a megfelelő ültetőszőnyeget a padlóra, vagy vigyél ki mindent, amire szükséged van a hátsó udvarban vagy a kertben.
- Olyan virágcserepet válassz, amely körülbelül 2-3 cm-rel nagyobb mint az eredeti. A cserépnek legyen kifolyónyílása és egy megfelelő cserépalja.
- A virágcserép aljába önts kb. 1 cm vastagon vízelvezető réteget duzzasztott agyagkavicsból, kerámiatöredékekből, homokból, kövekből vagy kavicsból. Helyezz egy kis földet a vízelvezető rétegre, és enyhén lapítsd le.
- Távolítsd el az átültetendő növényt a cserépből. Kihúzhatod vagy óvatosan megdöntheted a cserepet és kifordíthatod belőle, miközben a növényt a leveleinél, száránál vagy törzsénél fogod.
- Óvatosan lazítsd meg a gyökereket, és szabadulj meg a felesleges földtől. De ne távolítsd el az összes földet, hogy elkerüld a növény károsodását. Ellenőrizd a gyökereket, és vágd le a rothadtakat.
- Helyezd a növényt az új cserépbe úgy, hogy elegendő hely legyen körülötte a friss földdel való feltöltéshez. Finoman öntsd bele és nyomd le, de ne túlságosan.
- Ha nem kaktuszról van szó, öntözd meg rendesen.
Minden átültetés egy sokk a növény számára, ezért utána jobban figyelj rá. Vigyázz rá, öntözd meg alaposan, és ügyelj a közvetlen napsütésre, a hőmérséklet-ingadozásra vagy a huzatra. Felejtsd el az azonnali műtrágyázást - a csomagolt virágföldeket általában előtrágyázzák, ami több hétre elegendő tápanyagot biztosít. Ezért csak akkor kezdd el a műtrágyázást, ha a növény már kimerítette azt a talajból.
Orchidea átültetése
Közép-Európában leggyakrabban a Phalaenopsis fajhoz tartozó orchideákkal találkozhatsz. Elegendő háromévente egyszer átültetni őket, amikor a növénynek már jól megnőtt gyökerei vannak a cserépben. Ha azonban az orchideának láthatóan szüksége van rá, a lehető leghamarabb ültesd át. Egészséges növények esetében az átültetés ideális ideje a tavasz vagy szeptember eleje, amikor még nem virágoznak - az éppen virágzó orchideáknál várd meg a virágzás végét.
Távolítsd el az orchideát a cserépből, és szabadulj meg az eredeti földjétől. Ellenőrizd a gyökereket, és óvatosan vágd le a száraz részeket. Helyezd egy pár centiméterrel nagyobb cserépbe, és önts bele durva orchidea földet, amely főleg fakéregből áll. Egyáltalán ne nyomd le a talajt.
Tipp: Egy átlátszó virágcserép elegendő fényt biztosít, és lehetővé teszi a páratartalom és a gyökerek állapotának ellenőrzését. A virágcserépen található lyukak lehetővé teszik a levegő áramlását.
Aloe vera átültetése
Az aloe verát tavasszal ültesd át, amikor a növénynek még nincsenek új hajtásai. Ha az aloe verán már találhatók kicsi hajtások, akkor azokat óvatosan távolítsd el az átültetés előtt, és ha könnyen leválnak, önállóan is elültetheted őket. Le kellett vágni a hajtást? Akkor hagyd a levegőn száradni körülbelül 3 napig az elültetés előtt.
Önts egy vízelvezető réteget egy kicsit nagyobb virágcserép aljába, és tegyél rá néhány centiméter homokot. Erre pozsgások vagy kaktuszok számára szánt föld kerüljön, készíts bele lyukat, és helyezd bele az aloét. Enyhén öntözd meg.
Tipp: Az aloe vera egy pozsgás, ezért jó minőségű és jól áteresztő homokos vályogtalajra van szüksége. Ellenkező esetben fennáll a rothadás veszélye.
Kaktusz átültetése
Még a kaktuszok esetében is a tavasz vagy a nyár a legmegfelelőbb átültetési időszak. A cserépnek nem kell nagyon nagynak lennie, a kaktusztest átmérőjénél pár centivel nagyobb is elég, de legyen rajta kifolyónyílás. A kaktuszföldnek könnyűnek és áteresztőnek kell lennie, homoktartalma ideális esetben 1:1 a talajhoz viszonyítva.
Kesztyűvel vagy speciális csipesszel óvatosan távolítsd el a kaktuszt a virágcserépből, és enyhén távolítsd el a felesleges földet. Ellenőrizd a gyökereket, és távolítsd el az egészségtelen részeket. Helyezd a kaktuszt egy kicsit nagyobb cserépbe, aminek az aljára kb. 2 cm vízelvezető réteget és egy réteg kaktuszföldet kell öntened. Töltsd ki a kaktusz körüli szabad helyet száraz és laza földdel. Az első öntözéssel várj körülbelül 2 hetet, vagy amíg új tüskék nem kezdenek megjelenni a kaktuszon.
Tipp: ritka darabokkal büszkélkedhetsz? Akkor érdemes előre konzultálni egy kaktuszszakértővel vagy a növény eladójával, aki ismeri az adott kaktuszfajták eredetét és nevelési körülményeit.
Pálmák és nagyméretű növények átültetése
A pálmafákat csak akkor ültesd át, ha valóban nem férnek el a cserépben, és a gyökerek már elkezdtek kimászni. Az új virágcserépnek néhány centiméterrel nagyobbnak és mindenekelőtt elég mélynek kell lennie, mivel a pálmafák lefelé hosszú gyökereket növesztenek. A cserép méretétől függően önts 5-10 cm vastagon vízelvezető réteget és vékony réteg pálmafák számára készült vízáteresztő földet, az aljára homokkal. Helyezd bele a pálmafát, szórd meg földdel és öntözd meg.
Az igazán nagy növények átültetéséhez próbáld ki azt a trükköt, hogy csak a föld felső 5 cm-ét távolítod el, és friss földre cseréled ki. Akkor válaszd ezt a módszert, ha a növény egészséges, és fennáll a károsodás veszélye az átültetés során, vagy ha az óriási növény mozgatása túl bonyolult.