A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni?
A komposztálás egy kis alkímia, melynek eredménye a saját szerves trágya, sokoldalú felhasználási lehetőségekkel. Cikkünkből megtudhatod, hogyan kell eljárni a komposzt készítésekor, hogyan kell átforgatni, felgyorsítani az érését és megfelelően gondozni az őszi-téli szezonban. Tudtad, hogy a levelek, a rothadt alma, a fenyőtűk, a dió, burgonya vagy a lime héja is beletartozik? Azt is elmondjuk, hogyan készíthetsz kerti komposztálót házilag.
Komposztálás otthon: hogyan kezdj hozzá
Komposztálni szeretnél? Nagyszerű! Máris mutatjuk az első lépéseket:
- A megfelelő komposztáló kiválasztása
- Megfelelő hely kiválasztása
- Komposzt lerakása
Komposztáló kiválasztása
Jelölj ki egy helyet, ahol a biológiai hulladékot tárolhatod. Bármennyire kézenfekvőnek látszik, a különböző mélyedések, gödrök nem ideálisak a komposzt számára, mivel a nem megfelelő a légáramlás rothadást okoz. Sokkal jobb megoldás egy fa komposztáló, amelyet saját kezűleg is elkészíthetsz, vagy akár meg is vásárolhatsz. A fa komposztáló megépítéséhez vörösfenyő használatát javasoljuk, ami jól ellenáll a rothadási folyamatnak. Az utóbbi évek trendjei a műanyag komposztálók, amelyek többféle méretben és formában kaphatók. Mivel nem szellőznek jól, ne tegyél beléjük túl nedves hulladékot – ez inkább a biohulladék rothadását okozza, mintsem a lebomlását. Ha nem tudod, mi alapján válassz komposztálót, olvasd el az útmutatónkat.
Mire való a komposztáló?
Fő képessége az úgynevezett humifikáció - biológiai talajfolyamatok - utánzása, amely mögött különféle mikroorganizmusok állnak. Ennek köszönhetően a szerves maradványok humuszra bomlanak le, ami a beszerezhető legjobb minőségű szerves trágya.
A komposztáló elhelyezése
Nem biztos, hogy az első hely, amit kigondolsz, a legmegfelelőbb a komposztáló elhelyezésére. Milyen feltételeknek kell megfelelnie a komposztáló helyének?
- Talajjal való érintkezés: elkerülhetetlen, hogy a biomassza ne érjen hozzá a talajhoz. A szabad fenéknek köszönhetően a hasznos mikroorganizmusok, férgek és giliszták képesek behatolni a komposztba, amelyek gondoskodnak a rendszeres levegőztetéséről és a hulladék gyorsabb lebontásáról.
- Magasabban fekvő árnyékos terület: megakadályozza, hogy a nedves talajból a víz a biomasszába szivárogjon.
- Óvd a naptól, széltől és esőtől: a lebomló szerves hulladékkeveréket óvni kell a közvetlen napfénytől, széltől és esőtől. Míg az eső a biohulladék rothadását okozhatja, a napsütés nemcsak kiszárítja, de nyáron akár a komposzt spontán felgyulladásához is vezethet. Emellett a közvetlen napfény okozta magas hőmérséklet elpusztítja a humuszképződéshez szükséges mikroorganizmusokat. A komposztálónak fedővel kell rendelkeznie, vagy legalábbis tető alá kell helyezni.
- Egész éves hozzáférés: a megfelelő hely kiválasztásakor gondolj a komposztáló kényelmes hozzáférhetőségére is. Talicskával, kerti kocsival vagy fűnyíró kosárral is hozzá kell tudnod férni.
- Elegendő hely a komposztáló körül: a komposztáló körül elegendő szabad helynek kell lennie ahhoz, hogy a biohulladékot speciális rúddal vagy vasvillával át lehessen forgatni.
- Távol a háztól és a szomszédoktól: a hulladék humusszá alakulása olyan anyagokat hoz létre, amelyek nem biztos, hogy mindenki orrának tetszeni fognak. Ezért ideális esetben helyezd a komposztálót a kert egy félreeső sarkába, ahol a szag nem zavar majd sem téged, sem a szomszédokat.
Komposzt készítése
Miután kiválasztottad a megfelelő helyet, ideje leraknod a komposzt alapját. A komposztáló alatt csak tiszta talaj lehet, ezért szükség lehet a fű eltávolítására. A komposztálási folyamatok helyes elindításához nemcsak a talajjal való közvetlen érintkezés fontos, hanem az alsó réteg levegőztetése is. Ez úgy érhető el, hogy alsó rétegként letört ágakat, szalmát, leveleket, papírt, fakérget vagy forgácsot használsz, és kinyitod a szellőzőszelepet. Ennek a rétegnek körülbelül 25 cm magasnak kell lennie. Az aljára először gallyakat, majd nedves lehullott leveleket vagy frissen nyírt füvet kell lerakni, amin kb. 2 napon belül észreveheted majd, ha a komposztáló tartalma jelentősen felmelegszik.
Tegyek meszet a komposztba?
Bár régebben meszet adtak a humuszhoz, ma már ezt a lépést kihagyják, és inkább nem ajánlott. Semmilyen formában nem alkalmas a biomasszában történő felhasználásra. Ennek oka a pH-érték növekedése, ami csökkenti a biohulladék lebontásához szükséges baktériumok aktivitását és meghosszabbítja a komposzt érési idejét.
- Égetett mész: bár elősegíti a gyors lebomlást, elnyomja a kellemetlen szagokat és elpusztítja a gyomnövények magjait, mégis jobb, ha nem használod, mivel a magok mellett a biomasszában élő hasznos mikroorganizmusokat is elpusztítja. Ráadásul a friss anyagokkal való érintkezés után hatalmas nitrogénveszteségért is felelős.
- Nitrogénes mész: egyes kertészek hozzáadják a szerves hulladékhoz, mivel képes elbánni mindenféle káros mikroorganizmussal, csírázó gyomok magjaival, kártevőkkel és különféle betegségekkel. Már ez a forma is veszélyezteti a humuszban élő hasznos baktériumok és szervezetek harmonikus életét.
Hogyan kell komposztálni
A komposztálás régóta nagy népszerűségnek örvend a kertészek körében. És ez nem csoda! Az ötlet, hogy a biohulladékot saját maga szerves trágyájává alakítsa, a legtöbb termelő számára vonzó gondolat. Minden háztartás és főleg a kert tele van szerves maradékokkal, amelyeket kár lenne nem felhasználni ennek a nagyon értékes anyagnak a megszerzésére. Univerzális szerves trágyaként szolgálhat, amely minden növénytípusra használható. Annak érdekében, hogy valóban jó minőségű és tápanyagban gazdag legyen, tartsd be a következő komposztálási elveket:
Az anyagok kiegyensúlyozott összetétele
A tápanyagok változatos spektruma fontos a biohulladék minősége és jó lebonthatósága szempontjából. Kombinálj minél többféle anyagot – levágott fű, levelek, moha, szalma, leszakadt ágak, szárított gyep, fűrészpor, kéreg, trágya, szerves konyhai maradék, hamu, de akár kartonpapír vagy papír is.
Ahhoz, hogy a komposztkészítés eredménye valóban minőségi legyen, és minden úgy menjen, ahogy annak lennie kell, a biomasszának két fő összetevőből kell állnia - fából és zöld anyagból. Ezen komponensek ideális aránya 2-3 rész faanyag, 1 rész zöld. A fahulladék sok szenet tartalmaz, ide tartozik a szalma, a fakéreg, a fa és a fűrészpor. A friss zöld viszont gazdag nitrogénben, és fűből, konyhai biohulladékból, lótrágyából, szarvasmarha-trágyából, levelekből és tűlevelekből áll. Értékes anyag a csalán és a gyökerek, de a magvaktól megfosztott gyomnövények is.
Válts környezettudatos életmódra: zero waste, újrahasznosítás, természetes kozmetikumok
A komposzt forgatása
A komposzt időközönkénti átforgatása biztosítja a levegőztetését és az összes komponens keveredését, valamint a szagok enyhítését. Az oxigénellátásnak köszönhetően a mikroorganizmusok megfelelően tudnak majd működni, ami elkerülhetetlen a biomassza megfelelő lebontásához.
Az optimális páratartalom biztosítása
A nedvesség hiánya leállítja a bomlási folyamatot, a túlzott nedvesség pedig rothadáshoz vezet - ezért heves esőzések idején szórj a biomasszára például fűrészport. Egyszerű megállapítani a megfelelő páratartalmat – vegyél egy darab szétnyitott anyagot a tenyeredbe, és erősen nyomd rá. Ha nem iszik fel sok vizet, de az anyag a komposzton marad, akkor minden rendben. Nyáron pedig éppen ellenkező a helyzet, az a fontos, hogy ne legyen túl száraz, ezért érdemes esővízzel megnedvesíteni, különösen a forró nyári hónapokban.
Hívd segítségül a földigilisztákat
Van egy speciálisan tenyésztett gilisztafaj, amely szívesen lakmározik a konyhából és a kertből származó szerves hulladékokból. Főleg zárt műanyag edényekben, úgynevezett vermikomposzterekben használják, amelyek kertbe és kisebb változatban lakásba is alkalmasak.
Komposztálás ősszel és télen
Ősszel igyekezzünk minél több szerves hulladékot helyezni a komposztálóba. Minél jobban felkészítjük a télre, annál jobb, mert a felmelegített biomassza az aerob baktériumok, giliszták és a talaj élőlényeinek menedékévé válik az egész téli szezonra. A hideg téli időszakban sem áll le a bomlási folyamat a komposztálóban, így nem szabad közömbösnek lenni a szerves hulladékok válogatása iránt.
A konyhai maradék télen a mikroorganizmusok, baktériumok és giliszták fő „eledelévé” válik. Jobban fognak örülni, ha egyszerre nagy mennyiségű készletet adsz nekik, nem pedig minden nap egy kis maradékot. Ebben az időszakban is próbáld meg a lehető legkiegyensúlyozottabban tartani a komposztálóban lévő anyag összetételét, és adj hozzá zöldségeket, gyümölcsöket, kávézaccot, teafiltereket (fémkapcsok nélkül), tojás- és dióhéjat, növények elhalt szárait és leveleit, konyhai papírtörlőt, de kevés hamut is. A zöld (nitrogén) és barna (szén) anyag megfelelő arányának megőrzése érdekében célszerű tél előtt felhalmozni az ágnyesedéket és a kéregdarabkákat.
Soha ne gereblyézd fel a biomasszát, és csak enyhén forgasd át az újonnan hozzáadott anyagot a felső réteggel. Amellett, hogy lassítaná az egyes komponensek bomlását, hő és gáz is távozna belőle, ami stabil környezetet teremt annyi hasznos mikroorganizmus számára. Ideális a rozsdamentes acél, spirálisan csavart humuszos levegőztető használata, amellyel a biomassza belső részeihez oxigént juttathatunk anélkül, hogy a mikroorganizmusokat hirtelen hőmérséklet-változásoknak tennénk ki.
Mit (nem) lehet komposztálni
Mit mehet a komposztba
A komposztba szinte minden konyhából, kertből származó szerves maradékot hozzáadhatsz, amely kiváló tápanyagforrás, nem okoz erős szagot és nem vonz annyi kártevőt (főleg rágcsálókat). A fás komponensek gyorsabb lebomlása érdekében lehetőség szerint aprítsd fel a komposztba szánt anyagokat.
- Gyümölcs- és zöldségmaradékok (beleértve a magokat és magvakat),
- kávézacc és kávéfilterek,
- használt teafű és teafilterek (a fémkapocs eltávolítása után),
- dióhéj,
- tojáshéj,
- mezőgazdasági (növényevő) állatok trágyája,
- nyomtatatlan papír,
- fahamu,
- karton, papírszalvéta,
- levágott fű, levelek és szalma,
- fűrészpor és forgács,
- zúzott fakéreg, gallyak.
A komposzt a rothadt almával is megbirkózik, amelyet maximum egy rétegben lehet a komposztálóba helyezni. A biomasszában a moniliózis elterjedésének elkerülése érdekében a súlyosan érintett darabokat válogasd és dobd ki. A moniliózist a rothadó gyümölcsök jellegzetes fehér párnáiról vagy pikkelyeiről lehet felismerni.
A bomlási folyamatot gátló antiszeptikus (antibakteriális) illóolajokat tartalmazó diólevél komposztálása némileg ellentmondásos. A bomlás felgyorsítása érdekében a leveleket aprítógéppel kell feldolgozni, vagy gyorsítót kell hozzáadni a biomasszához. Ugyanez vonatkozik a fenyőlevelekre is, amelyek lebomlási ideje a diófalevélhez hasonlóan hosszú.
Mit ne tegyél a komposztba
Sok olyan dolog van, ami nem való a biohulladékba. Míg egyesek a bomlás során nagyon erős szagot árasztanak, és vonzzák a nem kívánt állati látogatókat, mások megzavarhatják a szerves eredetű összetevők természetes bomlását. Ügyelj a húsevő állatok ürülékére is, amely teljesen lerontja a komposztot. Milyen egyéb dolgokról beszélünk?
- Hús, csont és hal,
- olajok és zsírok,
- trópusi gyümölcsök héja és magja (a citrusfélék túlságosan savassá tehetik a biomasszát),
- tejtermékek,
- főtt étel maradékai,
- régi kenyér,
- burgonyahéj,
- vegyileg kezelt anyagok (festékek, lakkok),
- beteg növények,
- bizonyos típusú növények (tuja, üröm),
- szén és cigarettahamu, cigaretta,
- gyomnövények,
- műanyag, fém, üveg, kövek, textil,
- magazinok, fotópapír,
- porszívózsákok vagy azok tartalma,
- forgácslapból származó fűrészpor,
- húsevő állatok ürüléke,
- döglött állatok,
- mész (komposztáló építésekor).
A komposzt érése, gyorsítása és hasznosítása
Érési idő hossza
Ha jól meg van rakva, körülbelül egy évig érik. Ez idő alatt 3 szakaszon megy keresztül:
- Friss (nyers): ez a szakasz 2-6 hónapig tart. Az egyes anyagok még kivehetők, és bomlási folyamatok mennek végbe benne. Paradicsom, burgonya és uborka trágyázására használhatod. Palántákra azonban nem alkalmas, mivel megégetheti őket.
- Érett: körülbelül 6-10 hónapos. Sötétbarna vagy fekete színű, és még mindig láthatóak bennne a tojáshéjak. A nagy részecskék átszitálása és eltávolítása után nyugodtan használhatod a pázsit és a kert egyes területeinek - virágágyások, virágok és zöldségek növekedésének támogatására. Mivel tele van tápanyaggal, érdemes vele spórolni. Fennállhat a növények túltrágyázásának veszélye is.
- Komposztált talaj: már nem tartalmaz annyi tápanyagot, így korlátlanul használhatod.
A komposzt érésének gyorsítása
Bár a tápanyagokkal teli humusz előállítása időigényes folyamat, az érés folyamata igen könnyen felgyorsítható. Mit tehetsz az érés felgyorsításáért? Adj hozzá trágyát (segíti a bomlást), vagy használj úgynevezett komposztgyorsítót (ez olyan anyagok és enzimek keveréke, amelyek elősegítik a gyorsabb bomlást), vagy forgasd át gyakrabban (lehetőleg levegőztetővel).
Készíthetsz házi érésgyorsítót is: dörzsölj simára 1 kocka élesztőt 1 teáskanál cukorral. Egy kerti öntözőkannában készíts 10 l langyos vízből és 1 kg cukorból oldatot, ebbe keverd bele az élesztőt és a cukorpasztát. Ha megöntözöd a biomasszát ezzel az aktivátorral, akkor megnő a hőmérséklet a komposztálóban, és az összes baktérium és mikroorganizmus boldogan fog tovább tevékenykedni. És minden gyorsabban lebomlik.
Mire jó a komposzt: a kerttől a virágcserépig
Azt már tudod, hogy a saját kertedből származó műtrágya igazi kincs. De ismered a legáltalánosabb felhasználási módjait is?
- Mulcsozás: használd talajtakaróként a növények körül. Ennek köszönhetően a talaj jobban felveszi a vizet, megtartja a tápanyagokat és ellenállóbb lesz a gyomnövekedéssel szemben.
- Trágyázás: a humuszban található tápanyagokat az egész kert lelkesen fogadja. Kora tavasszal szórd a gyümölcsfák köré (az első rügyek kihajtása előtt) vagy a zöldségágyásokra.
- A kerti talaj minőségének javítása: keverd össze sűrű, rosszul vízelvezető kerti talajjal. Az eredmény a talaj szerkezetének fellazulása lesz, ami megkönnyíti a növényi gyökerek mélyebbre hatolását.
- Új ágyások kialakítása: új növények ültetésekor szórd a lyukba vagy a cserépbe. A föld így több vizet tart vissza, és a növények gyökerei mélyebbre nyúlnakúj növények ültetésekor szórd a lyukba vagy a cserépbe. A föld így több vizet tart vissza, és a növények gyökerei mélyebbre nyúlnak.
- Átültetéskor: nagyobb cserépbe vagy a kertben más helyre átköltözni gyakran nehéz a növények számára. Egy kis szerves trágya hozzáadásával ösztönözni fogod a növekedésüket az új helyen.
- Komposzt csurgalékvíz: a humusz vízbe keverésével nagyon tápláló folyékony műtrágyát kapunk. Ez megerősíti a növényeket és segíti a gyorsabban növekedést.
- A biológiai aktivitás támogatása: a műtrágya olyan mikroorganizmusokat tartalmaz, amelyek rendkívül előnyösek a talaj ökoszisztémája számára.
Hogyan építs kerti komposztálót házilag raklapokból
Ha már régóta terveztél egy fa komposztálót telepíteni a kertbe, és véletlenül van néhány régi raklap a fészerben, láss munkához.
- Vegyél 4 db raklapot.
- Készíts elő egy megfelelő helyet. Olvasd el a részleteket a Hogyan kezdd el a komposztálást a kertben című részben.
- Építsd a raklapokat négyszög alakúra (a hosszabbik oldalukkal a talaj felé), és csavarozd össze őket.
- Csatlakoztasd őket néhány horganyzott szöggel is. A végüknek rejtve kell maradniuk a fában, hogy ne sérülj meg a raklapok mozgatása során.
- Csatlakoztasd az alsó sarkokat nagy csavarokkal. Ezáltal a szerkezet stabilabb és tartósabb lesz.
- Rakd le a komposztot.