A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Gyepápolás
Januárban ünnepeljük az új évet, de a kertészek számára márciusban is új szezon indul. Ekkor kezdődik a csillagászati tavasz, illetve ez az a hónap is egyben, amikor általában a legutolsó hómaradványok is végleg eltűnnek, így semmi sem akadályozhat meg a pázsit gondozásában.


Tartalomjegyzék

Tavaszi gyepápolás
Március
Márciusban a gyepen még megtalálhatók az őszi lombmaradványok, letört ágak, gallyak és moha. Ezeket gondosan el kell távolítani, és a pázsitot meg kell tisztítani minden egyéb szennyeződéstől. A moha megjelenését mészporral csökkentheted, a meszezés ugyanis növeli a talaj pH-értékét, amelyben a moha kevésbé érzi jól magát. Emellett a már meglévő gyep megfelelő műtrágyát is igényel a növekedés érdekében. Eső után ideális a műtrágyázás. A tavaszi műtrágyákat magas nitrogéntartalom jellemzi. A fű gyorsabban nő tőlük, mélyzöldebbé és erősebbé válik.
Új gyep telepítése előtt először egy kíméletes gyomirtóval tisztítsd meg a területet. A talajt fel kell ásni és fel kell lazítani. A talajt komposzttal, tőzeggel vagy homokkal is dúsíthatod. Ezután várj legalább a hónap végéig a további kiigazításokkal. Ha addig megjelennek a gyomok a területen, azonnal távolítsd el őket.

Április
Ideális esetben áprilisban kezdd a fűnyírást, amit ismételj meg hetente egyszer, amikor a fű eléri a 6-7 cm-es magasságot. A heti rendszerességű fűnyírás növeli a fű sűrűségét. Szintén itt az ideje annak is, hogy leporold a gyepszellőztetőt (vagy szerezz be egyet). A gyep tökéletes a szellőztetésre körülbelül 2 nappal eső után. Az ajánlott mélység kb. 2-3 mm, ezt a beállítást sík terepen végezd el, az eltávolított anyagot pedig távolítsd el a felületről.
Gyepszellőztetés A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?
Ha valahol több moha vagy gyom jelenik meg, ne várj, szabadulj meg tőlük. A kertész gyakorlott szeme észrevesz minden kitüremkedést vagy mélyedést, mivel a gyepre is érvényes a következő szabály: amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra. Ideális az egyenetlen területet négyzetekre vágni, a keletkező kockákat eltávolítani, a helyüket komposzttal kiegyengetni és az eltávolított fűkockákat visszahelyezni. A kopasz foltokat pedig megfelelő fűmagkeverékkel kell bevetni.
Ha az elkövetkező hónapokban szeretnéd élvezni az új pázsitot, itt a vetés ideje. A fűmag azonban csak a megfelelően előkészített, mohamentes és kezelt talajjal barátkozik. A fűmagokat a terület későbbi speciális felhasználásának megfelelően válaszd ki. Vetés után a területet alaposan tömöríteni kell. A türelmetlenek számára lehetséges alternatíva a gyep- vagy fűcsíkok lerakása.

Május
Májusban a gyepápolás egyik legfontosabb feladata a rendszeres fűnyírás. Minden vágásnál a fű hosszának nagyjából kétharmadát érdemes eltávolítani, hogy a fűszálak körülbelül 4 cm magasak maradjanak. Csak a nyári hőség beköszöntével gondolj arra, hogy magasabbra hagyod-e megnőni a fűszálakat. A rendszeres nyírás fontos, ahogy már említettük, ez sűrűbbé teszi a füvet.

Gyepápolás nyáron
Fűnyírás
Akár tavasszal ültettél új pázsitot, akár visszaállítottad a régit, az eredmény ezen a ponton ugyanaz. Ahhoz, hogy a tavaszi zöld gyep a nyári kert büszkesége legyen, elég betartanod néhány szabályt.
Nyáron egyre gyakrabban kezded el használni a pázsitot. Az éles napsütéssel és az általában száraz éghajlattal együtt nehéz időszak kezdődik. A legnagyobb segítség ebben a számodra a rendszeres fűnyírás lesz.
A növekvő hőmérséklettel nyugodtan növelheted az egyébként ideális 4 cm-es fűhosszt is. Ez azonban általában csak a nem túl sűrű pázsitokhoz ajánlott. A sűrű gyepszőnyeg hosszú szárai megtartják a hőt és megakadályozzák a levegő és a fény bejutását, ami gyorsabb levélelhalást eredményezhet.
A legmegfelelőbb idő a nyírásra a reggel, amikor a levelek szilárdak és frissek. Semmi esetre sem tanácsos dél körül nyírni, amikor a fű enélkül is stresszes. Ezenkívül folyamatosan távolítsd el a fűből az évelő gyomokat és a mohát.
Hogyan válassz fűnyírót? Hogyan válassz fűnyíró traktort? Hogyan válassz fűkaszát?

A fű öntözése
A reggel ideális az öntözéshez is. Napközben a víz gyorsan elpárolog a hőségben, és fennáll a levelek megperzselődésének veszélye, míg az esti öntözés növeli a gombás betegségek kialakulásának kockázatát. Az öntözés gyakorisága az időjárástól függ, de általánosságban egy régebbi gyepet (vagy fiatalabb, árnyékos területeket) hetente 2-3 alkalommal érdemes megöntözni.
Az új gyepnek (vagy a régebbinek homokos talajon) még gyakrabban, akár naponta is. Száraz évszakban 1 négyzetméterenként kb. 10 l-t kell öntözni. Ha a fű nem kap elég vizet, kékes-szürkés árnyalatot vehet fel, ami nagyon távol áll a megálmodott smaragdzöld színtől.
Ideális egy talajnedvesség-érzékelővel ellátott öntözőrendszer beszerzése, amely maga határozza meg az öntözés helyes gyakoriságát. Akár egy ilyen rendszert vásárolsz, akár a kézi öntözésre hagyatkozol, mindenekelőtt ne hagyd, hogy a gyep kiszáradjon!

A fű trágyázása
A gyep számára speciális, hosszú hatású műtrágyát érdemes használni, amelyet csupán néhányszor kell kijuttatni egy szezon során. Ezeket kifejezetten a füves területekre fejlesztették ki, és ideális arányban tartalmazzák az összes szükséges tápanyagot. Éppen ezért nem célszerű a díszpázsitot komposzttal trágyázni, nem biztosít kontrollált tápanyagellátást. A tápanyaghiány vagy -túladagolás – legyen szó káliumról, nitrogénről, foszforról vagy magnéziumról – komoly problémát okozhat a fű fejlődésében. Ráadásul a komposzttal gyommagvak is bekerülhetnek a gyepbe.
A talaj letakarása levágott fűvel szintén nem javasolt. Ennek az az oka, hogy a kiszáradt fű felhalmozódik a gyep alsó rétegében. Ez megakadályozza, hogy a levegő, a nedvesség és a fény elérje a gyökereket. A kiszáradt fű összefüggő, szivacsos réteget képezhet, ami semmi jót nem jelent a díszpázsit számára.

A gyep ápolása a nyári szabadság alatt
Ha nyári vakációra mész, mindössze 3 lehetőséged van. A füvet a szokásos módon lenyírod indulás előtt, és a távollétedben hagyhatod, hogy visszanőjön – ami nem éppen ideális. A második lehetőség az, hogy a szokásosnál rövidebbre nyírod, de 3 cm-nél semmiképp sem rövidebbre.
Az automatizált öntözőrendszer ideális esetben gondoskodik a pázsit hidratáltságáról. Ha nem rendelkezel ilyennel, indulás előtt 2 egymást követő estén öntözd meg alaposan a pázsitot. Az első este főleg a kiszáradt talaj, a második este pedig a növények szívják majd fel a vizet.
A hármas számú opció pedig egy segítő szomszéd.

Gyepápolás ősszel és télen
Nyírd le a füvet és távolíts el róla mindent, ami ráhullott
Amint a hőmérséklet tartósan 7-10 °C körül alakul, a gyep anyagcseréje lelassul, a növekedése leáll, és megkezdődik a téli pihenő. Ahhoz, hogy tavasszal újra dús és egészséges legyen, megfelelő előkészítésre van szüksége.
Az őszi gondozás egyik legfontosabb lépése a lehullott levelek, gyümölcsök, ágak és gallyak folyamatos eltávolítása a gyepfelületről. Minden, ami gátolja a levegő bejutását, elősegítheti a penész kialakulását. Ha a hőmérséklet tartósan a fent említett tartományba esik, elérkezik az utolsó fűnyírás ideje. A fű télire ideális magassága körülbelül 5 cm, és fontos, hogy a levágott fű ne maradjon a gyepen.
Egy levélporszívó sokat segíthet! Bővebben az őszi gyepszellőztetésről

Szellőztetés
Ősszel a talaj nedves és nehéz, ezért fontos a szellőztetése. A gyepszellőztető friss levegőt juttat a talajba, és egyúttal segít a gyepnek megszabadulni a fűszálak között megtelepedő filcrétegtől, amely például elhalt növényekből, mohákból, rosszul elhordott lenyírt fű maradványaiból stb. keletkezik. Ez egy nagyobb probléma, mint amilyennek első pillantásra tűnhet. A filc nem csak abban akadályozza meg a pázsitot, hogy lélegezzen, hanem a víz és a tápanyagok felvételében is.
Ahogy a tavaszi gyepszellőztetés után, úgy ősszel is kopárnak és megviseltnek tűnhet a gyep. Ne aggódj, hamarosan magától regenerálódik! Ne feledkezz meg a talajlazításról sem, még akkor is, ha a fűnek nincs ideje teljesen helyrejönni a tél beállta előtt. Ez kevésbé ártalmas, mint ha a hó alatt filcréteg maradna a gyepen.

Műtrágyázás
A hideg hónapok beköszönte előtt megfelelő műtrágyával egy kicsit javítani kell a gyep állapotán. Míg tavasszal a magas nitrogéntartalmú műtrágyák a megfelelők, addig ősszel a káliumtartalmat kell figyelembe venni. Ősszel a fűnek nem kell magasra nőnie, éppen ellenkezőleg, a lehető legjobban táplálnia kell a gyökereit. A kálium nemcsak erősíti a gyökereket, hanem bizonyos betegségek ellen is véd.
Trágyázd meg a gyepet a szellőztetés után. Mindig kövesd az adott gyártó ajánlását, de általában az ajánlott adag körülbelül 20 g műtrágya 1 négyzetméterenként.

Fűvetés ősszel
Szeptembertől körülbelül október közepéig egy meglepően jó időszak áll rendelkezésre az új gyep elvetésére is. A fűmagok csírázását és növekedését ebben az időben elsősorban a magas levegő- és talajnedvesség, valamint az alacsonyabb hőmérséklet befolyásolja kedvezően. Nem kell aggódnod a gyakori öntözés miatt sem, és a pázsit általában kevésbé van megterhelve.
A talajt megfelelően mélyen, úgy egy ásónyira kell felásni. Távolítsd el a köveket és egyéb törmelékeket, valamint a gyomokat. Egyengesd el a talajt, és hagyd pihenni legalább 14 napig. Utána trágyázd meg (ideális esetben ásványi műtrágyával), és már kezdheted is a vetést. Ezután óvatosan tömörítsd le a talajt és öntözd meg. Az új gyep nem száradhat ki min. a következő 10 napban.
Első alkalommal óvatosan megnyírhatod, miután a fű körülbelül 10 cm magasra nőtt. Ha a tél folyamán sok nedves hó esik, akkor azt tanácsos óvatosan eltávolítani a gyepről.

Tél
A jól karbantartott gyep miatt nem kell aggódnod. Ha megfelelően táplálták, a fagy még akár segíthet is legyőzni a makacs gyomokat. Ennek ellenére nem könnyű időszak ez, mivel a hótakaró és az ezzel járó túlzott átnedvesedés mindenféle betegség forrása. Ha azonban év közben elhanyagoltad a gondozását, most nem sok mindent tehetsz.
Ha lehetőséged van rá, az első fagy után ne sétálj a gyepen, mivel az eltörheti az érzékeny szálakat. Ezenkívül ne felejtsd el a kerti gépek karbantartását sem, még mielőtt téli álomra küldöd őket. Ne felejtsd el megfelelően téliesíteni az öntözőrendszert, ami általában azt jelenti, hogy alaposan kifújod egy kompresszorral.
További inspirációk a számodra

A legszebb ajándékok anyák napjára: mivel lephetnéd meg édesanyádat idén?

Tavaszi kerti munkák

Válassz tökéletesen tavasszal is: A legjobb ajánlatok az Árukeresőn várnak!

Húsvéti hagyományok: Milyen szokások kísérik a húsvétot Magyarországon és szerte a világon?

Húsvéti tojásfestés természetesen - hagymahéjjal, céklával, kávéval

Húsvéti díszek saját kezűleg

A talaj előkészítése tavasszal

Hol terem a medvehagyma, miről ismered fel és hogyan tárold?

Kerékpárra, rollerre és deszkára fel!

Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni?

Tavaszi és őszi méregtelenítés: hogyan, mikor és kinek ajánlott?

Vöröshagyma termesztése magról vagy dughagymából: Mikor és hogyan kell ültetni és betakarítani

A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök

Hogyan termessz paradicsomot: Vetés, metszés, trágyázás és betakarítás

Szobanövények átültetése: mikor, hogyan és mivel

Gondoskodj a virágaidról, növényeidről!

Hogyan fogyaszd a medvehagymát? Fedezd fel pesto és leves receptjeinket

Hogyan kezdj el futni és maradj movitált: tippek kezdőknek és haladóknak

Idén nyáron frissülj fel a saját medencédben!

Klíma, ventilátor vagy párásító: tiszta és friss levegő a városban is

Paprika termesztése: Ültetés, trágyázás, metszés és betakarítás

Töltsd a szabadidőd a kertben!

Tartsd karban a kerékpárod!

Tavaszi nagytakarítás: köszöntsd a tavaszt pókhálók nélkül!

Fokhagyma termesztése a kertben: Tavaszi és őszi ültetés, áztatás, trágyázás, betakarítás és tárolás

Tulipán termesztése a kertben: Hogyan és hova ültessünk hagymás növényeket ősszel és tavasszal?

Apák napja: a legjobb ajándékok és ötletek közös programokhoz

Hogyan gondoskodj az autódról tavasszal?

Nemzetközi nőnap: Honnan ered, és milyen ajándékoknak örül egy nő a legjobban?

Tippek hangulatos nyári piknikekhez

A legjobb fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok rangsora

Takácsatkák: mik ezek, és hogyan lehet megszabadulni tőlük

Levéltetvek: mit támadnak meg és milyen természetes készítményekkel védekezhetsz ellenük

Füvesítés lépésről lépésre

Gyepszellőztetés A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?

Levendula termesztése a kertben és cserépben: Mikor és hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és használjuk?

Rozmaring termesztése kertben és virágcserépben: hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és teleltessük?

Szobanövények kártevői: hívatlan vendégek az otthonunkban

Magaságyás készítése raklapból, téglából vagy deszkából

Fák és cserjék gondozása: ültetés, metszés, trágyázás, permetezés

Hogyan szabadulj meg a hangyáktól a házban és a kertben

Bazsalikom termesztése lakásban és kertben: ültetés, nevelés, tartósítás

A nyaraló gondozása

Kerti ötletek és tippek az idilli pihenésért

Fűszernövények termesztése lakásban és kertben: tippek az ültetésükhöz, gondozásukhoz és tárolásukhoz

Hogyan építs tűzrakóhelyet a kertben és hogyan rakj tüzet?

Tippek a grill villámgyors és egyszerű begyújtásához

Kerti sütögető házilag: téglából, felniből, hordóból

Kisebb javítási munkák az otthonodban - csináld magad!
