A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Gyepápolás
Januárban ünnepeljük az új évet, de a kertészek számára márciusban is új szezon indul. Ekkor kezdődik a csillagászati tavasz, illetve ez az a hónap is egyben, amikor általában a legutolsó hómaradványok is végleg eltűnnek, így semmi sem akadályozhat meg a pázsit gondozásában.
Tartalomjegyzék
Tavaszi gyepápolás
Március
Márciusban mindenhol a lehullott őszi levelek, a régi ágak, gallyak és moha maradványai találhatók a gyepen. Mindent gondosan el kell távolítani, és a pázsitot meg kell tisztítani minden egyéb szennyeződéstől. Oltott mésszel korlátozhatod a nem kívánt moha növekedését. A gyep meszezése ugyanis fokozza a talaj lúgosságát, és a moha nem fejlődik ilyen talajban. Emellett a már meglévő gyep gondozása megfelelő műtrágyát is igényel a zökkenőmentes növekedés érdekében. Eső után ideális a műtrágyázás. A tavaszi műtrágyákat magas nitrogéntartalom jellemzi. A fű gyorsabban nő tőlük, mélyzöldebbé és erősebbé válik.
Új gyep létesítéséhez először meg kell tisztítanod a területet kímélő gyomirtó szerrel. A talajt fel kell ásni és fel kell lazítani. A helyszínt komposzttal, tőzeggel vagy homokkal is dúsíthatod. Ezután várj legalább a hónap végéig a további kiigazításokkal. Ha addig megjelennek a gyomok a területen, azonnal távolítsd el őket.
Április
Ideális esetben áprilisban kezdd a fűnyírást, amit ismételj meg hetente egyszer, amikor a fű eléri a 6-7 cm-es magasságot. A heti rendszerességű fűnyírás növeli a fű sűrűségét. Szintén itt az ideje annak is, hogy leporold a gyepszellőztetőt (vagy szerezz be egyet). A gyep tökéletes a szellőztetésre körülbelül 2 nappal eső után. Az ajánlott mélység kb. 2-3 mm, ezt a beállítást sík terepen végezd el, az eltávolított anyagot pedig távolítsd el a felületről.
Gyeplazítás A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?
Ha valahol több moha vagy gyom jelenik meg, ne várj, szabadulj meg tőlük. A kertész gyakorlott szeme észrevesz minden kitüremkedést vagy mélyedést, mivel a gyepre is érvényes a következő szabály: amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra. Ideális az egyenetlen területet négyzetekre vágni, a keletkező kockákat eltávolítani, a helyüket komposzttal kiegyengetni és az eltávolított fűkockákat visszahelyezni. A kopasz foltokat pedig megfelelő fűmagkeverékkel kell bevetni.
Ha az elkövetkező hónapokban szeretnéd élvezni az új pázsitot, itt a vetés ideje. A fűmag azonban csak a megfelelően előkészített, mohamentes és kezelt talajjal barátkozik. A fűmagokat a terület későbbi speciális felhasználásának megfelelően válaszd ki. Vetés után a területet alaposan tömöríteni kell. A türelmetlenek számára lehetséges alternatíva a gyep- vagy fűcsíkok lerakása.
Május
Az ötödik hónap az öröm jegyében telik. A meglévő gyepet főként nyírni kell, aminek során a füvet minden alkalommal kb. a ⅔-ával kell lerövidíteni, kb. 4 cm hosszúságúra. Csak a nyári hőség beköszöntével gondolj arra, hogy magasabbra hagyod-e megnőni a fűszálakat. Ne becsüld alá a rendszeres nyírást, ahogy már említettük, ez sűrűbbé teszi a füvet.
Gyepápolás nyáron
Fűnyírás
Akár tavasszal ültettél új pázsitot, akár visszaállítottad a régit, az eredmény ezen a ponton ugyanaz. Ahhoz, hogy a tavaszi zöld gyep a nyári kert büszkesége legyen, elég betartanod néhány szabályt.
Nyáron egyre gyakrabban kezded el használni a pázsitot. Az éles napsütéssel és az általában száraz éghajlattal együtt nehéz időszak kezdődik. A legnagyobb segítség ebben a számodra a rendszeres fűnyírás lesz.
A növekvő hőmérséklettel nyugodtan növelheted az egyébként ideális 4 cm-es fűhosszt is. Ez azonban általában csak a nem túl sűrű pázsitokhoz ajánlott. A sűrű gyepszőnyeg hosszú szárai megtartják a hőt és megakadályozzák a levegő és a fény bejutását, ami gyorsabb levélelhalást eredményezhet.
A legmegfelelőbb idő a nyírásra a reggel, amikor a levelek szilárdak és frissek. Semmi esetre sem tanácsos dél körül nyírni, amikor a fű enélkül is stresszes. Ezenkívül folyamatosan távolítsd el a fűből az évelő gyomokat és a mohát.
A fű öntözése
A reggel ideális az öntözéshez is. Napközben a melegben gyorsan elpárolog a víz, és a levelek megégését kockáztatod, este pedig a gombás betegségek fokozott kockázatának van kitéve. Természetesen a csapadékmennyiségnek megfelelően öntözz, de általában egy régebbi gyepnek (vagy egy fiatalabb növényeket tartalmazó árnyékos területnek) heti 2-3 alkalommal kell nedvességet kapnia.
Az új gyepnek (vagy a régebbinek homokos talajon) még gyakrabban, akár naponta is. Száraz évszakban 1 négyzetméterenként kb. 10 l-t kell öntözni. Ha a fű nem kap elég vizet, kékes-szürkés árnyalatot vehet fel, ami nagyon távol áll a megálmodott smaragdzöld színtől.
Ideális egy talajnedvesség-érzékelővel ellátott öntözőrendszer beszerzése, amely maga határozza meg az öntözés helyes gyakoriságát. Akár egy ilyen rendszert vásárolsz, akár a kézi öntözésre hagyatkozol, mindenekelőtt ne hagyd, hogy a gyep kiszáradjon!
A fű trágyázása
A trágyázáshoz használj speciális fűtrágyákat, ideális esetben hosszútávúakat, amelyet szezononként csak néhány alkalommal kell használni. Ezeket kifejezetten a füves területekre fejlesztették ki, és ideális arányban tartalmazzák az összes szükséges tápanyagot. Éppen ezért nem célszerű a díszpázsitot komposzttal trágyázni, mivel azzal nincs befolyásod a tápanyagellátásra. Hiányuk és feleslegük jelentős problémát jelent a fű számára. Legyen szó káliumról, nitrogénről, foszforról vagy magnéziumról. A komposzt segítségével mindenféle magok is bekerülhetnek a gyepbe.
A talaj letakarása levágott fűvel szintén nem javasolt. Ennek az az oka, hogy a kiszáradt fű felhalmozódik a gyep alsó rétegében. Ez megakadályozza, hogy a levegő, a nedvesség és a fény elérje a gyökereket. A kiszáradt fű összefüggő, szivacsos réteget képezhet, ami semmi jót nem jelent a díszpázsit számára.
A gyep ápolása a nyári szabadság alatt
Ha nyári vakációra mész, mindössze 3 lehetőséged van. A füvet a szokásos módon lenyírod indulás előtt, és a távollétedben hagyhatod, hogy visszanőjön – ami nem éppen ideális. A második lehetőség az, hogy a szokásosnál rövidebbre nyírod, de 3 cm-nél semmiképp sem rövidebbre.
Az automatizált öntözőrendszer ideális esetben gondoskodik a pázsit hidratáltságáról. Ha nem rendelkezel ilyennel, indulás előtt 2 egymást követő estén öntözd meg alaposan a pázsitot. Az első este főleg a kiszáradt talaj, a második este pedig a növények szívják majd fel a vizet.
A hármas számú opció pedig egy segítő szomszéd.
Gyepápolás ősszel és télen
Nyírd le a füvet és távolíts el róla mindent, ami ráhullott
Amint a hőmérséklet 7-10 °C körül stabilizálódik, a fű anyagcseréje leáll, abbahagyja a növekedést és felkészül a téli pihenőre. Ahhoz, hogy tavasszal újra zöld és egészséges legyen, jól fel kell készülnöd a következő hónapokra. Mit is jelent ez?
Az őszi karbantartás során elengedhetetlen a teljes füves terület folyamatos megtisztítása a lehullott levelektől, gyümölcsöktől, ágaktól és gallyaktól. Röviden mindentől, ami megakadályozza a levegő bejutását, és így elősegítené a penészképződést. Amint a hőmérséklet a már említett értékeken stabilizálódik, ideje még egyszer utoljára lenyírni a füvet. A fű áttelelő hossza kb. 5 cm legyen. Természetesen a levágott füvet se hagyd a gyepen heverni.
A gyep szellőztetése
Ősszel a talaj nedves és nehéz, ezért fontos a szellőztetése. A gyepszellőztető friss levegőt juttat a talajba, és egyúttal segít a gyepnek megszabadulni a fűszálak között megtelepedő filcrétegtől, amely például elhalt növényekből, mohákból, rosszul elhordott lenyírt fű maradványaiból stb. keletkezik. Ez egy nagyobb probléma, mint amilyennek első pillantásra tűnhet. A filc nem csak abban akadályozza meg a pázsitot, hogy lélegezzen, hanem a víz és a tápanyagok felvételében is.
Csakúgy, mint a tavaszi gyepszellőztetés után, a pázsit csúnyának, sőt akár tönkrementnek is tűnhet. De emiatt ne aggódj, mivel hamarosan magától felépül. Ne feledkezz meg a gyep szellőztetéséről még akkor sem, ha a pázsitnak nincs ideje teljesen helyreállni az igazi tél beköszönte előtt. Kevésbé kockázatos és kevésbé káros, mintha a pázsitot kezeletlenül hagynád a hó alatt.
A gyep műtrágyázása ősszel
A hideg hónapok beköszönte előtt megfelelő műtrágyával egy kicsit javítani kell a gyep állapotán. Míg tavasszal a magas nitrogéntartalmú műtrágyák a megfelelők, addig ősszel a káliumtartalmat kell figyelembe venni. Ősszel a fűnek nem kell magasra nőnie, éppen ellenkezőleg, a lehető legjobban táplálnia kell a gyökereit. A kálium nemcsak erősíti a gyökereket, hanem bizonyos betegségek ellen is véd.
Trágyázd meg a gyepet a szellőztetés után. Mindig kövesd az adott gyártó ajánlását, de általában az ajánlott adag körülbelül 20 g műtrágya 1 négyzetméterenként.
Fűvetés ősszel
Szeptembertől körülbelül október közepéig egy meglepően jó időszak áll rendelkezésre az új gyep elvetésére is. A fűmagok csírázását és növekedését ebben az időben elsősorban a magas levegő- és talajnedvesség, valamint az alacsonyabb hőmérséklet befolyásolja kedvezően. Nem kell aggódnod a gyakori öntözés miatt sem, és a pázsit általában kevésbé van megterhelve.
A talajt megfelelően mélyen, úgy egy ásónyira kell felásni. Távolítsd el a köveket és egyéb törmelékeket, valamint a gyomokat. Egyengesd el a talajt, és hagyd pihenni legalább 14 napig. Utána trágyázd meg (ideális esetben ásványi műtrágyával), és már kezdheted is a vetést. Ezután óvatosan tömörítsd le a talajt és öntözd meg. Az új gyep nem száradhat ki min. a következő 10 napban.
Első alkalommal óvatosan megnyírhatod, miután a fű körülbelül 10 cm magasra nőtt. Ha a tél folyamán sok nedves hó esik, akkor azt tanácsos óvatosan eltávolítani a gyepről.
Tél
A jól karbantartott gyep miatt nem kell aggódnod. Ha megfelelően táplálták, a fagy még akár segíthet is legyőzni a makacs gyomokat. Ennek ellenére nem könnyű időszak ez, mivel a hótakaró és az ezzel járó túlzott átnedvesedés mindenféle betegség forrása. Ha azonban év közben elhanyagoltad a gondozását, most nem sok mindent tehetsz.
Ha lehetőséged van rá, az első fagy után ne sétálj a gyepen, mivel az eltörheti az érzékeny szálakat. Ezenkívül ne felejtsd el a kerti gépek karbantartását sem, még mielőtt téli álomra küldöd őket. Ne felejtsd el megfelelően téliesíteni az öntözőrendszert, ami általában azt jelenti, hogy alaposan kifújod egy kompresszorral.