A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök
Sokan a városi életet szeretik. De hogyan maradjunk elérhető közelségben a természettel, és élvezzük a saját kezűleg termesztett virágok és növények illatát? A kert az erkélyen vagy a teraszon a legjobb megoldás erre! Az erkélyen elhelyezhetsz dekoratív virágokat, amik szép levelekkel és virágokkal örvendeztetnek meg, de élvezheted a zöldségeket, gyümölcsöket, fűszernövényeket vagy a szobanövényeket is.
Mire ügyelj a balkonkert tervezésekor
- A legfontosabb dolog az erkély tájolása. Északon, délen, keleten és nyugaton eltérő mennyiségű napsütés várható.
- Válassz növényeket, haszonnövényeket és fűszernövényeket az erkélyre való alkalmasságuk szerint – balkonvirágok, futó- vagy törpenövények.
- Ügyelj az időjárásra, hogy növényeid ne száradjanak ki a hosszú, forró napokon, ne törje őket össze a jégeső, vagy ne borítsa fel a szél.
- A virágcserepek és -ládák készülhetnek műanyagból, terrakottából vagy fából is. A műanyag tartós és sokoldalú, de előfordulhat, hogy a dizájn nem felel meg neked. A terrakotta gyönyörű, tartós és természetes, de nedvességet von el a talajból és nehéz is.
- Remek választás az önöntöző virágcserepek és -ládák, amelyeknek köszönhetően nem kell annyit aggódnod az optimális öntözés miatt.
- Figyelj a kártevőkre, például a levéltetvekre és más rovarokra, illetve betegségekre, hogy azok elkerüljék a növényeidet. Szerezz be egy kártevőirtót.
- Kombináld a haszon- és dísznövényeket. Így egyszerre lesz szép és hasznos az erkélyed, és sok növény másokat is megvéd a tulajdonságaival, például az említett kártevőktől, a lakásod pedig a legyektől, szúnyogoktól (ilyen pl. az afrikai körömvirág, az orvosi körömvirág, a menta, a levendula, a bazsalikom).
- Ne spórolj a növényekkel. A sok növény hangulatos és megvéd a szomszédok kíváncsi tekintetétől. A virágok jó mikroklímát is teremtenek, aminek köszönhetően tisztább és frissebb lesz a levegő az erkélyen.
- Ne spórolj a növényeken se. Menj el értük egy jobb virágüzletbe vagy kertészetbe, és csak egészséges és jól megtermett darabokat vásárolj.
A balkonkert megtervezése égtájak szerint
Mielőtt elkezdenéd az erkély bezöldítését, derítsd ki, hogy milyen fekvésű. Mindegyik oldal különböző mennyiségű napfényt biztosít, ami jelentősen befolyásolja a növények kiválasztását.
Északi fekvésű erkély
Az északra néző erkélyre nem esik sok napfény, ezért összpontosíts azokra a növényekre és virágokra, amelyek nem bánják az árnyékot. A dísznövények közül ezt a hortenzia, a fukszia, a nebáncsvirág, a borostyán, a páfrány, a gólyaorr és a begónia kedveli. A többiek valószínűleg nem pusztulnának el, de a növekedésük sem lesz az igazi.
Fűszernövények esetében összpontosíts a metélőhagymára, a petrezselyemre, a korianderre, a medvehagymára, a körömvirágra, a metélőhagymára és a lestyánra. A bazsalikom és a menta is szépen virágozhat, mivel elviselik a részleges árnyékot.
A gyümölcshozó növények nem szeretik túlságosan az északi fekvésű erkélyt, mivel a növényeknek napra van szükségük az éréshez. Bizonyos típusú saláták azonban gond nélkül megbirkóznak ezzel – próbáld ki a spenótot, a mángoldot vagy a madársalátát.
Az északi erkély viszont kiválóan alkalmas a szobanövények áthelyezésére nyáron. A lakásban való tartózkodásuk miatt nem szoktak közvetlen napsütéshez, ami megégetné őket például egy déli fekvésű erkélyen.
Keleti fekvésű erkély
A keleti erkély remek kompromisszum az északi és déli tájolás között – itt van elég fény és napsütés reggel, árnyék délután. Ez a tájolás megfelel a legtöbb növény számára. A kifejezetten napkedvelő virágok esetében azonban a növekedésük korlátozott lehet, ezért közvetlenül az erkélyen kell tesztelni őket.
Ide a fuksziát, a muskátlit, a petúniát, a nebáncsvirágot vagy a hortenziát kell kitenni. A fűszernövények közül válassz mentát, metélőhagymát, vízitormát vagy petrezselymet, de a reggeli napsütésben más fűszernövények is jól fejlődhetnek itt. Csak azokat válaszd, amelyek közvetlen napfényt igényelnek.
A haszonnövények közül a saláta, a borsó vagy a bab lesz sikeres. A paradicsom, a paprika és az eper is alkalmas lehet a feladatra.
Déli fekvésű erkély
A déli fekvésű erkélyt erős napsütés jellemzi, amit nem minden növény visel el. Remek választás ide a muskátli, petúnia, záporvirág, körömvirág, bársonyvirág és még a rózsa is.
A fűszernövények közül olyan mediterrán fajokat válassz, amelyek sok napfényt igényelnek, és mérsékelt öntözéshez vannak szokva. A déli fekvésű erkélyen a kakukkfű, a rozmaring, az oregánó, a majoránna, a zsálya és a levendula érzi majd magát a legjobban.
Az erős napsütést a paradicsom, a paprika, a szőlő és az eper is szereti az erkélyt, így ennek köszönhetően gyönyörűen érettek és ízletesek lesznek. Ha van elég hely az erkélyen vagy a teraszon, akár olajfákat és citrusfákat is nevelhetsz.
Nyugati fekvésű erkély
A délutáni és esti napsütés miatt a nyugati erkély hasonló a déli fekvésű erkélyhez. Még a reggeli napsütéses és délutáni árnyékos keleti erkélyt kedvelő növények sem szenvednek jelentős mértékben itt. Ne felejtsd el azonban, hogy a délutáni napsütés erős, és ha a ház vagy a fák nem árnyékolják be az erkélyt, a növények megéghetnek.
Dísznövények közül válassz muskátlit, körömvirágot, lobéliát, záporvirágot, közönséges vasfűt vagy verbénát. A fűszernövények, nevezetesen a rozmaring, a zsálya, a kakukkfű, a babérlevél, a citromfű vagy a bazsalikom is kedvelik ezt az elhelyezkedést.
A gyümölcshozó növények sem vetik meg a nyugati fekvésű erkélyt - itt szépen terem a paradicsom, az eper, a ribizli vagy az egres.
Balkonvirágok a korlátokon, az ablakpárkányokon és a falakon
Szinte minden házon látni virággal beültetett erkélykorlátot. Ez a legegyszerűbb lehetőség, ha csak erkélydobozokat és virágcserepeket kell vásárolnod futtatóval vagy kivágással, amelyeket közvetlenül a korlátra helyezhetsz. Ide egyszerűen válassz balkonvirágokat, amelyeket fajtájuknak megfelelően ültethetsz a talajba, vagy válassz olyanokat, amik kifejezett balkonvirág jelöléssel rendelkeznek.
Klasszikus virágcserepeket és ültetőládákat is elhelyezhetsz az erkély felőli ablak külső ablakpárkányán – nem kell hozzá más, minthogy az ablakpárkány kellően mély legyen.
A legalkalmasabb egynyári virágok az erkélyre
- Muskátli
- Büdöske
- Petúnia
- Verbena
- Sarkantyúka
- Záporvirág
- Lobélia
- Sétányrózsa
- Begónia
- Fukszia
Ha elfogy a hely a korláton, nézz körül az erkély falai mellett. Könnyedén beültethetők virágokkal, így egyre népszerűbb függőleges kertet hozhatsz létre. Ha nem a kész akasztórendszerek közül választasz, készíts egyet saját magad egy fa raklapról.
1. módszer: Felakasztott raklap
Szerezz be egy szép és tiszta fa raklapot. Csiszold le, hogy ne sérülj meg tőle. Kívülről lelakkozhatod vagy lefestheted egy megfelelő kültéri fafestékkel.
Ezután rögzítsd a raklapot az erkély falához, és használj léceket akasztófelületként a növények cserepeinek vagy a kampókkal felakasztott ültetőládák számára. Vedd figyelembe a fal teherbírását - maga a raklap is nyom valamennyit, amihez hozzá kell adni a földdel és virágokkal teli cserepek súlyát.
2. módszer: „Növényekkel töltött raklap”
Egy másik lehetőség, hogy magát a raklapot fogod a növények tárolójaként használni. Ez nagyobb követelményeket támaszt a raklap minőségével és felületkezelésével szemben – legyen teljesen tiszta, sima és ideális esetben impregnált is. Válassz olyat, amelyiknél nagyobbak a rések a lécek között.
Fedd be az előkészített raklapot hátulról és oldalról erős, növényeknek megfelelő nemszőtt anyaggal. A fóliát néhány centiméterenként szögeld vagy tűzd be minden olyan helyen, ahol az a raklap fájához ér. Így a raklap teljes hátoldalát az oldalsó nyílásokkal együtt fóliával kell lefedni, az elülső oldalon a deszkák közötti helyeken pedig zsebek lesznek kialakítva a föld betöltéséhez és a virágok elhelyezéséhez. A szögek vagy kapcsok között ne legyenek nagy hézagok, hogy a föld ne szóródjon ki.
Döntsd a raklapot a falhoz vagy csavarozd hozzá - ügyelj a fal teherbírására. A kapott zsebekbe most behelyezheted az balkonnövényeknek szánt földet és beleültetheted a kiválasztott növényeket.
Fűszernövények az erkélyen: mindig kéznél vannak a friss ételízesítők
Az erkélyen és az ablakon kívül a fűszernövények kisebb méretüknek köszönhetően remekül megállják a helyüket. A kulcs az, hogy az erkély tájolásának megfelelően válaszd ki a megfelelő típust, azaz a fűszernövények napsütésre, melegre és öntözésre vonatkozó követelményei szerint. Kis türelemmel magról is nevelheted őket, vagy előnevelt palántákat is vásárolhatsz.
Mindig szaküzletekből vásárolj növényeket – a fűszernövényeknek egészségeseknek és erőseknek kell lenniük a további termesztéshez. Kiválasztáskor nézd meg, hogy nincs-e rajtuk kártevő, és hogy a gyökereik jól megnőttek-e. A szupermarketekben árult gyógynövényeket gyors fogyasztásra szánják, és nem várható, hogy tovább növekedjenek, ezért jobb, ha nem ott vásárolod meg őket.
Oregánót, majoránnát, rozmaringot, kakukkfüvet, zsályát, levendulát, metélőhagymát, petrezselymet, levendulát, cseresznyét, vízitormát, koriandert, babérlevelet, mentát, citromfűt, izsópot és bazsalikomot termeszthet.
Ezeket külön-külön virágcserepekbe helyezheted, vagy többféle ültetőládába is elrendezheted. Az átültetéskor mindig ügyelj arra, hogy a kiválasztott fűszernövényeknek azonosak legyenek a napfény- és öntözési igényei. Jól meglesz együtt a kakukkfű, a rozmaring és az oregánó, mivel ezek mediterrán fajok. A mentát és a citromfűt viszont mindig külön kell ültetni, mivel kiterebélyesednek, és széles gyökereket növesztenek, ami a többi fűszernövényed elpusztulásához vezethet.
A termesztésre szolgáló cserepek terrakottából vagy műanyagból készülhetnek. A műanyag sokoldalú és könnyű, de lehet, hogy nem fog tetszeni.
A terrakotta ránézésre gyönyörű és sokáig kibírja, de lényegesen nagyobb a súlya, ami főleg a felakasztásakor okozhat gondot. A nedvességet is felszívja és elpárologtatja, a nedves talajt kedvelő növények nem fogják szeretni - a szárazságkedvelő fűszernövények éppen ellenkezőleg, imádni fogják.
Mire jók a fűszernövények, hogyan termeszd és használd fel őket?
Gyümölcsök és zöldségek az erkélyen: paradicsom, eper, uborka, burgonya
Többé nem kell piacra vagy boltba menned zöldségekért vagy gyümölcsökért: számos fajtát termeszthetsz az erkélyen is. Vedd figyelembe az erkély tájolását, hogy elegendő fény és hő érje, ahogy azt a kiválasztott növények megkívánják.
Zöldségek az erkélyen – melyikeket válaszd?
- Leveles zöldségek: különböző típusú saláták, spenót, mángold;
- gyökérzöldségek: sárgarépa, zeller, retek;
- termő zöldségek: paprika és chili paprika, paradicsom, uborka, padlizsán;
- burgonya és édesburgonya;
- hagyma és fokhagyma;
- bab és borsó.
Zöldségeket termeszthetsz cserépben, ültetőládában és ültetőzsákban, ami különösen alkalmas a burgonyának, ráadásul könnyen mozgatható. A magaságyás akkor jó választás, ha van rá elég hely.
Hogyan készítsünk magaságyást?
Ha az erkélyen zöldséget termesztesz, gondolj előre az egyes fajok igényeire. A gyökérzöldségek mélyen a talajban nőnek, ezért megfelelően mély helyre van szükségük, és előfordulhat, hogy az ültetőládájuk nem megfelelő.
A bab, az uborka vagy a paradicsom viszont magasra nő, és szükségük van valamire, amire támaszkodhatnak. Biztosítani kell egy hálót, egy tartórudat vagy egy megfelelő futtató állványt, hogy a növénynek legyen mibe kapaszkodnia.
Ne feledkezz meg a megfelelően kiválasztott talajról, a megfelelő táplálásról és műtrágyáról, a növény jó elhelyezéséről és a kiegyensúlyozott öntözésről sem.
Tipp: A termesztési feltételeket igazítsd a zöldségfajtához, de az adott fajhoz is. Az egyes paradicsomfajták eltérő követelményeket támasztanak az ültetőláda méretével és a termesztés módjával kapcsolatban. (Igen, a paradicsom botanikailag gyümölcs.)
Uborka termesztése az erkélyen
- A megfelelő fajta kiválasztása: Válasszunk konténeres termesztésre alkalmas uborkafajtákat, amelyeknek nincs nagy helyigényük, és kisebb, ellenállóbb termést hoznak. Mivel a növények magasra nőnek (a talajon kúszó fajták kivételével), nem kell aggódnod a helyhiány miatt. szinte bármelyik fajtát termesztheted erkélyen vagy teraszon, azonban fontos biztosítani a megfelelő támasztékot.
- Mikor és hogyan ültessünk: A magokat április második felétől vethetjük el cserépbe vagy más alkalmas edénybe. A cserepet tedd világos helyre, és tartsd a talajt nedvesen. Az előnevelt palántákat vagy a vásárolt palántákat az utolsó fagyok elmúltával, azaz május második felétől ültethetjük ki.
- Talaj előkészítése: Az uborka jól lecsapolt, tápanyagban gazdag talajt igényel. Használj jó minőségű virágföldet, és adj hozzá egy kis érett komposztot vagy szerves trágyát. Az edény aljára azonban először tegyél vízelvezető réteget (agyaggranulátum, kavics stb.).
- Alkalmas edények: Egy növény általában 15-20 liternyi talajt igényel, a fajtától függően. Ültetheted őket lyukakkal ellátott vödörbe, nagyobb virágcserépbe, önöntöző ládába, magaságyásba vagy akár erős műanyag zacskóba is.
- Elhelyezés: Az uborkának sok napfényre van szüksége, de érzékeny lehet a napégésre. Ideális hely a keleti fekvésű erkély. Ügyelj az esővédelemre is, mert a nagy mennyiségű eső penészesedést okozhat - érdemes a növényeket védőtető alá helyezni.
- Támaszték: Az uborka támasztékát már az ültetéskor érdemes kialakítani. Erre a célra bambuszrudakat, kerti rácsot vagy akár egy erős kötelet is használhatsz. A lényeg, hogy legyen valami, amin a növény megkapaszkodhat. Ahogy az uborka növekszik, a hajtásait rendszeresen kössük fel, hogy egyenesen álljon és ne terüljön szét.
- Öntözés: Az uborkának egyenletesen nedves talajra van szüksége, ezért öntözd meg, amikor a talaj tapintásra már száraznak érződik. A reggeli, ülepített vagy esővízzel történő öntözést javaslunk. Fontold meg egy öntözőrendszer használatát vagy az önöntöző konténerbe való ültetését.
- Trágyázás: Ha teheted, heti rendszerességgel használj szerves trágyát, folyékony csirketrágyát vagy más, zöldségekhez vagy kifejezetten uborkához ajánlott terméket a termék használati útmutatója szerint.
- Kártevők és betegségek: Az uborkát leggyakrabban a magas páratartalom okozta lisztharmat támadja meg, amelyet a leveleken megjelenő sárga foltok jeleznek. Előfordulhat még az uborka mozaik vírus, az atka és a pajzstetű. Megelőzhetjük őket az okok megszüntetésével és a betegség vagy a kártevő elleni védőeszközök használatával.
Milyen gyümölcsöt nevelhetsz az erkélyen?
- Apró gyümölcsök: kerti és erdei eper, áfonya, málna, szeder, ribizli, egres, köszméte;
- törpenövésű csonthéjas gyümölcsök: sárgabarack, szilva, őszibarack, cseresznye;
- törpenövésű rózsavirágúak rendjébe tartozó gyümölcsök: körte, alma, fanyarka;
- törpe citrusfélék: citrom, mandarin, narancs, Buddha keze és cédrus;
- szőlő;
- füge és kivi;
- pepino gold (tojásdinnye);
- homoktövis és goji.
A kis bogyós gyümölcsökre biztonságosan fogadhatsz. Csak egy viszonylag kis területre és egy kis napfényre van szükségük. Minden fajnál figyelj az öntözésre és a napfényigényére, és ennek megfelelően helyezd el a növényt tartalmazó cserepet. Lehetséges, hogy még az északi erkélyen is megnő, de nem terem olyan sokat és nem lesz olyan édes.
Akár az erkélyen is termeszthetsz gyümölcsbokrokat és fákat, de természetesen elegendő hely kell nekik. Például alma-, citrus- vagy sárgabarackfához válassz olyan oszlopos törpe fajokat, amelyekkel nem fenyeget a veszély, hogy egy kertbe illő fává nőnek. Mindig előre ellenőrizd, hogy a fa megfelelő-e az erkélyre. Vedd figyelembe a cserépre vonatkozó követelményeket is - méretét és mélységét a gyökérrendszer méretének megfelelően. A körtének kisebb hely is elegendő, de például az őszibaracknak nagyobb cserépre van szüksége.
Szőlőnél és egyéb kúszó vagy a lógó fajoknál gondold át az elhelyezkedésüket, hogy legyen mire támaszkodniuk (fal, tartóoszlop, háló), vagy éppen ellenkezőleg, ne lógjanak le az alsószomszédokhoz.
Válaszd ki a földet, az öntözés, a műtrágyázás és a betegségek vagy kártevők elleni kezelés módját a növény típusának és igényeinek megfelelően.
Tipp: Ha nemcsak díszfát, hanem gyümölcshozó fát is szeretnél, akkor előre tájékozódj, hogy történik az adott növény beporzása. Például a homoktövis termesztéséhez egy hím- és egy nőivarú növényre is szükség van, mivel nem úgynevezett önbeporzó, ezért egy növény nem porozza be önmagát.
Hogyan tárold a zöldségeket és gyümölcsöket a hűtőszekrényben?
Balkonon termesztett eper
- Edény: Az epernek legalább 20-30 cm-nyi helyre van szüksége, mind mélységben, mind a növények között, valamint jó vízelvezetés érdekében. A függőkosár, a korlátra akasztható ültetőláda vagy a többnyílású balkonláda egyaránt jó megoldás lehet.
- Fajta: Kisebb balkonokra a kompakt, folyamatosan termő fajták. Válassz aszerint, hogy az edényt felakasztod vagy a földre helyezed majd. Hazánkban általában nagy termésű fajtákat termesztenek, de választhatunk kisebb termésű fajtákat is.
- Talaj: Az eper a kissé savas, tápanyagban gazdag, humuszban dús talajt kedveli. Használj jó minőségű virágföldet, és adj hozzá egy kis komposztot és homokot. Az edény aljára helyezz vízelvezető réteget (agyaggranulátum, kavics stb.).
- Ültetés a palánta típusától függően: Vásárolhatsz konténeres növényeket és úgynevezett frigo palántákat. A konténeres növényeket olyan mélyre ültesd, mint ahogyan az előző edényben voltak. A frigo palántákat áztasd egy órán át, majd rövidítsd meg a gyökereiket egyharmadával, és ültesd őket merőlegesen a talajba a palánta zöld közepének magasságáig. Az utolsó fagyok elmúltával, nagyjából május második felétől ültesd ki őket. Ha magról neveled a növényt, szórd a magokat a talajra, és biztosítsd a rendszeres párásítást és a megfelelő fényviszonyokat.
- Mulcs: A talaj felszínére teríts egy réteg mulcsot, amely segít megtartani a talaj nedvességét és megakadályozza a penész kialakulását a gyümölcsökön. Használhatsz szalmát vagy faforgácsot.
- Elhelyezés: Az epernek legalább 6-8 órányi napfényre van szüksége a legjobb terméshozam eléréséhez, ezért olyan helyre helyezd őket, ahol sok napsütés éri a növényt. Ha nincs ilyen hely az erkélyen, fontold meg más növény termesztését.
- Öntözés: A növényeket rendszeresen, reggel öntözd ülepített vagy esővízzel - inkább gyakrabban, de kevesebb vízzel. Ügyelj arra, hogy ne locsold le a leveleket. Különösen fontos az öntözés közvetlenül az ültetés után, mielőtt az eper kellőképpen meggyökeresedne.
- Trágyázás: Ideális esetben ültetéskor adj a talajhoz lassan felszabaduló műtrágyát. Más esetben vásárolj eperhez alkalmas szerves trágyát és alkalmazd a termék használati útmutatója szerint. A trágyázást általában a virágzás előtt és a betakarítás után végezzük.
- Kártevők és betegségek: Az epret gyakran megtámadják az levéltetvek, az atka, a liszteske és a csigák, valamint a szürkepenész is. Rendszeresen ellenőrizd a növényeket, hogy a levelek és a gyümölcsök egészségesek legyenek. Szükség esetén vásárolj megfelelő növényvédő szereket.