A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A hajhullás lehetséges okai és kezelése
Egész életedben sűrű, egészséges haj volt, de hirtelen látványosan ritkulni kezdett? Félsz kifésülni, vagy akár csak beletúrni? Derítsd fel a hajhullás lehetséges okait, és szerezd vissza a hajkoronád régi fényét.
A hajhullás okai
A hajhullás természetes folyamat, melynek során naponta körülbelül 100 hajszál hullik ki a megújulás részeként, és teret szabadít fel az újak növekedéséhez. De mi van akkor, ha hirtelen hajcsomók jelennek meg a párnán, és a frizurád fele a fésűben marad? Ekkor túlzott vagy akár extrém hajhullásról beszélünk, aminek a vége akár a kopaszság is lehet.
A hajhullásnak több oka is lehet, ezek leggyakrabban a stressz, a hormonális egyensúlyhiány, a vitaminok és ásványi anyagok hiánya, a diétázás és a hirtelen fogyás vagy betegség és a genetika (covid utáni hajhullás, alopecia areata, androgén alopecia, telogén effluvium). Gyakori ok a már meglévő betegségek kezelése – magas vérnyomás, pajzsmirigy-rendellenességek, kemoterápia vagy például antidepresszánsok szedése – vagy a gyógyszerhasználat.
Azonban azt is át kell gondolni, hogyan ápolod a hajad. Megfelelő, jó minőségű samponnal mosod, nem teszed ki gyakori hőkezelésnek, spórolsz a hajformázó termékeken és kerülöd a festést és a szőkítést? Igen, ezek mindegyike hozzájárulhat a hajhulláshoz.
Ha a fent említett okok kizárhatók, akkor érdemes trichológiai vizsgálatra vagy haj- és fejbőr diagnosztikára menni. Itt egy egészségügyi kérdőív, valamint a fejbőr és a haj fizikai ellenőrzése alapján azonosítják a lehetséges okot, és javasolnak egy kezelést. Mindezt szakértő felügyelete és rendszeres ellenőrzés mellett.
Hajhullás mint tünet
Alopecia areata
Ez egy autoimmun bőrbetegség, más néven AA, 100 emberből körülbelül 2 embert érint (nőket, férfiakat és gyermekeket egyaránt). Alopecia esetén az immunrendszer nemkívánatos aktiválódása következik be, amely megtámadja a test saját sejtjeit, a kialakuló gyulladás pedig elpusztítja a szőrtüszőket. A betegség csomós hajhullásban nyilvánul meg, a haj nem egyenletesen hullik ki, és csak korlátozott területeken. A legtöbb esetben a hajhullás nem jár fokozott érzékenységgel vagy fájdalommal. Az okai ismeretlenek, de a tudósok az extrém stressz és a genetika hatásait kutatják. Ez azonban nem egy fertőző betegség, így nem kaphatod el az alopeciát valakitől.
Akár a spontán gyógyulás is megtörténhet néhány éven belül, amikor a haj teljesen visszanő. Léteznek azonban ciklikusan visszatérő gyulladások is – a hajszálak kihullanak, idővel visszanőnek, majd újra hullani kezdenek.
Az alopecia a következők fajtákra osztható:
- Alopecia totalis - hajhullás a teljes fejbőrön, leggyakrabban 15 és 29 év közötti személyeknél.
- Alopecia universalis - hajhullás és a testszőrzet (azaz szemöldök, szempilla, szakáll, orrszőrzet, szeméremszőrzet, kar- és lábszőrzet stb.) vesztése.
- Alopecia barbae - a szakáll kihullása.
Androgén alopecia
Androgenetikus alopecia vagy AGA néven is ismert, genetikailag meghatározott betegség, ahol az öröklődés és a szervezetben található tesztoszteron mennyisége játszik szerepet. A 30 év körüli férfiak akár 30%-át is érintheti, és az 50 év felettiek több mint 50%-a tapasztalja. Azonban a nők is megtapasztalhatják az AGA-t, például a menopauza idején, amikor az ösztrogén szintje csökken.
Androgén alopecia esetén túlzott hajhullás lép fel, a haj növekedése lelassul vagy leáll, a haj vékonyabbá és törékenyebbé válik. Férfiaknál ez általában a hajvesztésben a halánték vagy a homlok terültén és a hajvonal visszahúzódásában nyilvánul meg amíg egy úgynevezett kopasz folt nem képződik, és csak egy kis sáv marad a hajból. A nőknél a betegség lefolyása eltérő, előfordulhat a haj általános elvékonyodása vagy a sűrűség csökkenése a fejtetőn.
Az androgén alopecia lefolyása mérsékelhető a minoxidilt, sztemoxidint vagy aminexilt tartalmazó kozmetikumok használatának csökkentésével. Hosszabb távú és anyagilag igényesebb megoldás a hajátültetés.
Telogén effluvium
A TE egy olyan betegség, amelyben a haj idő előtt átlép a növekedési fázisból a nyugalmi fázisba, amikor is a hajszálak már nem képződnek, és a hajhullás felgyorsul. A haj elvékonyodik, törékennyé válik és túlzottan hullik. A haj általában viszonylag egyenletesen elvékonyodik - maradandó kopasz foltok nem fordulnak elő, de főleg a fejtetőről hullik ki a haj. Az okok között elsősorban a stressz vagy a sokk szerepel, de a szigorú diéta, a szülés, a pajzsmirigy-működés csökkenése, a lázzal járó betegségek és a gyógyszerek (pl. antidepresszánsok) is hatással lehetnek. Túlzott vagy extrém hajhullás 2-4 hónappal a kezdete után következik be. A telogén effluvium visszafordítható, vagy magától is elmúlhat. Az okkal (stressz, diéta, láz) azonban így is foglalkozni kell.
Fajtái:
- Akut telogén effluvium - bármilyen korú férfiakat és nőket érint, és legfeljebb 6 hónapig tart.
- Krónikus telogén effluvium - főleg a 30 és 60 év közötti nőket érinti, és 6 hónapnál tovább tart.
Érdekesség: Az anagén effluvium egy olyan betegség, amikor a haj már a növekedési fázisban kihullik (vagy töredezik). Ez különösen akkor fordul elő, ha a haj közvetlenül a fejbőrnél törik meg, és kemoterápián vagy sugárkezelésen áteső embereknél fordul elő.
Hajhullás nőknél
A nőket érintő hajhullás a fejbőr egyenletes elvékonyodásában nyilvánul meg, amikor a haj egyenletesen hullik ki a fejbőr teljes felületén. Találkozhatsz azonban androgén alopeciával is, amely egy genetika és a megnövekedett tesztoszteronszint okozta krónikus betegség.
A nők hajhullásának okát leggyakrabban a túlzott stresszben (munka, különélés, családon belüli halál), a hormonális egyensúlyhiányban, a gyógyszerhasználatban (magas vérnyomásra, pajzsmirigyre, antidepresszánsokra, hormonháztartás egyensúlyban tartására, fogamzásgátlók), a diétákban és a rossz étkezési szokásokban kell keresni. Egyes okok megoldhatók például gyógyszerváltással, a hormonszint stabilizálásával, vagy az életmód és étkezési szokások megváltoztatásával.
A hajhullás nagyon gyakori a szülés után, amikor az ösztrogénszint megváltozik. Terhesség alatt a nők haja gyorsabban nő és kevésbé hullik, de a szülés után az ösztrogénszint a normális szintre csökken, és a hajnövekedési ciklus is visszaáll a normális kerékvágásba. Ez a terhesség alatt felgyülemlett haj túlzott hullását okozza. Egy másik tényező a szoptatás, amikor az ösztrogénszint kiegyenlítődése mellett vitaminok és ásványi anyagok is kiürülnek a nők szervezetéből, ami a szoptatás alatti hajhullásban nyilvánul meg.
A menopauza idején, illetve a hormonális fogamzásgátlás megváltoztatása vagy abbahagyása után fellépő hormonális változások szintén hatással vannak a haj állapotára. Ismét megváltozik az ösztrogénszint, ami befolyásolhatja a haj minőségét és a fejbőr állapotát.
A külső okok tagadhatatlanul befolyással bírnak, például a haj gyakori festése vagy szőkítése, feszes frizurába húzása, vasalása vagy szárítása, a túl gyakori mosás, és a nem megfelelő kozmetikumok használata.
Hajhullás férfiaknál
A férfiak hajhullását leggyakrabban a genetika és a szőrtüszők magas tesztoszteronszintre való érzékenysége okozza. Vess egy pillantást az apád vagy a nagyapád hajkoronájára (vagy annak hiányára), és megjósolhatod, hogy öregkorodban aggódnod kell-e a sörényed elvesztésétől, vagy nyugdíjas korodban is sűrű hajkoronával büszkélkedhetsz majd. Sajnos a kopaszodásra való hajlam öröklődik.
Férfiaknál a haj leggyakrabban a hajvonalból, a halánték környékén és a fejtetőn hullik ki. A leggyakoribb ok az androgén alopecia, amikor a magas tesztoszteronszint (vagy erősebb dihidrotesztoszteron – DHT) elpusztítja és összehúzza a hajgyökereket, amelyek aztán nem tudnak egészséges hajat növeszteni.
A további lehetséges okok közé tartozik a stressz, a rossz környezet vagy életmód, a fejfedők viselése, a gyorsételek, a betegség vagy a gyógyszeres kezelés, a nem megfelelő fejbőrápolás és a vitaminhiány.
Mik a lehetséges kezelési módok?
Bármelyik kezelést is választod, ne halogasd. Minél korábban kezded, annál jobb eredményeket érhetsz el. A hajhullás kezelésére vagy megállítására többféle lehetőség kínálkozik, ezeket külső (hajkozmetikumok) és belső (pl. étrendkiegészítők) kategóriákra osztják. A DHT-blokkolók/dihidrotesztoszteron-blokkolók, minoxidil, nanoxidil, aminexil, sztemoxidin, koffein vagy a zöld tea tartalomra kell összpontosítani.
A legnépszerűbb megoldások közé tartozik a hajhullás elleni sampon, a hajtonik, a hajnövekedés-serkentő, az ampulla és hajhullás elleni szérum. Mindig a gyártó ajánlása szerint alkalmazd ezeket a készítményeket, és használd őket hosszú távon – eltart egy ideig, mire elkezdenek hatni.
Amik szintén használnak a hajhullás ellen, azok a hajhullás elleni vitaminok és kiegészítők, amelyek az egész szervezet számára előnyösek. A hajhullás elleni vitaminok közé tartozik a B12-vitamin, a H-vitamin (biotin), a B3-vitamin (niacin), az A-vitamin, a C-vitamin, a B6-vitamin, a B5-vitamin (pantoténsav), a magnézium, a vas és a cink.
Végül, de nem utolsósorban vess egy pillantást az életmódodra és a környezetedre. Ha a napi rutinod abból áll, hogy rohansz a munkába, 10 órán keresztül stresszelsz, alig jut időd az ebédre egy gyorsétteremben, és a kimozdulás csak egy sört és a hazautazást jelenti, akkor az nem lesz ideális a szervezetednek.
Abban az esetben, ha a fent említett változások egyike sem hozza meg a kívánt hatást, és a hajad továbbra is százszámra hullik, akkor ideális, ha felkeresel egy orvost és elmész egy trichológiai vizsgálatra.
A trichológiai vizsgálat magában foglalja az életmód és az aktuális hajápolás alapos elemzését, valamint a haj és a fejbőr állapotának ellenőrzését. Figyelembe veszik az aktuális egészségi állapotot és a családtörténetet is.
Ezután érintéssel és tricho kamerával ellenőrzik a fejbőrt és a hajat. A szakember bemutatja a vizsgálat eredményét, és megoldást javasol a problémára. Ezt további konzultáció és a kezelés menetének ellenőrzése követi.
Hogyha semmi más sem segít, akkor a hajbeültetés is egy lehetséges megoldás. Ebben az esetben általában a fülek közötti területről egészséges hajgyökereket vesznek ki, amelyeket a ritkuló területekre helyeznek be, ahol pótolják a hiányzó hajszálakat.
6 tipp a hajhullás megelőzésére
- Használj speciális kozmetikumokat hajhullás ellen.
- Módosítsd az étrended, és győződj meg arról, hogy elegendő vasat, cinket, B-vitamint (magvak, hal, diófélék, gyümölcsök és zöldségek) tartalmaz. Továbbá élesztőt, májat, hüvelyeseket és tojássárgáját, amelyek biotint tartalmaznak.
- Kezeld a túlzott stresszt, az egészségtelen életmódot, a hormonális egyensúlyhiányt, valamint a tápanyag- és vitaminhiányt.
- Rendszeresen masszírozd a fejbőröd, ideális esetben szérumot vagy tonikot használj a hajhullás ellen.
- Ne kínozd a hajad és a fejbőröd festéssel, ne dörzsöld törölközővel, kerüld az agresszív fésülést és a gyakori formázást (hajszárító, vasaló, hajsütővas, hajgumival való összefogás).
- Ne használj olyan fejfedőket, amelyek irritálják a fejbőrt, és megakadályozzák, hogy megfelelően szellőzzön.