A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Húsvéti tojásfestés természetesen - hagymahéjjal, céklával, kávéval
Hatékony és olcsó - ez a húsvéti tojásfestés természetes anyagokkal, ami egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A hagymahéj, a kurkuma, a vörös káposzta, a cékla, a spenót, a kávé és a fekete tea segít a gyönyörű árnyalatok elérésében. Egészen különleges és látványos húsvéti tojásokat készíthetsz különböző díszítési technikák, például a növény lenyomatok, rizs, gyertyaviasz, viaszrudak vagy krepp papír segítségével, és a gyerekek is élvezni fogják az alkotást. Mit fogsz kipróbálni idén?
Tartalomjegyzék
- Hogyan válaszd ki és tisztítsd meg a tojást
- A húsvéti tojás természetes festésének folyamata
- Természetes pigmentek alapanyag szerint
- Sárga és narancs – kurkuma, sáfrány, sárgarépa és sárgahagyma
- Kék - vörös káposzta, áfonya és hibiszkusz
- Piros és rózsaszín - cékla, hagyma és avokádó
- Zöld és barna - hársfa, spenót, kávé és fekete tea
- Díszítési technikák: hagymahéj, növények, viasz, rizs stb.
- Bónusz: Tippek a tojásfestéshez gyerekekkel
Hogyan válaszd ki és tisztítsd meg a tojást
A megfelelő színárnyalatú héj kiválasztása
Minél sötétebb árnyalatú héjat választasz, annál sötétebb lesz a végeredmény is. Ha világosabb sárga, zöld vagy rózsaszín árnyalatokat szeretnél elérni, válassz fehér héjú tojásokat.
A héj megtisztítása
- Az erősen szennyezett tojást merítsd néhány percre egy tál langyos vízbe, így könnyebben eltávolíthatod róla a szennyeződéseket egy ronggyal vagy egy régi fogkefével. Végül öblítsd le a tojást tiszta vízben.
- A héj ecetes vízzel történő zsírtalanítása garantálja annak egységes színét.
- Mielőtt hideg vízbe teszed a tojást, először főzd meg (10 perc elég), majd azonnal mártsd jeges vízbe.
A húsvéti tojás természetes festésének folyamata
A hidegen való festéshez ecetre, befőttesüvegekre, keménytojásra, esetleg sóra és szódabikarbónára lesz szükséged. A munkád megkönnyítheti egy praktikus tojásfőző, amely az időzítő funkciónak köszönhetően tökéletes eredményt biztosít. Ha úgy döntesz, hogy hagymahéjat használsz, nem kell előre kifőznöd a tojásokat – a hagymahéjjal együtt megfőnek.
A festékkeverék előkészítése
Forrald fel a kiválasztott alapanyagot vízben, és amint a keverék eléri a forráspontot, vedd le alacsonyra a lángot. Ezután főzd még legalább 20 percig. Minél tovább főzöd a keveréket, annál több természetes pigment kerül a vízbe, és a végső árnyalat intenzívebb és sötétebb lesz. Kevesebb főzéssel pedig halványabb és lágy pasztell árnyalatokat érhetsz el.
Tojásfestés lépései
- Vedd le a festékkeveréket a tűzről, és hagyd szobahőmérsékletre hűlni.
- Szűrd át az előre kikészített befőttesüvegekbe.
- Minden üvegbe önts 1-2 evőkanál ecetet, és jól keverd össze.
- A keverékbe mártsd bele a tojást, és néhány órára (akár egy egész éjszakára is) tedd a hűtőbe.
- Időnként óvatosan keverd meg a befőttesüveg tartalmát, hogy a pigment egyenletesen fedje be a héjakat.
- Vedd ki a kész húsvéti tojásokat a keverékből, és hagyd őket levegőn megszáradni.
Természetes pigmentek alapanyag szerint
Nem lehet előre biztosan megmondani, hogy melyik alapanyag pontosan milyen színt ad majd. Míg néha a vöröshagyma héjával kanári sárga árnyalatot varázsolhatsz, addig máskor a húsvéti tojások inkább barnák vagy vörösek lehetnek tőle. Attól is függ, hogy hidegen (a tojást egy bizonyos ideig a kihűlt festékkeverékbe helyezed, lásd fent) vagy melegen (a tojást közvetlenül a kiválasztott festőanyaggal főzöd) fested. A létrejövő árnyalat intenzitását az is meghatározza, hogy mennyi ideig hagyod hatni a pigmentet, valamint a héj eredeti színárnyalata: fehér – világos árnyalat, barna – sötétebb árnyalat.
Alapanyagok táblázata bizonyos színek eléréséhez
Kapott szín | Nyersanyag |
sárga, arany, okker | kurkuma, sáfrány, vöröshagyma, zab |
narancs | sárgarépa, vöröshagyma |
kék | áfonya, vörös káposzta, hibiszkusz tea |
zöld | spenót, kömény, hárs virág, kutyabenge kéreg, fiatal rozs, petrezselyem, csalán |
rózsaszín | cékla, áfonya, avokádómag, eper, málna |
piros | cékla, lilahagyma, dobozos vörösbor, csipkebogyó |
barna | erős fekete tea, tölgyfakéreg, vöröshagyma, lilahagyma (sötétebb árnyalat), kávé, dióhéj |
Sárga és narancs – kurkuma, sáfrány, sárgarépa és sárgahagyma
Tojásfestés kurkumával és sáfránnyal
Az ellenállhatatlan kanárisárga árnyalat eléréséhez 0,5 liter vízre, 2 kanál kurkumára (vagy 2 kanál sáfrányra) és 2 kanál ecetre lesz szükséged. A festékkeveréket alaposan keverd össze, és hagyd ázni benne a tojásokat, amíg el nem érik a kívánt árnyalatot. A kurkuma melegen több pigmentet bocsát ki, így ha rövidebb idő alatt szeretnél intenzívebb színt elérni, oldd fel meleg vízben.
Tojásfestés sárgarépával
Sárgás-narancssárga húsvéti tojást kapsz, ha a tojást 2 reszelt sárgarépával együtt főzöd meg.
Tojásfestés hagymával
Vöröshagyma héjjal is elérheted a sötétsárga árnyalatot. Ügyelj azonban arra, hogy a keverék ne legyen túl erős, és a tojásokat ne hagyd benne túl sokáig - bebarnulhatnak vagy bepirosodhatnak tőle.
Kék - vörös káposzta, áfonya és hibiszkusz
Tojásfestés vörös káposztával
Egy fél fej vöröskáposztát 2 evőkanál ecettel együtt forralj körülbelül 30 percig. Ezután szűrd le a keveréket, és adj hozzá egy teáskanál konyhasót a vízhez. Ha azt szeretnéd, hogy a kapott árnyalat lilább legyen, adj több sót a vízhez. Ha só helyett szódabikarbónát használsz, a héj zöld színűvé válik. Ne felejtsd el azonban, hogy a szódabikarbónától a káposzta valamivel kevésbé színez. Helyezd a főtt és zsírtalanított tojásokat a kapott keverékbe legalább egy órára. Hosszabb ideig is benne hagyhatod őket az intenzívebb tónusért.
Tojásfestés áfonyával
Áfonyával kék árnyalatú húsvéti tojásokat kaphatsz. Használhatsz frisset vagy fagyasztottat is. Forralj 2 csésze áfonyát és 100 ml ecetet egy fazékban 0,5 liter vízzel 10 percig. Ezután szűrd le az áfonyát, és tedd bele a tojásokat a megfestett vízbe. Bár pillanatok alatt lágy pasztell árnyalatot kapnak, gazdag lilától az ibolyáskékig terjedő színeket érhetsz el, ha a tojásokat egy éjszakán át a festékkeverékben hagyod.
Tojásfestés hibiszkusz teában
A hibiszkusz tea sötétkék színt kölcsönöz a húsvéti tojásoknak. Hogyan is használhatod tojásfestésre? Csak mártsd a tojásokat az erős hibiszkusz teába, amíg el nem éred a kívánt árnyalatot.
Piros és rózsaszín - cékla, hagyma és avokádó
Tojásfestés vörös- és lilahagymával
A piros húsvéti tojások egyszerűen kihagyhatatlan részei a húsvétnak! Gyönyörű árnyalatot érhetsz el, ha sárga- vagy lilahagymahéjat főzöl ki, vagy akár egyszerre mindkettőt. Használd 10 nagy hagyma héját és 2 evőkanál ecetet 0,5 liter vízhez. Ha a meleg módszerrel festesz tojást, egyenletes, élénkebb és telítettebb árnyalatokat kapsz majd.
Tojásfestés céklával
Rózsaszíntől vörös árnyalatokat varázsolhatsz, ha a főtt fehér héjú tojást durvára reszelt céklából készült vízbe meríted. Főzd őket együtt körülbelül 15 percig. Minél tovább hagyod őket a vízben, annál gazdagabb és sötétebb lesz az eredmény. Ha túl sokáig hagyod benne a húsvéti tojásokat, akkor szürkésbarnák lesznek.
Tojásfestés vörösborban
A tojások vörösborban is festhetők, és az olcsó dobozos borok kiváló festőtulajdonsággal rendelkeznek. Hogyan is csináld? A nyers tojásokat 15 percig főzd a vörösborban, majd hagyd kihűlni őket a borban, és tedd be őket egész éjszakára a hűtőbe. Az így kapott árnyalat a bor pigmentációjának megfelelően vörösesbarnás lesz.
Tojásfestés avokádóval
Vonz a gyönyörű lazac-rózsaszín árnyalat? Főzz egy liter vízben 3 egész avokádómagot egy órán keresztül. Ezután vedd ki őket, tegyél egy kanál ecetet a vízbe és merítsd bele a fehér tojásokat, amiket körülbelül 12 percig főzz. A tojások sötétebbek lesznek, ha még egy órán át a vízben hagyod őket.
Zöld és barna - hársfa, spenót, kávé és fekete tea
Tojásfestés hársfavirággal
JKömény és hársfavirág főzettel élénkebb zöld árnyalatot kaphatsz. Főzd a tojásokat 6 kanál köménnyel és 2 marék szárított hársfavirággal 0,5 liter vízben. Hagyd őket a főzetbe merítve, amíg el nem érik a kívánt árnyalatot.
Tojásfestés spenóttal
Sötétebb árnyalatot érhetsz el, ha fél kocka fagyasztott spenótot felforralsz 0,5 liter vízben és beleszórsz egy kevés köményt. A festő főzet friss spenótból is elkészíthető - elég 4 marék spenótot 2-3 csésze vízben 15 percig forralni, majd szűrd le a spenótot, és a kihűlt keverékhez adj 0,5 csésze ecetet. A tojásokat akár nyersen is belemárthatod a keverékbe, majd megfőzheted őket benne, vagy hidegen is megfestheted őket vele. A spenót és kömény mellé kurkumát is adhatsz, amivel gazdagabb zöldes-sárgás árnyalatot érhetsz el.
Tojásfestés kávéval
A kávéval egyszerű dolgod van: keverj össze egy fazékban egy liter nagyon erős hűtött kávét 2 evőkanál ecettel és egy teáskanál sóval. Merítsd a főtt tojásokat ebbe a festékkeverékbe fél órára - a sötétebb árnyalatért hagyd őket egy éjszakán át a pácban ázni.
Tojásfestés fekete teával
Ha van otthon fekete teád, akkor csak főzz le több zacskót egy fazék vízben. Amikor a víz eléri a forráspontot, hozzáadhatod a nyers tojásokat, és főzd őket körülbelül 10 percig.
Díszítési technikák: hagymahéj, növények, viasz, rizs stb.
Főzés hagymahéjban és egyéb növényekkel
Ahhoz, hogy elbűvölő természetes motívumot kapj a tojásokon, használj a természetben gyűjtött növényeket vagy gyógynövényeket. Ne válassz túl vékony növényeket (a körvonaluk nem rajzolódik ki szépen), de túl nagyokat se (egy nagy, elmosódott foltot fogsz kapni).
A legnépszerűbb fűszernövények közé tartozik a petrezselyem, a kapor, a bazsalikom, a kakukkfű, a lóhere, a fű, az ibolya és a pitypang. Egyes növények saját pigmentjükkel festik be a héjat, ami még érdekesebbé teszi a végső hatást.
Szükséged lesz:
- fehér tojásra,
- hagymahéjakra,
- frissen szedett növényekre,
- 1-2 evőkanál ecetre,
- nejlonharisnyára (vagy géz négyzetekre).
Hogyan csináld?
- Helyezd a frissen szedett növényeket egy tál vízbe.
- Ezután helyezd őket a megtisztított héjra, amelyre szépen rá kell tapadniuk.
- A tojásokat csomagold hagymahéjba. Kerek formájuknak köszönhetően a tojást úgy körbeölelik, mint egy pólya.
- A hagymahéjba csomagolt tojást tartsd erősen a tenyeredben, és tedd a harisnya egy levágott darabjába. Rögzítsd a harisnya végeit egy gumiszalaggal vagy egy madzaggal, aminek köszönhetően a nejlon szépen kinyúlik és körbefogja a tojást.
- Kövesd ugyanezt az eljárást akkor is, ha úgy döntesz, hogy nejlon helyett gézt használsz.
- Főzd meg az előkészített tojásokat ecettel és a maradék hagymahéjjal elkevert vízben. Ezután vedd ki őket a festékfürdőből, és hagyd kihűlni. Most már elvághatod a harisnyát a gézt vagy a madzagot, és kiveheted a kész húsvéti tojásokat.
- Annak érdekében, hogy a húsvéti tojások fényesek legyenek, kend be őket bármilyen zsiradékkal egy rongydarab vagy konyhai papírtörlő segítségével.
Tojásfestés viasszal
Ehhez a hagyományos technikához szükséged lesz:
- főtt tojásra,
- gombostűre,
- ceruzára radírral a végén
- teamécsesre,
- festő keverékre.
Illeszd a tűt a ceruza végén lévő radírba, és a fejével vidd fel a teamécsesből megolvadt viaszt a héjra. Ezután fesd ki a tojásokat. Miután megszáradt gyertyaláng felett hevítsd fel a tojás felületét, és töröld le róla a megolvadt viaszt ronggyal. A letörölt viaszréteg alól a héj eredeti színű dísze fog kibújni.
Tojásfestés zsírkrétával vagy méhviasszal
Mire lesz szükséged ehhez az érdekes technikához?
- Főtt tojásra (már megfestettre),
- zsírkrétára,
- gombostűre,
- ceruzára radírral a végén
- italos dobozra
- teamécsesre.
Először készítsen elő egy tálat a viasz számára úgy, hogy egy italos dobozt félbevágsz. Fordítsd az egyik felét fejjel lefelé és helyezd alá a meggyújtott teamécsest. A kisebb darabokra vágott méhviaszt a tál alján hagyd felolvadni.
Közben a ceruza végén lévő gumiba szúrt gombostűt készítsd elő a viasz felhordásához. Ezzel az eszközzel vidd fel a felolvasztott viaszt a héjra. Viasz helyett használhatsz színes méhviaszt is, ami a méhészeti vagy a művészeti kellékeket kínáló üzletekben kapható.
Tojásfestés rizzsel
Szükséged lesz:
- főtt tojásra,
- műanyag dobozra fedővel,
- természetes vagy élelmiszerfestékre,
- nyers rizsre.
A dobozt kb. a feléig öntsd tele rizzsel, csepegtess rá 10 csepp ételfestéket és tedd bele egy keményre főzött tojást. Zárd le a dobozt, és óvatosan rázogasd, amíg a húsvéti tojások egyenletes színűek nem lesznek. Ezután hagyd őket egy konyharuhán teljesen megszáradni.
Bónusz: Tippek a tojásfestéshez gyerekekkel
A húsvéti tojások természetes anyagokkal való festésének megvan a maga varázsa, és még a gyerekeket is örömmel töltheti el. Másrészt jó, ha van a tarsolyodban még néhány ötlet a kreatív bohóckodáshoz. Melyik húsvéti tojásfestési technikák biztonságosak és alkalmasak a kisebb gyermekek számára is?
- Rajzolás zsírkrétával: a frissen főtt tojás forró felületével érintkezve azonnal olvadni kezd. Rajzolhattok rá arcokat, pöttyöket, spirálokat, szíveket és csíkokat is. Tedd a tojást tojástartóba, hogy a gyermekek nehogy megégessék magukat a forró héjjal.
- Vízfesték, akvarell: enyhébb színekkel finom motívumot kapsz a tojás fehér héján, míg erősebb színekkel az árnyalatok markánsak és nehezebben rétegezhetők lesznek. Az akvarell¬zsírkrétát is érdemes kipróbálni, mivel a vízzel érintkezve ugyanúgy oldódik, mint az akvarell. Az akvarell kiválasztásakor ügyelj arra, hogy ne legyen mérgező.
- Krepp papír: A főtt tojásokra tekerjetek 20 cm-es krepp papír csíkokat, ezután csomagoljátok be őket régi nejlonharisnyába és locsold le őket ecettel. Egy hosszú csík helyett több kisebb, különböző színű papírdarab is használható. Száradás után óvatosan távolítsátok el a papírt a húsvéti tojásokról.
- Színekben való megforgatás: A frissen főtt tojást óvatosan forgasd meg apróra reszelt viaszba, amely a forró héjhoz tapad és megolvad rajta. A tojásokat óvatosan forgassátok bele, nehogy megégessék magukat a kicsik.