A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Funkcionális ruházat a legnépszerűbb sportokhoz
Még a profi sportolókkal is megesik, hogy egy kényelmes melegítőnadrágot kapnak magukra edzésre készülve. Nem minden sporthoz kell teljesen új ruhatár, de a funkcionális anyagok és a kifinomult darabok jelentősen javítják az élményt. Milyen sportruházatot válassz egy adott sporttevékenységhez, és hogyan gondoskodj róla?
Tartalomjegyzék
- Jobb aerodinamika és több komfort kerékpározás közben
- Nem fogsz túlmelegedni vagy fázni a sífutó ruházatban
- A síruházatnak ellen kell állnia a fagynak és a hónak
- Futás közben is komfortosan
- Golfozz stílusosan
- Jó minőségű anyagok fitneszhez is
- Kényelmes és stílusos snowboard ruházat
- Ruházat hótalpazáshoz és túrasíeléshez
- Ruházat és cipő túrázáshoz
- 8 tipp a sportruházat mosásához
Jobb aerodinamika és több komfort kerékpározás közben
Azon kapod magad, hogy amikor a kerékpárúton vagy terepen haladva találkozol egy pár kopott tornacipőben és farmerben tekerő kerékpárossal, szívesen megmutatnád nekik, hogy van ennél kényelmesebb viselet is a tekeréshez? Vagy talán te is közéjük tartoztál eddig, és a megfelelő kerékpáros ruházat teljesen rejtve maradt előtted. Ideje ezen változtatni!
Tipp: A kerékpáros ruházat ne legyen túl nagy vagy kicsi. Nem szabad sehol sem szorítania, vágnia, és az sem jó, ha kerékpározás közben lobog mögötted.
Kerékpárra, rollerre és deszkára fel! Hogyan öltözz kerékpározáshoz (és mit vigyél magaddal egy kerékpáros kirándulásra)?
Nem fogsz túlmelegedni vagy fázni a sífutó ruházatban
Amikor a sífutó ruházatról van szó, a legnagyobb kérdés, hogy vajon mi alapján válassz. Kint havazik, fagy, de a sífutás jelentősen felmelegít, és nagy eséllyel izzadni is fogsz. Az ilyen izzadás azonban megfázást okozhat és később komolyabb betegségekhez vezethet. A megfelelő réteges való öltözködéssel könnyen kitörhetsz ebből az ördögi körből.
Tipp: Elméletileg felcserélheted a sífutó ruhákat klasszikus síruhákra. Azonban nem minden darab fog megfelelni, mivel mindkét sport mást izmokat vesz igénybe, egyszerűen más sporttevékenységről van szó.
Az első réteg funkcionális ruházat legyen, amely elvezeti az izzadságot a testről, így biztosítva a hőkomfortot és a szárazság érzetét. Egy hosszú ujjú pólóból és hosszú leggingsből álló thermo alsóruházat remek választás lesz.
A sífutó ruházat második rétege még távolabb vezeti az izzadságot a testtől, és jobb hőszigetelést is biztosít. A felsőtestedre egy funkcionális, thermo funkciós vagy gyapjúból készült pulóvert vegyél fel.
A harmadik rétegnél fontos, hogy megvédjen a külső hatásoktól. Ez egy olyan sífutó kabátot jelent, ami nem ázik át és a szél sem fúj át rajta, és ideális esetben kapucnival és zsebekkel rendelkezik. A sífutó nadrág legyen kényelmes, meleg, víz- és szélálló is. Ezt a réteget azonban mindig igazítsd az aktuális időjárási viszonyokhoz – ha kint elég meleg van, akkor egy funkcionális anyagból készült aláöltözet is elég lehet. Ne felejtsd el azt sem, hogy a sífutó lécet elsősorban saját erőből mozgatod majd, így a ruházatnak jobban kell illeszkednie a testhez: ezzel javul az aerodinamika.
Síbotok használata közben a kezek nemcsak nagyobb igénybevételnek, de a jeges szélnek is ki vannak téve. Szóval ne felejtsd el a sífutó kesztyűt. Ezek javítják az síbotok tapadását, és nekik köszönhetően az ujjaid sem gémberednek el teljesen. A fejeden pedig viselj sportsapkát, hogy megvédd a füleid és az orrod, a nyakad köré pedig tekerj egy funkcionális sálat.
Tipp: A női sífutó ruházat nem különbözik lényegesen a férfiakétól. A nőknek azonban más a testfelépítésük, más-más helyen raktározza el a testük a zsírt, és a hőkomfort követelményeik is magasabbak. Ideális esetben nem alapján válassz.
A síruházatnak ellen kell állnia a fagynak és a hónak
A síruházattal szemben a legfontosabb követelmény, hogy melegen és szárazon tartson. Ez azt jelenti, hogy hatékonyan kell elvezetnie az izzadságot, miközben meg kell akadályoznia a nedvesség behatolását.
Az alap 3 rétegből áll:
- Thermo vagy funkcionális alsónemű az izzadság elvezetésére a bőr felszínéről. A hidegebb napokra válassz hosszú leggingst és hosszú ujjú pólót, melegebb időben elég lehet egy háromnegyedes nadrág és egy rövid ujjú póló.
- A sípulóver vagy szvetter legalább részlegesen kicipzározható, amivel lehetővé teszi a hőmérséklet szabályozását. Gondoskodik a hőszigetelésről és az esetleges nedvesség további elvezetéséről is.
- A síkabátot és a sínadrágot kifejezetten a megterhelő, fagyos és nedves környezetben való mozgáshoz tervezték. Tehát melegen és szárazon kell tartania még a legádázabb időjárási viszonyok között is. Ami a vízoszlopot illeti, a kabátok és a nadrágok esetében is keress 10 000 mm körüli értékeket. Ezenkívül értékelni fogod az aláragasztott varratokat és zsebeket a személyes tárgyak, síbérlet vagy zsebkendők számára. Használhatsz kapucnit és hóövet a kabáthoz, nadrágtartót, a nadrághoz pedig rugalmas szegélyt a sícipő körül. A síruházat mindkét darabja legyen kényelmes, ugyanakkor ne akadályozza az aerodinamikát, hogy ne ejtőernyősként száguldj végig a pályákon.
A női síruházat speciális hőmérsékleti követelményeknek és a különböző testtípusoknak megfelelően készül. A gyártók azonban nem feledkeznek meg a dizájnról sem, a nők pedig igazán stílusos, prém galléros vagy tollbetétes darabok közül válogathatnak. A férfi síruházat viszont a merészebb dizájnt választja, sötét vagy erős színekkel.
A gyerekek síruházatánál a kidolgozásra és az anyag minőségére kell összpontosítani. Akár szándékosan, akár véletlenül esnek el, a nadrágnak és a kabátnak ki kell bírnia, kívül tartsa a hideget és a havat. A gyerekek több időt töltenek majd a hóban, és nem mindig egyszerű becsalogatni őket a pályáról, ezért gondoskodnod kell számukra a maximális komfortról.
A síkesztyűk megkönnyítik a botok megfogását, megakadályozzák, hogy az ujjak kihűljenek, és sokukban található egy kendő a síszemüveg letörlésére. A nagy télben tekerj a nyakad köré egy multifunkcionális sálat, ami helyettesítheti az arc egy részét védő símaszkot. A fejen védőszemüveget és sísisakot viselj, hogy megvédjen minden sérüléstől és hőveszteségtől, a sícipőben pedig hosszú szárú sízoknit érdemes használni.
Futás közben is komfortosan
A futóruházatot elsősorban az aktuális időjárási viszonyoknak és kényelmi igényeidnek megfelelően válaszd ki. Általános szabály, hogy futáshoz nagyjából úgy kell öltözni, mintha 8-10 °C-kal melegebb lenne kint. A legfontosabb az, hogy olyan funkcionális futóruházatot válassz, amelyet kifejezetten arra terveztek, hogy elvezesse az izzadságot a bőrről. Felejtsd el tehát a közönséges melegítőnadrágot és a pamutpólót – ezek csak felszívják az izzadságot, így vizes és nehéz ruhákban fogsz futni. Az alapvető különbség tehát az, hogy az év melyik szakaszában futsz.
Hogyan öltözz téli futáshoz
A futás télen réteges öltözködést igényel. Ez thermo anyagot jelent alsó rétegként az izzadság elvezetésére. A második réteg egy sportos futópulóverből álljon, ami még távolabb vezeti el az izzadságot a testtől, de éppen megtartja a meleget. A felső harmadik rétegnek (futókabát vagy -mellény, futónadrág) víz- és szélállónak kell lennie, és jó légáteresztő képességgel kell rendelkeznie. Szereld fel magad funkcionális zoknikkal és futókesztyűkkel is, mivel a lábujjak sokat szenvednek a hidegben való futás közben. Csakúgy, mint a nyak, amit védj funkcionális sállal, és a fej, amire pedig futósapkákat és funkcionális fejpántokat terveztek.
Öltözet nyári futáshoz
A nyári melegben való futás közben a ruházatnak a lehető legtöbb izzadtságot kell elvezetnie, ezért legyen könnyű, és ne rontsa el az aerodinamikád. Ideálisak a könnyű, funkcionális anyagok, amelyek jól illeszkednek a testhez, és nem irritálnak vagy dörzsölnek. A legjobb választás a futó rövidnadrág vagy egy rövidebb leggings, a futópóló vagy -felső, a nőknél pedig a sportmelltartó. Még az alsóneműnek is könnyűnek és funkcionálisnak kell lennie, ideális esetben varratmentesnek. A futónadrágnak legyenek zsebei, ahol tárolhatod a mobiltelefonodat vagy a kulcsaidat – így nem kell magaddal cipelned egy táskát. Hosszabb futásnál viszont értékelni fogod a futó övtáskát, különösen azokat a modelleket, amelyek kulaccsal rendelkeznek.
Futóruházat az átmeneti időszakban
Tavasszal és ősszel futás közben elsősorban az aktuális körülményeknek és a legközelebbi időjárás előrejelzésnek megfelelően öltözz. Ezeket az időszakokat a kiszámíthatatlan időjárás és a gyakori záporok jellemzik. Előfordulhat, hogy napsütésben indulsz, és 5 perc múlva máris jégeső hullik a nyakadba. Itt is jól jön majd, ha rétegesen öltözöl, és bármikor bármit le- és felvehetsz. Emellett vigyél magaddal egy könnyű futóhátizsákot, ahol a tartalék ruhát tárolhatod.
Golfozz stílusosan
A golf az urak és az elegáns hölgyek sportja, ezért nagyon magasak az igények a ruházattal és a felszereléssel szemben. Egyszóval bő rövidnadrágban és nyomtatott mintás pólóban nem lehet kimenni a golfpályára. De mi a legfontosabb ezeknél a ruháknál? Hogy kényelmesnek kell lenniük, és nem korlátozhatják a lendítést.
Az alap egy galléros vagy állógalléros golfpóló, ami légáteresztő, rugalmas és ideális esetben funkcionális anyagból készült. Ezt egészítsd ki egy hosszú golfnadrággal, esetleg egy funkcionális anyagból vagy vászonból készült rövidnadrággal, amin több zseb is található. Ha szeles és esős időben szeretnél játszani, keress szél- és vízálló nadrágot. Golfozáshoz ne viselj melegítőnadrágot vagy farmert.
Nadrág helyett a nők golfszoknyát vagy ruhát viselhetnek. Nem kell feltétlenül golf változatoknak lenniük; elég, ha a sportos-elegáns modelleket keresed funkcionális anyagokból és elegáns színekben. A golfruhák és szoknyák helyettesíthetők például teniszruhával, amelyen labdazseb is található.
Hidegebb időben vegyél fel egy pulóvert és egy golfkabátot, aminek szél- és vízállónak, izzadságelvezetőnek és légáteresztőnek kell lennie. A lényeg az, hogy ez a ruhadarab nem akadályozhat a mozgásban vagy a golfütő lendítésében. Biztosan nem akarod, hogy a kabát megállítson a lendítés felénél.
A golfkesztyű ugyanúgy a golfhoz tartozik, mint a pólóing, de nemcsak esztétikai funkciót tölt be, hanem megakadályozza a hólyagok és bőrkeményedések kialakulását is. Nyárra szerezz be ujj nélküli változatot, hidegebb időre pedig keress téli golfkesztyűt. Egészítsd ki egy sportos téli sapkával vagy egy golfsapkával, amit napsütéses időben lecserélhetsz siltes sapkára.
A golfcipők kiváló tapadást biztosítanak, így még egy nagy ütésnél sem csúsznak meg. Ha azonban még csak most kezded a golfozást, kipróbálhatod a szokásos sportcipőket, amelyekkel jó tapasztalataid vannak a füvön való mozgással. Szerezz be izzadságelvezető sportzoknit is a cipődbe.
Jó minőségű anyagok fitneszhez is
A fitneszruhákat lecserélheted hagyományos pólóra és pamut leggingsre vagy nadrágra, de az már nem lesz ugyanaz. Ha komolyan gondolod az edzést, keresd a funkcionális anyagokat (poliamid, poliészter, elasztán, lycra). Rugalmasak, összehúzódás nélkül szépen körbefogják a testet és a lehető legtöbb izzadtságot elvezetik a bőr felszínéről. A lapos varratokkal rendelkező és a varrat nélküli ruhák szintén nagyszerűek, amik nem vágnak sehol az ismétlődő mozdulatok során. Ez nem jelenti azt, hogy a teljes fizetésedet fitneszuha szettekre kellene költened. A márkás fitneszruházat azonban gyakran kiemelkedik az anyagok minőségével és a kapcsolódó technológiákkal a legkényelmesebb viselet érdekében.
A sportnadrágok, rövidnadrágok és fitnesz leggingsek még akkor sem hagynak cserben, ha láblendítéseket vagy mély guggolásokat végzel. Elasztikus szegélyekkel, kompressziós funkcióval (ha igényled), kellően magas derékkal kell rendelkezniük, és talán még zsebbel is az apróságok számára.
A fitnesz pólók és felsők nem lehetnek túl lazák, hogy ne zavarják az edzést és ne okozzanak sérülést. Funkcionális anyagokból készüljenek, hogy gyorsan és hatékonyan vezessék el az izzadságot, és ne kelljen vizes ruhában edzened. Ha edzés közben nagyon felmelegszel, keresd a hálós anyagokat, amik általában a hónaljnál és a háton találhatók. Ha viszont nagyon fázol az edzés elején, vagy kültéri edzőtermekbe mész tornázni, akkor vegyél fel egy sportpulóvert vagy egy könnyű széldzsekit is.
A férfi fitneszruházatnál fontos, hogy kényelmes legyen, különösen a test alsó részén. Sok férfi nem érzi jól magát túl szűk nadrágban vagy leggingsben. A felsőtesten inkább elviselik a kicsit szűkebb ruházatot, ami kiemeli a megszerzett izmokat.
A női fitneszruházat megkülönböztető darabja a sportmelltartó. Megvásárolhatod külön vagy pólóba varrott változatban is. Mindenesetre erősen kell tartania a mellkast, még a nehezebb gyakorlatok és ugrások során is. Nem szabad azonban szűknek lennie, és fontos a megfelelő kosárméret is.
Sportcipőből pedig olyat válassz, ami jól tapad a padlón, nem fog benne izzadni a lábad, és nem fog szorítani sem. A funkcionális sportzokni pedig csak hab a tortán.
Kényelmes és stílusos snowboard ruházat
A snowboard ruházat gyakran a stílusról szól. Az úgynevezett oversized modellek, amiknél a kabát és a nadrág valamivel nagyobbak, jól illenek ehhez a sporthoz. Ennek ellenére ez nem megy a funkcionalitás rovására, és bízhatsz a kényelemükben és a tartósságukban.
Snowboardozáshoz is rétegesen kell öltözködni, hogy ne izzadj, ne ázz át és ne fújjon át rajta a szél. Nagyon hideg időben viselj funkcionális alsóneműt (pl. pólóból és leggingsből álló thermo szettet), amit kiegészíthetsz például merinó tartalmú sportpulóverrel, garbóval vagy pulóverrel. A felső rétegnek magas vízoszloppal rendelkezőnek és szélállónak kell lennie, ideális esetben a snowboard kabátban vagy mellényben és a snowboard nadrágban is található membrán.
A kabát zsebeiben tárolhatod az összes személyes tárgyad, valamint a síbérletet, egy kis aprót és a zsebkendőket. Remek kiegészítő a hóvédő, ami megakadályozza, hogy a hó behatoljon a kabát alá. Gyakran találsz rajta kapcsokat, amelyek a kabátot a nadrághoz rögzítik.
A snowboard nadrág kiválasztásakor a zsebeken kívül keress olyan nadrágokat, amelyek lecipzározhatók, rugalmas csúszásgátló övvel vannak ellátva, az alsó szegélyük pedig kapcsos. Nekik köszönhetően a snowboard csizmádra rögzítheted a nadrágodat, így a hó még a nadrágodba sem jut be.
Tipp: A legjobb, ha teljes snowboard ruha szettet vásárolsz – pl. egy gyártótól, akár ugyan abból a sorozatból is. Így a rögzítőelemek biztosan kompatibilisek lesznek.
Egészítsd ki a snowboard ruha szetted téli kesztyűvel, ideális esetben egyujjassal a lehető legjobb hőszigetelés érdekében. Hidegben viselj funkcionális sálat és snowboard zoknit vagy térdzoknit. A snowboard sisak védőszemüveggel pedig magától értetődő.
Ruházat hótalpazáshoz és túrasíeléshez
Hogyan öltözködj hótalpazáshoz?
Hótalpazáshoz különösen strapabíró bokacsizmára és vízálló membrános csizmára lesz szükséged. Ellen kell állnia a fagynak és az olvadó hónak, és csúszásmentes talppal kell rendelkeznie, ami jól szigetel. A csizmának illeszkednie kell a kiválasztott hótalphoz, ha már van otthon - ellenkező esetben vásárold meg őket egyszerre. A csizmába pedig egy magas funkcionális zokni is tartozik.
Ami a ruházatot illeti, öltözz úgy, mint sífutáshoz vagy a hagyományos síeléshez – rétegesen. Viselj egy réteg thermo alsóneműt a rendes alsóneműd fölött, majd vegyél rá egy sportpulóvert vagy szvettert. A harmadik réteg pedig álljon funkcionális nadrágból és sportkabátból, amik nem áznak át és nem engedik át a szelet. Mindenesetre a ruhádnak kényelmesnek kell lennie, illetve melegen és szárazon kell tartania.
A téli sportkesztyű, funkcionális sál és sapka is jól jön a hótalpas kirándulásokhoz. Elvezetik az izzadságot a testről, a hőt pedig benntartják. Hosszabb utakra ne feledkezz meg egy sporthátizsákról sem, amibe rakhatsz tartalék ruhákat, uzsonnát és egy termoszt meleg itallal.
Tipp: Hótalpazás közben elég meleged lesz, de az időjárási viszonyoknak is hosszabb ideig ki leszel téve. Nem szabad sem izzadnod, sem megfagynod a ruháidban, amit funkcionális anyagokkal (szintetikus vagy pl. merinó) és szellőzéssel (cipzáros szellőző a hónaljban és a nyaknál) érhetsz el.
Ruházat túrasíeléshez
Túrasíeléshez hasonló módon öltözhetsz mint amikor a sípályára indulsz. Mindig gondolj a megfelelő rétegekre: 1. thermo aláöltözet, 2. funkcionális pulóver, 3. sportkabát és nadrág magas vízoszloppal és membránnal. Szerelkezz fel hosszú funkcionális zoknival, sportsapkával, téli kesztyűvel és multifunkcionális sállal. Mindent, amire még szükséged lehet egy könnyű sporthátizsákba pakolhatsz be.
A legnagyobb különbség a túrasí és a sífelszerelés között (a síléceken, a botokon és a kötéseken kívül) maga a síbakancs. Az túrasíeléshez tervezett síbakancsok úgy vannak kialakítva, hogy az emelkedőn és a lejtőn való haladás között állítható legyen a boka mozgástere. Kényelmesnek kell lenniük séta közben is, de kellő támasztékot kell nyújtaniuk a lejtőkön. Egyes síbakancsoknál azt tapasztalhatod, hogy jobban illeszkednek vagy túrázáshoz vagy lesikláshoz. Azonban találsz kompromisszumos modelleket is. Egy másik fontos tényező a kötések sílécekkel való kompatibilitása, amit érdemes előre ellenőrizni. Többnapos vagy hosszabb szünetekkel tűzdelt túrákhoz jól jön majd egy kivehető béléssel ellátott síbakancs.
Ruházat és cipő túrázáshoz
Mindenekelőtt döntsd el, hogy télen vagy nyáron mész-e ki a természetbe, vagy mindkét évszakban. Az egyes szezonokban szükséges felszerelés eltérő lesz.
Az alap a megfelelő túracipő. Akkor jó, ha erősen tartja a lábfejet, és védi a bokát a kibicsaklástól az egyenetlen felületeken. De mindenekelőtt legyen megfelelően vastag és barázdált a talpa, ami nem csúszik. Az enyhébb terepen való rövidebb utakhoz választhatsz trekking szandált, amiben nem fog izzadni a lábad. Hidegebb időben és főleg télen válassz membrános, csúszásmentes talpmintájú magasszárú túracipőt. Egészítsd ki a cipőt megfelelő zoknival, ami elvezeti az izzadságot, és melegen tart.
A nyári túrázáshoz elég lesz kényelmes funkcionális ruházattal felszerelni magad. Meleg időben egy rövidnadrág vagy háromnegyedes nadrágtökéletes, fűben gázoláshoz viszont válassz inkább hosszúnadrágot. Napsütéses napokra sportpóló és felső, amihez sportpulóvert, funkcionális kabátot (pl. softshell) és esőkabátot is felvehetsz váratlan eső esetére. Viselj siltes sapkát vagy kalapot, hogy megvédd a bőröd a leégéstől.
Téli túrára készülsz? Akkor porold le a réteges öltözködés szabályait. Az első réteg a hosszúujjú és -szárú thermo aláöltözet lesz. Efölé jön második szigetelőrétegként a pulóver vagy a szvetter, ami elvezeti az izzadságot a testről, és megtartja a nehezen megszerzett meleget. A tetejére pedig vedd fel a harmadik és akár a negyedik réteget, amik szél- és vízálló sportnadrágból és kabátból állnak. Ehhez a réteghez keresd a magas vízoszlopot, a membránt és ideális esetben az aláragasztott varratokat.
Ne felejts el téli kesztyűt viselni a kezeden, funkcionális sálat a nyakadban és sportsapkát a fejeden, amikben nem fogsz izzadni és megfagyni.
8 tipp a sportruházat mosásához
- Mosáskor kövesd a gyártó címkéjén található ajánlásokat. Nem csak a mosási szimbólumok, hanem az anyag is befolyásolja a mosási módot.
- Ne napold el a mosást, hogy az izzadtság és az izzadságból származó só ne rakódjon le a ruhákban és ne roncsolja azokat. Például a merinót nem kell olyan gyakran mosni, köszönhetően az antibakteriális tulajdonságainak.
- Sportruhákhoz használj mosóport vagy mosógélt. Spórolj a speciálisan sportruhákhoz készült mosószer mennyiségével.
- Soha ne használj öblítőt, bevonja a textilszálakat, és azok nem fogják tudni betölteni a funkciójukat.
- Mosás előtt húzd össze az összes cipzárt, kapcsot a ruhákon és fordítsd ki őket, illetve kapcsold össze a melltartók kapcsait.
- Mosógépben történő mosáskor válassz sport- vagy outdoor ruhákhoz szánt programot. Alternatív megoldásként a funkcionális ruhákat mosd 30 °C-on rövid cikluson és csavartasd alacsony fordulatszámon.
- Ha nem vagy biztos abban, hogyan kell kimosni egy adott darabot, és a címkék már le vannak vágva, mosd ki kézzel mosószappannal.
- Szárítsd a sportruhákat lazán kiterítve egy ruhaszárítóra vagy a napon. Gyorsan megszáradnak, és valószínűleg egyébként is összemennének a szárítóban.
Tipp: A funkcionális anyagok nem csak szintetikusak lehetnek (poliamid, poliészter, elasztán, siltex). Például a merinó, a bambusz és a kender is funkcionális anyagnak számít.