A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Rozmaring termesztése kertben és virágcserépben: hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és teleltessük?
A rozmaringot nemcsak a konyhában való felhasználása, hanem kellemes megjelenése miatt is kedvelni fogod. Kint a kerti ágyásban és otthon egy virágcserépben dísznövényként egyaránt termeszthető, és jellegzetes mediterrán illatával magával ragad. Olvasd el a tippjeinket a megfelelő termesztéshez, vágáshoz, szárításhoz és teleltetéshez. Cikkünkben gyógyhatásairól és felhasználási lehetőségeiről is olvashatsz.
7 tipp a rozmaring termesztéséhez
A rozmaring a Földközi-tenger hegyes vidékeiről származik, és ősidők óta használják aromás fűszerként és gyógynövényként. Ezt az évelő és örökzöld cserjét nálunk leggyakrabban cserépben termesztik, ahol akár 1,5 méter magasra is megnőhet. Hogyan neveljük a legjobb eredmény érdekében?
- Napos fekvés: a rozmaring szereti az intenzív napfényt, ami alkalmassá teszi a szabadföldi termesztésre az idény nagy részében. A ragyogó napsütés elősegíti, hogy intenzívebb illatú legyen.
- Figyelj a nedvességre: ez a növény nem tűri a nedvességet, ezért könnyű, homokos és jó vízelvezetésű talajban kell termeszteni. A virágcserépben lévő föld nem lehet túl nedves, és nem állhat vízben. Csak akkor öntözd, ha a cserépben a talaj már majdnem kiszáradt. Csökkentsd az öntözést nyár végén és a telelés során.
- Trágyázás: ezt a gyógynövényt 14 naponta egyszer célszerű folyékony szerves trágyával trágyázni – közvetlenül a növény gyökereihez öntve. A folyamatosan fogyasztott növényeket ne trágyázzuk – a növekedésüket speciális gyógynövény műtrágyákkal támogathatjuk.ezt a gyógynövényt 14 naponta egyszer célszerű folyékony szerves trágyával trágyázni – közvetlenül a növény gyökereihez öntve. A folyamatosan fogyasztott növényeket ne trágyázzuk – a növekedésüket speciális gyógynövény műtrágyákkal támogathatjuk.
- Metszés: ez a cserje tökéletes a kívánt alakra való formáláshoz, beleértve a bonsai metszést is. Hogy mikor és hogyan kell metszeni, arról a Hogyan és mikor kell metszeni a rozmaringot részben tudhatsz meg többet.
- Betakarítás: a rozmaringot friss vagy szárított levelek formájában vagy egész ágakként használják. Egész évben folyamatosan szedhető közvetlen fogyasztásra. Ha azonban egészben szeretnéd betakarítani a növényt, akkor a legjobb minőséget közvetlenül a virágzás előtt kaphatod, ami általában a nyár eleje. A leveleket májustól augusztusig gyűjtik szárításra és gyógyászati célokra. A legalkalmasabbak a fiatal, még rugalmas levelek.
- Tárolás: tárold a szárított növényt fém dobozban, sötét üvegedényben vagy légmentesen záródó élelmiszerdobozban. Ne tárold vászonzacskóban vagy fényen - több aromás anyagot veszít.
- Kártevők és betegségek: bár a rozmaring a szívós növények közé tartozik, különféle kártevőkkel és betegségekkel küzdhet. Leggyakrabban ez a növény túlöntözése által okozott fehérpenész, amely az érintett levelek vagy gallyak levágásával, majd az öntözés csökkentésével eltávolítható. Otthoni termesztés során levéltetvekkel, liszteskékkel, tőzeglegyekkel találkozhatsz, amelyek általában olyan növényeket támadnak meg, amelyek már valamitől (pl. fény- vagy vízhiány) legyengültek. E kártevők ellen használj speciális készítményeket a levéltetvek és a kis rovarok ellen.
Szaporítás magról és dugványozással
Szaporítás magról
Vesd el a növény magjait körülbelül 0,5 cm mélyen a talajba, majd permetezővel permetezd meg őket vízzel. Válassz világosabb földet, és helyezd a cserepet az elvetett magokkal kellően világos helyre, közvetlen napfénytől mentesen. Fedd le mikrotén tasakkal vagy élelmiszerfóliával, amely megfelelőbb feltételeket teremt a magvak csírázásához és növekedéséhez. A magvak leggyorsabban 25-30 °C hőmérsékleten csíráznak.
A rozmaring szaporítása dugványozással
A rozmaring dugványozással történő szaporítása meglehetősen egyszerű – és könnyebb, mint magról termeszteni. Hogyan kell csinálni?
- Dugványok előkészítése: éles ollóval vagy késsel ferdén vágd le az új rozmaring ágak (dugványok) végét 10-15 cm hosszúra. A vágásnak közvetlenül alatta kell lennie, ahol a levelek nőnek. Ezután távolítsd el róluk az alsó levelek nagy részét, ami miatt a szár túl sok vizet párologtatna el. Javasoljuk, hogy válassz virág nélküli gallyakat. Lehetőleg azonnal ültesd ki, vagy tárold műanyag zacskóban hűvös helyen az ültetésig.
- Föld előkészítése: töltsd meg a cserepeket növényszaporításra alkalmas földdel. A sikeres gyökeresedés esélyének növelése érdekében gyökérstimulátort használhatsz, amely felgyorsítja a gyökeresedési folyamatot és növeli a dugványok elhalásának valószínűségét.
- Dugványok kiültetése: ültesd ki a dugványokat a földbe úgy, hogy az megtelepedjen körülöttük. Ha több dugványod van, helyezd őket egy cserépbe, akár a kerülete mentén, vagy együtt a közepére. Cserepek helyett használhatsz palántázó tálcát is, amely gondoskodik a fiatal növények egyenletes elhelyezkedéséről.
- Öntözés és gondozás: először felülről öntözd a dugványokat, hogy a föld kissé leülepedjen. Ezután helyezd az tárólójukat a párás környezetbe (mikrotén zacskóval vagy ételfóliával is letakarhatod) vagy árnyékos helyre cserép aljra. Figyeld a dugványok állapotát, és tartsd enyhén nedvesen a földjüket.
- Gyökerezés és átültetés: miután a dugványok gyökeret eresztenek, ami körülbelül egy hónapot vesz igénybe, különítsük el őket, és ültessük át őket külön cserépbe. Még ebben a lépésben is tovább használhatod a földet ültetésre és szaporításra. A növényeket szükség szerint ültesd át, ahogy növekednek. Ezután természetesen öntözd meg őket tisztességesen.
- Az átültetés befejezése: a következő tavasszal a növényeknek elég erősnek kell lenniük, és készen kell állniuk a szabadba való kiültetésre.
Hogyan neveljük szabadban és cserépben
Kint a kertben
A rozmaring a Földközi-tenger térségéből származik, amelyet forró és száraz nyár jellemez. Nálunk az alacsonyabb hőmérséklet miatt általában hordozható növényként termesztik, amit ősszel be kell költöztetni, hogy megóvjuk a közelgő fagyoktól.
Hogyan ültessünk rozmaringot a kertben?
Ha rozmaringot szeretnél ültetni a kertedben egyéb fűszer- és gyógynövények közé, kövesd az alábbi eljárást:
- A megfelelő hely kiválasztása: a rozmaring a napos helyeket kedveli, fák és bokrok árnyékolása nélkül. A helyet védeni kell a széltől.
- Talaj előkészítése: a rozmaring legjobban homokos talajban nő. Áss egy körülbelül 15 cm mély gödröt, és ültesd bele a növényt. Ezután erősen tömörítsd a talajt.
- Távolság a növények között: ha egynél több növényt tervezel elültetni, helyezd őket legalább 20 cm-re egymástól.
- Öntözés: öntözd rendszeresen a növényeket, de ügyelj arra, hogy a talaj ne legyen túlöntözve
Fagyálló fajták
Annak érdekében, hogy a növényeket tartósan közvetlenül a kertbe ültesd, és ne kelljen télen beltérbe költöztetned őket, próbálj meg olyan fagyálló fajtákat kiültetni, amelyek kint is jól viselik a telet. Melyek azok?
- Arp: kicsi és lassan növő fajta, világoskéktől csaknem fehérig terjedő virágokkal. Gyantás meleg illata van, magassága eléri a 80-100 cm-t. Védett helyre és száraz talajba ültetve -20°C-ig bírja a hőmérsékletet, amit az eső és hó letakarásával és a gyökérrendszerről való elvezetésével biztosíthatsz. Nagyon jól formázható a gallyak lecsípésével, és jól tűri a kevésbé radikális vágást is. Bonsaiként is hatékonyan nevelhető, mivel nagyon hamar erős és repedezett szárakat formál.
- Blue Winter: ez a fajta (rozmaring) -22 °C-ig teljesen fagyálló. A teljesen napos, és mindenekelőtt az északi széltől védett élőhelyeket kedveli. 60 cm magas bokrokat alkot, szürkés-zöld tűszerű levelekkel. Télen meg kell védeni megfelelő letakarással (szalmával vagy levelekkel).
Virágcserépben
A rozmaringot leggyakrabban cserépben termesztik, amelyben az ősz elején fagymentesen melegebb környezetbe kerülhet. Ennek köszönhetően lakásba is megfelelő növény, ahol állandó hőmérsékletet és elegendő napsütést kell biztosítani a számára. Emiatt az ablakpárkányt vagy az erkélyt fogja a legjobban szeretni. Milyen elveket kell követni, ha virágcserépben termesztjük?
- Rendszeresen öntözd a növényt, de ügyelj arra, hogy a földje ne legyen túl nedves, és a növény ne álljon vízben. Ebben segít egy terrakotta cserép, amely képes felszívni a felesleges vizet. A rozmaringot csak akkor kell öntözni, ha a talaj már majdnem száraz.
- Ültetéshez, átültetéshez lúgos, könnyű és vályogos-homokos földet célszerű használni.
- A vegetációs időszakban rendszeresen trágyázd folyékony műtrágyákkal.
Hogyan ültessünk rozmaringot virágcserépbe?
- Vízelvezetés: tegyél egy vízelvezető réteget a cserép aljára, amely gondoskodik a felesleges nedvesség eltávolításáról a talajból. Kavics, agyagdarabok vagy duzzasztott agyag megfelelő erre a célra.
- Ültetés: a gyökeres rozmaring dugványokat ültesd a földbe, és öntözd meg. Magról előnevelt növényeket is elültethetsz.
- Öntözés: rendszeresen öntözd a növényt. Azonban itt is érvényes a szabály, hogy ne öntözd túl a talajt. Hagyd megfelelően megszáradni az egyes öntözések között.
- Átültetés: minden évben át kell ültetni a növényt egy nagyobb cserépbe, ahogy folyamatosan növekszik. Az átültetéskor ügyelj arra, hogy ne törd el a gyökereket.
A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök
Hogyan és mikor kell metszeni a rozmaringot
A rozmaring metszése elsősorban a kívánt alakú és méretű formázáshoz szükséges. Leginkább tavasszal metszik, hogy növekedjen, és a tél után megszabaduljon minden száraz és fagyott gallytól. Itt egy fontos szabály érvényes – úgy metszd a növényt, hogy teljes méretének legalább kétharmada megmaradjon. Ne bolygasd a fás szárat, hanem csak a fiatal gallyak leveles felső részét metszd le. A két levél növekedési helye feletti metszés segít a növénynek később sűrűbbé válni.
A vegetációs időszakban szükség szerint levághatók a gallyak - különösen a konyhába való felhasználásra. Virágzás után enyhe metszés javasolt a további növekedés elősegítése érdekében. Egyes termelők már a tél előtt elkezdik a metszést, hogy megtartsák a kívánt formát, és megakadályozzák a növény túlzott növekedését. Általában azonban ilyenkor nem javasolt a metszés, mivel a növény sebeibe különféle fertőzések kerülhetnek, amelyek a tél előtt jelentősen legyengítenék.
6 mód arra, hogy hol és hogyan szárítsd
Szárítás előtt távolítsd el a nem kívánt gallyakat a gyógynövényről és a lárvagubókat, amik általában a levelek alsó részéhez tapadnak. A rozmaring (valamint a zsálya, kakukkfű, szurokfű és majoránna) szárítással nyeri el az aromáját, és minél gyorsabban szárítjuk, annál intenzívebb lesz. Ne szárítsd közvetlen napfényben, hanem sötét, száraz és meleg helyen, megfelelő légáramlás mellett. Szárítás előtt ne öblítsd le a növényt – rázd le vagy használd az ujjaid, hogy megszabadulj a rovaroktól és a szennyeződésektől.
Hogyan és hol lehet a rozmaringot szárítani?
- Többszintű szárító hálóban fűszernövények és gombák szárításához.
- Kendővel, vászonnal vagy fehér csomagolópapírral bélelt doboz vagy láda aljára terítve (újság nem alkalmas).
- Kötegbe kötve, amit például zsinórra akaszthatsz.
- Papírzacskóban.
- Aszalóban - terítsd el egyenletesen a gallyakat egy lapon, és szárítsd nagyon alacsony hőmérsékleten, akár 35°C-on körülbelül 8-10 órán keresztül.
- Sütőben - szárítsd meg a fűszernövényt nagyon alacsony hőmérsékleten, a pontos száradási idő a sütő hőjétől és teljesítményétől függ. Száradás közben gondosan tartsd szemmel.
Tipp: Megtudhatod, hogy kellően kiszáradt-e, ha egy részét egy mikrotén zacskóba zárod. Ha a zacskó belseje néhány órán belül nedves lesz, hagyj több időt a száradásra. A megfelelően szárított fűszernövényt arról ismerheted fel, hogy az ágak könnyen törnek és törékenyek.
Hogyan kell megfelelően teleltetni
Ahhoz, hogy a rozmaring károsodás nélkül átvészelje a telet, és megfelelően felkészüljön az utána következő vegetációs időszakra, több alapelvet is észben kell tartani. Melyek azok?
Rozmaring teleltetése a szabadban
A szabadban termesztett rozmaring téliesítésének az alapja a fagyálló fajta választása. Megelőzésként ültetheted védett helyre, például ház, kerítés vagy fal mellé. A biztonság kedvéért a száraz leveleket a növény magasságának feléig gereblyézhetsz köré. A téliesítéshez használhatsz boróka-, mulcskérget vagy kövekkel vagy téglával nehezített fehér nemszőtt anyagot is.
Teleltetés virágcserépben
- Vidd beltérbe: a hűvösebb őszi időjárás beköszöntével vidd be a növényt beltérbe vagy fűtetlen üvegházba. A teleléshez ideális a 3-10°C közötti hőmérséklet.
- Biztosíts elegendő fényt: helyezd világos helyre, ideális esetben ablakpárkányra, dupla ablakok közé vagy hűvös, bőséges napfényes folyosóra.
- Korlátozd az öntözést: télen minimalizáld az öntözést, hogy elkerüld a gyökerek túlöntözését. Csak akkor öntözd meg a növényt, ha az földje teljesen megszáradt. Igazítsd az öntözés gyakoriságát a szobahőmérséklethez - minél melegebb a környezet, annál gyakrabban kell öntözni.
A rozmaring gyógyhatása és felhasználása
Gyógyászati hatások
Ez a gyógynövény, amely nagyanyáink füvészkertjéből sem hiányozhatott, rendkívüli gyógyító hatásairól ismert. A rozmaring (Rosmarinus officinalis) csersavat, flavonoidokat, alkaloidokat, szerves savakat és egyéb fontos anyagokat tartalmaz, amelyek kisebb mennyiségben hasznosak az emberi szervezet számára. Növeli a vérnyomást, javítja a vérkeringést, megszünteti a végtagok hidegérzetét, védi az ereket. Emellett serkenti az emésztőnedvek termelődését, a májműködést, segít fejfájás és idegesség ellen, javítja a koncentrációt, nyugtató hatásának köszönhetően hozzájárul a nyugodt alváshoz.
A napi ajánlott adag egy teáskanál szárított levél fűszerként négy fős ételbe. Mivel nagyobb mennyiségben bódító hatású, fogyasztása terhes és szoptató anyáknak, illetve 5 év alatti gyermekeknek nem javasolt.
Ne csak a konyhában használd
A rozmaringot főként a főzésben és a kozmetikában használják. Konkrétan a következőképpen használhatod:
- Fűszerként: hozzájárul az emésztés szabályozásához és megelőző hatású ki puffadás ellen. Vadakhoz, sertés- és birkahúshoz illik a legjobban. Saláták, levesek, halak, szószok, pácok, tészták és esetleg sült burgonya fűszerezésére is használják.
- Tea: tegyünk egy teáskanál rozmaringlevelet 250 ml forrásban lévő vízbe, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Ez a tea fertőtlenítő hatású, javítja a memóriát és a koncentrációt. Segíti az emésztést és a puffadást. Naponta 2-3 alkalommal célszerű inni, amíg a probléma megszűnik. Nem alkalmas terhes és szoptató nők vagy kisgyermekek számára.
- Fürdővízbe: segíti az izmok regenerálódását.
- Olaj: morzsolj szét néhány szál rozmaringot, és hagyd állni olívaolajban legalább 3 hétig. Az olajat saláták és kenők fűszerezésére, de masszírozásra is használhatod.