A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan építs tűzrakóhelyet a kertben és hogyan rakj tüzet?
Odavagy a kellemesen izzó, táncoló lángú tábortűzért? Nem kell kempingbe menned, hogy élvezhesd: a saját kertedben is építhetsz tűzrakóhelyet! Hogy megkönnyítsük a dolgodat, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat arról, hogyan csináld. Ezután bármikor élvezheted a fa ropogásának illatát és hangjait, valamint a kellemes és megnyugtató légkört.
Alapszabályok a kerti tűzrakóhely építéséhez
Kezdjük olyasmivel, ami valószínűleg mindenki számára nyilvánvaló, de megérdemel egy emlékeztetőt: a tűzrakóhelynek nem kell tökéletesnek lennie. Csak rajtad múlik, hogy mennyi időt szeretnél az építésére szánni, és hogy mennyi pénzt akarsz „elégetni” benne. Az a fontos, hogy boldoggá tegyen. Végül is teljesen mindegy, hogy kőből, téglából, betonból vagy akár egy régi hordóból készült-e.
Még akkor is, ha élvezed az építés szabadságát, érdemes néhány alapszabályt betartani és követni pár tanácsot.
- Kerek, négyzet alakú, esetleg ovális? Mielőtt megvásárolnád az anyagokat (és különösen az építkezés előtt), először készíts tervet. Ez lehet akár egy egyszerű rajz is. Fontos, hogy legyen fogalmad arról, hogy milyen alakú lesz a tűzrakóhelyed, mik lesznek a hozzávetőleges méretei, és mire lesz szükséged a sikeres kivitelezéshez.
- A tűzrakóhely elhelyezése is szorosan összefügg a tervezéssel. Ne csak arra gondolj, hol van hozzá elég hely a kertedben, hanem elsősorban arra, hogy hol lesz a lehető legbiztonságosabb. Helyezd jó távol a háztól, a sajátodtól és a szomszédodétól is, és mindentől, ami lángra kaphat, például fáktól és kerítésektől. Ideális egy olyan terület, ahol a szél nem fúj túl sokat (függetlenül attól, hogy úgy döntesz-e, hogy a tűzrakóhelyet a földbe süllyeszted, vagy sem).
- Feltételezzük, hogy te is szeretnél a tűz mellett ülni. És nem csak egymagadban, hanem a családoddal és a barátaiddal együtt. Ezért ne felejts el elegendő helyet hagyni a terveidben az ülőhelyeknek.
- És végül: nem mindig és mindenhol megengedett a tűzrakóhely építése. Ezért jobb, ha megbizonyosodsz arról, hogy mi vonatkozik a te esetedre – keresd fel a helyi önkormányzatot.
Úgy belejöttél a barkácsolásba, hogy az új tűzrakóhely után rögtön valami újba szeretnél kezdeni? Akkor ne hagyd ki az útmutatónkat a kerti grill készítéséhez.
Hogyan építs egy egyszerű kör alakú tűzrakóhelyet a kertben
- Keress egy megfelelő helyet a tűzrakóhely számára a fenti irányelvek szerint.
- Üss be egy karót a gyepbe a kiválasztott területen, köss rá egy madzagot, és rajzolj egy kört.
- A körvonal mentén áss ki egy gödröt, távolítsd el a nagyobb köveket és a gyökereket, és tömörítsd le a föld felszínét, hogy az szilárd alapot képezzen. Pontosan milyen mélynek kell lennie a gödörnek? Attól függ, kitöltöd-e valamivel az alját.
- A következő lépés előtt gondold át, hogy ténylegesen mennyire szeretnéd tartóssá tenni a tűzrakóhelyet, és mennyi erőfeszítést kívánsz belefektetni. Az alját békén hagyhatod (feltéve, hogy a talaj nem teljesen nedves), vagy például betonnal is kiöntheted, esetleg lávamulccsal is feltöltheted, de akár tűzálló téglával is kirakhatod – ez jól bírja a nagy meleget.
Mivel rakd körbe a kerti tűzrakót és miből építsd meg?
Bármelyik eljárás mellett is döntesz, az a fontos, hogy a végén elhatárold a tűzrakóhelyet a környezetétől. Vedd körbe minden oldalról. De mivel?
Rengeteg lehetőséged van. Az első dolog, ami valószínűleg az eszedbe jut, az természetesen a kő, mert hát ki ne épített volna közülünk tábortűznek klasszikus tűzrakóhelyet sziklákból, nem igaz? Elegánsabb, formázhatóbb megoldást jelent például a már említett tégla, esetleg a térkövek. A nagyobb stabilitás és a hosszabb élettartam érdekében (ideális esetben hőálló) összekötő anyaggal csatlakoztasd őket, vagy egy gabion kosárba zárhatod őket. A tapasztaltabb barkácsolók akár a betonnal is kísérletezhetnek.
Mielőtt azonban teljes mértékben belevetnéd magad valamelyik megoldás kivitelezésébe, először alaposan nézz körül a kertedben, és gondold át, melyik anyag illik leginkább a környezethez. Biztosan nem akarod, hogy a tűzrakóhely a vörös tégla színével hívja fel magára a figyelmet, ha mindenhol máshol szürke térköveket használtál.
Hordozható tűzrakóhelyek
Érdemes megemlíteni a kész hordozható fém tűzrakóhelyeket is, amelyeket a legtöbb barkácsüzlet kínálatában megtalálsz. Modernek, stílusosak, és mindenekelőtt praktikusak – szükség esetén könnyen mozgathatók, a tisztításuk pedig gyerekjáték egy klasszikus tűzrakóhely tisztításához képest.
És most, hogy már túl vagy a kerti tűzrakó elkészítésén, tudtad, hogy a sajátodat könnyedén grillé alakíthatod? Az első lehetőség természetesen az, hogy a tűzrakóhely tetejére egy rácsot teszel, és azon sütögetsz. Figyelmedbe ajánljuk a kevésbé ismert grillköveket is. És persze ne felejtsd el beszerezni a megfelelő grillező eszközöket sem!
Hogyan rakj tüzet a tűzrakóhelyen?
A finom sült szalonnával és a szeretteiddel eltöltött kellemes esték felé vezető úton az utolsó akadály a tűz. Vagyis annak hiánya. Hogyan lehet a lehető legegyszerűbben tüzet gyújtani?
- Készíts gyújtóst (száraz leveleket és füvet, esetleg régi újságokat), gyűjts forgácsot és ágakat. Ideális a meghajlításkor hangosan reccsenő fa. Kerüld a nedves és túl friss fát, mivel az ilyen fa rosszul ég, és nagyon füstöl.
- Tedd a gyújtóst a tűzrakóhely közepére, és a forgácsokat és az ágakat sátor formában helyezd fölé. Ne takard el a tűzrakóhelyet minden oldalról, különben nem fog elég levegő áramlani.
- Ezután tegyél tűzifát a tetejére. Ideálisak a körülbelül 10 centiméter vastag rönkök. A nagyobb darabok tovább ugyan égnek, viszont hosszú ideig tart, amíg meggyulladnak.
- Gyújtsd meg a gyújtóst, a tűz fokozatosan átterjed az ágakra.
- Ezután tegyél rá még fát, ha szükséges, és tartsd életben a tüzet.
Tűzgyújtáskor kerüld a grillgyújtó folyadékokat. Előfordulhat, hogy a sült ételeknek rossz ízt adnak, és potenciálisan káros hatással lehetnek az egészségre.
És mi a helyzet a tűz eloltásával? Szépen, lassan és fokozatosan. A parázs aljára öntsd a vizet, ne közvetlenül a lángokra, és fokozatosan oltsd el.