A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Kerti sütögető házilag: téglából, felniből, hordóból
Többször átfutottad már a boltok grillsütőinek végtelen választékát, de valahogy egyik sem az igazi? Építs magadnak egyedi kerti sütögetőt! Pontosan olyat, amilyet szeretnél, a saját igényeidre szabva. Persze, ez nem kis feladat, de a barkácsolás szerelmeseinek igazi kihívás. Útmutatónkból megtudhatod, hogyan építhetsz kerti grillt téglából, szemetesből, hordóból vagy akár autófelnikből!



Tervezd meg a saját sütögetődet!
Kezdjük néhány alapvető tanáccsal.
- Mielőtt belevágsz, alaposan gondold át a dolgot. Persze, a külcsín is fontos, de elsősorban arra összpontosíts, hogy a megálmodott grill biztonságos és praktikus legyen.
- Ne becsüld túl a képességeid és az igényeid sem. Ha már tudod, hogy ritkán és akkor is mindössze két kolbászt fogsz sütni, akkor egy masszív, kétméteres, kéményes kőszörnyre biztosan nem lesz szükséged.
- Ha nincs sok barkácsolási tapasztalatod, és úgy gondolod, hogy a grillépítés túl nagy falat lenne, ne ess kétségbe. Akár a teljesen kezdők is elhelyezhetnek például néhány téglát egymással szemben, és rátehetnek egy fém grillrácsot. Nem muszáj mindenáron túlbonyolítani a dolgot.
- Ha pedig mégsem úgy sikerül a kerti sütögető építése, ahogy elképzelted, még mindig választhatsz valamit a legjobb grillsütők listájáról.

Hogyan építs kerti grillt téglából
Nem csüggedsz, és az elszántságod az égig ér? Összeállítottunk számodra egy útmutatót a sok lehetséges grill egyikének, nevezetesen a rácsos tégla grill elkészítéséhez. Szigorú utasítások helyett inkább tekintsd az útmutatónkat a sok inspiráció egyikének. Végül is ez a te grilled, és csak te tudod pontosan, hogy mire van és mire nincs szükséged.
Előkészületek a kerti grill építéséhez
- Készítsd elő a szükséges eszközöket, és számolj azzal, hogy ez a kis projekt körülbelül két napot vesz majd igénybe. Szükséged lesz többek között grillrácsra, téglára, habarcsra és betonra, valamint kőművesszerszámokra.
- Keress egy szabad, sík területet a kertedben, amely távol van minden gyúlékony anyagtól és a házadtól. Ugyanakkor gondolj arra is, hogy hová fújja majd a füstöt a szél a grillből, hogy ne menjen közvetlenül az ablakaidba (vagy ami még rosszabb: a szomszédok ablakaiba).

A kerti grill építése lépésről lépésre
- Tisztítsd meg a terepet és áss bele kellően mély lyukat (80 centiméter mélység körül már nem fagy át a talaj). Töltsd fel kaviccsal (a tapasztaltabb barkácsolók betonacélt is használhatnak), töltsd fel betonnal, aminek a nedvesség hatására kicsit ki kell állnia a földből, majd hagyd megkötni.
- És most jöhet maga a grill. Az építéshez használj tűzálló téglákat, amelyek kibírják a magas hőt. Ezek rögzítésére használj tűzálló habarcsot. A külsejére használhatsz klasszikus téglákat és habarcsot, de a belseje mindig tűzálló anyagból készüljön, akár tégla, akár bolti kész tűzálló bélés formájában.
- A téglákat közvetlenül a betonra is lefektetheted, vagy először lerakhatsz egy tűzálló szigetelést is.
- A grill mérete attól függ, hogy mekkora rácsot szeretnél. Már a falak lerakásakor gondold át a rács (vagy rácsok) elhelyezkedését. A rácsot a grill belsejében a legegyszerűbben kiálló téglákkal rögzítheted. De természetesen használhatsz acélrudakat vagy fémkampókat is. A minimalista grilleknél elegendő egy pozíció a rácsnak, míg a klasszikus grilleknél legalább három különböző pozíciónak kell lennie különböző magasságokban.
- A téglákat feles kötésben kell lefektetni, azaz felváltva, úgy, hogy átfedjék egymást. A falazás során folyamatosan ellenőrizd a téglák vízszintességét vízmértékkel.
- A grill formája csakis tőled függ, de javasoljuk, hogy a tűz alatt alakíts ki helyet a fa és egyéb kellékek tárolására. A grill mellé tárolóhelyet is készíthetsz. A haladóbbaknak pedig nem kell megelégedniük pusztán egy nyitott grillel – akár egy kéményt is építhetsz fölé.


Kerti grill felniből, szemeteskukából, hordóból
A téglából épített grill a legtöbb ember számára kézenfekvő választás. Szinte magától értetődő, megszokott megoldás. De biztosan lesznek köztetek olyan kísérletező kedvűek is, akik valami eredetibbre vágynak.
Az egyik ilyen lehetőség például a felniből készült grill. Ehhez két kiselejtezett felnire lesz szükség, amiket alapos tisztítás és a festék eltávolítása után össze kell hegeszteni, majd az oldalukon lyukat vágni a fának. Csiszold le az egészet, és végül próbáld ki úgy, hogy az újonnan készített grillt teljesen felhevíted. Aztán csak rádobod a rácsot és már lehet is sütni.
Az interneten azonban bojlerből, söröshordóból és akár egy régi szemeteskukából készült grillekhez is találhatunk ötleteket. És ha készen állsz a kísérletezésre, még ennél is tovább mehetsz! Találkoztunk már többek között fém akasztókból és drótkosárból készült rácsokkal. A fantáziának semmi sem szab határt!

Készíts grillezőt felniből
- Tisztítás: Először is, alaposan tisztíts meg egy régi fém vagy alumínium felnit. Fontos, hogy minden szennyeződést eltávolíts, hogy a grill tiszta és biztonságos legyen.
- Rács kialakítása: Fúrj egyenletes távolságra lyukakat a felni felső pereménél, és rögzíts bele egy erős fémhálót, például csavarokkal. Alternatív megoldásként egyszerűen tegyél egy grillrácsot a felni tetejére.
- Állvány készítése: Készíts egy stabil állványt téglákból vagy betonblokkokból, és helyezd rá a grillt. Ha ügyesebb vagy a barkácsolásban, készíthetsz egy fémállványt is, ahogy a képen látható.
- Tüzelőanyag: Tölts faszenet vagy fát a felnibe, és gyújtsd meg.
Haladó verzió: Egy másik lehetőség, ha két felnit egymásra helyezel, és az alsó felni elején kivágsz egy nyílást a parázs számára, ahogy a képen is látható. Ezzel egy nagyobb és praktikusabb grillsütőt kapsz, ami kényelmesebb a rendszeres használatra.
Tipp: Ha fém állványt készítesz, gondoskodj róla, hogy az stabil és biztonságos legyen, hiszen a grill forró lesz!
Hogyan készíts grillsütőt egy fém szemeteskukából?
- A megfelelő kukát válaszd: Használj legalább 70 literes fém szemeteskukát (vagy egy régi hulladéktárolót). Fontos, hogy a kuka olyan fémből legyen, ami nem gyúlékony. A kuka legyen jó állapotú, ne legyen rozsdás vagy sérült. Alaposan mosd ki.
- Előkészítés: Vedd le a tetejét és minden laza alkatrészt. Ha nagyobb tárolót használsz, hagyd meg a tetejét, hogy le tudd fedni, amikor nem használod.
- Szellőzés: Fúrj lyukakat a kuka aljára a szellőzés érdekében.
- Tűztér kialakítása: Béleld ki a kuka alját tűzálló téglákkal vagy lávakövekkel, hogy alapot képezz a tűznek.
- Grillrács: Helyezz egy grillrácsot a tetejére, vagy készíts egyet fémrudakból, drótból vagy egy régi sütő rácsából.
- Begyújtás és sütés: Gyújts faszenet vagy fát, és kezdj el grillezni.
Legyél nagyon óvatos a használat során! Győződj meg róla, hogy a grill stabil, és nem borulhat fel, és soha ne hagyd felügyelet nélkül használat közben!

Grill készítése hordóból vagy bojlerből
- A megfelelő edény kiválasztása: Szerezz egy tiszta fémhordót, ideális esetben 200 litereset (nagyobb grillhez), vagy egy söröshordót (kisebb grillhez). Fontos, hogy a hordó ne legyen nagyon rozsdás vagy sérült. Használhatsz régi bojlert vagy vízmelegítőt is. Alaposan mosd ki.
- Előkészítés: Távolíts el minden laza alkatrészt, fogantyút stb.
- Szellőzés: Fúrj lyukakat a hordó aljára a légbevezetéshez.
- Tűztér kialakítása: Béleld ki a hordó alját tűzálló téglákkal vagy lávakövekkel.
- Grillrács: Helyezz egy vásárolt vagy házilag készített grillrácsot a tetejére, gyújtsd meg a faszenet vagy fát, és hajrá, kezdődhet a grillezés!
Haladó verzió: Ha komolyan gondolod a hordógrill készítését, hosszában vagy keresztben is elvághatod a hordót. Ezzel egy fekvő helyzetben használható hordót kapsz, amit le is tudsz fedni, vagy két kisebb grillt vagy tűzrakó helyet. A fekvő hordóhoz (lásd a képen) szükséged lesz egy állványra is, amit egy régi kempingszék vázából vagy egy fafűrészelő bakból is elkészíthetsz.
További inspirációk a számodra

Tavaszi kerti munkák

A legjobb fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok rangsora

Takácsatkák: mik ezek, és hogyan lehet megszabadulni tőlük

Levéltetvek: mit támadnak meg és milyen természetes készítményekkel védekezhetsz ellenük

A talaj előkészítése tavasszal

Füvesítés lépésről lépésre

Gyepszellőztetés A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?

Hol terem a medvehagyma, miről ismered fel és hogyan tárold?

Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni?

Levendula termesztése a kertben és cserépben: Mikor és hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és használjuk?

Rozmaring termesztése kertben és virágcserépben: hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és teleltessük?

Vöröshagyma termesztése magról vagy dughagymából: Mikor és hogyan kell ültetni és betakarítani

A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök

Hogyan termessz paradicsomot: Vetés, metszés, trágyázás és betakarítás

Szobanövények átültetése: mikor, hogyan és mivel

Szobanövények kártevői: hívatlan vendégek az otthonunkban

Gondoskodj a virágaidról, növényeidről!

Gyepápolás

Magaságyás készítése raklapból, téglából vagy deszkából

Paprika termesztése: Ültetés, trágyázás, metszés és betakarítás

Fák és cserjék gondozása: ültetés, metszés, trágyázás, permetezés

Hogyan szabadulj meg a hangyáktól a házban és a kertben

Töltsd a szabadidőd a kertben!

Bazsalikom termesztése lakásban és kertben: ültetés, nevelés, tartósítás

A gyep trágyázása

A nyaraló gondozása

Kerti ötletek és tippek az idilli pihenésért

Fokhagyma termesztése a kertben: Tavaszi és őszi ültetés, áztatás, trágyázás, betakarítás és tárolás

Fűszernövények termesztése lakásban és kertben: tippek az ültetésükhöz, gondozásukhoz és tárolásukhoz

Tulipán termesztése a kertben: Hogyan és hova ültessünk hagymás növényeket ősszel és tavasszal?

Hogyan építs tűzrakóhelyet a kertben és hogyan rakj tüzet?

Tippek a grill villámgyors és egyszerű begyújtásához

Kisebb javítási munkák az otthonodban - csináld magad!
