A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Útmutató kerti grill építéséhez és a grill begyújtásához
Többször átfutottad már a boltok grillsütőinek végtelen választékát, de még mindig nem sikerült olyanra bukkannod, amin megakadt volna a szemed? Mit szólnál egy saját grill megépítéséhez? Készítsd el pontosan az elképzeléseidnek és az igényeidnek (és természetesen a képességeidnek) megfelelően. Nem állítjuk, hogy egy ilyen projekt mindenki számára izgalmas kihívást jelent, de a barkácsolás szerelmesei biztosan örömmel vetik magukat a munkába. Útmutatónkból megtudhatod, hogyan építhetsz kerti sütögetőt téglából, ráadásul a grill begyújtására vonatkozó tippekkel is segítünk!
Tervek a kerti grill megépítésére
Kezdjük néhány alapvető tanáccsal.
- Mielőtt hozzálátsz, először is gondold át a dolgokat. Ugyanakkor ne csak álmaid grilljének esztétikáját tartsd szem előtt (természetesen ez is fontos), hanem mindenekelőtt a biztonságot és funkcionalitást.
- Ne becsüld túl a képességeid és az igényeid sem. Ha már tudod, hogy ritkán és akkor is mindössze két kolbászt fogsz sütni, akkor egy masszív, kétméteres, kéményes kőszörnyre biztosan nem lesz szükséged.
- Ha nincs sok barkácsolási tapasztalatod, és úgy gondolod, hogy egy kerti sütögető építése túl nehéz lenne a számodra, akkor se ess kétségbe. Még a teljesen kezdők is képesek például néhány téglát egymással szemben felállítani és rácsot helyezni a tetejükre. Nem muszáj mindenáron túlbonyolítani a dolgot.
- Ha pedig mégsem sikerül valami tisztességeset összehoznod, még mindig választhatsz valamit a legjobb grillsütők listájáról.
Ha pedig mégsem sikerül valami tisztességeset összehoznod, még mindig választhatsz valamit a legjobb grillsütők listájáról.
Hogyan építs kerti grillt téglából
Nem csüggedsz, és az elszántságod a plafonig ér? Összeállítottunk számodra egy útmutatót a sok lehetséges grill egyikének, nevezetesen a rácsos tégla grill elkészítéséhez. Szigorú utasítások helyett inkább tekintsd az útmutatónkat a sok inspiráció egyikének. Végül is ez a te grilled, és csak te tudod pontosan, hogy mire van és mire nincs szükséged.
Előkészületek a kerti grill építéséhez
- Készítsd elő a szükséges eszközöket, és számolj azzal, hogy ez a kis projekt körülbelül két napot vesz majd igénybe. Szükséged lesz többek között grillrácsra, téglára, habarcsra és betonra, valamint kőművesszerszámokra.
- Keress egy szabad, sík területet a kertedben, amely távol van minden gyúlékony anyagtól és a házadtól. Ugyanakkor gondolj arra is, hogy hová fújja majd a füstöt a szél a grillből, hogy ne menjen közvetlenül az ablakaidba (vagy ami még rosszabb: a szomszédok ablakaiba).
A kerti grill építése lépésről lépésre
- Tisztítsd meg a terepet és áss bele kellően mély lyukat (80 centiméter mélység körül már nem fagy át a talaj). Töltsd fel kaviccsal (a tapasztaltabb barkácsolók betonacélt is használhatnak), töltsd fel betonnal, aminek a nedvesség hatására kicsit ki kell állnia a földből, majd hagyd megkötni.
- És most jöhet maga a grill. Az építéshez használj tűzálló téglákat, amelyek kibírják a magas hőt. Ezek rögzítésére használj tűzálló habarcsot. A külsejére használhatsz klasszikus téglákat és habarcsot, de a belseje mindig tűzálló anyagból készüljön, akár tégla, akár bolti kész tűzálló bélés formájában.
- A téglákat közvetlenül a betonra is lefektetheted, vagy először lerakhatsz egy tűzálló szigetelést is.
- A grill mérete attól függ, hogy mekkora rácsot szeretnél. Már a falak lerakásakor gondold át a rács (vagy rácsok) elhelyezkedését. A rácsot a grill belsejében a legegyszerűbben kiálló téglákkal rögzítheted. De természetesen használhatsz acélrudakat vagy fémkampókat is. A minimalista grilleknél elegendő egy pozíció a rácsnak, míg a klasszikus grilleknél legalább három különböző pozíciónak kell lennie különböző magasságokban.
- A téglákat feles kötésben kell lefektetni, azaz felváltva, úgy, hogy átfedjék egymást. A falazás során folyamatosan ellenőrizd a téglák vízszintességét vízmértékkel.
- A grill formája csakis tőled függ, de javasoljuk, hogy a tűz alatt alakíts ki helyet a fa és egyéb kellékek tárolására. A grill mellé tárolóhelyet is készíthetsz. A haladóbbaknak pedig nem kell megelégedniük pusztán egy nyitott grillel – akár egy kéményt is építhetsz fölé.
Kerti grill felniből vagy hordóból, a képzeletnek nincs határa
A tégla grill az emberek túlnyomó többsége számára megfelelő. Ez magától értetődő, sőt szinte nyilvánvaló. Fogadni mernénk azonban, hogy lesznek közöttetek olyan kísérletező kedvűek, akik inkább valami eredetibbet próbálnak majd ki.
Az egyik ilyen lehetőség például a felniből készült grill. Ehhez két kiselejtezett felnire lesz szükség, amiket alapos tisztítás és a festék eltávolítása után össze kell hegeszteni, majd az oldalukon lyukat vágni a fának. Csiszold le az egészet, és végül próbáld ki úgy, hogy az újonnan készített grillt teljesen felhevíted. Aztán csak rádobod a rácsot és már lehet is sütni.
Az interneten azonban bojlerből, söröshordóból és akár egy régi szemeteskukából készült grillekhez is találhatunk utasításokat!.És ha készen állsz a kísérletezésre, akkor akár elkészítheted a saját egyedi grilled is. Találkoztunk már többek között fém akasztókból és drótkosárból készült rácsokkal. A képzeletnek nincs határa.
Hogyan lehet begyújtani a grillt?
Végre sikerült megépítened a grillt? Gratulálunk! De ha végül mégis úgy döntöttél, hogy a boltban vásárolsz egyet, az sem baj. A grillezett finomságok így is ízleni fognak. Az egyetlen dolog, ami most az utadban áll, az a hideg szén. A szén, amit meg kell gyújtani. De hogyan kell ezt csinálni?
- Győződj meg arról, hogy a grill tiszta, és szükség esetén tisztítsd meg.
- Tűzgyújtáshoz készíts elő gyűrött papírt és faforgácsot, és helyezzen köréjük egy kisebb faszén- vagy brikettepiramist. A papírt és a forgácsot helyettesítheted gyújtókockákkal.
- Gyújtsd meg a papírt, és várd meg, amíg a szén vagy a brikett felmelegszik. Fogó segítségével fokozatosan cseréld ki az izzó darabokat a még nem bemelegedettekre.
- Amint a szén felforrósodott és már nem zizeg, már majdnem kész. Csak oszlasd el egyenletesen a parazsat a grill teljes felületén, hogy ne égjenek meg a húsok.
- A megfelelő hőmérséklet ételenként eltérő, ezt grillhőmérővel ellenőrizheted.
- Helyezd a rácsot a grillre, és már kezdheted is a sütést.
Hasznos eszközök, vagyis hogyan lehet okosan begyújtani a grillt?
A grill begyújtásakor inkább kerüld a grillgyújtó folyadékokat. Ezek olyan kőolajtermékek, amelyek káros hatással vannak az ételek ízére. Ezzel szemben a grillgyújtó kémények vagy begyújtók rendkívül praktikus eszközök. Segítségükkel könnyedén és egyenletesen begyújthatsz bármilyen szenet vagy brikettet.
Faszén vagy brikett?
A faszén tiszta fából készül, ezért általában nem találkozol benne adalékanyagokkal, kötőanyagokkal, porral és hulladékkal. Könnyebben és gyorsabban melegszik fel, de rövidebb ideig bírja.
A brikettek általában tartalmazzák ezeket a nem túl vonzó adalékokat (de ez az adott gyártótól függ). Hosszabb ideig tart begyújtani őket, de tovább égnek, stabilabbak, és ennek eredményeként kevesebbet kell belőlük használni.