A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan barnulj le gyorsan és egyenletesen?
Ki ne szeretne gyorsan és egyszerűen gyönyörű bronz bőrtónust elérni? De nem napégés, pattanások és hólyagok árán! Hogyan csináld? Fedezd fel az egészséges barnulás titkát a napon és a szoláriumban, anélkül, hogy napégést és idő előtti bőröregedést okozna. Tippjeink segítségével megtanulhatsz okosan és felelősségteljesen napozni, miközben maximálisan élvezed a nyarat!
Mit kell tudni az egészséges barnulásról és annak elősegítéséről
A napozás szabályai
Ideális esetben csak néhány percig, maximum kb. napi 3 órát tölts a napon. Csak így biztosítható a megfelelő melanintermelés, azaz a bőr természetes barnulása, és egyben minimálisra csökkenthető a károsodása.
Hogyan barnulj le és előzd meg a leégést?
Ez elsősorban a bőrtípusodtól függ – attól, hogy mennyire tűri a bőröd a napfényt. Javasoljuk, hogy kezdetben csak néhány percig tedd ki magad a sugárzásnak, és fokozatosan növeld ezt az időt, hogy a bőröd megszokja.
Ez egy olyan rendszer, amely leírja az ember bőrének alapvető jellemzőit és színét a bőr napsugárzásra adott reakciójától függően. A bőrtípust mind a genetikai adottságok, mind a bőr reakciója befolyásolja, és a napozás gyakorisága is hatással van rá.
Általános felosztás a mi éghajlatunk alapján
- Fototípus I: A bőr enyhén rózsaszínű, a fül, az orr és a dekoltázs könnyen ég. Hazánkban a legelterjedtebb.
- Fototípus II: Általában kék vagy zöld szem és világos haj kíséri. Az égésveszély kisebb, mint az 1-es típusnál.
- Fototípus III: Barna haj és fehérebb bőr jellemzi. Az égés veszélye alacsony.
- Fototípus IV: Sötét haj és szem, valamint sötétebb bőr jellemzi. Az égés kockázata nagyon alacsony, de nem nulla.
Fitzpatrick-skála
- I. típus (kelta típus): Nagyon világos bőr, mindig leég, soha nem barnul le.
- II. típus (európai típus): Világos bőr, általában égési sérülések, minimális barnulás.
- III. típus (európai típus sötétebb bőrrel): Közepes bőrtónus, néha leég, fokozatosan barnul.
- IV. típus (olíva típus): Olajbarna bőr, ritkán ég le, könnyen barnul.
- V. típus (barna típus): Sötétbarna bőr, nagyon ritkán ég le, könnyen barnul.
- VI. típus (fekete típus): Nagyon sötétbarna vagy fekete bőr, soha nem ég le, nagyon könnyen barnul.
Soha ne felejtsd el az SPF-et, és válassz megfelelő faktorszámú kozmetikumokat. Ne spórolj a termékkel, és legalább 15 perccel korábban alkalmazd. Választhatsz barnulást elősegítő összetevőket tartalmazó krémeket, amelyek kellően magas védőfaktorral rendelkeznek. Próbáld ki a barnulást támogató étrend-kiegészítőket és vitaminokat is.
Napozás után is kezeld a bőröd panthenolt vagy aloe verát és egyéb hűsítő, nyugtató hatású összetevőket tartalmazó készítményekkel.
Mivel támogathatod a bőröd?
Igyál sokat, és kend be bőrödet hosszan tartó hidratáló krémekkel. Hetente egyszer végezz gyengéd peelinget az egész testeden, amely eltávolítja az elhalt sejteket és serkenti a vérkeringést a bőrben.
A béta-karotin nagyszerű segítőtárs. Felelős a bőr és a haj kiváló állapotáért, elősegíti az egyenletes barnulást és annak tartósságát. Béta-karotint tartalmazó fényvédő készítmények és étrend-kiegészítők is vásárolhatók, amelyeket legalább egy hónappal a nyári szezon kezdete előtt érdemes elkezdeni szedni. Természetesen előfordul sárgarépában, burgonyában és édesburgonyában, sütőtökben, sárgabarackban, mangóban és a pirospaprikában.
Miért van szükség fényvédő kozmetikumokra?
Megfelelő fényvédő készítmények használatával csökkentheted az égési sérülések, a bőrkárosodás és a rák kockázatát. A legalább 30-as SPF-értékű fényvédő krém elengedhetetlen a káros UV-sugárzás elleni védelemhez, miközben lehetővé teszi a fokozatos és biztonságos barnulást.
Napozás üvegen és ablakon keresztül
A legtöbb üveg és ablak blokkolja az UVB sugárzást, de az UVA bizonyos mértékig áthatol rajta – az üveg egyfajta szűrőként működhet. Főleg, ha speciális UV-szűrős réteg kerül rá vagy található benne. De semmiképp ne bízz benne teljesen. Ha gyakran ülsz egy ablak mellett, ahol hosszú órákon át süt rád a nap (pl. az irodában vagy az autóban), mindenképpen használj fényvédőt.
Info: Ha bőrrákban szenvedsz, vagy más hasonló ellenjavallataid vannak, felejtsd el a napozást. Maradj árnyékban, fedd le a tested és a fejed, és még akkor se hagyd el a napvédőt.
Hogyan lehet gyorsan és egyenletesen barnulni a napon
Az egyenletes barnulás érdekében rendszeresen változtasd a testhelyzeted, fordulj a nap felé, és gyakran forogj, hogy az egyes testrészeid egyforma árnyalatúra süljenek. Kerüld a napozást délben (11-15 óra), amikor a sugárzás a legerősebb, és figyeld a nap UV-indexét. Legalább 30-as SPF értékű védőkrémmel, géllel vagy olajjal kend be magad 2 óránként, valamint minden fürdés után vagy fokozott izzadás esetén. Ha a bőröd kevésbé tűri a napot, válassz 50-es faktorszámú, érzékeny bőrre való termékeket.
Mennyi időt tölts a napon?
Naponta legfeljebb 3 órát tölts a napon. Azonban vedd figyelembe a bőröd állapotát, a bőrtípusod és azt a földrajzi területet, ahol éppen tartózkodsz. Ha világosabb a bőrtípusod vagy nehezebben barnulsz le és nagyon süt a nap, a legjobb, ha lerövidíted ezt az időt néhány percre. Ha sötétebb a bőrtípusod vagy jól bírja a napsugárzást és már hozzászokott a bőröd, akkor meghosszabbíthatod ezt az időt.
A napsugarak egész nap barnítanak, de az UV-sugárzás intenzitása a napszaktól, a helytől és az évszaktól függően változik. Általában a sugárzás délelőtt 11 és 15 óra között a legerősebb – a nap ilyenkor van a legmagasabban az égen, és a sugarai a legközelebb vannak hozzánk a légkörön keresztül, ami intenzívebb UV-sugárzást eredményez. Ezért ezekben az órákban ajánlott beltérben maradni, vagy legalábbis árnyékba vonulni.
Ezen az időn kívül a sugárzás kevésbé intenzív, és a több időt szentelhetsz a napozásnak. Ne feledkezz meg azonban a napvédő krémről, napszemüvegről, sapkáról és védőruházatról sem.
Barnulás árnyékban és felhős időben
Ez egy biztonságosabb lehetőség, de nem golyóálló. Használj napvédőt árnyékban vagy felhős időben is! A kívánt árnyalat elérése azonban így tovább tarthat.
A fák vagy a napernyők árnyéka némi védelmet nyújt, de nem gátolja az összes UV-sugárzást. Ennek az az oka, hogy a légkör, a felhők és a tükröződő felületek (homok, víz, hó) szétszórják azt. Ugyanez igaz a felhős napokra is, bár a sugárzás intenzitása csökken a napsütéses napokhoz képest.
Mi a legjobb módja annak, hogy lebarnulj a tengerparti nyaralás során?
A víz melletti napozás során bizonyos tényezőket figyelembe kell venni.
- A tenger és a homok visszaveri és felerősíti a napsugarakat, ami fokozott UV-sugárzáshoz vezet. Így gyorsabban lebarnulhatsz, de megnő az égési sérülések és a bőrkárosodás veszélye is. A fényvédő termékeknek magasabb faktorral kell rendelkezniük, ideális esetben SPF 50-nel.
- Az izzadás és a kiszáradás kockázata megnő. Igyál sok vizet, és tarts szüneteket az árnyékban.
- A fényvédő krém lemosódhat úszás vagy izzadság közben, ezért válassz vízálló fényvédő termékeket. Két óránként vagy mindig közvetlenül úszás és törölközővel történő szárítás után vidd fel őket újra.
- A tenger mellett 10 és 16 óra között kerüld a közvetlen napfényt, különösen az egyenlítőhöz közelebb eső területeken. Ha ezalatt a szabadban szeretnél lenni, maradj árnyékban, és ne felejtsd el a védő termékeket, sapkát és napszemüveget.
Hogyan barnulj szoláriumban
Ez a módszer azon az elven működik, hogy a bőrt ultraibolya (UV) sugárzásnak teszik ki, ami a barnulásáért felelős melanin termelődését idézi elő. Ezért itt is meg kell védened magad az égési sérülésektől és a bőrkárosodástól. A szolárium azonban jó lépés lehet a bőr UV-sugárzáshoz való hozzászoktatásához, például egy tervezett nyaralás előtt, vagy a téli lebarnuláshoz. De mi az, amit tudnod kell:
- Mennyi ideig? Az első alkalommal körülbelül 5 perc ajánlott, és ne félj elmondani a személyzetnek, hogy nincs tapasztalatod ezzel kapcsolatban. Az enyhén lebarnult bőr körülbelül 10 percet bír, a maximális idő körülbelül 20 perc – ez a bőrtől és az adott stúdiótól függ.
- Milyen gyakran? Legalább havonta egyszer és legfeljebb minden másnap. Így a bőr egyes rétegei egyenletes színt kapnak, ugyanakkor a bőr képes lesz pihenni, regenerálódni.
- Válassz egy jól karbantartott, professzionális szoláriumot, ahol követik a helyi előírásokat és tisztán tartják a helyiségeket.
- Mindig viselj kifejezetten szoláriumokhoz tervezett védőszemüveget, így védve a szemed az UV-sugárzás okozta károsodásoktól, amely látásproblémákhoz és szembetegségekhez vezethet.
- Szoláriumozni védőkrém nélkül nem ajánlott. Válassz speciális szoláriumkrémeket, amelyek hidratálják a bőrt és egyenletesebb árnyalatot biztosítanak. Ne használj kültérre való vagy SPF faktor nélküli krémeket.
- Rendszeresen ellenőrizd a bőröd leégés, irritáció, szokatlan nyomok vagy sérülések jeleit keresve. Ha bármilyen változást észlelsz, azonnal fordulj orvoshoz.
- Kerüld a szoláriumozást terhesség alatt.
Tipp: A bronzszínű bőr elérésének legbiztonságosabb módja az önbarnítók használata.
Napozás terhesen
A terhesség alatt is szabad napozni, de fokozott óvatossággal kell eljárnod és betartani a megfelelő ajánlásokat. Terhesség alatt semmiképpen ne látogass szoláriumot, gondos napozással barnább árnyalat érhető el. Ha kétségeid vannak, először fordulj orvoshoz.
A terhesség alatt hormonális változások mennek végbe, a bőr érzékenyebb, hajlamos lehet kiütésekre vagy pigmentfoltok megjelenésére. Próbáld meg elkerülni a célzott barnulást a napon, és először egy rövidebb és fokozatos napfürdőzéssel teszteld a reakciód a napsugarakra. Mindig 30-as vagy magasabb SPF-faktorú termékeket használj legalább 2 óránként, valamint úszás után és fokozott izzadás esetén is. Próbáld ki a természetes összetevőket tartalmazó vagy az érzékeny bőrre szánt termékeket.
Védd a fejed és a szemed kalappal és minőségi napszemüveggel. Kerüld a napsütést 11 és 15 óra között. Hidratáld a tested kívül-belül barnulás előtt, alatt és után. Igyál sok vizet, és kend be a bőrödet testápoló krémmel.
Melyik SPF-faktort válaszd és mit jelent az UV-index?
SPF
Az SPF a Sun Protection Factor rövidítése, és azt jelzi, hogy a fényvédő krém mennyire védi a bőrt az ultraibolya sugaraktól. Az SPF-szám azt mutatja meg, hogy mennyi időbe telne a bőre kipirosodása ahhoz képest, ha nem rendelkezne fényvédő faktorral.
Az SPF-értéket ezután megszorozzuk annyi perccel, mennyi időbe telne leégned védelem nélkül. Tehát ha bőröd 10 percen belül kipirulna a védelem nélkül, az SPF 15-nek 150 percig meg kell védenie a leégéstől. Ez az idő azonban inkább tájékoztató jellegű - a termékeket többször kell alkalmazni. Általánosságban használj 30-as faktort, mindig válassz magasabbat tenger közelében, az Egyenlítőnél és a hegyekben. Az alacsonyabb faktor megfelel az árnyékos városban vagy felhős égbolt alatt való mozgáshoz.
Egyetlen krém sem képes 100%-ban blokkolni az UV-sugárzást, ezért óvatosan és felelősségteljesen kell kitenni a bőröd a napsugárzást. Az UVA és UVB sugárzás ellen védő, széles spektrumú készítmények jó választást jelentenek. Több termék nyújt védelmet az IR-A sugárzás, vagyis a sejteket érintő infravörös sugarak ellen is.
UV-index
Ez az ultraibolya (UV) sugárzás erősségének szabványos mérése adott helyen és időben. A skála 0-11+ között mozog, a magasabb értékek nagyobb égési és bőrkárosodási kockázatot jeleznek.
- 0-2: Alacsony égési vagy bőrkárosodási kockázat.
- 3-5: Mérsékelt a leégés vagy bőrkárosodás kockázata. Fejvédő és napszemüveg viselése javasolt.
- 6-7: Nagy a leégés vagy a bőrkárosodás kockázata. Védőfelszerelés és magas SPF-értékű termék használata javasolt.
- 8-10: Nagyon magas a leégés vagy a bőrkárosodás kockázata. A fenti ajánlásokon túlmenően délben ajánlatos árnyékban maradni.
- 11+: A leégés vagy a bőrkárosodás rendkívüli kockázata. Javasoljuk, hogy maradj beltérben, és ne menj ki napközben.
Az UV-indexet számos tényező befolyásolja, többek között a napszak, az évszak, a felhőzet, a tengerszint feletti magasság és a tükröződő felületek (hó, homok, víz) jelenléte. A legmagasabb értékek általában az Egyenlítő környékén vannak, a legalacsonyabbak a Föld sarkain. Magasabb értékek a vékonyabb ózonrétegű területeken is előfordulhatnak.
Ezért rendszeresen ellenőrizd az adott földrajzi területre vonatkozó előrejelzést az UV-indexről, és ennek megfelelően válassz napvédőt vagy szervezd a napi programod.
Bőrproblémák - foltok, hólyagok, kiütések
Napozás után fehér pöttyök vagy foltok a bőrön
Ezeket okozhatja az egyenetlen barnulás . Egy másik ok lehet a vitiligo bőrbetegség, amelyet a bőr vagy a haj pigmentvesztése jellemez, vagy az ártalmatlan és nem fertőző pityriasis fertőzés, amelyet az élesztőgombák túlszaporodása okoz. Ha egyéb problémáid vannak, a foltok nagyobbak lesznek, vagy ha nem múlnak el a holtszezonban, fordulj bőrgyógyászhoz.
Viszkető bőr
Ez a napallergia vagy a kiválasztott védőszerrel szembeni túlérzékenység tünete lehet. A tünetek enyhítésére használj folyékony púdert vagy antihisztamin tartalmú készítményeket (krémeket, géleket, tablettákat). Változtasd meg az általad használt fényvédő termékeket, és keresd azokat, amelyeket napallergiára hajlamos bőrre terveztek.
Hólyagok
Mélyebb bőrkárosodást jeleznek a naptól, azaz tényleg megégeted magad, és általában az égés után néhány órával jelentkeznek. A megoldás az, hogy többé ne tedd ki magad a napsugarak hatásának, fedd le őket égési sérülésekre tervezett hidrogél tapasszal vagy zselével. Ne szúrd ki és ne nyomd össze a hólyagokat.
Pigmentfoltok és szeplők
A hiperpigmentáció a bőrpigment fokozott termelése és felhalmozódása egy helyen, ami szeplők vagy pigmentfoltok vagy akár nagyobb, összefüggő bőrfelület elszíneződését eredményezi. A napfény okozza, de a hormonális változások (terhesség alatt), a gének és az életkor is hatással vannak rá. Előfordul, hogy télen vagy szülés után maguktól eltűnnek, de ha továbbra is fennállnak, külsőleg kell kezelni őket. A kezelési lehetőségek között szerepelnek többek között C-vitamint tartalmazó helyi készítmények, lézerterápia vagy kémiai peeling.
Vörös kiütések
Ez is a napallergia tünete lehet, és ezért a szervezet túlzott reakciója a napfényre. A megoldás az, hogy ne tedd ki magad további napsugárzásnak, és kezeld magad antihisztamint tartalmazó krémmel vagy rosszabb tünetek esetén allergia elleni tablettával. Továbbá védd magad a napsugárzás ellen magas SPF-értékű termékkel, amelyet a napallergiára hajlamos, érzékeny bőrre terveztek.