A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Füvesítés lépésről lépésre
A gyep telepítése bonyolultnak tűnhet, de csak megfelelő időzítésre, talaj-előkészítésre és módszeres gondozásra van szükség. Készítettünk neked egy részletes útmutatót, amiből megtudhatod, hogy mikor kell elvetni a fűmagot, szükséges-e a talaj előkészítése, hogyan kell elvégezni a vetést és milyen teendők várnak utána.
Mikor kell elvetni a fűmagokat?
Általában az ideális idő erre a kora tavasz vagy a kora ősz. A csírázáshoz a magnak 9 °C körüli és magasabb hőmérsékletre van szüksége. A fűmagok elvetésének legmegfelelőbb időpontja függ azok típusától (dísz, vad vagy virágzó, igénybevételt tűrő, sport) és az éghajlattól. Mindig figyelmesen olvasd el a kiválasztott fűmag csomagolásán található információkat, és ellenőrizd a levegő és a talaj hőmérsékletét, illetve a páratartalmát is. Ha igazán alapos szeretnél lenni, akkor ütemezd a fűmagok vetését olyan időszakra, amikor a gyomok és a kártevők kevésbé aktívak.
Füvesítés tavasszal
A kora tavaszi, márciusi vagy áprilisi vetés lehetővé teszi, hogy a fű még a forró nyári hónapok előtt megtelepedjen, amikor a magas hőmérséklet, a gyakori használat és a szárazság megterhelheti.
Füvesítés ősszel
A kora ősszel, szeptemberben vagy októberben történő vetés lehetővé teszi, hogy a fű megfelelően megnőjön a hideg téli hónapok előtt, amikor a fejlődés lelassul vagy leáll. A fű novemberi elvetése nem javasolt, mert a magoknak kevés idejük marad kicsírázni és gyökeret ereszteni.
A füvesítés menete
- Tisztítsd meg a talajt minden meglévő növényzettől, törmeléktől és sziklától. Ásd fel kb. 20 cm mélységig ásóval, vasvillával vagy motoros kapával a talaj fellazításához, és távolítsd el az összes gyomot. A nagyobb egyenetlenségeket gereblyével egyengesd el. Ezen a ponton a nehéz talajhoz homokot, a könnyű talajhoz kéreghumuszt vagy fűrészport adhatsz. Végül terítsd el a kerti talajt a gyephez, vagy húzz rá néhány centiméternyi jó minőségű termőtalajt.
- Végezz talajvizsgálatot a talaj pH-értékének és tápanyagtartalmának meghatározására. Ez megmondja, milyen típusú műtrágyát és kiegészítőket kell hozzáadnod. 5,5-nél alacsonyabb pH értéknél (savas talaj) célszerű dolomit mészkő/oltott mész adagolása a talajba.
- A talajvizsgálat eredményei alapján adj hozzá minden szükséges hozzávalót, tavaszi vagy őszi gyeptrágyát, és hagyd pihenni a talajt 2-3 hétig.
- Vizsgáld át újra a talaj felületét, és távolíts el minden törmeléket és kihajtott gyomot.
- Egyengesd el a talajt egy gereblyével vagy lapáttal, majd egy deszkával vagy hengerrel, és távolítsd el a nagy dombokat vagy lyukakat, amelyek megzavarnák a vízszintes felületet.
- A kiválasztott fűfajtára vonatkozó ajánlásokat követve egyenletesen vesd el a magokat az előkészített talajon. Használhatsz fűmagszórót vagy kézzel is megteheted. Kézi vetésnél ügyelni kell a helyes és valóban egyenletes szórásra, amiben segíthet, ha a magokat kevés homokkal vagy földdel kevered össze. Ne vess olyan napokon, amikor erős a szél vagy esik az eső.
- Juttasd be a magot a talaj felső rétegébe. Ehhez például gereblyével átfuthatsz a talaj felszínén. Ezután deszkával vagy hengerrel újra simítsd el.
- Gyengéden, de alaposan öntözd meg a fűmagokat locsolóval vagy szórófejjel. A talajnak folyamatosan nedvesnek, de nem vizesnek kell lennie a következő 3-4 hétben.
- Mennyi idő alatt nő meg a gyep? Körülbelül 2 hét múlva látnod kellene az első leveleket.
Tipp: Az igénybevételt tűrő gyep a legjobb választás, ha a család sok időt tölt a kertben.
Új gyep telepítése a régi helyén
Mérd fel a gyep jelenlegi állapotát, és azonosítsd az esetleges problémákat – csupasz foltok, gyomok, betegségek, rossz vízelvezetés. Próbáld meg megoldani ezeket a problémákat, és kezeld a gyepet, vagy ha szükséges, vágd le. Ha azonban több mint 50%-a rossz állapotban van, érdemes új gyepet vetni. Hogyan is kell ezt csinálni?
Ha a meglévő gyep gyomos vagy ellepték a kártevők, a legjobb megoldás az eltávolítása. Ez megtehető gyepfelszedő géppel vagy nem szelektív gyomirtó szerrel. Körülbelül 1-2 hétig tart, amíg elkezd hatni, de kövesd a gyártó utasításait. Ezután lapáttal vagy gyepfelszedő géppel távolítsd el a maradék füvet a talajról. Új gyep létesítéséhez kövesd a fenti lépéseket.
Agyagos talaj füvesítése
Az agyagos talaj gyakran sűrű, nehéz, tömör, és rendkívül rossz a vízelvezető képessége. Mi segíthet?
- A nehéz és agyagos talaj könnyítésére a legjobb megoldás, ha 2 m3/100 m2 vagy 1000 kg/100 m2 arányban kvarchomokot adsz hozzá.
- Vasvillával, gyepszellőztető hengerrel vagy gyepszellőztető cipővel hozz létre kis lyukakat a talajban, amelyek több oxigént és tápanyagot juttatnak bele, és javítják a vízelvezetését.
- Vigyél fel egy vékony réteg jó minőségű termőtalajt vagy érett komposztot a talaj felszínére. Ezt az eljárást fejtrágyázásnak is nevezik.
- A gyep elvetésekor kövesd a fenti 9 lépést.
- Az agyagos talajt óvatosan öntözd, mivel könnyen tömörödik.
Füvesítés homokos talajon
Közvetlenül a homokba vetés nem kifejezetten ajánlott, mivel tápanyagszegény és gyorsan kiszárad - ezért földdel vagy komposzttal érdemes keverni. Ezenkívül a magas homoktartalmú talaj nem tart vissza annyi vizet, így könnyen kiszárad és több tápanyagot enged át. Nem nedvesedik át, de tápanyagban szegényebb. Mit ajánlunk?
- A homokos talaj javítására alkalmas az agyagos talaj, az érlelt komposzt vagy a kéreghumusz hozzáadása, amely javíthatja a vízvisszatartást és több tápláló szerves anyagot juttat a talajba.
- A gyep elvetésekor kövesd a forgalmazó által feltüntetett utasításokat.
- Rendszeresen és bőségesen öntözd a gyepet. A gyakori, de nem megfelelő öntözés nem tesz jót ennek a talajfajtának, és elősegítheti a sekély gyökérnövekedést. Vedd fontolóra egy öntözőrendszer vásárlását, ami különösen a forró nyáron tesz majd jó szolgálatot.
- A homokos talajok rendszeres műtrágyázása szükséges. Fontold meg a lassan felszabaduló műtrágyák használatát, hogy biztosítsd a folyamatos tápanyagellátást.
Utógondozás: a gyep ápolása
Füvesítés utáni öntözés
A talaj nedvesen, de nem vizesen tartása elengedhetetlen az új fű növekedéséhez. Bőségesen és rendszeresen öntözd, különösen a száraz időszakokban, hogy elősegítsd az erős gyökérzet növekedését. Tömlővel történő öntözésnél irányítsd a vízáramot felfelé, hogy az jobban szétszóródjon, és ne mossa ki a magokat. Érdemes lehet fontolóra venni egy olyan öntözőrendszer telepítését is, amely önmagában biztosítja a rendszeres nedvességellátást.
A legjobb idő az öntözésre a kora reggel, így a talajból és a fűből származó víz nem párolog el azonnal.
Mikor először lenyírni az új gyepet
Az első nyírás előtt várd meg, amíg a fű legalább 10 cm magasra nőjön. Használj fűkaszát vagy fűnyírót, amelyen a magasságot 5-6 cm-re állítsd be. Az új gyepet nem szabad túl rövidre nyírni.
A nyírás során nagyon óvatosan járj el, a fűnek még nincsenek erős és mély gyökerei.
Milyen fűnyírót vegyek? Milyen fűkaszát vegyek?
A talaj előkészítése és az új gyep trágyázása
A talajt már a vetés előtt elő kell készíteni. Ezért az első hetekben nincs szükség a gyep trágyázására. Trágyázni az első nyírás után lehet, de nem közvetlenül utána.
Az új gyepre használj speciális műtrágyát, és kövesd az ajánlott adagolást. Óvakodj a túltrágyázástól, mert ez gyors növekedéshez, valamint betegségekre és kártevőkre való fokozott fogékonysághoz vezethet.
Gyomok, betegségek és kártevők elleni védekezés
Az új gyepen megjelenő betegségekkel és kártevőkkel a lehető leghamarabb és nagyon óvatosan bánj el. A tünetek között szerepelhet a barnulás vagy az elszíneződés, a hervadás és a levelek egyéb károsodása. A gyomnövényekre szelektív és helyi totális gyomirtó szer is alkalmazható, de ehhez javasolt megvárni a 2. évet.
Kerüld a Bofix használatát, mert az károsítaná az új füvet. Ne higgy a rövidre való nyírás mítoszában, az csak károsítaná a gyepet és kiszáradna.
Mikor szabad füvesítés után először a gyepre lépni?
Ne sétálj és ne helyezz nehéz tárgyakat az új gyepre körülbelül 6-8 hétig. A fű ennyi idő alatt még nem erősödött meg, és helyrehozhatatlanul károsíthatod.
Vedd figyelembe azt is, hogy milyen magokat vetettél el, és mekkora terhelést tud elviselni az adott faj – például egy díszgyep megterhelése megbosszulja majd magát.
Fű utánvetése
Lépésről lépésre követted a teljes eljárást, és mégis csupasz foltokat látsz a növekedő gyepben? Semmi gond! Vásárolj utánvetésre szánt fűmagot (ideális esetben ugyanattól a termelőtől). Enyhén lazítsd meg a talajt a területen, ahol a fű hiányzik, és egyenletesen tömörítsd le. Enyhén dolgozd bele a magokat a talajba és a locsold meg.