A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Fák és cserjék gondozása: ültetés, metszés, trágyázás, permetezés
A tavasz ideális időszak fák és cserjék ültetésére, valamint a már elültetettek gondozására. A tél után a növények jó állapotban vannak és elegendő erejük van a növekedéshez, és később szép terméssel is megörvendeztethetnek. A megfelelő vágás vagy metszés támogatja vitalitásukat és termékenységüket. Ne felejts el segíteni nekik a kártevők és betegségek elleni permetezéssel vagy megfelelő műtrágyával. Útmutatónk áttekintést nyújt arról, hogy mikor és hogyan kell fákat és cserjéket ültetni vagy metszeni, valamint sok egyéb tippet és tanácsot is adunk a kerted ápolására.
A fák gondozásának 4 lépése
Nem tudod elképzelni a kerted fák és bokrok nélkül? A nyugalom és az árnyék állandóan változó oázisa lesz. Egy kert, ahol nyugodt pillanatokat tölthetsz.
- Metszd meg a fák és a bokrok ágait, hogy megőrizd a formájukat és elősegítsd a növekedésüket,
- védekezz a betegségek és a kártevők ellen,
- trágyázz megfelelően,
- élénkítsd fel a kerted új növényekkel.
Fák és cserjék ültetése tavasszal – mikor és hogyan?
A tavasz a tökéletes időszak arra, hogy új növényekkel bővítsd a kertet. Ha gondoskodsz a hibiszkuszról, magnóliáról, málnáról vagy barackfáról, bőséges jutalomban lesz részed.
Ültetés lépésről lépésre
- Az ültetett fa méretétől függően jelölj ki egy kb. 0,8-1,5 m-es kört.
- Távolítsd el a gyomot és a füvet a megjelölt területről.
- Áss egy gödröt. Valamivel szélesebbnek és mélyebbnek kell lennie, mint a gyökerek térfogata. Ha rossz a talaj a kertben, áss egy nagyobb lyukat, hogy minőségibb talajt tölthess bele.
- Üss egy fából készült karót a lyuk közepébe, hogy megtámaszthasd vele a fát.
- Az aljára önts egy réteg komposztot, és fedd be néhány centiméter talajjal, hogy a fa vagy a bokor gyökerei ne érintkezzenek közvetlenül a komposzttal (megégetheti).
- Egyszerű gyökérzetű fáknál távolítsd el a kiszáradt és sérült gyökereket. Javasoljuk továbbá, hogy ültetés előtt egy-két napig áztasd vízben őket.
- A legtöbb bokrot olyan mélyen kell a talajba helyezni, mint amennyire a faiskolában elültették. Kivételt képez a ribizli, amelyet körülbelül 10 cm-rel mélyebbre kell ültetni, valamint a szeder és a málna, amelyekhez plusz 5 cm kell.
- Takard be földdel, és a csupasz gyökerű fát és bokrot óvatosan rázd meg, hogy a talaj az egyes gyökerek közé kerüljön. Ugyanakkor önts bele vizet is, hogy a gödörben mindenhol elegendő nedvesség legyen.
- Azonnal öntözd meg.
- Ültetés után a gyümölcsfákat metszeni kell, 3-4 oldalhajtást hagyva. Harmadával rövidítsd le, hogy az utolsó rügy kifelé mutasson, és az egyes hajtások nagyjából egyforma hosszúak legyenek. Rövidítsd le a középső hajtást is.
Tipp: olyan területen laksz, ahol a természetben sok kártevője van a fáknak? Már az ültetéskor gondolj a védelmükre.
Mikor ültess gyümölcs- és más fákat?
Márciusban kezdd a lombhullató díszfákkal (pl. díszjuhar), amelyeket érdemes kiültetni, mielőtt még levelet eresztenek. Márciusban és áprilisban a talaj felolvadása után ültethetsz cseresznyét, őszibarackot, sárgabarackot, nektarint, mandulát vagy szilvát is.
Tavasszal (és ősszel is) ültethetsz diót és mogyorót. Így lesz elég idejük megtelepedni az új helyükön, és a talaj is elég nedves, jól lehet vele dolgozni.
Ilyenkor ültethetsz alma- és körtefát is. Azonban ősszel, szeptember-októberben érdemes ültetni őket, hogy legyen idejük megtelepedni és felszívni a nedvességet.
Április első felében ültess tűlevelűeket és egyéb örökzöld fákat (pl. nyírfát). Ilyenkor gyökérlabdával is ültethetsz fákat, amelyeket megfelelő gondozás és elegendő víz biztosítása esetén akár az egész szezonban ültethetsz.
Tipp: a nyílt gyökerű facsemeték kényesebbek, és korábban érdemes őket elültetni, mint a gömbölyűeket. Ültetés előtt a gyökereiket is le kell rövidíteni
Mikor ültess gyümölcs- és díszbokrokat?
Márciusban ültess termőcserjéket, például málnát, szedret, egrest és áfonyát. Kipróbálhatod az egyre népszerűbb fanyarkát is. A hónap vége felé pedig jöhet az eper.
A dísz-, virág- és zöldcserjék közül ültess wisteriát, klematiszt, azáleát, rododendront és loncot. A hortenzia, az orgona és az úgynevezett pillangó bokor is szépen fog mutatni a kertben. A kisebb bokrok közül ültess borbolyát, sást vagy sziklarózsákat.
Március és április fordulóján ültethetsz sövényeket, ciprusokat és egyéb tűlevelűeket.
Cserjék esetében is érdemes először lombhullató és egyszerű gyökerű növényeket ültetni. Utána jöhetnek a gyökérlabdások és tűlevelűek.
Milyen messze kell ültetni a növényeket egymástól?
Mindig tartsd be az ajánlott távolságot: a sűrű ültetés nem jelent jobb termést vagy egészségesebb fákat. Ha túl közel ülteted őket egymáshoz, nem fognak jól fejlődni, hiszen többek között nem kapják meg a szükséges mennyiségű napfényt és nedvességet. Az első néhány évben úgy tűnhet, hogy minden rendben van, de idővel a kiválasztott tér már nem lesz elég számukra. Először mindig próbáld meg elképzelni, hogy néznek majd ki a kifejlett fák, és mennyi helyet foglal majd el a koronájuk.
Átlagos távolság fajok szerint
- sárga- és őszibarack: 4 m közepes, magasabb 6 m;
- cseresznye és meggy: alacsony 2-4 m, közepes 4-6 m;
- szilva: alacsony 2-3 m, negyedtörzs 4-5 m;
- mandula: kb. 7 m;
- almafa és körtefa: alacsony 1,5 m, palmetto 2,5 m, közepes 4 m, magasabb 6 m;
- birsalma: 4 m;
- diófa: klasszikus 14 m, oltott 10 m;
- mogyoró: 3-4 m;
- egres: 1-1,5 m;
- ribizli: kb. 1 m;
- málna: 0,5 m;
- szeder: 1-1,2 m;
- homoktövis: 2-3 m (hím és nőivarú növényekre is szükség van, legalább 2 db).
A fás szárú növények metszése
A fák tavaszi metszése nagyszerű módja annak, hogy egészségesek legyenek és formában maradjanak, de egyben jó termést is biztosít.
Alapvető tanácsok
- Időzítés: a tavasz jó időszak sokféle fa metszésére – most kezdenek felébredni a téli álomból, és magasak az energiatartalékaik. Egyes fák még a nyári hónapokban is bírják a metszést (pl. sárgabarack és cseresznye), de az alma- és körtefákat már februárban és márciusban is lehet metszeni. Virágzás idején kerüld a metszést, jobb, ha vársz a virágzás utánig.
- Eszközök: használj éles, tiszta fűrészt és ollót, amelyek kisebb valószínűséggel juttatnak be betegségeket vagy kártevőket a vágásokba. A kézi kerti ollók kis ágakhoz alkalmasak, nagyobb ágakhoz vegyél metszőfűrészt.
- Technika: ha nagyobb ágakat vágsz le, akkor a vágást közvetlenül az ággyűrű mellett végezd el, amely az ág tövénél lévő, varrásnak tűnő, kissé duzzadt terület. Ennek köszönhetően a vágás gyorsabban gyógyul. A nagyobb ágakat vágd darabokra, ne hagyj hosszú tuskókat, és az ág növekedésére merőlegesen vágd. Egyéb vágásoknál is ügyelj a helyes eljárásra.
- Mennyiség: egy év alatt ne metssz le a fa élő koronájának 25%-ánál többet. A túlzott metszés stresszt okozhat a fában, és sebezhetőbbé teheti a betegségekkel és a kártevőkkel szemben.
- Megelőzés: a nagyobb vágásokat fás szárú növények vágás utáni kezelésére szolgáló bevonattal vagy latexfestékkel kezeld
- Biztonság: ne távolítsd el saját magad a nagy ágakat vagy fákat, különösen, ha azok elektromos vezetékek vagy épületek közelében vannak. Az ilyen jellegű feladatokhoz mindig fordulj szakképzett arboristához
- Tisztítás: a munka befejezése után távolíts el minden levágott ágat, gallyat vagy levelet. Ezzel megakadályozható a betegségek terjedése és a kerted gyönyörűen parkosított lesz. Bedobhatod őket a tűzbe, a komposztba, vagy átfuttathatod őket egy kerti aprítógépen.
Ne felejtsd el, hogy a metszés célja a fák koronájának levegőztetése, a növekedés elősegítése és a fák egészségének megőrzése.
-
- 129 890 Ft – 196 900 Ft
- Aprító, szecskázó gép 9 üzletben
-
- 54 990 Ft – 104 999 Ft
- Metszőolló 16 üzletben
-
- 46 900 Ft – 60 490 Ft
- Láncfűrész 24 üzletben
-
- 12 590 Ft – 19 505 Ft
- Fűrész 28 üzletben
-
- 28 990 Ft – 48 087 Ft
- Balta, fejsze 49 üzletben
-
- 85 032 Ft – 151 155 Ft
- Létra, fellépő 18 üzletben
Hogyan és mikor kell metszeni a gyümölcsfákat?
Először távolíts el minden száraz, sérült és beteg ágat. Szabadulj meg azoktól is, amelyek belenőnek a koronába, és azoktól, amelyek átlósan és az útban nőnek. Rövidítsd le a hosszú és felfelé mutató ágakat 1/3-1/2 hosszukkal. Mindig a koronától kifelé mutató egészséges rügyet metszd meg, a bimbó iránya mentén átlósan néhány milliméterrel fölötte (ne túl magasan vagy közvetlenül felette)! A törzs alsó részéből és a gyökerekből sarjadó hajtásokat teljesen távolítsd el. A következő metszést a fa állapotának megfelelően válaszd ki.
Ültetés utáni
Közvetlenül a fa ültetése után történik úgy, hogy a korona oldalain 3-4 oldalhajtást hagyunk. Rövidítsd le őket kb. 1/3-ával a koronából kifelé mutató bimbóig. Lerövidítheted a fő ágat a felére, és eltávolíthatod a többi ágat is.
Fenntartó
Célja az összes beteg és sérült ág eltávolítása, valamint a száraz és lelógó ágak eltávolítása. Ha a korona túl sűrű, szabadulj meg néhány ágtól, hogy több levegő és fény jusson a levelekre.
Alakító
Az egészséges fák minden száraz, sérült és beteg ágaktól való megszabadítása. Minden kárt (hó, szél, betegség) el kell távolítani, hogy ne terjedjen tovább.
Ifjító
Ha a fa nem növekszik vagy nem terem annyit, rövidítsd le az ágakat a 2/3-adukkal a növekedés ösztönzése érdekében.
Mikor ajánlott metszeni?
Az alma- és körtefákat tél végén és kora tavasszal javasolt metszeni, amikor már nincs fagyveszély. Az alacsonyabb hőmérsékletnek köszönhetően a fákat nem fenyegetik annyira a gombás betegségek, amelyeknek ezek a fák más fajokhoz képest is ellenállóbbak. A fa állapotától függően végezz fenntartó vagy ifjító metszést, távolítsd el a fiatal hajtásokat a törzsből és az erős oldalágakat, valamint a lefelé vagy befelé növekvő hajtásokat. A többi hajtás lerövidítésekor vedd figyelembe az adott fa fajtát – van, amelyik hosszabb, van, ami rövidebb hajtáson terem.
Az őszibarackfákat és a kajszibarackokat tavasz elején metszd meg, amikor már nem fenyeget a fagy – ha szükséges. Javasoljuk, hogy nyáron is metszd meg őket, és közvetlenül szüret után végezd el az utolsó metszést, amely télen begyógyul. Azonban mindig vedd figyelembe az adott fa aktuális állapotát és életkorát, hiszen egyes fajokat évenként eltérően kell metszeni.
A cseresznyét, a meggyet, a szilvát a vegetációs időszakban metszd meg, ezáltal fokozva a betegségekkel szembeni védekezőképességüket - pl. áprilistól nyár végéig. Távolítsd el a száraz és sérült ágakat, folyamatosan vágd le a koronában növő ágakat, a versengő hajtásokat (a fiatal hajtásokat a törzsön és az erős oldalágakat). A nyár végén, szeptember közepéig tartó betakarítás után végezz végső (karbantartó) vágást.
Mikor és hogyan kell metszeni a gyümölcsbokrokat?
Málna és szeder
A málna és a szeder esetében távolítsd el az összes hajtást, amelyekről már leszedted a termést - ezek szürkés színűek. Ideális a nyár végi betakarítás után azonnal eltávolítani őket, ami a következő évben serkenti az újak növekedését, tavasszal le is vághatod őket. A kora tavasszal ültetett málnánál rövidítsd le a föld feletti részt kb. 20-30 cm-re. Az idősebb bokrokon az elhalt ágak mellett távolítsd el a régebbi és sérült részeket is. A hosszú hajtások 1/3-ával rövidíthetők le.
Egres
- Bokrok: közvetlenül a tavaszi ültetés után rövidítsd le a hajtásokat 2-3 rügyre, és távolítsd el a teljesen elszáradtakat és a gyengéket. A tavaly tavasszal ültetett bokrokon hagyj körülbelül 5 ágat. Rövidítsd le őket kb. 1/3-ukkal. A hároméves növényeknél hagyj körülbelül 10 ágat - a leghosszabbat rövidítsd le 10-12 rügyre, az oldalsókat 3-5 rügyre. Ismét szabadulj meg a nagyon gyenge és egészségtelen hajtásoktól.
- Frissen ültetett: közvetlenül a tavaszi ültetés után vágd le a hajtásokat 4-re. Második tavasszal válassz ki körülbelül 6 fő ágat, és rövidítsd le őket 1/3-ukkal. 5 évente tavasszal vágd le a fő ágakat körülbelül 10-re, az oldalsó ágakat körülbelül 4-re, és távolítsd el azokat a hajtásokat, amelyek túlságosan megvastagítják a fát vagy a korona közepére nőnek.
Ribizli
- Bokrok: tavaszi ültetés után azonnal rövidítsd le az egyéves hajtásokat 3 rügyre. Az első évben hagyd meg az 5 legerősebb hajtást, a többit rövidítsd le. A második évben válaszd ki a következő 5 legjobb és jó hajtást, vágd le a többit és a gyengébbeket a talaj közelében.
Folyamatosan távolíts el minden sérült és száraz ágat, vagy azokat a hajtásokat, amelyek túlságosan megvastagítanák a bokrot – metszés után belül üregesnek kell lenniük. A harmadik évben már szép felépítésű és termő ribizlinek kell lennie. - Frissen ültetett: tavaszi ültetés után válassz ki 5-6 főhajtást, és rövidíts le 2-3 rügyre úgy, hogy az utolsó a koronától kifelé mutasson. Tartsd szabadon a koronát, hogy a nap minden termést elérjen, ezért folyamatosan metszd, különösen a befelé mutató ágakat. Szabadulj meg a sérült és beteg részektől is.
Permetezés kártevők és betegségek ellen
Tavasszal összpontosíts az alma-, körte-, cseresznye-, őszibarack- és más gyümölcsfákra. A dísznövények, például a somfa, a magnólia, az orgona, az azálea és a rododendron szintén védelemre szorulnak. Különös figyelmet kell fordítani a gyengébb friss növekedésű fákra (pl. juhar és nyír) és az újonnan ültetettekre is.
Megfelelő permetezéssel nemcsak minden kártevőtől megszabadulhatsz, ami a koronákban talált téli menedéket, hanem megóvod a fáid a betegségektől is.
Munkamenet
- Várj, amíg a hőmérséklet 10 ⁰C körüli lesz és az időjárás szél- vagy esőmentes, amely elfújhatja vagy elmoshatja a permetet. Fagyveszély sem fenyegethet.
- A gombák és baktériumok elleni első permetezést közvetlenül a rügyezés előtt kell elvégezni. Április első felében - a zöldrügyek időszakában - permetezz az áttelelő kártevők és az almafák varasodása ellen. A zöld és rózsaszín rügyek megjelenése után vidd fel ezt a permetet másodszor is.
- A permetet egyenletesen vidd fel az egész területre, beleértve a törzset, az összes gallyat, rügyet és redőket. Nem szabad cseppeket képeznie, hanem egyenletesen kell fednie a fa teljes felületét.
- Ragassz ragasztószalagot a mászó rovarok ellen. Ha szükséges, fontold meg a fák védelmét a vadon élő állatoktól.
Gyümölcsfák gyakori betegségei és kártevői
- Alma- és körtefák: varasodás, lisztharmat, monília, peronoszpóra, orsóféreg, fűrészlégy, levéltetű, szúnyog, rozsda, peronoszpóra, bodrush, foltos pikkely.
- Meggy és cseresznye: monília, levélfoltosság, levéltetű, cseresznyelégy, fűrészlégy.
- Szilva és szilvafák: monília, levéllikasztó gomba, foltosodás, almamoly, fűrészlégy, hólyagosodás, lisztbogár, levéltetű.
- Sárgabarack és őszibarack: foltosodás, őszibarackhimlő, levéllikasztó gomba, monília, levélbarnulás, almamoly, levéltetű.
- Ribizli: antraknózis, lisztharmat, almamoly, szélső levélfertőzés, atavizmus, peronoszpóra, fűrészlégy, levéldarázs, levéltetű, virágdíszbogár, darázslepke.
- Egres: amerikai és európai lisztharmat, antraknózis, szürkepenész, feketerozsda, levéltetű, foltos lisztbogár, fehérlégy, molyok, fűrészlégy, hervadás, darázslepke.
- Málna és szeder: levéllikasztó gomba, fitoplazma, repcebecő gubacsszúnyog, fehérlégy, takácsatka, gubacsatka, málnaféreg, darázslepke.
Fák és cserjék trágyázása
Hogyan trágyázz műtrágya nélkül? Használhatsz kiváló minőségű komposztot, trágyát vagy zöldtrágyát. Egy másik lehetőség az ásványi műtrágya, de ennek a használatáról ellentmondásosak a vélemények, mivel előfordulhat a túltrágyázás.
Általában évente egyszer tanácsos trágyázni - kora tavasszal vagy ősszel. A második lehetőség az évente háromszori műtrágyázás - bimbózáskor, virágzás után és a gyümölcsválasztás után közvetlenül a jó érés érdekében.
- Vidd fel a trágyát nedves talajra a törzs köré,
- a műtrágya eloszlása feleljen meg nagyjából a fakorona méretének,
- enyhén dolgozd bele a talajba,
- ne szórj trágyát közvetlenül a törzsre,
- szükség szerint ismételd meg az egész szezonban.
Ne felejtsd el: a műtrágyázást mindig a fa állapotához, korához és fajtájához igazítsd.