A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Autós utazás gyerekekkel: gondolj a biztonságra és a szórakozásra is
Minden utazás hosszabbnak tűnik, ha kisgyerekek ülnek mellettünk az autóban. És ezért jó, ha tudod, hogyan foglalhatod le őket hosszabb ideig, függetlenül attól, hogy külföldre utaztok vagy belföldön kirándultok. Melyik szójátékok garantálják az egész család szórakozását az autóban? És tudod, hogyan lehet megelőzni és kezelni a kicsik utazási betegségét (kinetózisát), és hogyan utazzanak biztonságosan? Meddig üljön a gyerek gyerekülésben, és mikortól az ülésmagasítón vagy elöl?
A gyermekbiztonsági rendszerek használata
Meddig kell a gyerekülés és mikortól használható az ülésmagasító?
Kisgyermekekkel autós gyerekülés nélkül utazni veszélyes, ráadásul szabálytalan az 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet (azaz a KRESZ) IV. fejezete alapján. Alapszabály, hogy a 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyerekülésben rögzítve szállítható, erre alkalmas járműben, a 150 cm-nél alacsonyabb gyerek pedig csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve utazhat. Az a kisgyermek, aki 3 évnél idősebb és 135 cm-nél magasabb, az autó hátsó ülésén biztonsági övvel bekötve gyermekülés nélkül utazhat. És még valami: 2001 óta a hátsó ülésen ülőknek is kötelező az övet csatolni lakott területen kívül és belül egyaránt, kortól és testmagasságtól függetlenül.
Ügyelj arra is, hogy a biztonsági öv a vállon és a kulcscsonton keresztül vezessen: balesetveszélyes, ha az öv a gyerek nyaka vagy vállízülete közelében húzódik.
Mikor utazhat egy gyermek gyerekülés és ülésmagasító nélkül?
- Ha a gyermek a 3. életévét már betöltötte és legalább 135 cm magas - de kizárólag a hátsó ülésen. (Az első ülésen csak akkor utazhat ülésmagasító nélkül, ha már elérte a 150 cm magasságot.)
- Külön jogszabályban meghatározott orvos által kiállított igazolással rendelkezik.
- Taxi üzemmódban használt taxiban a gépkocsi hátsó ülésén utazik.
- A biztonsági erők (rendőrség, hadsereg, tűzoltók, mentők stb.) járműveiben történő szállításkor.
A lényeg, hogy használj gyerekülést. Minden korosztály számára különböző típusok közül választhatsz.
Meddig lehet autós babahordozót használni?
Használjátok az autós babahordozót, ameddig csak lehet – vagyis addig, amíg a gyerek ki nem növi. Ekkor viszont váltsatok autós gyerekülésre.
Mikortól lehet ülésmagasítót használni?
A KRESZ előírja, hogy 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. Ha tehát a gyerek elmúlt 3 éves és 135 cm-nél magasabb – vagyis a gyerekülést már kinőtte -, de a biztonsági öv nem rögzíti megfelelően, akkor ülésmagasítóra van szükség. Az ülésmagasító megemeli az ülőhelyzetét, hogy a biztonsági öv jól tartsa a testét.
Mikortól ülhet az első ülésen a gyerek?
A vezető melletti ülésen való utazást nem korlátozza az életkor. A gyermek tehát gyakorlatilag születésétől fogva utazhat az első ülésen, de természetesen az életkorához, súlyához és magasságához igazított gyerekülésben. Kb. 1 éves korig a gyermekeket babahordozóban kell szállítani. Ezt a menetiránnyal ellentétesen a jármű első ülésére kell felszerelni, és ezzel egyidejűleg biztonsági okokból ki kell kapcsolni a légzsákot. Ez után már a fenti szabályok érvényesek: 3 éves kor és 135 cm testmagasság alatt kötelező a gyerekülés használata, 150 cm-es testmagasságig pedig ülésmagasítót kell használni.
Hosszabb élettartam a nagyobb kényelemnek köszönhetően
A megbízható és minőségi autós gyerekülés vagy ülésmagasító mellett érdemes lehet egy utazópárnát is beszerezni, ami alvás közben rögzíti az utas fejét. A gyerekülés felülete egy speciális betéttel puhítható, amely megvédi az üléshuzatot a szennyeződésektől, és egyben csökkenti az izzadást utazás közben. A napellenző is javítja a komfortérzetet, még sötét hátsó ablakok esetében is.
A menetirányba néző gyerekülés legapróbb részleteinek ellenőrzéséhez egy visszapillantó tükör vásárlását javasoljuk, amely tökéletes áttekintést ad az állapotáról. A tükör megvásárolható egyszerű vagy vidámabb kivitelben is.
Hosszabb utazásnál legyen nálad:
- egy üveg víz vagy cukormentes tea,
- uzsonna (apróra vágott gyümölcs vagy zöldség, csokoládé nélküli sütemény, gyümölcslé, mogyorós pufi),
- cumi, eldobható pelenka, előke, rágóka (csecsemőknek),
- kedvenc játékok,
- nedves törlőkendők,
- tartalék ruhák,
- autós elsősegélynyújtó készlet,
- valami szórakoztató (könyvek, játékok, rajzfelszerelés, tablet),
- napszemüveg vagy fejfedő (kalap, sapka).
Hogyan szórakoztassuk az egészen kicsi és a nagyobb gyerekeket az autóban
Utazás egyéves gyerekkel: mit vigyünk az útra?
Játékok, könyvek és egyszerű tárgyak
A kedvenc plüssállatok egyszerűen kötelező darabok a kis utazók számára. Ha azonban elfáradnak egy hosszú utazás során, lepd meg őket olyan játékokkal, amelyeket már régen láttak. Különösen érdekelni fogják őket a lógó interaktív játékok, amelyek susognak, zörögnek, csilingelnek és vibrálnak. A csipesznek köszönhetően rögzíthetők a ruhákra, így elkerülhető, hogy a játékot állandóan az ülések alól kelljen előhalászni. Sok gyerkőc nagyra értékeli a kisebb, telefon formájú vagy világító zenés elektronikus játékokat is.
Az egyéves gyerekkel való utazáshoz fegyverkezz fel könyvekkel: klasszikus nyitható vagy kibontható leporellókkal, állathangokat imitáló elektronikus könyvekkel vagy vízálló (és rágásálló) gumikönyvekkel. A kis utazók számára készíts elő egy dobozt vagy táskát különféle dolgokkal. Lehetnek ezek poharak, kulcsok, papírzsebkendők, de akár szalagokba tekert fakanál, vagy egy plüss béléssel töltött habverő is.
- Dalok,
- mondókák,
- dolgok anyu táskájából,
- gyerek visszapillantó tükör (különösen, ha csak az egyik szülő utazik),
- letörölhető mágneses tábla pecsétekkel és filctollal egy zsinóron,
- matricás könyv.
Szórakozás gyerekeknek 2 éves kortól
Rajzolás és ragasztás
Az első lehetőség egy kétéves gyermek szórakoztatására az autóban, ha zsírkrétát és egy füzetet vásárolsz. Nagyon népszerűek a vízfestő könyvek is, amelyeken, ha a kicsi átmegy vizes ecsettel, akkor beszíneződnek – a színek hiányának köszönhetően nem áll fenn az összekenődés veszélye a járműben, és néhány ilyen kifestőkönyv száradás után újra felhasználható. Kiváló alternatíva a mágneses rajztábla, amelyről egy gombnyomással letörölhető a kép, majd újra lehet rá rajzolni.
A kisgyermekek egy ideig le tudják foglalni magukat a többször használható matricákkal is. A kisebb kalandoroknak vastagabb papírból, 4 éveseknek már vékony fóliából készülteket is vásárolhatunk. Így változtatgathatják a figurák ruháit, de például állatmatrica versenyeket is rendezhetnek az autóban.
Pihentető pattogó buborékok
Hallottál már a Pop It magával ragadó szenzoros játékról? Ha gyerekként szeretted a buborékfólia kipattogtatását, akkor imádni fogod ezt a stresszoldót is. A gyerekek egymásnak adogathatják a puha szilikon játékot, és játszhatnak arra, hogy ki fogja kinyomni az utolsó buborékot. Néhányan morzsákat vagy más apró tárgyakat helyeznek a lyukakba. Ez a játék könnyen mosható, és autista gyermekek számára is alkalmas.
Jöhetnek a kockák
Helyezz egy dobozt LEGO® építőkockával a kicsi mellé, és rögzíts az autósüléshez egy mobil játszóasztalt. A szilárd alapnak köszönhetően a kockák nem fognak annyira szétszóródni az autóban. A gyerekek fürge ujjait akár egy mágnesasztallal is lefoglalhatod, amelyre állatokat vagy vicces arcokat rakhatnak ki.
Nagyobb gyerekek
Az idősebb gyerekek minden bizonnyal örülni fognak egy érdekes gyerekkönyvnek, magazinnak vagy képregénynek. Rajzolhatnak füzetbe, kaparós táblára, vagy készíthetnek nyaralási emlékeket egy régebbi fényképezőgéppel. Egyesek örülnek a zenének vagy egy hangos mesekönynek – akár felolvasva, akár fejhallgatóval, hogy ne zavarjanak másokat.
Az egyik leghálásabb segítő a végtelen utazás lerövidítéséhez a tablet. Töltsd fel részekkel a kedvenc sorozatából vagy meséiből, és máris indul a szórakozás. Jó tipp, ha pár egyszerű játékot telepítesz rá (ideális esetben reklámok nélkül), ami hosszabb ideig magára vonja a gyerek figyelmét. Természetesen semmit sem szabad túlzásba vinni, ezért ne tedd ki a gyermeket szükségtelenül hosszú ideig a sugárzó kék fénynek.
Hogyan válassz tabletet? Hogyan válassz fejhallgatót?
Hova fér el mindez?
Ha nem tudod, hogy hová tedd az összes játékot (és ételt, italt, elektronikai cikket), van egy egyszerű megoldás: az autósüléstároló. Megvédi az ülés támláját a kicsi cipőjének koszos talpától, és kéznél lesznek a figyelemeltereléshez szükséges tárgyak is.
Szójátékok gyerekeknek az autóba
De hogyan szórakoztasd a gyerekeket a hosszú autóban töltött órák alatt, amikor már minden oldalról marja őket az unalom? A tabletbe való rajzolás vagy a nézegetése nagyszerű, de egy idő után a kis utazók valami újat igényelhetnek. Ilyen esetekre kitűnő választás egy szójáték az autóba, amelynek köszönhetően újat tanulhatnak és bővíthetik a szókincsüket. Mely játékok tartoznak a legnépszerűbbek közé?
- Barkochba: válassz bármilyen tárgyat, állatot vagy személyt, és hagyd, hogy a többi játékos kitalálja, mire gondolsz. Kérdéseikre csak igent/nemet válaszolhatsz. Az nyer, aki először találja ki a rejtvényt.
- Autószínek: minden játékos kiválasztja a „saját” autójának színét, és az utazás vagy annak szakasza során megszámolja, hogy az elhaladó járművek közül hány volt az „ő” színében. Az nyer, aki a legtöbbet számolja meg.
- Szólánc: az elején az egyik játékos bármelyik szót választja. A következő játékosnak egy olyan kifejezéssel kell követnie, amely az előző szó utolsó betűjével kezdődik (pl. autó – óra - ananász stb.). Az veszít, akinek nem jut eszébe egyetlen szó sem.
- Rímelés: válassz ki egy kifejezést, és keress rá rímelő szavakat. Az a játékos veszít, aki nem tudja folytatni a rímet.
- Mit visz a kishajó: a játék elején az egyik játékos elkezdi magában mondani az ABC-t, amit egy másik játékos egyszer csak megállít. Amelyik betűnél megáll, azzal a betűvel kezdődő szavakat szállít a kishajó. Felváltva kell az adott betűvel tárgyakat és élőlényeket mondani, ami felfér egy hajóra. Az veszít, aki nem tud több, a hajóra felférő dolgot mondani.
- Bingó: írj fel 3 helyet, amelyet valószínűleg meglátogatsz az utazás során. Lehet híd, erdő, vonatátkelőhely, benzinkút, mező stb. Ha ezek bármelyikével találkoztok, húzzátok ki a listáról. Az nyer, aki először kihúzza az összeset.
- Színek: minden játékos választ egy színt, és a lehető legtöbb ilyen színű tárgyat keresi a környezetében. Az nyer, aki a legtöbbet számolja meg.
- Együtt számolás: ennek a játéknak az a célja, hogy elszámoljatok egy bizonyos számig úgy, hogy minden számot csak egy játékos mondjon ki (nem meghatározott sorrendben játszva). Amint több játékos mondja ugyanazt a számot egyszerre, vagy a csend 5 másodpercnél tovább tart, a játék véget ér, és kezdődhet elölről.
- Fekete-fehér-igen-nem: válasszatok néhány szót, amiket nem szabad használni az egész utazás során. Ha egy játékos e szavak bármelyikét használja, mínusz pontot kap. Az nyer, aki a legkevesebb mínuszponttal rendelkezik.
- Csendkirály: egy időtlen klasszikus, ami egy pillanatra megörvendezteti minden utas fülét. Aki a legtovább hallgat, az nyer.
Utazási betegség gyermekeknél
Az utazási betegség leggyakrabban 4-10 éves gyermekeknél fordul elő. Hányingert keltő érzés jellemzi járművekben, például autóban, buszban, hajón, vonaton és repülőgépen történő utazás során. A hányinger a hirtelen sápadtságról, szapora légzésről, szédülésről, hideg verejtékezésről, hasi fájdalomról és fokozott nyáltermelésről ismerhető fel. Csecsemőknél észrevehető nyugtalanság és sírás formájában jelentkezik. Utazási betegség gyermekeknél (és felnőtteknél is) akkor jelentkezik, ha az érzékszervek észlelése, a látás és hallás, között megbomlik az egyensúly - vagyis amikor a test nyugalmi állapotában gyors mozgást érzékel maga körül vagy fordítva.
- Az utas vezetés közben ne nézzen ki az ablakon az elhaladó tájra.
- Utazás előtt ajánlatos könnyű ételt enni. Kerüld a csokoládét, a pácolt húsokat, a sajtot és a szénsavas italokat.
- Győződj meg arról, hogy a gyerek nem érzi-e jobban magát az első ülésen.
- Utazzatok éjszaka, amikor az egyensúlyérzékelő rendszer kevésbé aktív.
- Az utazás során a gyermeknek a lehető legtöbb időt kell becsukott szemmel töltenie.
- Játsszatok szórakoztató játékokat, énekeljetek dalokat.
- Biztosíts jó levegőáramlást a járműben, és tartsd alacsonyabban a hőmérsékletet.
- Tartsatok rövid szüneteket, gyakrabban tegyetek rövid sétákat.
- Csökkentsd minimálisra a szem egy pontra rögzülését – az olvasás, a telefon vagy a tablet nézése ront a helyzeten.
Ha a fenti pontok egyike sem segít gyermekednek az autós utazás során, lehetőség van utazási betegség megelőzésére szolgáló gyógyszerek alkalmazására – de ezek használata előtt mindig érdemes orvoshoz fordulni. Ezek a gyógyszerek vény nélkül is megvásárolhatók rágótabletta formájában. Kipróbálhatjátok a gyömbéres cukorkát vagy a nyalókát is.
- Azonnal állítsd le a járművet.
- Hagyd a gyermeket friss levegőt lélegezni.
- Frissítsd fel egy nedves törülközővel.
- Tegyetek egy rövid sétát.
- Adj a gyermeknek (életkorától függően) gyömbéres cukorkát vagy rágógumit.
És legyen nála(d) erős, nem átlátszó hányózacskó.