A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Levendula termesztése a kertben és cserépben: Mikor és hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és használjuk?
A levendula hazánkban is nagyon kedvelt évelő növény. Népszerűségét gyönyörű színének, bódító illatának és gyógyító, rovarriasztó hatásának köszönheti. A kertben vagy cserépben az erkélyen nevelve egyaránt kellemes látványt nyújt. Hogyan és hová ültessük, mikor vágjuk le és hogyan szárítsuk megfelelően. Érdekes információkat tudhatsz meg szárított leveleinek és virágainak felhasználásáról is.



6 tipp a levendula termesztéséhez
A levendula akár 60 cm magasra megnövő évelő dísznövény, ami nyugtató hatásáról és egyedi illatáról ismert, amely elriasztja a nemkívánatos rovarokat. Ez a növény a Földközi-tenger keleti részéből származik, ahonnan római katonák hozták Európába, akik a levendulaolajat a fürdőzés elengedhetetlen összetevőjeként használták. Ez a növény a magyar kertészek körében is nagy népszerűségnek örvend nagyszerű illata, színe és viszonylag alacsony gondozási igénye miatt. Annak érdekében, hogy a kertedben vagy az erkélyeden gyönyörködhess bennük, ezekre ügyelj:
- Elhelyezés: A levendulának sok napfényre és jó vízelvezetésű talajra van szüksége.
- Öntözés: A kertben növekvő fiatal növényeket rendszeresen öntözd. Egy idősebb növény értékelni fogja az időnkénti esőt, de túléli nélküle is – ellentétben a virágcserépben lévő levendulával, amely öntözés nélkül nem élné túl.
- Trágyázás: Ha egy kicsit javítani szeretnél a növényen, trágyázhatod kalcium műtrágyával. A trágyázása azonban nem szükséges, a növény enélkül is szépen fejlődik, hiszen a kevésbé tápláló talajt kedveli.
- Metszés: Rendszeresen metszd a növényt. Kezdd az első metszéssel tavasszal, meleg időben, hogy minden gallyon három egészséges rügyes levélpár maradjon. Ne vágj bele a fás szárakba.
- Fagyvédelem: Bár sok levendulafajta fagyálló, a fiatal növényeket télre takard le levelekkel vagy sással. Amikor egy növényt cserépben nevelsz, süllyeszd azt a földbe, és télen takard be, hogy elkerüld a gyökerek fagyását. Pincében vagy garázsban is elhelyezhető, ahol 10 °C körüli a hőmérséklet.
- Levendula magról előnevelése: Akár virágágyásba, akár cserépbe tervezed ültetni, először a palántákra kell koncentrálnod. Ezeket lehet magról előnevelni vagy megvásárolni (ideális esetben egy levendulafarmról). A magvak elvetését kora tavaszra tervezd (februárra és márciusra).
- Készíts elő megfelelő 4:1 arányban homokkal kevert talajt.
- A talajkeveréket öntsd egy magtálcába, szórd el a magokat a felületén, és nyomkodd be kb. 1 cm mélyen.
- Más vetőmagokhoz hasonlóan elég kézi öntözővel meglocsolni a földet, nem pedig öntözőkannából vagy palackból folyó vízsugárral. Ennek köszönhetően a magok nem mosódnak ki.
- Fedd le a magtálcát fóliával.
- Helyezd a magtálcát meleg és napos helyre (például ablakba).
- Tartsd a földet mindig nedvesen.A magok 3-4 hét múlva kicsírázniak.
- Ha a növények elég erősek, helyezd át őket egy virágágyásba vagy cserépbe.
- Ültetés előtt a növényeket néhány napra helyezd félárnyékba, hogy akklimatizálódjanak.

Kertben és virágcserépben
Kertben (virágágyásban)
A levendula szereti a napot és a friss levegőt. A virágágyásban a pillangók, méhek és más beporzók vonzásával hozzájárul a természetes élőhely kialakításához, miközben elriasztja a levéltetveket és a hangyákat. Kerti termesztésnél fontos a megfelelő fajta kiválasztása, amely fagyálló legyen, hogy a kertben is átvészelje a telet.
Kerti termesztésre alkalmas fajták
Hazánkban leggyakrabban orvosi levendulát (Lavandula angustifolia) és angol levendulát (Lavandula X intermedia) termesztenek - ezek a fajták fagyállóak és a mi éghajlatunkon is bizonyítottan teremnek. Alacsony sövényekhez vagy ösvények mellé illik az orvosi levendula, amely a legellenállóbb, erős illatú fajta.

Virágcserépben (lakásban és erkélyen)
A megvásárolt vagy előnevelt palántákat virágcserépbe ültetheted, és az erkélyen is nevelheted. Erre a célra válassz egy kisebb virágcserepet vagy ültetőládát, amelyben a növény jobban érzi majd magát, ha a gyökerei jobban kiterjednek. A cserép széle néhány centiméterrel magasabb legyen, mint a növény gyökérrendszere, és vízelvezető lyukakkal kell rendelkeznie. A levendula cserépben történő termesztése nehezebb, mint a kertben vagy a hátsó udvarban, mivel a növény kiszáradhat, ha pedig túlöntözzük, elpusztulhat.
Kerüld a túlöntözést
A virágágyáshoz hasonlóan fontos, hogy a növényt kellően áteresztő talajjal lássuk el, amit homokkal és/vagy perlittel való keveréssel érhetünk el. Ezenkívül megfelelő vízelvezető réteget kell készíteni kavicsból, kövekből, duzzasztott agyagból vagy zúzott lávakőből a cserép alján, hogy a víznek legyen hova lefolynia, és ne maradjon a talajban. A cserépbe ültetett növény több nedvességet igényel, mint a virágágyásban. Azonban még itt is érvényesül az az elv, hogy kerülni kell a túlöntözést. Csak akkor öntözd, ha az talaj felszíne megszáradt, és soha ne hagyd a növényt vízben állni.
Védd a kiszáradástól
A cserépben lévő levendula hajlamos gyorsan kiszáradni, különösen, ha műanyag cserépről van szó. Válassz inkább terrakotta cserepet, és rendszeresen öntözd a növényt.
Virágcserepes termesztésre alkalmas fajták
A következő fajták alkalmasak virágcserépben vagy ültetőládában történő termesztésre:
- Orvosi levendula (Lavandula angustifolia): Kb. -27 °C-ig teljesen fagyálló.
- Angol levendula (Lavandula X intermedia): Ez a fajta -6 és -8 °C között fagyálló.
- Füzéres levendula (Lavandula stoechas): Bóbitás levendula néven is ismert, nem fagyálló, és télre fagymentes helyre kell helyezni. Hűvös, világos helyen, minimális öntözés mellett képes áttelelni, pl. folyosón vagy ablakos pincében.
A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök

Mikor, hova és hogyan ültessük a levendulát
Mikor kell levendulát ültetni
Mivel ez a növény szereti a meleget, a mi hőmérsékleti körülményeink között az utolsó fagy után tavasszal, azaz május 15-e után ültessük. Augusztus és szeptember között ültesd a virágágyásba az előnevelt és kellően erős növényeket, hogy az első fagyok előtt legyen idejük kellően gyökeret ereszteni.
Hova ültessük (hely)
A levendula szereti az áteresztő talajt és a jó vízelvezetést. Enyhén lejtős helyeken vagy speciálisan kialakított dombokon fejlődik a legjobban. A talaj legyen kevésbé vagy közepesen tápláló, semleges vagy enyhén lúgos. A talaj ideális pH-ja 6,5 és 7,5 között van, a mész hozzáadása segíti savas talaj (4-6 pH) esetében, a tőzegmoha pedig a lúgos talajéban (8-14 pH). A növénynek melegre, száraz földre és egész napos napsütésre van szüksége – a közvetlen napfényt is jól viseli. Szeles és hideg helyen azonban nem érzi jól magát.
Tipp: A levendula aromája ügyesen kihasználható, ha más növényekkel együtt virágágyásba ülteted, ahol elriasztod vele a levéltetveket és a hangyákat. Gondoskodni fog a torma és káposzta védelméről, ami elfedi a szagukat, és ezzel megzavarja a fehérlepkéket.
Hogyan kell ültetni
- A palánták átültetését délután vagy este kezdd el, amikor a talaj meleg, és a nap már nem olyan erős.
- Ennek a növénynek elegendő helyre van szüksége a gyökerek körül, hogy ne halmozódjon fel túl sok nedvesség, ami károsíthatja. Ezért az egyes növényeket kb. 60 x 60 cm-es helyre ültesd.
- Áss egy lyukat az ágyásba, amely körülbelül 2-szer mélyebb és szélesebb, mint a növény gyökérrendszere.
- Önts vizet a lyukba, és helyezd bele a növényt úgy, hogy a gyökérrendszer teteje párhuzamos legyen a talajjal.
- Tömörítsd be a talajt és öntözd meg a növényt. A következő hetekben csak akkor öntözd, ha a talaj nagyon száraz.
- Miután elérte a 20 cm-es magasságot, vágd ketté a növényt, hogy biztosítsd a jó elágazódását.

Kártevők és betegségek
Jellegzetes illatának köszönhetően a levendula számos állati kártevőtől megvédi önmagát. Ha levéltetvek, fehérlegyek vagy lisztbogarak támadják meg a növényt, mosd le erős vízsugárral. Inszekticid szappanos permetet is használhatsz. A rovarok támadása inkább esztétikai probléma.
Nem kerülik el azonban az olyan betegségek sem, mint a Phomopsis lavandulae (a hajtások, majd az egész növény hirtelen hervadása), a Septoria lavandulae (számos kis, oválistól a szabálytalanig változó, szürkésbarna folt a leveleken), vagy a Phytophthora és Pythium nemzetség kórokozói (szár- és gyökérrothadást, a levelek és hajtások fokozatos pusztulását, hervadását, sárgulását és kiszáradását okozza a föld feletti részeken). A legnagyobb kockázatot a lisztharmat és más gombák megtelepedése jelenti, amelyeket általában a túl magas páratartalom okoz. Ezért fontos, hogy a növényeket elég távol ültessük egymástól, hogy a levegő természetesen áramolhasson közöttük.

Mikor kell levendulát metszeni majd leszedni a szárításhoz
Tavasszal
Ha sűrű és gazdagon elágazó növényeket szeretnél csupasz részek nélkül, nem kerülheted el a rendszeres metszést. Minél elágazóbb lesz a növény, annál gazdagabb lesz a virágzata. A legfontosabb metszés tavasszal vár rád, amikor nem kell aggódnod a radikálisabb visszavágás miatt. Próbáld meg a tavaszi metszéssel csinos gombóccá formálni a bokrot. Az első évben közvetlenül virágzás előtt vágd le, így bokrosabb lesz, és a virágzatból származó energiát a gyökerekbe juttatja.
A fiatal elágazó bokrokat metszőollóval 5-10 cm-re lehet visszavágni - de ügyelj arra, hogy a levelek megmaradjanak, és soha ne vágj bele a fás szárba. Idősebb növények esetében a tavalyi növekedés felére kell visszavágni. Itt is érvényesül az az elv, hogy ne vágj bele a fás szárba, mivel ez nagyon megviseli a növényt. A tavaszi metszés részeként ne felejtsd el eltávolítani a tavalyi hajtások fagyott tetejét.
Nyáron
A virágzás után jöhet a második metszés, valamikor július és augusztus fordulóján. Távolítsd el az elhalt virágokat tartalmazó szárakat, miközben enyhén visszavágod a zöldhajtások hegyét, hogy ösztönözd a további virágzást. Ismét próbáld meg a bokrot gömb alakúra formálni, de csak enyhén metszd vissza. A nyári vágás után a levendula általában ősszel újra virágzik.
Ősszel
Az őszi metszés ideális ideje a szeptember. Távolíts el minden megmaradt elszáradt virágzatot és elhalt szárat a növényről. Egyes kertészek nem ajánlják ezt ősszel végezni, mivel előfordulhat, hogy a növény nem regenerálódik megfelelően tél előtt. A visszavágás után víz kerülhet a vágásokba, és erős fagyok esetén fennáll a fagyás, majd a növény halálának veszélye.

Mikor és hogyan kell szárítani a levendulát
A virágzó ágakat a virágok teljes kifejlődése előtt gyűjtsd össze, leggyakrabban július és augusztus fordulóján, azaz nyári metszéskor. Csak száraz időben gyűjtsd be és szárítsd meg a lehető leggyorsabban. A szárított levendulának meg kell őriznie erős aromáját és gyönyörű mélylila színét (a közvetlen napfény hatására elveszíti). Három szárítási lehetőség közül választhatsz:
- Csokorban felakasztva: A virágokat 6-8 cm átmérőjű csokrokban akaszd fel, pl. pergolában.
- Szétterítve: A levendulát tegyük papírdobozba, vagy terítsük el vékony rétegben egy árnyékos, szellős helyen.
- Sütőben vagy aszalógépben: A levendulát száríthatod forró levegős sütőben 40 °C-on, kissé résnyire nyitott ajtóval, vagy aszalógépben, ahol a hőmérséklet nem haladhatja meg a 35 °C-ot.
A levendula virágait vagy a virágos szárait is száríthatod. Hogyan csináld?
- Virágok: Száradás után kézzel vagy szitán keresztül húzd le a virágokat a szárról. Ezután csomagold erős papírcsomagolásokba vagy visszazárható üvegedényekbe, és óvd őket a nedvességtől és a fénytől.
- Virágos ágak: A levendula ágakat ugyanúgy gyűjtik és szárítják, mint a virágokat. Azonban legyél nagyon óvatos, amikor kezeled őket, nehogy eltörd a szárakat és leessenek róluk a virágok. Óvd a szárított szárakat a nedvességtől és fénytől.
Hogyan válassz aszalógépet? Hogyan kell feldolgozni a gyümölcsöt és zöldséget?

Ötletek a levendula felhasználására
Antiszeptikus és nyugtató hatásának köszönhetően a levendula széles felhasználási körrel büszkélkedhet a konyhában, a kozmetikában, a gyógyszertárban és az aromaterápiában. Ezenkívül dekorációs célokra is széles körben keresett. Mutatunk néhány egyszerű tippet, hogy a betakarított növények mire használhatók otthon:
- Házi készítésű kozmetikumok: A szárított virágokból készíts házi szappant és fürdősót, gyertyát, kenőcsöt vagy illóolajat.
- Illattasakok: Tölts meg vászonzacskókat szárított virágokkal. Használhatod őket a párnád alá, vagy a ruháid is illatosíthatod vele a fiókban vagy a szekrényben, ami így szintén védve lesz a nemkívánatos molyoktól.
- Dekoráció: Fonj stílusos ajtókoszorút a friss ágakból, köss egy egyszerű csokrot egy vázába, vagy tarts meg néhány szálat a házi készítésű szappanok díszítésére.
- Gyógyszer: A virágokból készíts finom teát, amely idegnyugtatóként hat, csökkenti a vérnyomást, csillapítja a menstruációs fájdalmakat, jótékony hatással van a belek és a gyomor működésére. Ráadásul különféle egészségügyi bántalmak ellen szörpök is készíthetők belőle.
- Főzés: A virágok és levelek egyaránt felhasználhatók főzéshez. Használhatod salátákban, édességekben és limonádékban dekorációként. A friss és szárított leveleket fűszerként lekvárokba, gyümölcsös péksüteményekbe, süteményekbe, fagylalthba teheted, de jól illik a halhoz és bárányhúshoz is. Levendulás só, cukor vagy olaj előállítására is alkalmas.
További inspirációk a számodra

Tavaszi kerti munkák

A legjobb fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok rangsora

Takácsatkák: mik ezek, és hogyan lehet megszabadulni tőlük

Levéltetvek: mit támadnak meg és milyen természetes készítményekkel védekezhetsz ellenük

A talaj előkészítése tavasszal

Füvesítés lépésről lépésre

Gyepszellőztetés A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?

Hol terem a medvehagyma, miről ismered fel és hogyan tárold?

Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni?

Rozmaring termesztése kertben és virágcserépben: hogyan ültessük, metsszük, szárítsuk és teleltessük?

Vöröshagyma termesztése magról vagy dughagymából: Mikor és hogyan kell ültetni és betakarítani

A pazar balkonkert titka: balkonvirágok, fűszernövények, gyümölcsök

Hogyan termessz paradicsomot: Vetés, metszés, trágyázás és betakarítás

Szobanövények átültetése: mikor, hogyan és mivel

Szobanövények kártevői: hívatlan vendégek az otthonunkban

Gondoskodj a virágaidról, növényeidről!

Gyepápolás

Magaságyás készítése raklapból, téglából vagy deszkából

Paprika termesztése: Ültetés, trágyázás, metszés és betakarítás

Fák és cserjék gondozása: ültetés, metszés, trágyázás, permetezés

Hogyan szabadulj meg a hangyáktól a házban és a kertben

Töltsd a szabadidőd a kertben!

Bazsalikom termesztése lakásban és kertben: ültetés, nevelés, tartósítás

A nyaraló gondozása

Kerti ötletek és tippek az idilli pihenésért

Fokhagyma termesztése a kertben: Tavaszi és őszi ültetés, áztatás, trágyázás, betakarítás és tárolás

Fűszernövények termesztése lakásban és kertben: tippek az ültetésükhöz, gondozásukhoz és tárolásukhoz

Tulipán termesztése a kertben: Hogyan és hova ültessünk hagymás növényeket ősszel és tavasszal?

Hogyan építs tűzrakóhelyet a kertben és hogyan rakj tüzet?

Tippek a grill villámgyors és egyszerű begyújtásához

Kerti sütögető házilag: téglából, felniből, hordóból

Kisebb javítási munkák az otthonodban - csináld magad!
