A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Ne szenvedj tovább a hátfájástól
Ismerős, amikor felállsz a számítógép mellől, és érzed a lapockád alá nyilalló fájdalmat, nem beszélve a nyakfájdalomról? Vagy amikor reggel kikelsz az ágyból és hirtelen nem tudsz felegyenesedni. Megint az a fránya hátfájás! Hogyan nyerd meg a csatát és hogyan kerüld el legközelebb?
Miért fáj a hátad?
A hátfájásnak számos oka lehet. A leggyakoribbak az ülőmunka és a kevés mozgás. Klisének hangzik, de igaz. Ha napi 8 órát ülsz az íróasztalnál, heti 5 nap, ráadásul egy teljesen oda nem illő vagy rosszul beállított széken, az természetesen megviseli a hátad. Egy stresszes munkanap után nincs kedved sportolni menni, ezért leülsz a kényelmes kanapéra, vagy lefekszel egy puha matracra. A hátproblémák pedig máris elkezdődnek.
Milyen egyéb okai lehetnek a hátfájásnak?
- Rossz testtartás, görnyedés,
- túlzott stressz,
- túl intenzív aktivitás (sport, mozgás),
- nem megfelelő matrac vagy ágyrács,
- a hát túlterhelése,
- túlsúly,
- nehéz hátizsák vagy kézitáska hordása hosszú távon,
- nem megfelelő lábbeli vagy magas sarkú cipő,
- betegség (pl. gerincferdülés, porckorongsérv).
A fájdalom lehet akut vagy krónikus. Az akut hátfájást sérülés, porckorongsérv vagy túlzott megterhelés okozza.
A krónikus hátfájás több hónapig tarthat vagy kiújulhat. Ennek az oka lehet a rossz testtartás és a hátizmok fáradtsága.
Ha a hátfájásod továbbra is fennáll, akadályoz a hétköznapi tevékenységekben, a gyógyszerek vagy a torna sem hat, bizsergést érzel, vagy akár elveszíted az érzést a végtagjaidban, gyengeség, légszomj és hányinger kíséri, azonnal fordulj orvoshoz.
Derék, csípő, lapocka közti és más típusú fájdalom
Derékfájdalom
A derékban jelentkező fájdalom idővel átterjedhet a fenékre, a combra és az ágyékra. Ennek oka lehet a túlterhelés és a csípő-keresztcsonti ízület problémái, amely összeköti a felsőtestet a lábakkal, elnyeli az ütéseket és fontos a medence stabilitása szempontjából. Egyéb okok lehetnek a Bechterew-kór és az irritált ülőideg vagy egyszerűen csak a gyenge izmok.
Ha nehézségeid vannak, kerüld az olyan sportokat, amelyek magukban foglalják az egyik lábról a másikra való súlyáthelyezést, a felülést, a térd felemelését a mellkashoz, a forgásokat, a térdhajlításokat és a fájdalmat okozó mozdulatokat. Ha a fájdalom nem akut, és nem betegség, porckorongsérv vagy gyulladás okozza, használj száraz meleget (szauna, gyógyító tapaszok, fűtőlámpák, melegítőpárnák) vagy hideget (hűvös gélkötés) a fájdalmas területre, és koncentrálj a gyenge izmok megerősítésére. Tartós vagy a mozgást korlátozó problémák esetén azonnal fordulj orvoshoz.
Hátfájás a lapockák között és a lapocka alatt
Ez a fajta fájdalom nagyon gyakori az ülőmunkát végző vagy ülő életmódot folytató embereknél. Ennek oka lehet a rossz testhelyzet, a nem megfelelő szék és munkaasztal beállítása, de másrészt a hát ezen részén található izmok túlterhelése, pl. a lapocka közti izmok túlzott megerőltetése. Ez megnyilvánulhat a mellkasi gerinc vagy a bordák beakadásában vagy egy izomcsomó, úgynevezett triggerpont kialakulásában. Ilyen típusú fájdalom esetén próbáld ki a hő- vagy hidegterápiát, fájdalomcsillapítókat, masszázst, könnyű nyújtást, és csökkentsd a fizikailag megterhelő tevékenységeket, amelyektől fáj a hátad.
Egyéb okok lehetnek még a belső szervek problémái, hiszen a lapockák közötti fájdalom epehólyag- vagy nyelőcsőbetegségben, valamint szívinfarktusban, tüdőgyulladásban is megnyilvánulhat. Ezért, ha a hátfájást hányinger vagy hányás, légszomj vagy erős fáradtság kíséri, hirtelen jelentkezik és súlyos, azonnal fordulj orvoshoz.
Fájdalom a csípőben és a vese területén
Sokan szenvednek derékfájástól, melynek okai hasonlóak lehetnek a hát más részein jelentkező fájdalomhoz – porckorongsérv, izomtúlterhelés, ülőmunka, életmód, stressz, elhízás stb. Az ún. lumbágó (vagy isiász) ezen a területen is megjelenik hirtelen és éles fájdalomként jelentkezik az ágyéki gerincben, amely az alsó végtagokba is kisugározhat. Az isiászt a következők okozzák: megfázás, ideggyulladás, hirtelen vagy túl intenzív mozgás. A megoldás a pihenés, hideg/meleg borogatás és fájdalomcsillapító. Az ágyéki gerinc fájdalmát a nők gyakran tapasztalják menstruáció és terhesség alatt is.
Ha az ágyéki régióban jelentkező fájdalmat vizelési nehézség, hasi fájdalom, gyengeség és hőemelkedés is kíséri, akkor ez veseproblémát jelenthet. Ebben az esetben fordulj orvoshoz.
Nyaki gerincfájdalom
A rossz, előrehajtott fejtartás, a hirtelen fejmozgás, a nem megfelelő párnán vagy hason alvás, valamint a hosszan tartó stressz és a vállak összehúzása nyaki gerincfájdalomhoz vezet. Ez nemcsak a fej mozgását korlátozhatja, hanem a vállakba és a kezekbe is kiterjedhet, bizsergést vagy zsibbadást, valamint fejfájást is okozhat. Ennek a fájdalomnak a megszüntetéséhez általában elegendő a rendszeres nyújtás, géllel vagy melegítőpárnával történő átmelegítés, a fájdalomcsillapítók és kenőcsök használata, valamint a kiváltó ok megszüntetése (hibás asztal- és székbeállítások, rossz párna).
Ha a nyaki gerinc fájdalmát sérülés vagy például kisebb autóbaleset okozta, idegbecsípődésre vagy más gerincproblémára gyanakszol, fordulj orvoshoz.
Hátfájás terhesség alatt
A terhesség nagyon megterhelő a női szervezet számára, ezért számos egészségügyi probléma kísérheti. A nagyon gyakoriak közé tartozik a hátfájás is, amelyet a súly és a has növekedése, illetve az általános változások a testben - bordák kitágulása, medence elváltozásai - okoznak. A kényelmes pihenéshez és alváshoz remek megoldás egy olyan terhes- vagy szoptatós párna vásárlása, amelyen megtámaszthatod a térded, a pocakod és a fejed. Ez enyhíti a feszült ízületeket. Keress olyan terhesgyakorlatokat is, amelyek a relaxációra és a nyújtásra összpontosítanak, ráadásul formában tartanak. Ha az orvos megengedi, próbálj meg tiszta vízben úszni, mert ezzel is ellazítod az egész tested, és a víz kellemesen fenntart.
Hátfájás, amely átterjed a lábakba
Fájdalom jelentkezik az ágyéki gerincben vagy a hátad alsó részén. Ezt a láb és a lábujjak bizonyos részeinek bizsergése és csökkent érzékenysége is kísérheti. Semmilyen gyógyszer vagy nyújtás nem segít? Problémáid vannak ülve és állva, a lépcsőn mászva, ráadásul a fájdalom több hétig vagy hónapig tart enyhülés nélkül? Ez lehet a porckorongsérv okozta radiculopathia (úgynevezett gyökérszindróma vagy gyökérneuritis). Ebben az esetben fordulj orvoshoz.
Mi enyhíti a hátfájást és hogyan kell kezelni?
A fájdalomcsillapítók jelentik az elsősegélyt. Ha fáj a hátad, a fejed vagy a fogad, akkor azonnal utánuk nyúlsz, ezért valószínűleg nem hiányoznak a gyógyszeres szekrényedből. Szájba önthető porok, lenyelhető tabletták és kapszulák, valamint gyorsan ható pezsgőtabletták közül választhatsz. Általános szabály, hogy a gyógyszert célszerű bevenni, még mielőtt a fájdalom teljesen szétterjed, mivel ellenkező esetben előfordulhat, hogy nem múlik el olyan könnyen.
Másik megoldást jelentenek a fájdalomcsillapító krémek és gélek, amelyek gyógyító összetevőket tartalmaznak, és a bőrön keresztül felszívódva segítenek. Csak vidd fel őket az érintett területre. Egyes készítmények hűsítő, vagy éppen ellenkezőleg, melegítő komponenseket is tartalmaznak, amelyek szintén segíthetnek a hátfájáson és a merevségen.
Népszerű megoldást kínálnak a gyógyszeres tapaszok, amelyeket közvetlenül a fájó helyre ragaszthatsz. Általában melegítő hatásúak, például a csípős paprikában is megtalálható kapszaicin tartalmuk miatt, vagy éppen ellenkezőleg, hűsítenek. Pár perctől akár órákig is működnek. A fájó hátad zselés párnával is letakarhatod, amit csak fel kell melegítened vagy a fagyasztóba kell tenned. A melegvizes termosz és a cseresznyemagokkal töltött melegítőpárna is remek választás.
Nagyon erős, akadályozó és hosszan tartó fájdalom esetén a hátfájás elleni injekció jelenthet megoldást. Ehhez a kezeléshez azonban orvoshoz kell fordulni, és ez nem megoldás a fájdalomra, csak enyhülést ad. Ezért kell megelőzni a hátfájást.
A hátfájás megelőzése az egészséges életmód, a kellő mennyiségű, túlerőltetés nélküli mozgás (séta, úszás, jóga), a helyes testtartás, a minőségi ágy és matrac, a túlsúly és az elhízás orvosolása. Egészítsd ki ezeket a változásokat gyakorlatokkal a hátra és rendszeres masszázzsal, ideális esetben tapasztalt masszőrök keze alatt, vagy a partnered is segíthet minőségi masszázstermékekkel. Az otthoni nyújtáshoz és masszírozáshoz mindenképpen vegyél masszázshengert, kis masszázslabdát, overballt, fitneszlabdát és masszázspisztolyt.
12 gyakorlat hátfájásra - megelőzés és megoldás
Azt vallod, hogy a fájós háton mindenképpen a megfelelő gyakorlatokkal kell segíteni? És már rendeled is a súlyzókészletet, a húzódzkodó rudat az ajtókeretbe és egy edzőszőnyeget. Ne légy meggondolatlan, mivel akár még több problémát is okozhatsz! Az egészséges hátat mindenképpen erősíteni kell, de nem úgy, hogy nagyobb kárt okozz benne és közben beszerezd a lumbágót is.
Mindenekelőtt konzultálj a kezelőorvosoddal, csontkovácsoddal, ortopéd orvosoddal vagy fizioterapeutáddal. Beszéld meg velük a nehézségeid, és kérj tanácsot. Könnyedén végezhetsz gyakorlatokat a hátadra otthon, és sokat közülük akár az irodában is.
Tippek gyakorlatokhoz hátfájás ellen
- Feküdj hanyatt az edzőszőnyegre, és mindkét térdedet húzd a mellkasodhoz, és karold át. Nyújtáskor lélegezz be, és nyugodtan adj hozzá enyhe oldalirányú ringást.
- Hanyatt fekve hajlítsd be az egyik térded, és lassan fordulj át a másik oldalra. Próbáld meg mindkét vállad és lapockád a talajon tartani.
- Fordulj hasra, és emeld fel a felsőtested az alkarodon vagy a tenyereden támaszkodva. Vegyél egy mély lélegzetet, és forgasd a fejed, mintha a sarkaidra akarnál ránézni.
- Hason fekve tedd keresztbe az egyik lábad a testeden, és próbáld megérinteni a talajt a lábujjaddal. A mellkasodnak közben teljesen egyenesen kell lent maradnia a talajon.
- Négykézláb, felváltva domborítsd a hátad, és nyomd a mellkasod a föld felé.
- Négykézláb, a bal kezed felemelve fordulj bal oldalra – eközben ez a kéz a plafonra mutat. Ezután fordulj át jobb oldalra, és húzd át a bal kezed a jobb kezed és a jobb combod között. Helyezd a mellkasod bal oldalát a szőnyegre, és vegyél egy mély levegőt. Ezután ismételd meg a másik oldalon.
- Tartsd a térded és a lábfejed vagy lábujjaid a padlón, a felsőtested fektesd a szőnyegre, miközben a medencéd függőlegesen felfelé mutat a mennyezet felé. Nyújtsd ki a kezeid a szőnyegen messze magad elé. Nyomd a mellkasod a föld felé, és helyezd a homlokod a szőnyegre.
- Emelkedj fel az úgynevezett háztető pózba, amikor a tenyerek és a lábfejek a talajt érintik, a medence pedig a mennyezet felé mutat. Próbáld meg a mellkasod a lábaid felé tolni, vagy enyhén hajlítsd be a térded, és teljes sarokkal tartsd a lábfejed a szőnyegen.
- Törökülésben dőlj oldalra, támaszkodj a könyöködre, és nyújtsd ki a felkarod oldalra. Próbáld meg a teljes feneked a földön tartani.
- Széken ülve vagy törökülésben, lassan döntsd a fejed a jobb és bal vállad felé. Ezután válltól vállig írj le félköröket a fejeddel a mellkasod fölött.
- Hajtsd le a fejed az egyik válladra, tartsd a fejed ugyanazzal a kézzel, amerre lehajtottad, és óvatosan nyújtsd meg. Ezt ismételd meg a másik oldalon is.