A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Válts környezettudatos életmódra: zero waste, újrahasznosítás, természetes kozmetikumok
A környezet védelmét segítheti a fogyasztói életmód korlátozása, amit te és az utánad következő generációk is értékelni fognak. Ahol van akarat, ott mindig van út– tehát ne habozz újrahasznosítani a régi ruhákat vagy bútorokat, próbáld ki a zero waste életmódot és a bioélelmiszerek ízét. Tudd meg, miért fontos a fenntartható fejlődés, mi áll a műanyag vagy papír újrahasznosítása mögött, és mit jelent a fenntartható divat.
Tartalomjegyzék
- Miért fontos a műanyag, a papír és más anyagok újrahasznosítása?
- Az otthoni komposztálás csökkenti a háztartási hulladék mennyiségét
- Mi az a zero waste és tippek a kezdéshez
- Természetes kozmetikumok: natúr összetevők környezetbarát csomagolásban
- Fenntartható divat és felelősségvállalás
- Fenntarthatóság a vásárlásban
- Fenntartható élelmiszerek: helyi, szezonális és bioélelmiszerek
- Az újrahasznosítás új életet ad a ruháknak és a bútoroknak
- Mit jelent a fenntartható fejlődés?
- Egészséges és fenntartható életmód a nagyszerű életérzésért
Miért fontos a műanyag, a papír és más anyagok újrahasznosítása?
Az újrahasznosítás fontos hulladékkezelési folyamat, amely lehetővé teszi az újrafelhasználást. Arról van szó, hogy az anyagokat ismételten visszavezetjük a gyártási ciklusba, melynek fő célja a hulladék minimalizálása és a környezet védelme.
- Műanyag: műanyag zacskók, csomagolóanyagok, építőanyagok, játékok, bútorok, gyeprács, virágágyás szegélyek, palánkok, komposztálók, eper állvány, padok, kerítések.
- PET palackok: új palackok, szintetikus textíliák, párnatöltet, paplanok, hálózsákok és kabátok, polár pulóverek, belső autófelszerelés.
- Papír és karton: újságok, borítékok, papírzacskók és csomagolóanyagok, WC-papír, egészségügyi betét, iskolai füzetek, dobozok.
- Mobiltelefonok és egyéb elektronikai cikkek: az így nyert értékes fémeket (réz, arany, palládium és ezüst) újrahasználják új elektronikai cikkek gyártásához.
- Akkumulátorok: a visszanyert fémtartalmú alapanyagok tovább felhasználhatók az építőiparban, szemetesek, ereszcsatornák, üvegkerámia tányérok, kozmetikumok, ékszerek és hangszerek gyártásában.
- Építőanyag (törmelék, felmart aszfalt vagy betontömbök): új építőanyagok, például betonlapok, téglák vagy csempék gyártására.
- Alumínium (élelmiszer-csomagolások, például joghurtfedelek és alumínium kávékapszulák, csomagolófóliák, dobozok): italos üvegek, konyhai eszközök, új dobozok, építőanyagok, autóipari alkatrészek.
- Gumiabroncsok: a gumiabroncsok gumialkatrészeinek felaprításával nyert laza gumigranulátumból villamos- és vasúti sínekre rezgéscsillapító szőnyegek és zajcsillapító oldalfalak készülnek, de felhasználják öntött gumifelületként, játszóterek játékelemeiként is.
- Tetra Pak: OSB típusú kartonlapok, amelyeket a továbbiakban körfalak, válaszfalak, padlók, boltozatok, tetőfedések, stb. készítésére használják.
- Polisztirol: elektronikai burkolatok, tető, padló és mennyezet szigetelőanyaga (pl. fúvott szigetelés), töltőanyag tégla és könnyűbeton gyártásánál, gyerekjátékok.
- Üveg: rosszabb minőségű anyagból új üveg (poharak, palackok, vázák és egyéb üvegtermékek), mesterséges vulkáni üveg, habkő és ún. habüveg készül.
- Olajok: biodízel adalék, nyersanyag újrahasznosított gázolaj és repülőgép-üzemanyag gyártásában, kenőanyagok, vízszigetelő anyagok gyártásához, kozmetikai és vegyiparban, gumiiparban.
Az otthoni komposztálás csökkenti a háztartási hulladék mennyiségét
Az otthoni komposztálás a humifikáció hagyományos módszerén alapul - a talajban lévő anyagok lebontásán, amely humuszképződéshez vezet. Ez például a kertben elhelyezett komposztálóban történhet. A komposztáló lehet klasszikus nyitott komposztáló siló komposztáló formájában, vagy modern zárt komposztáló, amelyben a humifikáció sokkal gyorsabban megy végbe, mint a nyitott típusúban. A komposztnak köszönhetően csökkenthető a szerves hulladék mennyisége, amely nem kerül szemétégetőbe vagy szemétlerakóba, hanem kiváló tápanyagforrásként szolgál majd a növényeidnek vagy a kertednek.
Gilisztakomposztálóval készíthetsz vermikomposztot, amely egy szerves trágya, amelyet a biológiai maradványok átalakításával speciálisan giliszták segítségével állítanak elő. A háztartási hulladék csökkentését szolgálja. Ezt a komposztálót elhelyezheted a konyhában, az erkélyen, a teraszon, a folyosón vagy akár a garázsban. A mai gilisztakomposztáló modellek tetszetős kialakításúak, így a figyelem középpontjába kerülnek.
A komposztáló vásárlása előtt gondold át, hogy milyen hulladékot komposztálhatsz, és alaposan tanulmányozd át, hogy mi nem tartozik a komposztálóba. A komposztálási folyamat során folyamatosan forgasd a hulladékot, hogy levegőt vezess bele, amely szükséges a lebomlásához. Gondosan figyeld a komposztot, és rendszeresen adj hozzá új anyagot. Ügyelj a megfelelő páratartalomra (a száraz hulladékot permetezd vízzel, vagy éppen ellenkezőleg, tegyél száraz hulladékot a túl nedveshez). A komposztálási folyamat felgyorsítására komposztgyorsítót használhatsz.
Bár az otthoni komposztálás a kertben és zárt térben meglehetősen egyszerű módja a háztartási hulladék minimalizálásának, maga a komposztálási folyamat több héttől akár hónapokig is eltarthat. Ahhoz, hogy a komposztáló vagy a gilisztakomposztáló megfelelően működjön, ne engedjen szagot vagy ne vonzza a kártevőket, fontos betartani néhány alapvető szabályt, hogy mi való a komposzthalomba és mi nem.
- Gyümölcs- és zöldségmaradékok (héjak, csutkák, levágott darabok),
- kávézacc, bab és kávéfilterek,
- teafilter vagy használt teafű,
- zúzott tojáshéj,
- száraz kenyér,
- növényekből származó maradékok és darabok (beleértve a füvet és a leveleket),
- fűrészpor és széna,
- papírtermékek (ragasztómentes), például papír konyhai törlőkendők, nedves kartondobozok, újságok, stb.
- Tejtermékek,
- hús, halcsont,
- zsírok és olajok,
- penészgomba által megtámadt gyümölcsök és zöldségek,
- vegyszerek, például ragasztó, festékek, stb.,
- diófélék és magvak (zsírokat tartalmaznak, amelyek megzavarhatják a bomlási folyamatot és szagok keletkezéséhez vezethetnek),
- nagy hulladékdarabok (nagyon lassan bomlanak le),
- erős ízű növények, például gyömbér és citrusfélék,
- cigaretta, hamu, lótrágya és egyéb mérgező anyagok.
Hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni? Hogyan válassz komposztálót?
Mi az a zero waste és tippek a kezdéshez
Az otthonod a te birodalmad, amiről gondoskodnod kell, hogy elégedett legyél benne. Azonban öntudatlanul is beszennyezheted a szükségtelenül sok vegyszerrel, ami nem túl jó az egészséges környezet szempontjából. Hogyan lehet egészséges, természetes módon fertőtleníteni és felfrissíteni a levegőt? Az egyre népszerűbb zero waste életmód jelentheti a választ.
A zero waste egy filozófia és egy életforma, melynek fő célja a háztartási hulladéktermelés csökkentése, valamint az újrahasznosítás, értéknövelő újrahasznosítás (upcycling), valamint az ökológiai és fenntartható fejlődés elveinek alkalmazása. Igyekszik minimalizálni a szükségtelen mennyiségű hulladék környezetre gyakorolt negatív hatását, és hozzájárul az ökoszisztémánk és a következő generációk jobb jövőjéhez.
Szüntesd meg a kellemetlen szagokat a hűtőszekrényben vegyszerek nélkül Hogyan tisztítsd ki a vízforralót? Hogyan tisztítsd ki a lefolyót?
Alakítsd az otthonod zero waste háztartássá
Érdekel, hogyan tudnád alkalmazni a zero waste elveit a háztartásodban?
- Korlátozd a műanyag termékek használatát – cseréld le őket más újrahasznosítható vagy újrahasznosított anyagra, vagy válassz biológiailag lebomló anyagokat (pamut, len, kender, papír). Paradox módon a könnyű, kompakt és nagyon sérülésálló poliészter táskák is jó szolgálatot tesznek. Például még a gyerekeknek szánt fajátékok is sokkal tovább kitartanak, és jótékonyabbak az egészségre, mint a nem tanúsított műanyag játékok, amelyek gyakran veszélyes ftalátokat tartalmaznak.
- Fókuszálj az energia- és vízfogyasztás csökkentésére, a helyi és megújuló erőforrások támogatására, valamint a vásárolt termékek előállításának és szállításának energiaintenzitásának minimalizálására.
- Hasznosítsd újra és gyűjtsd szelektíven a hulladékot – hasznosítsd újra mindazt, ami újrahasznosítható. Szerezz be egy szelektív szemetest, amivel ez szinte magától fog menni. Válogasd szét a papírt, a műanyag csomagolóanyagot és palackokat, az üveget, a kartont, a konzerveket, és tanuld meg, mi nem tartozik a szelektív szemetesbe (tojástartó, használt papírzsebkendő, WC-papír tekercs, zsíros papírok, stb.).
- Mondj nemet az egyszer használatos műanyag termékekre – az éttermekben részesítsd előnyben a fém evőeszközöket az eldobható műanyagok helyett, cseréld le a műanyag szívószálakat rozsdamentes acél, üveg vagy bambusz szívószálakra, és a klasszikus mosogatószivacsok helyett használj komposztálható változatokat, esetleg mosható ruhát vagy kefét természetes sörtékkel. A kávéfogyasztók értékelni fogják a saját utazóbögrét, amely mellett kivétel nélkül mindenkinek jól jön egy üvegből, rozsdamentes acélból vagy műanyagból készült kulacs is. Nemcsak a természet, de a bankszámlád is megérzi az eldobható PET-palackos italok vásárlásának lecsökkentését.
- Vásárolj használt dolgokat - bútorok, ruhák és játékok is olcsóbban vásárolhatók meg, a kínált áruk között pedig sokszor kész kincseket is találhatsz.
- Készíts házi készítésű tisztítószereket, amelyek gondoskodnak az otthonodról a természetes összetevők erejével. Az ecet, a szódabikarbóna, a citromlé vagy a só szinte minden otthoni problémán segíthet, legyen szó a hűtőben lévő szagok megszüntetésétől kezdve a mosogató rozsdátlanításán, a lefolyó eltömődésének megszüntetésén át egészen a padló felmosásáig. A szódabikarbóna, a citromsav, a természetes illóolajok és a víz felhasználható WC-tisztító tabletták készítéséhez. A szódabikarbóna sóval és citromsavval pedig alapul szolgálhat mosogatógép tabletták készítéséhez.
- A boltból származó természetes tisztítószerek gyakran kiegészíthetők a megvásárolható utántöltőkkel. A csomagolásmentes boltokban lehetőség van a kiválasztott tisztítószert a kannából a hozott tárolóba önteni. A klasszikus háztartási kellékeknek számos vonzó alternatívája létezik – természetes kefék, viaszos szalvéták élelmiszerekhez, palackok, zacskók zöldségekhez és gyümölcsökhöz és egyéb ökologikus tárgyak.
Természetes kozmetikumok: natúr összetevők környezetbarát csomagolásban
A természetes kozmetikumok szerves eredetű alapanyagokból készülnek, például gyógynövénykivonatokból vagy növényi és illóolajokból. Az „organic” vagy a „bio” címkéről ismerheted fel ezeket. Nem tartalmazhatnak szilikonokat vagy mesterséges színezékeket, amelyek a hagyományos kozmetikai termékekben megtalálhatók. Ezek a kémiai adalékanyagok károsak lehetnek a bőrre és a hajra. Allergiás reakciókat, például bőrirritációt, de például haj- vagy bőrszárazságot is okozhatnak. A természetes kozmetikumok többnyire növényi alapanyagokból készülnek, ráadásul bio minőségben. Nem lehetnek állatokon teszteltek, és amellett, hogy bizonyos luxust biztosítanak a fogyasztóknak, hozzájárulnak a környezet védelméhez is.
A természetes kozmetikumok vásárlásakor találkozhatsz műanyag csomagolású termékekkel. Számos gyártó, különösen azok, akik valóban elkötelezettek a természet védelmében, lehetővé teszik a használt csomagolóanyagok visszaszolgáltatását, amelyeket gyakran megtisztítanak és újra felhasználnak. Egyes gyártók újrahasznosított csomagolást használnak a termékeikhez, ami a tengerekből és óceánokból kihalászott műanyaghulladékból készül. Bár ezek mind szép gesztusnak tekinthetők, az igazság az, hogy az a legjobb hulladék, amely egyáltalán nem keletkezik. Ezért is mehetsz szembe az ökologikus termékekkel, és nyúlhatsz a zero waste kozmetikumok után.
Tippek a zero waste kozmetikumokhoz és higiéniai termékekhez
A zero waste kozmetikumok a testápoló termékekhez is kapcsolódnak. Mely termékekre vonatkozik leggyakrabban a csomagolásmentes megoldás?
- Szilárd tusfürdők: papírba csomagolva vagy teljesen csomagolás nélkül értékesítik őket,
- szilárd samponok és kondicionálók: papírba vannak csomagolva vagy akár semmibe, és tovább kibírják, mint a hagyományos folyékony hajápoló termékek,
- dezodorok: a szilárd dezodorokat leggyakrabban papírtekercsbe, a krém állagú dezodorokat pedig újrahasznosítható dobozba csomagolják, amelyből kézzel vihetők fel a bőrre,
- menstruációs kehely: a kiváló minőségű alapanyagnak (orvosi szilikon) köszönhetően megfelelő karbantartás mellett hosszú évekig kitart,
- szövet sminklemosó párnák: moshatók és többnyire bambusz anyagból, 100% pamutból vagy durvább frottírból készülnek,
- szövet betétek melltartókba: a szoptató anyáknak szánt mosható betétek helyettesítik az eldobható változatokat,
- textil egészségügyi betét, menstruációs bugyi,
- fogkefék: bambuszból vagy komposztálható anyagból készült cserefejek formájában,
- hagyományos borotvák cserélhető pengével,
- természetes sörtékkel és összehajtható nyéllel ellátott sminkecsetek,
- konjac szivacsok bőrtisztításhoz és minkeltávolításhoz,
- természetes tengeri szivacsok,
- fogkrémek: por vagy újratölthető formában árusítják csomagolásmentes boltokban,
- természetes dekorkozmetikumok: gyakran papírcsomagolásba csomagolva,
- textilpelenkák, textil baba törlőkendők és egyéb babafelszerelések.
A természetet szem előtt tartó babafelszerelések listája A női kozmetikumok áttekintése
Fenntartható divat és felelősségvállalás
A közvélemény egyre inkább tudatában van annak, hogy a divatipar az egyik legnagyobb környezetszennyező. Ökológiai szempontból kétféle divat létezik: a fast fashion és a slow fashion. Gyakran találkozhatunk fast fashion termékekkel a kiskereskedelmi láncok kirakatában, ahol gyorsan cserélődnek a divatos kollekciók. Az anyagok, amelyekből a ruhákat készítik, gyakran különböző szálak kombinációjából állnak (gyakran hagyományos pamutból vagy szintetikus anyagokból), és nem hasznosíthatók újra.
A fenntartható kiegészítőket és ruházatot általában drágábban lehet megvásárolni, de időtlenségüknek és minőségi kidolgozásuknak köszönhetően hosszú évekig hordhatóak, és nem mennek ki egykönnyen a divatból. Az ideális anyag a minősített 100% organikus pamut, kender, len vagy lyocell. Az adott ruhadarab gyártásban részt vevő összes alkalmazott munkáját megfelelően meg kell fizetni. A fenntartható divat tehát nemcsak a ruházati anyagok hosszabb élettartamát és minőségét foglalja magában, hanem olyan társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi szempontokat is, mint az emberi jogok tiszteletben tartása (kényszer- és gyermekmunka), a környezetvédelem és az elhasználódott termékek újrahasznosíthatósága.
Fenntarthatóság a vásárlásban
A fenntarthatóság trendje a vásárlási szokásokra is hatással van, vagyis a fogyasztók igyekeznek minimalizálni a vásárlásaik környezetre és társadalomra gyakorolt negatív hatását. Olyan árukat választanak, amelyek megújuló forrásból, az etikai szabályok és a munkavállalók megfelelő munkakörülményeinek betartásával készültek. Ezek a termékek általában hosszabb élettartammal, jobb minőséggel és időtlen kialakítással büszkélkedhetnek. A fenntartható vásárlás az egyszer használatos műanyagok korlátozását, a hulladék mennyiségének csökkentését és az ezzel összefüggő csomagolások újrahasznosítását is jelenti. Éppen ezért az sem kivétel, ha a boltban találkozunk vászontáskákkal, melyek a mikrotén zacskók fenntartható alternatívájaként vásárolhatók meg. Már nem adnak automatikusan (és ingyen) nejlon táskát a szupermarketben vagy ruhavásárláskor, és sok fogyasztó inkább papír vagy saját szövettáskát használ műanyag táskák helyett.
Ha fenntartható módon szeretnél vásárolni, vásárlásoddal támogasd azokat a helyi gyártókat vagy cégeket, amelyek részt vesznek a fenntartható fejlődésben, és nemcsak a gyártásra, hanem az újrahasznosításra is figyelmet fektetnek, miután a termékeik elérik az élettartamuk végét.
Mi a fenntartható vásárlás?
- Fontold meg a vásárlás szükségességét: Valóban szükséges-e valamit megvásárolni? Nem tudod helyettesíteni egy olyan termékkel, ami már van otthon?
- Válassz minőségi termékeket: Vedd figyelembe annak az anyagnak a minőségét és tartósságát, amelyből a termék készült. A minőségi termék ára magasabb lehet, mint egy gyengébb minőségű terméké, de végül jobban megtérül.
- Vásárlás helyi termelőktől: Ha helyi vállalkozóktól vásárolsz árut, támogatod a magyar gazdaságot. Ráadásul ezek a termékek kevésbé károsítják a környezetet, mivel nem repülték át a fél bolygót.
- Adj esélyt a használt áruknak: Ne állj ellen a használt cikkek vásárlásának a bazárból vagy a swapból (felesleges tárgyak cseréje).
- Csökkentsd az egyszer használatos műanyagok használatát: Vásárláskor vigyél magaddal saját bevásárlótáskát és anyagtáskát zöldségek, gyümölcsök vagy diófélék számára. Sok ételfajtát egyáltalán nem kell becsomagolni, hiszen saját természetes védőréteggel rendelkeznek (héj) - ide tartozik a banán és más egzotikus gyümölcsök, de a gyökérzöldségek is, amelyeket fogyasztás előtt érdemes megtisztítani. Inkább használj saját evőeszközt, bögrét, ételtartót, stb.
- Kerüld a csomagolóanyagokat: A lehető legkevesebb csomagolással rendelkező termékeket válaszd. Tényleg szükséged van a zacskóba csomagolt apróra vágott zöldségekre vagy a tálban árusított szeletelt gyümölcsre? Gondolj a kozmetikumok és tisztítószerek csomagolásmentes alternatíváira. Inkább a papírba csomagolt termékeket részesítsd előnyben, mintsem a gyakran szükségtelenül nagy mennyiségű műanyagba.
- Vásárolj ökologikusan: Válassz olyan termékeket, amelyek kisebb hatással vannak a környezetre, például természetes kozmetikumokat és tisztítószereket, vagy olyan tanúsítvánnyal rendelkező ruhákat, amelyek garantálják az ökologikus gyártási folyamatot.
- Vásárolj etikusan: Részesítsd előnyben azokat a cégeket, amelyek figyelembe veszik az alkalmazottaikat a gyártási folyamat során. Ellenőrizd, hogy a cég megfelelő anyagi jutalmat biztosít-e számukra, védi-e az egészségüket a munkahelyen, nem támogatja-e a gyerekmunkát vagy a fizetetlen túlórákat.
Fenntartható élelmiszerek: helyi, szezonális és bioélelmiszerek
Az élelmiszer-fenntarthatóság kérdése nemcsak a csomagolással és a végső fogyasztóhoz való eljuttatásával, hanem a teljes termelési ciklussal kapcsolatos. A fenntartható táplálkozás csekély hatással van a környezetre, és tiszteletben tartja az ökoszisztéma biológiai sokféleségét. Fő célja, hogy a jelenlegi generációk egészségesebb életmódra terelhessék gyermekeiket.
Milyen étkezési szokásokat vegyél fel, hogy azok összhangban legyenek a fenntarthatósággal?
- Korlátozd a feldolgozott élelmiszerek vásárlását - részesítsd előnyben az „igazi” ételeket.
- Csökkentsd a szükségtelen csomagolásba csomagolt élelmiszerek fogyasztását, ezáltal csökkentve a hulladék mennyiségét.
- Vásárolj bioélelmiszereket (műtrágya, növényvédő szerek és gyomirtó szerek nélkül termesztettek), amelyek termesztése csökkenti a talaj-, víz- és légszennyezést.
- Vásárolj helyi és szezonális élelmiszereket – természetes környezetben, a közeledben termesztve segít csökkenteni a közlekedésből származó károsanyag-kibocsátást és fenntartani a helyi gazdaságot.
- Adj esélyt a vegán és vegetáriánus ételeknek, mivel a hús- és tejtermékek előállítása nagy mennyiségű földet, vizet és energiát igényel.
- Részesítsd előnyben a zöld étrendet, azaz a növényi eredetű élelmiszereket.
- Egyél alacsony szén-dioxid-kibocsátású ételeket, például hüvelyeseket, zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonát.
- Részesítsd előnyben a fenntartható mezőgazdaságból vagy halászatból származó élelmiszereket.
Hogyan spórolj az élelmiszereken? Zöldségek és gyümölcsök feldolgozása Hogyan tárold a zöldségeket és gyümölcsöket a hűtőszekrényben?
Az újrahasznosítás új életet ad a ruháknak és a bútoroknak
Az újrahasznosítás nagyszerű módja annak, hogy új életet lehelj az otthonodban a használaton kívüli, sérült vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyott darabokba. Lehet ez egy póló, amit még szívesen viselnél, ha nem lenne festékfoltos. A sok év után kicsit unalmassá vált komódot is felfrissítheted.
- A ruhák és az upcyckling: Hozd vissza a divatos darabjaidat különféle átalakításokkal. Erre kiválóak a foltok és a rávasalható díszek, amelyekkel befoltozhatod a lyukat vagy a foltot például egy farmerkabáton. Nem feltétlenül csak kijavítani kell a ruháinkat, hanem javítani is lehet rajtuk! Készíts szép díszt gyöngyökből, hímezd ki a kedvenc mintád vagy szavad az ingedre tűvel és hímzőcérnákkal. Népszerű upcycling technika a régebbi ruhák átvarrása – készíthetsz egyszerű szoknyát egy férfi ingből, vagy varrhatsz belőle ruhát a kislányodnak.
- A bútorok és az upcycling: Ne félj felújítani a bútoraid! Elég lecsiszolni, lefesteni egy alapszínnel, majd belekezdeni egy gyönyörű színátalakításba a jelenleg nagyon népszerű fafestékek és krétafesték használatával. Cseréld le a bútorok eredeti fogantyúit modern porcelánra. Ha a gyermekeid művészi alkotásai díszítik a bútorokat, fontold meg az öntapadó fóliával való letakarásukat, amely teljesen új megjelenést kölcsönöz nekik.
Az upcycling nagyon kreatív időtöltés a gyerekekkel való alkotásnak köszönhetően! Biztosan tele vannak ötletekkel, hogyan lehetne továbbfejleszteni régebbi játékaikat, ruháikat, vagy inspirálódhatsz a gyerekeknek szóló szezonális kézműves tippjeinkből, ahol PET-palackból etetőt és egyéb remek tippeket találhatsz.
Mit jelent a fenntartható fejlődés?
A fenntartható fejlődés koncepcióját először a World Environmental Protection Strategy című dokumentum fogadta el hivatalosan, amelyet 1980-ban az UICIN (Természetvédelmi Világszövetség), az UNEP (Az ENSZ Környezetvédelmi Programja) és a WWF (Természetvédelmi Világalap) készített elő. 7 évvel később az ENSZ Közgyűlése elfogadta a Gro Brundtland vezette csoport által készített, Közös jövőnk című jelentést, amelyben a kifejezést úgy határozták meg, mint „olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen szükségleteit anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő nemzedékek esélyét arra, hogy ők is kielégíthessék szükségleteiket.”
Napjaink egyik legfontosabb kihívása a gazdaság, a társadalmi szempontok és a környezet egyensúlyának megteremtése. A bolygónk által biztosított erőforrásoknak megvannak a korlátai, ami miatt a folyamatos növekedés nem lehetséges. A fenntarthatóság elveinek köszönhetően megteremthetők a környezeti és gazdasági stabilitás feltételei, amely elengedhetetlen az emberiség és a bioszféra fennmaradásához. A fenntarthatóság a környezetvédelemhez, a társadalmi egyenlőséghez és kohézióhoz, a gazdasági jóléthez, a fenntartható termeléshez és fogyasztáshoz, a közlekedéshez, az éghajlatváltozáshoz, a tiszta energiához, a természeti erőforrások megőrzéséhez és a közegészségügyhöz kapcsolódik.
Mi a fenntarthatóság, és miért kell figyelmet szentelni a tanúsítványainak?
Elméletben ez a fogalom felfogható, mint a fogyasztói életmód elutasítására irányuló törekvés, amely kevesebbet vesz el tőlünk, mint amennyit ad. Az erőforrások, áruk és élelmiszerek pazarlásának korlátozásával nemcsak pénzt takarítasz meg, hanem hozzájárulsz a környezet védelméhez is. A fenntarthatóság az elmúlt évek trendjévé vált, és ahogy az lenni szokott, egyben remek lehetőség az úgynevezett greenwashingra – a gyártó félretájékoztatja a fogyasztókat termékei, szolgáltatásai vagy az egész cég ökológiai előnyeiről. Éppen ezért jó, ha nyitott szemmel járunk, és mindig alaposan utánanézünk, hogy valóban azt vásároljuk-e, amit az adott termék vagy szolgáltatás állít.
A greenwashing részeként a gyártók előszeretettel alkalmazzák saját tanúsítványaikat, amelyek talán közel sem fednek le annyi területet, mint a nemzetközileg elismert tanúsítványok. Még a „természetes” címke vagy a természetes csomagolóanyag is lehet pusztán az eladó marketing lépése, és valójában semmi köze a termék természetes eredetéhez vagy összetételéhez.
Egészséges és fenntartható életmód a nagyszerű életérzésért
Az egészséges otthon együtt jár a fenntartható életmóddal. De hogyan néz ki egy ilyen környezetbarát otthon? Számos olyan tényezőt tartalmaz, amelyek célja az épületek környezetre gyakorolt negatív hatásának minimalizálása, ugyanakkor a lakók életminőségének javítása.
A zöld életmód alapvető elemei:
- Energiatakarékos és környezetbarát épületek - hatékony szigetelés, megújuló energiaforrások felhasználása, napelemek telepítése,
- víztakarékosság – energiatakarékos berendezések (zuhanyfejek, levegőztetők) felszerelése, esővíz gyűjtése,
- hulladékmentesítés – szerves anyagok komposztálása, hulladékok újrahasznosítása,
- energiatakarékosság – energiatakarékos háztartási gépek használata, LED világítás, természetes fény okos használata,
- vegyszerek és növényvédő szerek gondos kezelése, ftalátok korlátozása (anyagbiztonsági tanúsítvánnyal nem rendelkező műanyag gyermekjátékok, a legtöbb PVC padló),
- minőségi kültéri terek – kertek, erkélyek, zöldtetők, rétek rovarok számára, házak és etetők állatok számára.
Hogyan spórolj a vízen, a villanyon vagy a ruhákon? A fák és cserjék ápolása Gondoskodj a virágaidról és növényeidről