A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A kerékpár kötelező tartozékai: minden megfelel az előírásoknak?
Mielőtt új kalandok felé tekernél, ellenőrizd, hogy a kerékpárod valamennyi kötelező tartozékkal fel van szerelve. Tudod, hogy kinek és mikor kötelező a kerékpáros sisak viselése és mi tartozik a kötelező kerékpáros felszerelésbe Szlovákiában, Ausztriában vagy más nemzetközi úticélok esetén? A kerékpáros túrákat különféle kerékpáros kiegészítők is kellemesebbé tehetik, mint például a sebességmérő, víztartályos hátizsák és mások.
A kerékpár kötelező tartozékai
A megfelelően felszerelt kerékpárral csökken a a kerékpáros sérülésével végződő közlekedési balesetek valószínűsége. A KRESZ szerint Magyarországon a kerékpárosoknak a következő biztonsági elemekkel kell felszerelniük kerékpárjukat:
- könnyen kezelhető, megbízhatóan működő kormányberendezés, ami semmilyen helyzetében nem akadályozza a kerékpár egyéb kezelőszerveinek működtetését,
- száraz és nedves időben egyaránt hatásos, két, egymástól függetlenül működtethető fék, amely közül az egyik az első, a másik a hátsó kerékre hat,
- fehér, vagy kadmiumsárga színű fényt adó, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható első lámpa (lehet villogó is) és fehér színű, nem háromszög alakú fényvisszaverő (prizma),
- piros fényt adó, legalább 150 méter távolságról látható hátsó lámpa (szintén lehet villogó) és piros színű, nem háromszög alakú fényvisszaverő hátsó prizma,
- legalább kettő darab borostyánsárga színű, mindkét oldal felé hatásos oldalsó fényvisszaverő (küllőprizma), legalább az első keréken. A küllőprizmát helyettesítheti az abroncs mindkét oldalára felhelyezett fényvisszaverő reflexcsík.
- hangjelző berendezés, amely csak csengőhangot adhat.
Hogyan válassz kerékpárt? Pattanj kerékpárra, robogóra vagy deszkára
Mikor kötelező a kerékpáros sisak?
A fej rendkívül sebezhető, ezért érdemes gondoskodni a maximális védelméről. Kétségtelen, hogy a kerékpáros sisak gyakran nemcsak az egészséget védi, hanem az életünket is. Magyarországon a kerékpáros sisak használata csak egyetlen esetben, településen kívül 40 km/h feletti sebességgel haladva kötelező. (A megengedett maximális sebesség ebben az esetben 50 km/h, feltéve, hogy nem szállítasz gyereket vagy utast.) Ezt leszámítva mindenkinek a saját döntése a sisakviselés. A kerékpáros bukósisak viselése életkortól függetlenül mindenkinek javasolt. A közlekedési baleseti statisztikák azt mutatják, hogy azok a kerékpárosok, akik sisakkal védik magukat bringázás közben, 19-szer kisebb a halálozási kockázatuk, mint azoknak, akik nem használják.
Annak érdekében, hogy a kerékpáros sisak a lehető legnagyobb mértékű védelmet nyújtsa, fontos a következő pontok betartása:
- szilárdan üljön a fejen, és ne csússzon el róla semmilyen irányba,
- esés esetén mindig vegyél újat, akkor is, ha a sisakon nem látszik komolyabb sérülés,
- gyerekeknek ne vegyél nagyobb vagy felnőtt sisakot, amibe majd „belenőnek”.
Még egy sisak sem tud 100%-ban megvédeni esés esetén, de mérsékelheti az ütések következményeit. A Cseh Közlekedési Minisztérium kutatása azt mutatja, hogy a 2009-2018 közötti időszakban meghalt kerékpárosok összesen 84%-át nem védte kerékpáros sisak. A kutatás azt is megállapította, hogy a 119 kerékpáros közül, akik 1995 és 2013 között közlekedési balesetben vesztették életüket Csehország két régiójában, 37%-uk túlélhette volna, ha kerékpáros sisakot visel. Kutatások szerint a kerékpáros sisak viselése megelőzheti a koponyatörések 83%-át, a fej lágyrészeinek sérüléseinek 53%-át és az agykárosodások 48%-át.
Kötelező a kerékpáros sisak más országokban?
A környező országok kerékpáros útvonalait is bejárnád? Ebben az esetben utazás előtt mindig ellenőrizd, hogy az adott országban kötelező-e a kerékpáros sisak viselése. A célország nagykövetsége adhat erről tájékoztatást.
A kerékpáros sisak nélküli kerékpározás nemcsak egészségügyi, hanem anyagi kockázatot is jelent. Amellett, hogy a jogszabályi használati kötelezettség megszegése miatt pénzbírság szabható ki, baleset esetén a biztosító megtagadhatja az orvosi költségek megtérítését, amely súlyosabb sérülések esetén igen magas lehet.
Mely országokban nem/kötelező a sisak viselése?
Ország | Kerékpáros sisak viselésének kötelezettsége |
Csehország | gyermekeknek és fiataloknak 18 éves korig |
Szlovákia | 15 év alatti gyermekeknek, felnőtteknek lakott területen kívül közlekednek |
Lengyelország | nem kötelező |
Ausztria | gyermekeknek 12 éves korig |
Magyarország | felnőtteknek, ha a településen kívül 40 km/h feletti sebességgel közlekednek |
Horvátország | gyermekeknek és fiataloknak 16 éves korig |
Bulgária | nem kötelező |
Görögország | nem kötelező |
Dánia | nem kötelező |
Finnország | nem kötelező, csak ajánlott |
Franciaország | gyermekeknek 12 éves korig |
Németország | nem kötelező |
Olaszország | nem kötelező |
Szlovénia | gyermekeknek és fiataloknak 18 éves korig |
Csökkent látási viszonyok mellett
Fehér lámpa vagy villogó
Rossz fényviszonyok mellett történő közlekedéskor a kerékpárt fehér fényszóróval kell felszerelni, amely fénysugarának előre kell irányulnia, hogy ne vakítsa el a többi közlekedőt. Ha jól megvilágított úton kerékpározol, fényszóró helyett használhatsz villogó fényű lámpát. Ennek azonban ebben az esetben is fehérnek kell lennie.
Piros fény vagy villogó fény
Ahhoz, hogy az elhaladó autók időben észrevegyenek, a kerékpárodnak hátul piros lámpával vagy két piros színű prizmával kell felszerelve lennie.
A lámpák elhelyezhetők a kerékpáros ruházatán is, fényük lehet folyamatosan világító, vagy villogó.
Figyelem! Lakott területen kívül az úttesten éjszaka, vagy rossz látási viszonyok között a kerékpárosnak kötelező a fényvisszaverő ruházat viselése!
Melyek a kerékpár kötelező tartozékai Szlovákiában és Ausztriában?
Szlovákia és Ausztria a legnépszerűbb országok a magyar kerékpárosok körében. Mi a különbség a kötelező felszerelések között?
Szlovákia
- Lakott területen kívül minden kerékpárosnak kerékpáros sisakot kell viselnie.
- 15 éven aluliak számára kötelező - függetlenül attól, hogy a lakott területen belül vagy azon kívül közlekednek.
- A településen kívüli közutakon 10 éven aluli gyermekek 15 éven felüli kerékpáros felügyelete nélkül kerékpárral nem közlekedhetnek.
- A gyermek és felnőtt kerékpárosok felszerelését csökkentett látási viszonyok mellett történő közlekedés esetén a ruházaton jól láthatóan elhelyezett fényvisszaverő elemekkel kell kiegészíteni.
- Megbízható első és hátsó fékek.
- A kerékpárt első és hátsó lámpával, fényvisszaverőkkel és csengővel kell felszerelni.
Ausztria
- A 12 év alatti gyermekeknek kerékpáros sisakot kell viselniük.
- Ha a gyermek kerékpáros gyerekülésben ül a felnőtt kerékpáron, a kerékpárt hátsó sárvédővel kell felszerelni.
- Fehér vagy sárga első lámpa.
- Piros hátsó lámpa.
- Fényvisszaverők: piros hátul, narancs a pedálokon, narancssárga vagy fehér a kerék küllőin.
- Funkcionális első és hátsó fékek.
- Csengő vagy kürt.
Ajánlott felszerelés
A kötelező felszerelésen kívül a kerékpárt opcionális felszereléssel is fel kell szerelni, hogy tökéletesen felkészülhess az úton vagy terepen való haladás során felmerülő különféle helyzetekre. Esős időben jól jönnek a sárvédők, amelyeknek köszönhetően nem leszel tarkóig sáros, ha út közben kap el egy kiadós zápor. Biztonsági szempontból jobb, ha láncvédő védi a láncot.
Legyen kéznél egy kerékpáros szerszámkészlet is, amivel kijavíthatod a kisebb hibákat. Különösen hosszabb túrák előtt ne felejtsd otthon a pumpát és egy praktikus gumijavító készletet. Ne felejtsd el a kerékpárzárat, aminek köszönhetően nem kell aggódnod a kedvenc útitársad miatt, ha felügyelet nélkül kell hagynod valahol.
Az ajánlott felszerelés elemei közül a legfontosabb a kerékpáros sisak, ami ugyan hazánkban nem kötelező, de megóvhatja az egészséged vagy az életed közlekedési baleset esetén. A kerékpáros szemüveg védi a szemet kerékpározás közben, míg a kerékpáros kesztyű védi a kezet és az ízületeket.
A kerékpáros kiegészítők kellemesebbé teszik az utazást
- Kerékpár sebességmérő: mutatja a sebességet, a megtett kilométereket és akár GPS-navigációként is szolgálhat,
- kerékpártáska: a nyereg alá, a tartóra, a kormányra vagy a vázra rögzíthető,
- kerékpár kitámasztó: a kerékpár megtámasztásához bárhol,
- kerékpáros gyerekülés: az első vagy a hátsó kerékhez,
- kerékpáros kulacs és kosár,
- víztartályos hátizsák: hogy mindig kéznél legyen a folyadék anélkül, hogy tekerés közben meg kelljen állnod és elővenned a palackot,
- kerékpáros tükör: különösen alkalmas városi, terep- és hegyi kerékpárokhoz,
- vontatórúd gyermek kerékpárhoz: egy felnőtt és egy gyermek kerékpár összekapcsolására szolgál; alkalmas olyan útvonalakra, amelyeket a gyermek még nem tudna önállóan megtenni.
- kerékpáros mez, nadrág és cipő: speciális kerékpáros ruhák és cipők gondoskodnak a kényelmedről.