A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Kötelező autós tartozékok – itthon és külföldön
Az autós utazás során bármi megtörténhet, ezért fontos, hogy amennyire lehet, minden helyzetre felkészülve kelj útra. A jármű kötelező és ajánlott felszereltsége is kulcsfontosságú. Éppen ezért ajánlott alaposan ellenőrizni, hogy minden szükséges autós felszerelés megvan-e, mivel egy apró hiányosság is komoly anyagi következményekkel járhat.



Kötelező autós tartozékok Magyarországon
Az autók kötelező tartozékairól a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény, a KRESZ, valamint a műszaki előírásokat részletesen taglaló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 106. § rendelkezik. Az előírás célja nem a magyar sofőrök „büntetése”, hanem az emberi élet, az egészség és a tulajdon védelme.
Ha a kötelező felszerelés hiányos vagy nem felel meg a szabályoknak, közúti rendőri ellenőrzéskor akár 50 000 forintos helyszíni bírság is kiszabható. Súlyos vagy visszaeső esetekben büntetőeljárás indulhat, és a bírság elérheti a 150 000 forintot is. Emellett a gépjármű ideiglenesen kivonható a forgalomból, vagy akár a rendszám is levehető.
A kötelező felszerelésnek mindig a gépjárműben kell lennie, ha közúti forgalomban, azaz úton közlekedsz. Lássuk, mit kell tartalmaznia:
- Elsősegélydoboz,
- elakadásjelző háromszög,
- láthatósági mellény.
Bár Magyarországon a sofőröknek nem kell maguknál tartaniuk a vezetői engedélyüket, ha külföldre utazol, legyen nálad - még az európai Unió területén is. Ezt is, csakúgy, mint a forgalmi engedélyt és a személyi igazolványt és az útlevelet tartsd magadnál.
Info: A KRESZ (1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól) írja elő, hogy a lakott területen kívüli út úttestjén, leállósávján, útpadkáján tartózkodó gyalogosnak éjszaka és korlátozott látási viszonyok között láthatósági mellényt kell viselnie. Mivel a járművezető (és az utasok) is gyalogossá válnak, ha forgalmi okból vagy műszaki meghibásodás miatt kiszállnak a járműből ilyen körülmények között, ezért a mellény megléte elengedhetetlen.
Fontos, hogy annyi mellény legyen az autóban, ahány ülés van benne, és könnyen elérhető helyen (tehát ne a csomagtartóban).

Magyarországon nem kötelező a pótkerék, ha a gépjármű gyárilag nem rendelkezik vele, mert helyette van:
- defektjavító készlet (habpatron vagy kompresszoros megoldás),
- run-flat abroncs (defekttűrő gumi),
- vagy egyéb gyári alternatíva.
Kötelező lehet, ha:
- a járműben van hely a pótkeréknek (pl. pótkeréktartó), de se kerék, se javítókészlet nincs,
- vagy a járművet eredetileg pótkerékkel szerelték, és az nincs nálad, valamilyen alternatíva nélkül.
Baleset, defekt vagy egyéb hasonló esemény esetén az elakadásjelző háromszöget legalább 50 méterre a jármű, illetve az akadály mögött kell elhelyezni. Autópályán a vészjelző háromszöget legalább 100 méterre az autó mögött kötelező elhelyezni.
Javaslat: A baleseti bejelentőlap már nem része a kötelező gépjármű-felszerelésnek. Ennek ellenére célszerű, ha ez a dokumentum baleset esetére kéznél van a járműben.
Ajánlott autós tartozékok Magyarországon
Hiba lenne azt gondolni, hogy ami csak „ajánlott”, az felesleges. Amikor út közben lerobban az autó, le kell kaparni a jeget a szélvédőről, vagy fel kell jutni egy jeges, csúszós emelkedőn, örülni fogsz, hogy mindenre felkészültél. Az ajánlott felszerelések megkönnyítik és biztonságosabbá teszik a közlekedést, anélkül, hogy minden aprósággal az autómentőt vagy egy ismerőst kellene hívnod.
A Magyarországon ajánlott autós felszerelések a következők:
- porral oltó tűzoltó készülék,
- indítókábel (bikakábel),
- vontatókötél,
- kanna tartalék üzemanyagnak,
- hólánc, ha téli időszakban közlekedsz (különösen hegyvidéken),
- jégkaparó és hótisztító kefe,
- alkoholszonda (főleg külföldi utazás esetén lehet hasznos),
- elemlámpa vagy fejlámpa,
- tartalék izzókészlet (ha az autódon a helyszínen elvégezhető az izzócsere)
- szükség esetén rendszeresen szedett gyógyszerek, fájdalomcsillapítók, allergia elleni szerek.

Mit kell tartalmaznia a megfelelő autós elsősegélydoboznak?
Mit kell tartalmaznia a megfelelő autós elsősegélydoboznak?
Személygépkocsik és kishaszonjárművek esetében kötelező a **„B” típusú elsősegélycsomag** megléte.
Az elsősegélydoboz típusa meghatározza a benne található eszközök számát és típusát. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy személyautó vezetőjeként az alábbi felszereléseknek kell megtalálhatónak lenniük az elsősegélycsomagban:
- 4 db steril gyorskötöző pólya (10 cm × 5 m)
- 2 db steril gyorskötöző pólya (5 cm × 5 m)
- 2 db steril mull-lap (6 cm × 6 cm)
- 4 db egyenként csomagolt vágott mullpólya (10 cm × 5 m)
- 3 db nagy steril mull-lap (50 cm × 80 cm)
- 4 db kéztisztító/fertőtlenítő lap
- 1 pár steril kesztyű
- 2 db háromszögletű kendő
- 4 db biztosítótű
- 1 db ragtapasz (1,25 cm × 5 m)
- 2 db sebtapasz (6 × 10 cm)
- 1 db rozsdamentes olló
- 1 db fertőtlenítő oldat (minimum 30 ml)
- 1 db arcmaszk újraélesztéshez
- 1 db sebészeti szájmaszk
- 1 db elsősegély-útmutató (képes)
- 1 db tartalomjegyzék
- 1 db izotermikus mentőfólia (min. 200 × 140 cm)
Ez a felszerelés biztosítja, hogy vészhelyzet esetén gyors és hatékony elsősegélynyújtás történhessen, és az elsősegélynyújtó csomag tartalma megfeleljen a magyarországi közúti közlekedési előírásoknak.
Figyelem! Rendszeresen ellenőrizd az elsősegélycsomag lejárati idejét! A mentőládáknak ugyanis van szavatossági idejük, amit a dobozon lévő matricán találsz. Fontos azonban tudni, hogy nem csak maga a láda, hanem a benne lévő felszerelések is lejárhatnak, ráadásul nem egyszerre: míg a kötszerek jellemzően 5 évig állnak el, addig a sebfertőtlenítő oldatok szavatossága mindössze 3 év. Természetesen megteheted, hogy nem a teljes – szerencsés esetben bontatlan – dobozt cseréled újabbra, csak a lejárt szavatosságú felszerelést pótolod újabbakkal.
De lássuk be: sérülés esetén a legfontosabb „elsősegélydoboz” te magad vagy. A kezed, a szemed és mindenekelőtt a tudásod. Tudod, hogyan kell reagálni és mit kell tenni, ha valaki artériásan vérzik? Tisztában vagy azzal, hogyan kell szakszerűen elsősegélyt nyújtani?
Mit csinálnál, ha valaki hirtelen elveszíti az eszméletét? Légy felkészült a segítségnyújtásra, mert sosem tudhatod, mikor lesz rád szükség.
Tűzoltóság | 105 |
Rendőrség | 107 |
Mentők | 104 |
Egységes segélyhívó szám | 112 |


Kötelező felszerelés külföldön
Arról, hogy mit kell tartalmaznia egy autó kötelező felszerelésének Magyarországon, a legtöbben legalább alapszinten tisztában vannak. De mi a helyzet a külföldi szomszédainknál érvényes előírásokkal? Fontos, hogy minden utazásra felkészülten indulj, és ne hagyd, hogy egy megelőzhet figyelmetlenség elrontsa a külföldi élményeidet. Mindig előre tájékozódj arról, miben tér el az adott ország kötelező autós felszerelése a magyar szabályoktól.
Kötelező autós felszerelés Ausztriában
Az osztrák közlekedésbiztonsági szabályok rendkívül szigorúak és következetesek. Alapvető elvárás, hogy az autódban legyen elakadásjelző háromszög, fényvisszaverő mellény, autós elsősegélydoboz. Ami a fényvisszaverő mellényeket illeti, a sofőr számára kötelező, hogy legyen egy az autóban, könnyen elérhető helyen, tehát nem a csomagtartóban. A többi utasnak akkor kell felvennie, ha defekt vagy baleset miatt ki kell szállniuk a járműből az úttesten. Éppen ezért, Ausztriába utazva ideális, ha annyi fényvisszaverő mellény van nálad, ahányan az autóban ültök.
November 1. és április 15. között kötelező a téli gumi használata mind a négy keréken, ha az útviszonyok (hó, jég, latyak) indokolják. Alternatívaként legalább a hajtott tengelyen hólánc is használható (kizárólag teljesen hóval borított úton). Érdemes megnézni a minimális profilmélységet is (személyautóknál 4 mm). Hóláncot nem kötelező általánosan magadnál tartanod, bizonyos útszakaszokon (amit tábla jelez) azonban kötelező lehet a használata. Alpesi területeken utazva mindenképp ajánlott.

Kötelező autós felszerelés Horvátországban
Kötelező az elsősegély doboz, és persze ellenőrizd a tartalmának szavatosságát. Egy elakadásjelző háromszög is kötelező, sőt, ha utánfutóval mész, akár kettőre is szükséged lehet. Fontos a fényvisszaverő mellény is: ha lakott területen kívül, rossz látási viszonyok között vagy sötétben az út szélén kell megállnod, minden az autóból kiszálló utasnak fel kell vennie. Tartsd a mellényt könnyen elérhető helyen, ne a csomagtartó mélyén!
Kötelező a tűzoltó készülék is, amennyiben a jármű tulajdonosa vagy üzembentartója nem magányszemély, hanem cég!
Emellett kötelező a pótkerék vagy egy defektjavító készlet. Ha pótkerékkel indulsz útnak, az emelő és a kerékkulcs se hiányozzon! Egy gyakran elfelejtett, de annál fontosabb tartozék a tartalék izzókészlet: vidd magaddal a külső világítás főbb izzóit, kivéve, ha az autód bi-xenon vagy LED világítással van felszerelve.
Autóval Horvátországba: A legjobb útvonal, szükséges okmányok, autópályadíjak
Kötelező autós felszerelés Olaszországban
Az olasz közlekedési szabályok a kötelező felszerelés tekintetében kevésbé szigorúak, mint a magyar, cseh vagy szlovák előírások. Olaszországban mindössze két dolog kötelező a járműben: elakadásjelző háromszög és fényvisszaverő mellény. Ez utóbbi minden résztvevő számára kötelező, ha például defekt esetén kénytelenek kiszállni az autóból.

Kötelező autós felszerelés Németországban
Csakúgy, mint itthon, az elsősegélydoboz Németországban is kötelező, és meg kell felelnie a legújabb DIN 13164 szabványnak. Fontos, hogy a doboz szavatossági idejét és a benne lévő termékek lejárati dátumát is ellenőrizd! Kötelező tartozék továbbá az elakadásjelző háromszög és a fényvisszaverő mellény is.
Kötelező autós felszerelés Lengyelországban
Ha Lengyelországba utazol, feltétlenül legyen nálad egy elakadásjelző háromszög, mivel ez kötelező minden jármű számára.
Fontos különbség például Magyarországhoz vagy Ausztriához képest, hogy Lengyelországban kötelező porral oltó tűzoltó készüléket az autóban tartani. Ellenőrizd a lejárati dátumát és azt, hogy működőképes legyen!
Kötelező autós felszerelés Szlovákiában
Szlovákiában az elengedhetetlen felszerelés része az elakadásjelző háromszög, a fényvisszaverő mellény (mindenkinek viselnie kell, aki vészhelyzet esetén a járművön kívül, az úttesten vagy annak közelében tartózkodik és fontos, hogy könnyen elérhető helyen legyen az utastérben), valamint autós elsősegélydoboz.
Kötelező a pótkerék vagy valamilyen defektjavító készlet (pl. spray vagy kompresszor) megléte is. Ha van pótkerék, akkor a kerékcseréhez szükséges eszközöknek (emelő, kerékkulcs) is rendelkezésre kell állniuk.

Kötelező autós felszerelés Romániában
Romániában a biztonságos közlekedés érdekében több kötelező autós felszerelést is magaddal kell vinned. Elengedhetetlen az elsősegély doboz és az elakadásjelző háromszög. Különösen fontos, hogy legyen nálad tűzoltó készülék, mivel ez személyautókban is kötelező tartozék Romániában. Továbbá, ha lakott területen kívül, rossz látási viszonyok között vagy sötétben kiszállsz a járműből, a fényvisszaverő mellény viselése kötelező, ezért ezt is tartsd könnyen elérhető helyen. Romániában a téli gumiabroncsok használata kötelező, amikor az utakat hó, jég vagy latyak borítja. Nincs előírt fix dátum (mint például Ausztriában), de amint téliesre fordul az időjárás és az útviszonyok megkövetelik, fel kell szerelni a téli gumikat (M+S jelöléssel). Ha valaki nyári gumival okoz balesetet ilyen körülmények között, vagy akadályozza a forgalmat, komoly bírságra számíthat
Kötelező autós felszerelés Szlovéniában
Az alapfelszerelések itt is hasonlóak, mint a környező országokban: legyen nálad elsősegély doboz, és persze ne feledkezz meg az elakadásjelző háromszögről sem (sőt, ha utánfutóval mész, akár kettőre is szükséged lehet). A fényvisszaverő mellény szintén kötelező: ha lakott területen kívül, rossz látási viszonyok között vagy sötétben kiszállsz a járműből, minden utasnak viselnie kell. Tartsd a mellényt könnyen elérhető helyen, az utastérben!
Ami a téli felszerelést illeti, Szlovéniában ez kiemelten fontos: november 15. és március 15. között kötelező a téli gumiabroncsok használata, függetlenül az időjárástól. A járműben hóláncot és hólapátot is tartani kell. Figyelem! A téli felszerelés hiánya 40 eurós bírságot vonhat maga után, és 500 euróig bírságolható, ha a felszerelés hiánya közlekedési fennakadást okoz.
További inspirációk a számodra

A 4 legjobb házi eperfagyi recept fagyigép nélkül is

A legjobb léghűtők, légkondicionálók és ventilátorok

A legjobb kerti medencék rangsora (2024)

A legjobb grillsütők (gáz, elektromos, faszenes)

A legjobb naptejek és napolajok: Fényvédő toplista

Hogyan barnulj le gyorsan és egyenletesen?

A legjobb kerékpárok városba és terepre

Utazás külföldre: 9 dolog, amit magaddal kell vinned

A tökéletesen tiszta medence titka

Autóval Horvátországba: A legjobb útvonal, szükséges okmányok, autópályadíjak

Idén nyáron frissülj fel a saját medencédben!

Kempingezz a szabad ég alatt!

Klíma, ventilátor vagy párásító: tiszta és friss levegő a városban is

Készülj fel a tökéletes nyaralásra!

Vérpezsdítő vízi sportok

Tenger, sátrazás, fesztivál vagy saját nyaraló? Mit vigyél magaddal nyaraláskor?

Grill tippek és módszerek, avagy hogyan grillezzünk helyesen?

Tartsd karban a kerékpárod!

Autós utazás gyerekekkel: gondolj a biztonságra és a szórakozásra is

Grillezett cukkini: Egyszerű recept egy egészséges finomsághoz

Grillezett hermelin: egy nyári finomság, ami szétolvad a nyelveden

Hogyan öltözz kerékpározáshoz és mit vigyél magaddal egy kerékpáros kirándulásra?

Hogyan védd meg a kerékpárod a tolvajoktól? Tippek kerékpárlopás ellen

Tippek a grill villámgyors és egyszerű begyújtásához

Grill ráégett maradékok nélkül

Szerezz be mindent időben az új tanévre!

Ez a nyár a szurkolásról szól!

Kempingezés Magyarországon

Tippek hangulatos nyári piknikekhez

A legjobb autós kamerák (2024)

A legjobb autós, kerékpáros és motoros navigációk, mobilra és túrázáshoz

Készítsd fel az autód is a télre!
