A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Korpás haj: mi az oka és mit tehetsz ellene?
Fekete póló kizárva, a hajadhoz hozzá sem mersz érni, pedig legszívesebben tíz körömmel esnél a fejbőrödnek... Az ellenség neve: korpa! Az a fránya, fehér por, ami ellepi a válladat, tönkreteszi a megjelenésedet és az önbizalmadat. Ezek az apró vagy nagyobb, hámló bőrdarabkák valóban megnehezíthetik a mindennapokat, különösen, ha makacs viszketéssel vagy kellemetlen szaggal is társulnak. Hogyan lehet megszabadulni tőle? Egyáltalán honnan ered, és mire jó a korpásodás elleni sampon?


A korpásodás okai
A fejbőr hámlása éppolyan természetes, mint a test bőrének megújulása. Azonban, ha a fejbőr erősen viszket, a korpa látványos, csomókban jelenik meg, vagy ellepi a válladat és a ruhádat, akkor már komoly problémáról beszélhetünk. Egy olyan problémáról, amely a felnőttek akár felét is érinti.
Mi okoz korpásodást?
- Nem megfelelő higiénia, rosszul megválasztott kozmetikumok vagy azok alapos kiöblítésének elmulasztása.
- A Malassezia nevű élesztőgomba elszaporodása, amely a bőrön található zsírokkal, vagyis a faggyúval táplálkozik.
- Hormonális ingadozások, például serdülőkorban.
- Stressz és egészségtelen életmód.
- Olyan fejfedő gyakori viselése, ami alatt a fejbőr nem tud megfelelően lélegezni.
- Bizonyos bőrbetegségek, mint a seborrheás dermatitisz és a pszoriázis.
Jó tudni: a bőrsejtek megújulási ciklusa általában 4 hét, de korpásodás esetén ez az idő akár két hétre is lerövidülhet.

Szeborreás dermatitisz, más néven szeborrea
Ez egy krónikus bőrbetegség, amely nem fertőző és nem életveszélyes. A szeborreában szenvedő emberek leggyakrabban a bőrön megjelenő tünetekkel küzdenek, amelyekre a környezet gyakran negatívan reagál. Ezzel a bőrgyulladással bárki találkozhat, a csecsemőktől az idősekig, mivel kialakulásában szerepet játszik a Malassezia nevű gomba. Ez a gomba elsősorban olyan területeken fordul elő, ahol több a faggyúmirigy, tehát főleg a hajas fejbőrön, a szemöldökben és a törzsön. További befolyásoló tényezők: a genetikai hajlam, a magasabb tesztoszteronszint (ezért gyakoribb férfiaknál), a stressz, az egészségtelen életmód, valamint az immunrendszer gyengesége.
A szeborrea a hajas fejbőrön és más testrészeken eleinte bőrpírral jelentkezik, majd zsíros, sárgás korpa halmozódik fel, amely viszketéssel is járhat. A megoldás speciálisan szeborreás dermatitiszre kifejlesztett kozmetikumok használata, amelyek segítenek a helyi gyulladások csökkentésében. A korpacsomók leválását elősegítheti a fejbőr alapos olajozása vagy olajos pakolás, majd annak kifésülése vagy kimosása. A korpát soha ne dörzsöld vagy tépd le erőszakkal!
Pszoriázis, vagyis pikkelysömör
A pszoriázis egy autoimmun betegség, amely krónikus gyulladást okoz a bőrsejtek túlzottan gyors osztódása miatt. A pikkelysömör nem fertőző, tehát nem lehet elkapni, és aki ebben szenved, az sem adja tovább a betegséget. Legfőbb oka a genetikai hajlam – ha a családban már előfordult, nagyobb az esély a kialakulására. Emellett hozzájárulhat a fokozott stressz, az évszakok és időjárás változása, valamint a hormonális ingadozások – például pubertás vagy klimax idején. Ezért az első jelek leggyakrabban serdülőkorban, illetve 40–50 éves kor között jelennek meg.
A pikkelysömör a hajas fejbőrön nem annyira gyakori, inkább a könyökön és térden, esetleg a keresztcsont tájékán, a lágyékhajlatban és a farpofák között fordul elő. A betegség típustól függően akár nagyobb bőrfelületeket is érinthet, ami már súlyos állapotot jelenthet. A pszoriázis rózsaszín vagy vörös foltok formájában jelenik meg, száraz, fehéres hámlással. Az érintett területek erősen viszkethetnek, és a hámlás után akár vérzés is jelentkezhet.
A pikkelysömör nem gyógyítható betegség, így a fő cél az állapot kontroll alatt tartása. A kezelési lehetőségek közé tartozik az életmódváltás, a kiváltó tényezők csökkentése, valamint célzott terápiák alkalmazása, például hormonmentes gyógyszerek, kortikoszteroidok, vitaminok, lézerkezelés, gyógykenőcsök vagy gyógyfürdők.

Hogyan szabaduljunk meg a korpától
Első és legegyszerűbb megoldásként a korpásodás elleni sampon jöhet szóba. Használatakor mindig kövesd a gyártó utasításait, és ne próbálkozz eltérő módszerekkel (például a hatóidő meghosszabbításával). Jó minőségű samponokat gyógyszertárakban is találhatsz, de dönthetsz természetes alapú korpásodás elleni sampon mellett is.
A hajmosáshoz használj langyos vizet, mert a túl forró víz irritálhatja a fejbőrt. Ezután alkalmazz korpásodás elleni hajszeszt vagy tonikot, és finoman masszírozd be a fejbőrbe. Ne várd, hogy már az első hajmosás után megszűnik a probléma – még ha a reklámok ezt is ígérik. A kezelést érdemes több héten keresztül, akár 2 hónapig is folytatni, hogy a hatóanyagok kifejthessék a hatásukat, és a fejbőr regenerálódni tudjon.
Ha a fejbőröd egyébként jó állapotban van, de a korpa mégsem akar leválni, próbálj ki egy hámlasztó sampont. A gyengéd masszírozás serkenti a fejbőr vérkeringését, eltávolítja az elhalt hámsejteket, valamint a hajformázók esetleges maradványait. Ez elősegíti a további korpásodás elleni készítmények hatékonyabb felszívódását.
Keress olyan táplálékkiegészítőket, amelyek cinket, szelént és B-vitaminokat tartalmaznak. Emellett érdemes az étrendeden és az életmódodon is változtatni. Étkezz változatosan, fogyassz elegendő mennyiségű vizet, és a szabadidődben mozogj többet, sportolj, vagy tartózkodj a friss levegőn.
Tipp: Ha a korpa mellett hajhullás is jelentkezik, nézd meg a legjobb hajhullás elleni és hajnövekedést serkentő termékeink listáját.

Természetes módszerek a korpa ellen
- A kamillavirágzatból készült főzet hatékony lehet korpa ellen, emellett csökkenti a haj zsírosodását, világosítja a hajszínt, és ragyogást kölcsönöz neki;
- Néhány csepp növényi olaj fejbőrbe masszírozása segíthet fellazítani a korpát, amit néhány perc elteltével ki lehet fésülni;
- Az almaecet és a meleg víz 1:1 arányú keverékével történő öblögetés csökkentheti a faggyútermelést és a korpa mennyiségét, sőt, hajhullás ellen is bevethető;
- A teafa illóolajat meleg vízzel hígítva közvetlenül a korpás területekre lehet alkalmazni, de a bőrirritáció veszélye miatt óvatosan kell eljárni;
- A bojtorjángyökérből készült főzet jótékony hatású lehet korpa és hajhullás esetén is;
- A csalánból vagy nyírfából készült víz segíthet a korpa, a zsírosodás és a fénytelen haj problémáin;
- Egyesek a sütőport, szódabikarbónát vagy citromot is ajánlják korpa ellen, de ezek hatékonysága nem bizonyított.
A korpával kapcsolatos népi gyógymódokat kezeljük fenntartással, és mindig mérlegeljük a fejbőrünk és a hajunk aktuális állapotát. Ezeknek a módszereknek a hatása nem garantált, és sokszor jobb megoldás lehet egy speciálisan korpásodás elleni, vagy érzékeny fejbőrre kifejlesztett kozmetikum használata.

Zsíros korpa vs. száraz korpa
Zsíros korpa
Nagyobb korpadarabok a hajban, sárgás bőrdarabkák felhalmozódása, fokozott viszketés, bőrirritáció vagy kellemetlen szag – ezek mind a zsíros korpa jellemző tünetei. Ez a típusú korpa jobban tapad a hajszálakhoz és a fejbőrhöz, ezért nehezebben fésülhető ki vagy távolítható el, mint a száraz korpa. A zsíros korpa kialakulása fokozott faggyútermeléssel jár, ami elősegíti a korpa összetapadását és megtapadását. Emellett kedvez a Malassezia nevű gomba túlszaporodásának, ami akár szeborreát is okozhat. Ennél a típusnál érdemes kifejezetten zsíros korpára kifejlesztett hajápoló kozmetikumokat használni. Súlyosabb vagy elhúzódó panaszok esetén tanácsos bőrgyógyászhoz fordulni, mivel szeborreás dermatitiszről is szó lehet.
Száraz korpa
A száraz korpa apró, fehér, hámló részecskék formájában jelenik meg, amelyek könnyen eltávolíthatók kifésüléssel vagy lefújással. Mivel nem tapadnak erősen a hajszálakhoz, gyakran a ruházaton vagy az ágyneműn is észrevehetők. Ennek a típusnak a hátterében gyakran irritáló vagy szárító hatású kozmetikumok használata áll, de okozhatja a bőr fokozott érzékenysége is, ami hámláshoz vezet. A kezelésére a száraz korpára és érzékeny fejbőrre kifejlesztett készítmények a legalkalmasabbak, amelyek nyugtatják és hidratálják a fejbőrt.

Korpásodás gyermekeknél
Csecsemőknél is előfordulhat korpa, akár nagyobb, sárgás korpadarabok formájában. Ennek oka lehet a szeborreás dermatitisz, amelyet a faggyúmirigyek fokozott működése vált ki, amit követhet a gombák elszaporodása a korpás területen. A kialakulásban hormonális tényezők is szerepet játszhatnak, de a pontos ok egyelőre nem ismert.
Ha korpát észlelsz a kisbabád fejbőrén, semmiképp se próbáld meg erőszakkal eltávolítani! Általában elegendő a korpa óvatos kifésülése, illetve a fejbőr beolajozása valamilyen növényi olajjal, vazelinnel vagy az orvos által javasolt krémmel. A korpadarabkák idővel maguktól leválnak.
Serkék (tetűpeték) vagy korpa?
A fejtetű minden szülő rémálma. Elég egy ártalmatlannak tűnő sapkacsere az óvodában, és máris megtörténik a „bogarak” átvitele. De honnan tudhatjuk, hogy valóban tetűről van-e szó, vagy csak korpáról?
- A serkék szorosan tapadnak a hajszálhoz, és csak körömmel lehúzva vagy speciális tetűfésűvel lehet eltávolítani őket.
- Ha egy fehér, hámló darab könnyen elfújható vagy lerázható a hajról, akkor valószínűleg korpa – ez lazán kapcsolódik, és gyakran a ruházatra is lehullik. Ezzel szemben a serkék tapadósak, akár az ujjadra is ráragadnak, ha megpróbálod eltávolítani őket.
- A serkék formája csepp alakú, színük világos, méretük körülbelül 1 mm.
- Találtál valamit, ami serkének tűnik? Próbáld meg összenyomni a körmeiddel – ha pattanó hangot ad, nagy eséllyel valóban serke.
- A tetvek és a serkék leggyakrabban a fül mögötti részen és a tarkónál jelennek meg. Viszketést és bőrpírt okoznak.
Ha a fentiek alapján tetvekre gyanakszol, mielőbb menj el a gyógyszertárba! Vásárolj speciális tetűirtó sampont és tetűfésűt, majd kezd meg a kezelést. A házi praktikák közé tartozik a haj levágása vagy befestése is – a rövidebb és festett hajban állítólag nehezebben kapaszkodnak meg a tetvek. Fontos továbbá a textíliák magas hőfokon történő mosása vagy kifőzése, valamint az ágyneműk, törölközők, kárpitok és szőnyegek alapos vasalása. Vizsgáld át alaposan az egész család haját, és rendszeresen ellenőrizzétek egymást. A rendszeres hajmosás és fésülködés is sokat segíthet a megelőzésben.
További inspirációk a számodra

Hogyan erősítsd saját és gyermekeid immunrendszerét? Ne csak a nagymama tanácsaira hallgass

A legjobb naptejek és napolajok: Fényvédő toplista

Hogyan barnulj le gyorsan és egyenletesen?

Melyik a legjobb hajvasaló?

A legjobb dezodorok férfiaknak és nőknek

A legjobb férfi parfümök: A TOP 10 férfi illat

A legjobb hajhullás elleni és hajnövesztő termékek

A legjobb izzadásgátló férfiak és nők számára (2024)

A TOP 10 női parfüm: üde, érzéki, elragadó illatok minden évszakra

Férfi kozmetikumok a jó megjelenésért

Mindennapi ápolás a gyönyörű bőrért

Tavaszi és őszi méregtelenítés: hogyan, mikor és kinek ajánlott?

Tudod, hogyan szabadulhatsz meg a stressztől? Ismerd meg a leggyakoribb okait, tüneteit és lehetséges következményeit

12 tipp szorongás ellen gyógyszerek és antidepresszánsok nélkül. Mik a tünetei és okai?

15 tipp, hogyan fogyj le gyorsan, hatékonyan, és ami a legfontosabb: egészségesen

6 tipp a legjobb és leghatékonyabb hajpakolásokhoz

A 10 legjobb arckrém: hidratáló, éjszakai, pattanásos bőrre, ránctalanító

A kozmetikumok ápolják a testet és a lelket

A legjobb hajsamponok rangsora: Száraz és vékonyszálú hajra, hajnövekedés-serkentő és korpásodás ellen

Hogyan meditálj: meditációs technikák kezdőknek (mindfulness, antistressz stb.)

Szabadulj meg a bőr alatti és hormonális aknétól

Házi praktikák álmatlanság ellen és a gyors elalvásért

Ne szenvedj tovább a hátfájástól

A 7 legjobb hajfesték rangsora

A 8 legjobb hajkondicionáló és hajbalzsam

A legjobb hajformázó termékek rangsora

A legjobb terhességi teszt: melyik a legpontosabb?

Hogyan kell elsősegélyt nyújtani?

Hullámos és göndör haj: ápolási tippek, formázási trükkök és a Curly Girl módszer

Természetes módszerek allergia ellen

A legjobb fogkrémek (fehérítő, fogínysorvadás ellen, érzékeny fogakra stb.)

Hollywoodi mosoly: mit tegyél a fehér fogakért?

Hogyan vágj bele a jégfürdőzésbe? Ismered a megfelelő módszereket és a 7 leggyakoribb hibát?

Hajápolási tippek minden hajtípusra

A hajhullás lehetséges okai és kezelése

A legjobb fogkefék és fogköztisztító kefék a piacon (2024)

A legjobb szájvizek rangsora (2024)

Győzd le tavaszi fáradtságot!

Hajfestés - hajfesték típusok, eljárások és a festett haj ápolása
