A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Új hobbi? Kezdj el kötni!
Akkor fogsz nekiállni a kötésnek, ha majd nem tudod, hogy mit kezdj nyugdíjasként a szabadidőddel? Fogj bele már most, és mutasd meg mindenkinek a saját magad által készített ruhatárad! A kötött pulóverek, sálak és sapkák soha nem mennek ki a divatból, az otthoni készítésük pedig trendi. Olvasd el a cikkünket, és látni fogod, hogy ez nem is olyan bonyolult, mint amilyennek látszik.
Kötőtű - típusok, méretek és anyagok
Nem lesz szükséged tűkre abban az esetben, ha manapság népszerű pokrócokat, poncsókat és sálakat szeretnél kézzel kötni. Ellenkező esetben a kötőtűk nélkülözhetetlenek lesznek. Első pillantásra úgy tűnhet, hogy a tű kiválasztása egyszerű, és elsőre biztosan az – csak bemész egy rövidáru boltba, kiválasztasz néhányat, és kész. De ha komolyan gondolod a kötést, mindenképpen tegyél megfelelő erőfeszítéseket a tű kiválasztásába. A nem megfelelő csúszásmentes anyag, a rossz méret, a túl hosszú/rövid kábel a körkötőtűn meglehetősen kényelmetlenné teheti a nagyobb kötőprojekteket.
A tűk különféle változatban, anyagból és típusban kaphatók, amelyek a felhasználásukhoz vagy a kötés jobb ergonómiájához igazodnak. Vásárolhatsz próbapárt, vagy azonnal egy egész szettet, amiben minden szükséges méret kéznél lesz.
A kötőtűk fajtái
- Egyenes kötőtű - az igazi klasszikus tű az egy sima egy fordított kötéshez. Használhatod pokrócok, sálak, zoknik és akár pulóverek kötéséhez is. A tű végén ütközőnek kell lennie, hogy megakadályozza a fonal lecsúszását.
- Fix körkötőtű - körkörös kötéshez tervezték a tűket összekötő kábelnek köszönhetően, anélkül, hogy forgatni kellene a munkadarabot (sorról sorra sima szemekkel). Kiválóan alkalmas zokni, sapka, sál, pulóver egyben való kötésére. Különböző méretű darabok kötéséhez különböző hosszúságú kábel (40 cm, 60 cm, 80 cm stb.) szükséges. Fontos, hogy az összekötő kábel sima átmenettel rendelkezzen a tűhöz való csatlakozásnál, és ne húzza a kötéshez használt fonalat. Érdemes ellenőrizni a kábel puhaságát és rugalmasságát is, hogy kényelmes legyen a használata.
- Cserélhető kábeles körkötőtű - a használata és a funkcionalitása megegyezik a fix körkötőtűjével. Itt azonban teljes mértékben személyre szabhatod a kábel hosszát és a tű vastagságát, ráadásul nyugodtan kicserélheted kötés közben anélkül, hogy újra kellene kötnöd egy részt vagy nagyobb tűket kellene vásárolnod. Itt is érvényesül a zökkenőmentes átmenet szükségessége a tű és a kábel között, és minden bizonnyal értékelni fogod azt a rendszert is, aminek köszönhetően a kábel forog a tűben, így nem fog megcsavarodni kötés közben.
Tipp: A legtöbb körkötőtűnél a hosszukat a tűket is beleértve számolják, pl. az egyik tű hegyétől a teljes kábelen keresztül a másik tű hegyéig. Maga a kábel ezért a tűk hosszával rövidebb.
Különböző méretű tűk és használatuk
Az egyik legfontosabb paraméter a tűk mérete és vastagsága, vagyis az átmérőjük. A tű vastagságának meg kell egyeznie a gyártó ajánlásával a kötni kívánt fonalhoz. Érdemes azonban mindig próbamintát készíteni és megnézni, hogy tetszik-e a kötött darab, ideális esetben ki is mosni, és ha jobbnak látod, más tűméretet választani.
A nem megfelelő tűméret miatt a kész darab túlságosan megnyúlhat, így vissza kell bontani és újra kötni.
A kisebb, 2-3 mm körüli átmérőjű tűket elsősorban puhább zoknik kötésére használhatod, de alkalmasak pulóverekhez, kis öltésekkel kötött gyerekruhákhoz is.
Az 5-7 mm-es méret nagyobb ruhadarabok gyorsabb megkötését teszi lehetővé jobban látható öltésekkel. A velük való munka gyorsabb, és az ilyen méretű tűk kellemesen ülnek a kézben.
A 9 mm körüli és nagyobb méreteket durva pulóverek, pokrócok, látható öltésű takarók kötésére használják. Kiválóan alkalmasak vastag fonalakhoz vagy olyan darabokhoz, ahol látható szemeket szeretnél, és ráadásul gyorsan is elkészülnek.
Tipp: A tűk mérete mm-ben van megadva, és általában közvetlenül a tűkön is fel van tüntetve. Ha ez nem így van, vagy lekoptak a jelölések, vásárolhatsz speciális vonalzót, amin lyukak jelzik az egyes méreteket.
A tűk anyaga
Az alumíniumból, nikkel bevonatú sárgarézből vagy rozsdamentes acélból készült fémtűk kiváló ellenálló képességgel rendelkeznek, elérhető árúak és nagyon kellemesek a kézben. Nehéz lehet őket sokáig tartani, hidegek és csilingelnek, ezért érdemes őket hosszabb használat előtt kipróbálni.
A fából készült tűk általában bambuszból, nyírfából, szantálfából vagy más fából készülnek. Kellemesen ülnek a kézben, nem hidegek, nem csilingelnek és megfelelően ellenállóak. Fontos, hogy a tűk felülete simára legyen megmunkálva, hogy a fonal megfelelően csússzon rajtuk.
A műanyag tűket főleg nagyobb átmérőben lehet kapni. Kényelmesek a kézben, könnyűek és nem csilingelnek kötés közben. Ügyelj az illesztések simaságára és a tűk felületére, amin a gyártás során a fonalat húzó egyenetlenségek keletkezhettek.
Különleges tűfajták
A klasszikus kerek tűk alternatívái a négyzet alakú tűk (négyzet keresztmetszetűek), amelyek jobb ergonómiával rendelkeznek. Így sokkal jobban illeszkednek a kezedbe, és könnyebbé teszik a hosszabb ideig tartó kötést. Ez a konkrét forma lehetetlenné teszi az öltések túlzott meghúzását, ami segíthet azoknak, akik szeretik erősen húzni a fonalat vagy kötés közben nehezen tudják megtartani az öltésméretet.
Zoknitűvel zoknit vagy térdzoknit köthetsz. Rövid, kétoldalas heggyel, ami lehetővé teszi a kis ruhadarabok kényelmes megkötését körbefűzéssel, rövid körkötőtű nélkül. Egy zokni kötéséhez több darabra van szükség, ezért készletekben árulják őket.
A segédtűk az öltések félretételére szolgálnak, például copf vagy hasonló minták kötésekor. Klasszikus tűformájúak is lehetnek a közepükön maghajlított résszel, hornyokkal a teljes hosszukon, vagy akár úgy is kinézhetnek, mint egy nagy biztosítótű.
Fonalat vagy gyapjút válassz a kötéshez
A kötéshez használt fonalat „pamutnak” vagy „gyapjúnak” is nevezik, de ez nem teljesen pontos. A gyapjú egyszerűen gyapjú – állati szőrből készült természetes anyag. Erősség, szín és anyag szerint számtalan változatban kapható. A vékony gyapjúfonalak kiválóan alkalmasak meleg zoknikhoz, a vastagabb vegyes fonalak pulóverekhez, a legvastagabb fonalak pedig tű nélkül, kézzel kötött takarók vagy puffok készítéséhez használhatók.
A fonalak nemcsak eltérő anyagúak és vastagságúak lehetnek, hanem a textúrájuk is különbözhet. Némelyik sima, másokon jól láthatóak a fonott öltések vagy más színű darabok (pl. tweed), és találhatunk hurkos (bouclé), bolyhos (mink) és szálas (moher) fonalakat is. A hurkos vagy szálas fonalak megkötése nehezebb lehet, mivel előfordulhat, hogy a már megkötött öltések nem látszanak a munkadarabon. Ebben segít a nagyobb tűkkel, vagy a sima fonallal történő kötés.
A fonal csomagolásán a következőket találod feltüntetve:
- Márka, fonal neve és anyag;
- ajánlott tűk vagy horgok mérete;
- hány öltés és sor szükséges egy 10 × 10 cm-es minta megkötéséhez;
- hogyan kell karbantartani a fonalat, mosható és vasalható-e;
- súlya;
- hány méter hosszú.
Tipp: Egyes fonalak sokkal könnyebbek, mint mások, ezért ne súly szerint válassz, és ne számíts arra, hogy egy nehéz fonal esetén automatikusan sokkal többet köthetsz belőle. Például moherből egy 25 g-os gombolyag akár 100-125 m fonalat is tartalmazhat, ami kb.100 g zsenília fonalnak és kevesebb mint 100 g pamutfonalnak felelhet meg.
Különböző anyagú fonalak
A fonalak természetes és mesterséges fonalakra oszthatók, amelyek felhasználása általában felcserélhető. Azonban vedd figyelembe, hogy az egyes anyagok eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, ami eltérő karbantartást, anyagtartósságot és felhasználást jelent. Ha vannak otthon allergiában szenvedők, fontos ezt figyelembe venni, mivel előfordulhat, hogy bizonyos anyagok nem felelnek meg a számukra. Ugyanez vonatkozik az érzékeny bőrű gyerekekre is, ezért célszerű a kifejezetten gyerekeknek megfelelő fonalak közül választani. Gyakran találkozhatsz különböző anyagok keverékét tartalmazó fonalakkal, amelyek kiegyensúlyozzák egymás egyéni tulajdonságait. Ilyen keveréket azonban saját magad is készíthetsz, ha például gyapjúfonalat moher fonallal kombinálsz, ami finomabb szálú, de mégis meleg és így sűrűbb fonalat kapsz.
Például az akril vagy műgyapjú nagyon kellemes tapintású, könnyű vele dolgozni, és olcsóbb is, mint a természetes gyapjú. Viszont bolyhosodik, kihúzódhatnak a szálai, nem rendelkezik hosszú élettartammal, és akár gyúlékony is lehet.
A gyapjú kitűnik a hőszabályozó képességével, superwash változatban is beszerezhető (mosógépben Gyapjú programon mosható), kifejezetten kedvelt és meleg természetes fonal. Az érzékeny személyek bőrét azonban bizonyos típusok irritálhatják, mosógépben történő mosáskor fennáll a veszély, hogy összemegy, és a gyapjúruhákat egyenes felületre fektetve kell szárítani, nehogy deformálódjanak.
A pamut egy népszerű természetes anyag, könnyen mosható (de összemehet) és kellemes a bőrön. Sajátos megjelenésű, amin láthatóak az egyes szálak, nem olyan meleg, mint a gyapjú, sok vizet szív magába, és a végső kötés merevebb lehet.
Mindig gondolj arra is, hogy bizonyos anyagokat csak kézzel szabad mosni, vagy jobb, ha vegytisztítóba küldöd. Például a moher és a selyem keverékeket, amelyekből könnyű nagyobb szemű kötött pulóvert készíteni, és könnyedén karbantarthatóak. Általában azonban minden fonalon megtalálod a gyártó ajánlását, beleértve a mosási lehetőségeket, a víz hőmérsékletét, stb.
Általános felosztás:
- Természetes fonalak - pamut, gyapjú, moher, kasmír, merinó, alpaka, selyem, bambusz, angóra.
- Mesterséges fonalak - akril, poliészter, poliamid, nylon.
- A moher az angórakecske szőréből származó gyapjú. Nem bolyhosodik, nem gyűrődik, nem nyúlik ki és meleg.
- A merinó finom szálú gyapjú a merinó bárányoktól. Nem kellene, hogy irritálja a bőrt, elnyomja a szagokat, antibakteriális és jól szabályozza a hőmérsékletet.
- A kasmír a kasmír kecskék szóréből származik. Melegebb, mint a gyapjú, öntisztuló, megtartja a formáját és nagyon kellemes a bőrön.
- A selyem a selyemhernyó gubójából származik. Antibakteriális, nem szívja magába a szagokat, és nem kell minden használat után mosni.
- Az alpaka az alpakák gyapja, amelyek szőrzete hipoallergén és nem tartalmaz lanolint. Nem kéne kaparnia, könnyű és kiválóan szigetel.
- A pamut a gyapotnak nevezett növény rostjaiból származik. Hosszú élettartamú és könnyen karbantartható, kellemes a bőrön és hűsít.
Fonalvastagság
Kötéshez szánt fonalaknál gyakran találkozni fogsz az angol felosztással a fonal vastagsága és csoportokra osztása szerint. Ez jelzi, hogy milyen vastag a fonal és hány rétegből áll. Ez függ a felhasználásától (gyerekruha, zokni, sapka, sál) és a szükséges tűk méretétől is. A kézi kötésű fonalak a legvastagabbak, amelyek kézzel, tű nélkül köthetők.
- Lace – csoport: A; tűméret: 1,5-2,5;
- Super Fine, Sock, Fingering, Baby – csoport: A; tűméret: 2-3;
- Fine, Sport, Baby – csoport: A; tűméret: 3-4;
- Light, DK (Double Knit), Light Worsted – csoport: B; tűméret: 4-4,5;
- Worsted, Aran – csoport: C; tűméret: 4,5-5,5;
- Bulky, Chunky – csoport: D; tűméret: 5,5-8;
- Super Bulky, Super Chunky – csoport: E; tűméret: 8 és nagyobb;
- Jumbo – csoport: F; tűméret: 12,75 és nagyobb.
Tipp: Az ajánlott tűméret ellenére mindig készíts egy 10 x 10 cm-es mintát a feltüntetett méretű tűkkel. Az eredménytől függően választhatsz vastagabb vagy vékonyabb tűket.
Egyéb kellékek a kötéshez
A kötőtű és a fonal elengedhetetlen alapok, de számos olyan kiegészítő létezik, amelyek nagyban megkönnyítik a kötést. Ahhoz, hogy áttekintést kapj arról, hány szemet kell még kötnöd, hol kezdődik a sor, és hova illeszd a raglán ujjat, szerezz be elegendő szemjelölőt. Ezek lehetnek spirálok vagy műanyag biztosítótűk. A jelölő nem akadályozza a kötést, megmarad a fonalban és fontos, hogy könnyen eltávolítható legyen, valamint illeszkedjen a vastagabb fonalakhoz és tűkhöz is (ha olyat használsz) - így több különböző típus közül választhatsz.
A sorszámláló egyértelműen megmutatja, hogy eleget kötöttél-e már. A szabó mérőszalaggal az elkészült művet, esetleg a már megvásárolt pulóvert is lemérheted, ami alapján megkötheted az új darabokat. Vágd le ollóval a fonal végét, és a gobelintű (tapestry needle) segítségével húzd át az éppen kötött darab szálain, hogy ne bomoljon szét a munkád.
Szünetet szeretnél tartani egy nagy pulóver kötése közben, vagy egy másik projekthez cserélhető tűkre van szükséged? Kúp, szív vagy akár tulipán alakú ütközőket (stopper) is használhatsz, amiknek köszönhetően a szemek nem fognak csak úgy leszaladni a tűkről. Az elszaladt szemen egy horgolótű segít, amivel felszedheted és egészen a tűkig horgolhatod.
A fonal csévélő a nagyból szép kis gombolyagot hoz létre, amiről majd a fonaltál gondoskodik. Így a gombolyagod nem fog csak úgy elforogni, elszaladni vagy összegabalyodni. A munka hosszát és a tűk méretét tűvastagság-jelzővel ellátott kötőtű mércével mérheted. A tűmérőt és kötőtű mércét tartalmazó kötésminta kalkulátorral egy 10 x 10 cm-es minta segítségével egyszerűen kiszámíthatod hány öltés szükséges a kívánt méret eléréséhez.
A zoknikötő keret nem csak a fotózásban segít, hanem az úgynevezett blokkolásban is, hogy rögzíthesd a kívánt formát. Ugyanezt a célt szolgálják a kioldócsappal ellátott betétek is, amelyeknek köszönhetően pontosan úgy formálhatod és blokkolhatod a pulóvert, ahogyan szeretnéd.
A pom-pom készítő nagyszerű eszköz bojtok készítéséhez sapkákra vagy takarókra. Húsvéti és karácsonyi alkotásokhoz is jól fog jönni, amikor hóembereket vagy csibéket készíthetsz pomponokból. Ráadásul imádni fogod őket a táskádon vagy kosaradon, ha magaddal szeretnéd vinni a kész alkotásaid, vagy egyszerűen nem akarod, hogy csak a lakásban porosodjanak.
A kötés elkezdése: 8 tipp és egyéb tanácsok
- Nincs tapasztalatod a kötéssel kapcsolatban? Nézz meg egy oktatóvideót vagy engedd meg, hogy egy tapasztaltabb családtag megmutassa, hogyan vágj bele.
- Kezdj nagyobb tűkkel és vastagabb fonallal. Jobban illeszkednek a kézbe, könnyebb velük dolgozni, és a kötés is gyorsabban halad.
- Kezd egy egyszerű kötésmintával, az egyik oldalról sima szemekkel (harisnyakötés), visszájára pedig fordított kötéssel.
- Első projektként egyszerű sálat vagy pokrócot köthetsz.
- Ha már elég tapasztalatot szereztél, próbálj ki egy több darabból álló pulóvert, sapkát vagy zoknit.
- Ne félj a bonyolultabb projektektől, próbálj ki új fonalakat és kötési stílusokat, keress új kötésmintákat. Ha már nem élvezel annyira egy projektet, tedd félre egy időre, és próbálj meg egy kis idő után visszatérni hozzá.
- Munka közben elvesztetted a szemet? Szerezz egy horgolótűt, tűt vagy egy másik kötőtűt, és ezzel húzd át a szemet alulról felfelé minden sorban, amíg el nem éred vele a tűket. Csúsztasd fel az ott kialakított új öltést, és köss tovább a megszokott módon.
- Blokkold a kész munkát a kiválasztott anyagnak megfelelően. Ez azt jelenti, hogy a kívánt alakú szilárd támasztékon le kell fixálni a munkát, majd hővel vagy nedvességgel rögzíteni a formát (gőzölős vasalóval, ruhagőzölővel). A blokkolás stabilizálja a kész darab formáját, és azt is biztosítja, hogy jobban illeszkedjen, amikor már felvetted.
Kötésminták és utasítások
A kötési útmutatók különösen a kezdeteknél jönnek majd jól, amikor még csak ismerkedsz a kötéssel. De akkor is használhatod őket, amikor egy teljesen új projektbe kezdesz, vagy kipróbálsz egy korábban nem próbált kötésmintát.
Számos kötési oktatóanyagot találhatsz online különféle webhelyeken (például a fonalgyártó webhelyén) vagy a YouTube-on. A videóban azonnal láthatóak az egyes lépések, bármikor leállíthatod vagy visszatekerheted, és ha kell, akár egy hét múlva is visszatérhetsz hozzá. Sok alkotó és kötéssel foglalkozó feltölti a saját oktatóanyagait az internetre, amik ingyenesen letölthetők, néhány videóért pedig fizetni kell. A hátrányuk mindkét esetben az lehet, hogy rengeteg instrukció és videó kizárólag angol nyelven elérhető és természetesen internet és áram is szükséges, hogy megnézhesd őket.
Ha jobban szereted a papírt, nyomtatott formában is találhatsz útmutatókat és kötési mintákat könyvekben vagy jegyzetfüzetek formájában. Ezeknek az egyértelmű előnye az, hogy könnyen le tudod venni őket a könyvespolcodról és el tudod vinni például a nyaralóba, ahol nincs internet. Ezután akár a réten is köthetsz áram nélkül.
Ideális esetben keress utasításokkal ellátott kötési mintákat, ahol nem csak a kívánt mintát, hanem egyértelmű és részletes utasításokat is találsz hozzá. Például egy M-es női pulóvernél a szükséges tűméret, a fonal vastagsága és mennyisége, a kellő öltések és a kötött sorok száma is fel legyen tüntetve. Így nem kell semmi bonyolultat kiszámítanod, felbecsülnöd vagy kikeresned.
A legnépszerűbb kötésminták
- Harisnyakötés (Stockinette Stitch) - az elülső oldalról sima, a visszájáról szegélyezett kötés, a leggyakoribb és legegyszerűbb kötési stílus.
- Bordás kötés (ribbing) - egyformán kötjük mindkét oldalát, három sima egy fordított, a visszáján is úgyszintén három sima egy fordított úgy elcsúsztatva a szemeket, hogy a fordított szem a három sima középső sima szeme a színén legyen, ami rugalmas szegélyt hoz létre, például az ujjak végén.
- Lustakötés (Garter Stitch) - az elülső és a hátsó oldal sima öltésekkel kötött, hatékony csíkos mintát hozva létre.
- Turbánkötés vagy mackókötés (Brioche) – a szemek felszedésének, ráhajtásának és összekötésének technikája, amely egy rugalmas mintához hasonló patentot hoz létre.
- Rizsminta/rizskötés (Moss Stitch) – minden szemnél kötésfajtát kell váltani, simára fordítottat, fordítottra simát. Az 1. sorban sima és fordított szemek váltják egymást, a 2. sorban simára fordítottat, fordítottra simát kötünk, a 3. sorban fordítottra simát, simára fordítottat, a 4. sorban simára fordítottat, fordítottra simát kötünk.
- Copf minta - kedvelt minta sapkák és pulóverek kötéséhez, ahol a szükséges számú öltés kihagyásával és későbbi hozzáadásával egymásra hajtogatott megjelenés jön létre, amely fonatokba áll össze.
- Mindezeken kívül köthetsz még lyukmintát, pöttyös- vagy trombitamintát, csillagmintát, koszorúmintát, stb.
- Szem/St - szem/stitch;
- S/K - sima/knit (például K2 = knit 2/2 sima szemet kell megkötni);
- F/P - fordított/purl;
- rh/YO - ráhajtás/yarn-over;
- CO (cast-on) - kezdés, szemek felszedése, szedjünk fel bizonyos mennyiségű szemet;
- M - jelölő/marker a szemek mennyiségének megjelölésére;
- PM és SM (place marker, slip marker) - tegyünk jelölőt a emeljük át a jelölőt;
- Sl- 1 szemet leemelünk/slip;
- Inc (increase) - szaporítás, szem hozzáadása;
- Dec (decrease) - fogyasztás, szem elvevése;
- KFB (knit front and back) - egy öltés ketté bontása először az első, majd a hátsó szálhoz;
- PH1P/M1R - egy sima szem hozzáadása a jobb oldalon/make1right (alkalmas például raglán ujjakhoz);
- PH1L/M1L - egy sima szem hozzáadása a bal oldalon /make1left (alkalmas például raglán ujjakhoz);
- K2TOG - knit 2 together vagyis 2 szemet F (fordítottan) összekötünk;
- P2TOG - purl 2 together vagyis 2 szemet S (simán) összekötünk;
- BO (bind off) - leláncolunk;
- Gauge - kötéspróba, horgoláspróba;
- Yarn - fonal;
- Skein vagy hank - gombolyag.
Mit kössünk és mivel kezdjünk?
1. Kötött fejpánt
Nagyszerű kezdő projekt vastagabb fonal és nagyobb tűk használatával. Akár a hétköznapokban viselhetőt, akár téli változatot választasz, egy egyszerűbb fejpántot minimális tapasztalattal is pár óra alatt megköthetsz. Népszerűek a kötött és horgolt zsenília fejpántok. Ha azonban más anyag mellett döntesz, válassz puha fonalat, és ne húzd meg túlságosan erősen a fejpántot, hogy ne legyen túl szoros és ne fájjon a viselésétől a fejed.
2. Kötött sál
Röviden: egyenes tűvel kösd a sálat olyan hosszúra, amíg az kényelmesen körbe nem éri a nyakad. Vagy akár össze is varrhatod a végeit, hogy csősálat kapj. Kötheted a sálat körkötőtűvel is, ezzel egy kicsit megkönnyítve a munkát. Télre válassz meleg, gyapjútartalmú fonalakat, és köss bolyhos, bojtokkal díszített darabot. Nyárra megfelelő lesz egy vékonyabb fonal, amelyből könnyű sálat, háromszög sálat vagy masnival díszített sálat köthetsz.
3. Kötött sapka
Több időt vesz igénybe, mint egy fejpánt, de még mindig kezdőbarát projekt. Kezdheted azzal, hogy a sapkát laposra kötöd, vagyis az oldalakat váltogatva szaporítod a szemeket, majd összevarrod az egész darabot az oldalánál. Egy másik lehetőség, hogy a sapkát az elejétől körkötőtűn kötöd, így nem kell hosszában összevarrni a végén. A végén mindössze összehúzod a sapka tetejét, ráillesztesz egy bojtot, és már kész is. A merinó gyapjú fonalak kiválóan alkalmasak sapkák kötésére, mivel puhák, nem irritálnak és melegen tartanak. A Bouclé is megfelelő, például alpaka gyapjú tartalommal, de figyelembe kell venni, hogy a fonal állaga miatt nehezen "számolhatók" a szemek.
4. Kötött pokróc
Egy pokróc megkötése több időt vesz igénybe, de maga a kötése egyáltalán nem nehéz. Ha a lehető legegyszerűbben szeretnéd csinálni, vegyél egy nagyon vastag fonalat, és köss kézzel tű nélkül, így akár sűrű kötéssel puffokat is készíthetsz. Tűvel történő kötéskor gondolj arra, hogy elég hosszúak legyenek – mondhatjuk, hogy egy extra hosszú kábellel rendelkező körkötőtű nélkülözhetetlen (hacsak nem babapokrócot vagy kutyapokrócot kötsz). A puha, pasztell színű zsenília fonalak kiválóan alkalmasak pokrócókhoz, különösen gyerekeknek. Azonban a más projektekből származó fonalmaradványokat is felhasználhatod pokrócok kötéséhez.
5. Kötött mellény
Ha még nem érzed úgy, hogy készen állsz egy egész pulóver megkötésére, próbálkozz meg az ujjatlan változatával. A mellények nagyon népszerűek, hidegebb tavaszi vagy nyári napokon, vagy télen garbón vagy ingen viselve. Igazítsd az anyagot ahhoz, hogy az év melyik szakászában fogod hordani a mellényt, és hogy érintkezni fog-e a bőrrel. A mellény elülső és hátsó része külön is megköthető és később összevarrható. A professzionálisabb eredmény érdekében azonban hasznos lesz, ha a szemeket szaporítva és fogyasztva szépen fokozatosan alakítod ki a karnyílásokat és a nyakrészt.
6. Kötött pulóver
Kezdésként próbálj meg egy külön részekből kötött pulóvert, amit az egyes részek elkészítése után összevarrsz. Kötheted egyenes vagy körkötőtűvel is. Egy rövidebb kardigán (gombos vagy gomb nélküli) vagy övvel ellátott is kiváló választás. A haladóbb kötők megbirkózhatnak egy felülről kötött, raglán ujjú pulóverrel is, ami egy darabban, körkötőtűn készült. Ez már neked egyáltalán nem okoz gondot? Dobd fel a pulóvert különböző kötött mintákkal vagy több felhasznált színnel.
Vékonyabb pamut, viszkóz, selyem és len tartalmú fonalakból készíthetsz nyári és tavaszi pulóvert is. A klasszikus gyapjú, merinó, alpaka vagy mohair alkalmas téli pulóverekhez, amelyek melegen tartanak. Könnyedén beállíthatod a nehézségi fokozatot a kötni kívánt pulóver típusa, a kötés stílusa, a tűk mérete és a fonal vastagsága alapján.
7. Kötött zokni
Zoknik kötéséhez például a fejpántokhoz és sapkákhoz képest több türelemre és tapasztalatra lesz szükséged. Azonban itt is magad választhatod meg a nehézséget, ha a zokni felső és alsó részét külön kötöd meg, majd összevarrod, zoknitűn körkörösen kötöd, vagy mindkét részt egyszerre egy körkötőtűn készíted el. Annak érdekében, hogy az elkészült zoknik hosszabb ideig kibírják és kellemesen viselhetőek legyenek, válassz kifejezetten zoknifonalat. Ezek vékonyabbak, jó élettartamúak és gyakran superwash kezelésűek, így mosógépben is moshatók.
8. Kötött ruha
Ez a projekt már a kötés igazi szerelmeseinek való, akik ismerik a fonalak minden tulajdonságát. Azoknak ajánlott, akik nem csak azt tudják, hogyan készítsenek el egy-egy darabot a szemek szaporításával, fogyasztás és egyéb bonyolultabb technikák hozzáadásával, hanem elegendő idővel és türelemmel rendelkeznek. A pulóverekhez és mellényekhez hasonlóan vékonyabb, hidegebb és melegebb fonalak közül is választhatsz, hogy a modellt az évszakhoz igazítsd. A munkád eredményét és nehézségét befolyásolja a kötés stílusa, a kiválasztott minta, a modell típusa (ujjatlan, pántos, garbó vagy hosszú ujjú).
Ha szeretnél köthetsz puffot, otthonra papucsot vagy akár kézitáskát is.
Tipp: A kötőtűk nem illenek a kezedbe, de még mindig nem akarod feladni a kézimunkát? Próbálkozz horgolással, varrással vagy makraméval. Ott is személyre szabhatod a nehézséget, és új lehetőségeket fedezhetsz fel az eredeti darabok elkészítésében.
Papírfonás
Ennek a hobbinak hasonló a neve, mint a kötésnek, de az eljárás és az eszközök teljesen mások – ez inkább a kosárfonásra hasonlít. Ez a papírtekercsekből történő fonás, amihez egy nyársra, megfelelő papírra, ragasztóra és festékekre van szükség. Néhány forint és pár óra befektetésével a klasszikus fonott kosarakhoz hasonló gyönyörű darabokat készíthetsz.
A papírból történő fonáshoz papírpálcákat használnak. Ezeket úgy készítheted el, hogy papírlapokat, szórólapokat vagy újságpapírt csíkokra vágsz, pálcákra tekered, majd ragasztóval rögzíted őket. Száradás után a kapott pálcákat például fehérre festheted (a Balacryl is megfelel erre). Majd fonással Provence stílusú tálakat, kosarakat, tárolódobozokat, karácsonyi és húsvéti dekorációkat vagy otthoni kiegészítőket készíthetsz.