A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hajfestés - hajfesték típusok, eljárások és a festett haj ápolása
A hajad színe egérszürkére hasonlít, vagy szeretnéd felfrissíteni természetes barna árnyalatát, esetleg aggódsz az ősz hajszálak miatt? A válasz a hajfesték! A hajfestés azonban nem csak erről szól, és könnyű elveszni a lehetőségek és eljárások között. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, hogy magabiztosan vágj bele!
Hajfestés – milyen festéktípusok és lehetőségek léteznek?
Tartós hajfestékek
A tartós hajfestékek mélyen behatolnak a hajba, lassan mosódnak ki és hosszan tartó hatásúak. Megfelelő ápolás mellett 2 hónapig is kibírják minden változás nélkül. Jól befedik az ősz hajszálakat, és akkor is nagyszerűek, ha teljesen meg akarod változtatni a hajad színét.
Választhatsz az otthoni festéshez szokásos hajfestékek és a fodrászoknak szánt professzionális változatok közül. A professzionális hajfestékek között rengeteg árnyalatot találhatsz, de ezekhez oxidálószert kell vásárolnod, és bonyolultabb lehet velük a munka.
Féltartós hajfestékek
A féltartós hajfestékek a haj középső részébe hatolnak be, így a tartósságuk és a hatásuk gyengébb a tartós hajfestékekéhez képest. Körülbelül 20 mosást bírnak, és ennek köszönhetően a rózsaszín, kék vagy zöld legőrültebb árnyalatait is kipróbálhatod. Színes hajmaszk formájában is kaphatóak, amely nemcsak megszínezi a hajat, de táplálja, fényesíti és hidratálja is.
Tipp: Találkozhatsz olyan demi-permanens hajfestékekkel is, amelyek tovább tartanak, kevés peroxidot tartalmaznak és nem tartalmaznak ammóniát. Ez egy kompromisszum a tartós és a féltartós hajfestékek között.
Hajszínező samponok és kimosható hajfestékek
A hajszínező habok még rövidebb ideig tartanak, és körülbelül 15 mosás alatt kimosódnak. Így gyakrabban változtathatod a színeket, de akkor is jól jön, ha nem vagy elégedett a kapott árnyalattal. A hajszínező habok és a hajszínező samponok kiválóan alkalmasak a meglévő hajszín újraélesztésére, a szín egységesítésére és a haj fényesebbé tételére. Gyakrabban felfrissítheted velük a hajad és ráadásul megvédik a környezeti hatásoktól. Hátrányuk lehet, hogy az alacsony kémiaianyag-tartalom miatt nem fogják jelentősen világosítani a hajad.
A kimosható hajfestékek tökéletesek például egy különleges alkalomra, amikor rövid időre módosítani szeretnéd a hajszíned.
Természetes hajfestékek
A természetes hajfestékek természetes összetevőkkel büszkélkedhetnek, nemkívánatos vegyszerek nélkül. Környezetbarátok, nem károsítják a hajat és elkerülheted velük az allergiás reakciókat. Táplálják és fényessé teszik a hajat, mivel nem hatolnak be a hajba, hanem bevonják a felületét. A leghíresebb típusok közé tartozik a henna hajfesték, amelyet nagy mennyiségű vörös festéket tartalmazó hennalevélből készítenek.
A természetes összetételnek köszönhetően az árnyalatok is természetesek, és a kapott szín mindig az eredeti hajszíntől függ. A sötét hajat nem világosítják a természetes hajfestékek, és legyél óvatos, még akkor is, ha vegyi festésről természetesre váltasz. Ilyen esetben ajánlatos több hét szünetet tartani, és előtte egy elrejtett tincsen kipróbálni az új színt.
A hajfestékek alternatívái
Buliba, koncertre mész, vagy más árnyalatú hajra vágysz? Akkor ideálisak az ideiglenes hajfestékek, amelyek mosás után eltűnnek a hajból. A színes hajlakk, színező hab, gél, viasz vagy púder biztosítja a kívánt színt, elfedi a lenőtt hajat, vagy esetleg újraéleszti a meglévő színt anélkül, hogy a hosszan tartó hatás miatt kellene aggódnod. Ugyanígy működnek a fent említett kimosható hajfestékek is.
A hajfestés folyamata és a szükséges eszközök
Először szerezz be és készíts elő mindent, amire szükséged lehet a hajfestéshez:
- hajfesték,
- fésű,
- törülköző vagy régi póló, hogy letakard a vállad és a tested,
- eldobható kesztyű,
- tál a festék keveréséhez és egy ecset vagy kefe,
- karóra, időzítő, stopperóra vagy ébresztőóra a hajfestés időtartamának mérésére.
Az alapvető festési folyamat általában ugyanaz. Várj 1-2 napot az utolsó mosás után, hogy a fejbőrön olajréteg képződjön, ami megóvja a megégéstől. Körülbelül 1 nappal korábban végezz bőr- és hajreakciótesztet is. Vigyél fel egy kis hajfestéket az alkarodra és egy tincsre a tarkódnál, hogy megtudd, hogyan fogja be a hajfesték, és hogy allergiás-e a bőröd a színre.
Először jól fésüld ki a hajad, és oszd ketté a homlokodtól a fejed hátsó részéig. Ezután vedd még kétfelé ezeket a részeket merőlegesen, pl. fültől fülig. Ha nagyon vastagok a hajszálaid, oszd több kisebb részre. Ha a gyártó másként nem javasolja másképp, a festéket mindig száraz hajra vidd fel.
Keverd össze a festéket az utasításoknak megfelelően, és azonnal kezdd el felvinni a hajra. A színt legegyszerűbb alulról felfelé szakaszosan felvinni, először a végekre, aztán a hosszára, majd a gyökerekre. Figyelembe kell venni azonban, ha úgynevezett szűz, vagyis festetlen hajat, a lenőtt részt, ősz hajat festünk vagy szőkítünk és világosítunk. A szín felvitele után fésüld át a hajad, hogy a szín egyenletesen oszoljon el. Takard le a hajad, felvehetsz például egy zuhanysapkát, és állítsd be az órán az ajánlott hatási időt.
Festés után öblítsd le a hajad, és vigyél fel hajmaszkot vagy balzsamot. Általában ajánlott legalább 2 napot várni az első samponozás előtt, hogy a szín jól megtapadjon.
Hogyan fessük be a festetlen, a lenőtt vagy az ősz hajat, és hogyan szőkítsük ki?
- Természetes szűz haj festése: készítsd elő a hajad a fent leírtak szerint, de a hajfestéket a gyökerektől a hajvégekig vidd fel.
- Lenőtt haj újrafestése: a hajfestéket először a lenőtt területre vidd fel az előkészített hajra, hagyd hatni a gyártó ajánlása szerint. Ha újjá kell éleszteni az árnyalatot, akkor enyhén bevonhatod a haj teljes hosszát. Ügyelj azonban a színek rétegződésére, ami csúnya elsötétülést okozhat a haj már festett részein.
- Ősz haj festése: az ősz haj jobban ellenáll a beérkező pigmenteknek, ezért nagy fedőképességű színeket kell választani – ideális esetben az ősz haj festésére. Ha csak néhány ősz területed van, akkor kezdd el oda felvinni a festéket, majd folytasd a fej többi részével.
- Hajszőkítés és világosítás: készíts elő elegendő mennyiségű szőkítőt vagy hajvilágosítót, hogy a haj vastagon be legyen fedve - a termék nem habzik, ne oszlasd szét, mint a hajfestéket, és nedvesnek kell maradnia a használat során. A még nem világosított haj szőkítésekor először vidd fel a színt a haj hosszára és a hajvégekre, kb. 2 cm-re a fejbőrtől. Hagyd rajta az ajánlott idő nagy részében, és az idő vége felé vidd fel a világosítót a gyökerekre is. A fej melege hatására itt gyorsabban fog hatni.
Ha csak a lenőtt részeket világosítod, akkor csak azokra vigyél fel színt, és vigyázz, hogy a már világosított részekre ne kerüljön. Ez égési sérüléseket és hajtörést okozhat.
A hajvilágosító nem száradhat ki használat közben, különben nem fejti ki a hatását. Éppen ezért célszerű zuhanysapkával vagy legalább olyan zacskóval letakarni a hajat, amelyet korábban belülről megnedvesítettünk vízzel. Egy másik lehetőség, hogy a haj egyes részeit fóliába csomagoljuk. A szőkítés kémiai reakciója során létrejövő magasabb hőmérséklet megnöveli a világosítási folyamat hatékonyságát, ezért, ha letakarod a hajad, ellenőrizd gyakrabban. Határozottan ne használj hajszárítót szőkítés során.
Tipp: Ha nem vagy biztos benne, nincs tapasztalatod a festéssel, és nem szeretnéd, hogy kihulljon a hajad, keress fel egy fodrászatot.
A festett haj ápolása
Természetesen a hajat bármilyen kozmetikummal lehet mosni és hidratálni, de ez kihat a minőségére és a szín tartósságára is. Ideális esetben válassz samponokat, kondicionálókat és maszkokat festett hajra, amelyek gyengédebbek, és megőrzik és felfrissítik a választott színt. A választott színtől függően az adott árnyalathoz (vörös, ősz, barna...) tervezett kozmetikumokat is beszerezhetsz. Ez különösen ajánlott szőke hajra, mivel a samponok, balzsamok és maszkok gyakran tartalmaznak lila vagy kék pigmenteket, hogy elnyomják a nem kívánt sárga és narancssárga színeket.
Festett hajra való szérumok, krémek, spray-ek, olajok és hajápolók segítségével további táplálékot biztosíthatsz a hajad számára.
Hogyan őrizheted meg a festett haj fényét
A festett hajat a lehető legritkábban, minél rövidebb ideig és minél hidegebb vízzel kell mosni. A szín fokozatosan kimosódik a hajból és kifakul, a gyakori mosás és a forró víz pedig csak felgyorsítja ezt a folyamatot. Főleg a vörös árnyalatoknál készülj fel a látható kimosódásra, és figyelj hajmosás közben a hajból származó víz színére. Ez azt is jelentheti, hogy eső esetén a hajról lecsöpögő cseppek nyomot hagyhatnak a világos színű ruhákon is.
A festett hajat károsítja a klóros és a tengervíz, amelytől úszósapkával vagy legalábbis kozmetikumokkal kell védeni. Ellenkező esetben szárított szalmakazallá változhat a hajkoronád.
Még a nap is szárítja és világosítja a hajat, ezért szükséges speciális UV-védelemmel ellátott kozmetikumokkal védeni, vagy fejfedőt viselni. Alternatív megoldásként permetezd be a hajad barnító spray-jel.
Tipp: Nyaralni készülsz, és egy gyors színfrissítésen gondolkodsz? Ha nem feltétlenül szükséges, halaszd el a festést. A tengervíz, az úszómedence és az erős napsütés kiszívhatja a színt a hajból, és feleslegesen száríthatja azt.
Hajfestés terhesség és szoptatás alatt
A terhesség alatti hajfestés gyakran vitatott téma. Tagadhatatlan tény, hogy a legtöbb elérhető hajfesték vegyi anyagokat tartalmaz. Azonban ezek nem lehetnek károsak vagy mérgezőek, még várandós nők számára sem. A magzat fejlődésére gyakorolt hatás azonban nem ismert, és a vélemények megoszlanak.
Egy másik tényező a hormonok mennyiségének változása a női szervezetben, ami nemcsak a haj általános minőségét befolyásolja, hanem hatással lehet a választott hajfestékre adott reakciójára is.
Néhány alapvető tipp:
- Kerüld a haj festését legalább az első trimeszterben, amikor a baba szervei fejlődnek.
- Válassz természetes hajfestékeket minimális vegyianyag tartalommal vagy teljesen vegyianyag mentes termékeket. Ideális esetben próbáld ki például a hennát.
- Figyeld az ammóniatartalmat, amit kerülni kell. Különösen a hajvilágosítókban található.
- Festéskor ne vidd fel a hajfestéket a fejbőrre.
- Minden festés előtt végezz tesztet a haj és a bőr reakciójáról a választott hajfestékre. És ez még egy népszerű és régóta használt festéknél is így van.
- A hajfestékek biztonságos alternatívája a hajszínező habok, hajtőszínezők és hajszínező spray-ek. Kísérletezhetsz velük, és ideiglenesen kipróbálhatsz egy teljesen új árnyalatot, de a lenőtt hajat is eltakarhatod velük.
Tipp: Ugyanezek a szabályok és ajánlatok vonatkoznak a szoptatás alatti hajfestésre is.