A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Az első bicikli: hogyan válaszd ki és hogyan tanítsd meg a gyereket kerékpározni?
Minden gyermek életében az első pedálos kerékpár megvásárlása nagy lépés, amit nem szabad alábecsülni. Milyen legyen az első kerékpárja és mikor kezdjen rajta megtanulni tekerni? A gyerek kerékpárokat különféle kivitelben és méretben árulják, pótkerekekkel vagy a nyereg hátulján található fogantyúval. Mire kell odafigyelni a választásnál? Adunk néhány tippet arra is, hogyan taníthatod meg a kicsit kerékpározni, és melyik terep a legmegfelelőbb a számára.
Mikor érdemes megvenni az első kerékpárt a kicsinek?
Az, hogy mikor áll készen a gyermek megtanulni kerékpározni, az egyéni fejlettségétől, a korábbi tapasztalataitól és a sporthoz való viszonyától is függ, amit szülőként már kiskorától belé nevelsz. Ha gyakran kerékpározol, és élvezed is, a gyermeked valószínűleg hamarosan a saját kerékpárjára szeretne majd ülni. Vannak gyerekek, akik korábban szeretnének kerékpárt, mások már a kezdetektől inkább a rollert vagy a lábbal hajtós kerékpárt részesítik előnyben. 1 éves koruk körül a gyerekek különböző típusú lábbal hajtós járműveken (műanyag motorok, triciklik, pedálos járművek stb.) kezdenek gyakorolni, majd 2 éves koruk körül átváltanak kétkerekű lábbal hajtós járművekre, amelyen elsajátíthatják a stabilitást és az egyensúlyozást. Lényegében ezek a kerékpár kis változatai pedálok nélkül.
Az utolsó lépés a gyerek kerékpárra való átállás. És mikor tanítsd meg a gyermekedet kerékpározni? A 2. és 3. életév között a kis kerékpáros már képes megőrizni a stabilitását és egyensúlyát a futókerékpáron végzett korábbi gyakorlásnak köszönhetően, és magabiztosan ül a nyeregben. Ugyanakkor már értenie kell a megállásra, fékezésre, indulásra, körülnézésre és vonatkozó instrukciókat, és hogy meg kell állni a járda végén vagy a gyalogátkelők előtt. Ne sürgesd a gyereket, adj neki időt arra, hogy elég éretté váljon a kerékpározáshoz. Általában a gyerekek 3 és 5 éves koruk között tanulnak meg biciklizni.
- Fizikai fejlettség: A gyermeknek fizikailag kellően fittnek és erősnek kell lennie a pedálozáshoz.
- Motoros készségek: A jó motoros készségek és a mozgáskoordináció az alapja a kerékpár és a fékek irányításának, a stabilitás megőrzése mellett.
- Érdeklődés és motiváció: Várd meg, hogy a gyermek érdeklődjön a kerékpározás iránt, és legyen pozitívan motivált.
- Korábbi tapasztalat: Ha a leendő kis kerékpárosnak van némi tapasztalata pótkerekes vagy lábbal hajtós kerékpáron, az segíthet áttérni a pedálos kerékpárra.
Pattanj kerékpárra, robogóra vagy deszkára Tartsd karban a kerékpárod!
Hogyan válaszd ki az első pótkerekes gyerekbiciklit?
Nem tudod, hogy milyen kerékpárt válassz a gyermeked számára? A kínálatban találsz 12"-es kerékpárokat, amik már 3 éves kortól megfelelőek. Nagyobb, 14", 16" vagy 20"-os modellek is kaphatók. A kis kerékpárosnak mindig kényelmesen el kell érnie a talajt teljes lábbal az ülésből, ami egyensúlyvesztés esetén segít elkerülni az esést.
A választásnál célszerű követni a kerék hüvelykben megadott méretét és a gyermek korának és magasságának megfelelő ajánlást. Böngészd át az egyes modellekről szóló internetes véleményeket, beleértve az olyan vásárlók véleményét is, akik előtted vásárolták meg a terméket. Fontos a kormány üléstől való távolsága és a kerékpár súlya is, ami a lehető legkisebb legyen (alumínium vagy könnyű duralumínium konstrukció).
Ügyelj a biztonsági elemekre, mint például a fékekre, a reflektorokra, a lámpákra és a láncvédőre. Egyes modellek még egy gumiszíjjal is rendelkeznek, amely helyettesíti a klasszikus láncot. A szíj előnye a hajtás halk működése, könnyű karbantartása (nem korrodálódik, elég egy ronggyal áttörölni) és az is, hogy a kicsi nem koszolja magát össze vele. Az ilyennel felszerelt kerékpárok viszont valamivel drágábbak.
Szülőként valószínűleg értékelni fogod a klasszikus kontrafékkel felszerelt modelleket. Egy gyerek számára ez a fajta fék könnyebben irányítható, és vezetés közben sem vonják el a figyelmét a felesleges plusz karok.
A kerékpározás elsajátításának kezdete a lábbal hajtós kerékpáron vagy a triciklin az egyensúly megőrzésének gyakorlásával kezdődik, amin a kicsi megtanulja koordinálni a pedálozást és a kormányzást. Az első pedálos kerékpárra való átállás így sokkal könnyebben és gördülékenyebben megy majd, és a kicsi gyakran pótkerekek nélkül is el tud kezdeni kerékpározni. A futóbicikliről a kis kerékpáros 4 éves kortól egyenesen a 16"-os gyerek kerékpárra, 6 éves kora körül pedig egy 20"-es vagy 24"-es junior modellre ülhet, amik már felszereltségükkel közel állnak egy felnőtt kerékpárhoz.
Mekkora a megfelelő méretű gyerekkerékpár? A kerékpár kötelező tartozékai
Mire kell odafigyelni
- Kerékméret: Ne vegyél túl nagy kerékpárt abban a reményben, hogy a gyerek úgyis hamar belenő, és ráadásul még pár forintot is megspórolsz. A gyermek nem tud megfelelően irányítani egy túl nagy kerékpárt, aminek következtében veszélybe kerül a biztonsága menet közben. A nagyobb modelleknél nemcsak az ülés van magasabb pozícióban, hanem hosszabb a váz is, ami miatt a gyereknek jobban előre kell dőlnie, hogy elérje a kormányt és a fékkarokat. Másik hátrányuk a nagyobb súly, ami megnehezíti a kerékpár kezelhetőségét.
- Váz anyaga: A kerékpár választható nehezebb acél vagy könnyű alumínium konstrukcióval. A könnyebb kerékpárt a gyerek könnyebben irányíthatja, neked pedig kényelmesebb lesz az emelgetése, amikor vinned kell vagy beraknod az autó csomagtartójába.
- Teleszkópos villa: Az első kerékpár kiválasztásakor részesítsd előnyben a fix villás kerékpárokat, mivel egy gyerek ebben a korban nem valószínű, hogy megerőltető terepen közlekedik. Az igazán jó teleszkópos villák sokszor többe kerülnek, mint az egész gyerek kerékpár, ezért elmondható, hogy egy rossz minőségű teleszkópos villa csak felesleges plusz súlyt jelentene a bringán.
- Pótkerekek: A szülők és a kerékpáros szakemberek véleménye megoszlik abban, hogy a pótkerekek valódi előnyt jelentenek-e a gyermek számára. Egyrészt miattuk megszokhatja a gyerek, hogy valami folyamatosan tartja és óvja az eséstől, ami miatt a helyes egyensúlyozás megtanulása több időt vesz igénybe. Ezek használata akkor javasolható, ha a gyerek bizonytalannak érzi magát a kerékpározásban, és fél tőle. A kerekek segíthetnek gyakorolni a tekerést a felborulástól való félelem nélkül.
8 tipp, hogyan tanítsd meg a gyermeked kerékpározni
Minden gyermeknek mások a fizikai képességei és különböznek az új információk befogadásának tempójában is, ezért fontos, hogy ne kényszerítsük őket idő előtt semmire. A kicsi kerékpározásra való megtanítása egy fokozatos folyamat, amiben a következő lépések segíthetnek:
- Ismertesd meg a gyermekkel az alapvető szabályokat: Viseljen védősisakot, legyen jól látható, és vegye észre, hogy nincs egyedül az úton.
- Egyensúly és stabilitás edzése a lábbal hajtós kerékpáron: A gyermek egészséges önbizalmat nyer, és megtanulja nemcsak az egyensúlya megtartását, hanem a mozgások összehangolását is.
- Váltás kerékpárra: Állítsd be a nyerget a megfelelő magasságba, és szereld fel a pótkerekeket, és miután elkezdi érezni a stabilitást, fokozatosan készítsd fel a nélkülük való kerékpározásra.
- Tanítsd meg pedálozni: Mutasd meg a gyermekednek, hogyan nyomja le a pedált az egyik lábával, és emelje fel közben a másik lábát. Ezután hagyd, hogy egy rövid szakaszon egyedül próbálja meg. Amikor megtanul pedálozni, távolítsd el az extra kerekeket.
- Dolgozzatok az irányításon és kormányzáson: Miután a kicsi megtanul pedálozni, elkezdi irányítani és kormányozni a kerékpárt. Magyarázd el neki a fékrendszert, és kérd meg, hogy próbáljon meg többször megállni és fékezni egymás után. Tanítsd meg neki a kanyarodást és a manőverezést az akadályok (pl. kúpok) körül.
- Támogasd az önálló haladásban: Fokozatosan csökkentsd a kicsinek nyújtott segítség mértékét. Kezdésnek elég a pótkerekeket meglazítani, hogy jobban kelljen egyensúlyoznia.
- Tartsd meg: A gyermek első pedálos kerékpárján minden szülő értékelni fogja a hátsó fogantyús ülést. Így könnyebb tartani a kerékpárt amikor egy pedálozó gyerek mellett futsz.
- Ismételjetek és bátorítsd őt: A kerékpározás megtanulása sok türelmet és gyakori ismétlést igényel. Légy pozitív gyakorlás közben, és biztosítsd a kis kerékpárost, hogy hiszel a képességeiben. Jutalmazd meg kedves szavakkal vagy egy kis ajándékkal.
Az első leckére ideális lesz egy sík vagy egy enyhén lejtős terep kiválasztása, hogy a kicsi ne fáradjon el feleslegesen már az elején. Üljön fel a kerékpárra, próbálja ki a pedálozást, miközben továbbra is a vállánál vagy a nyereg hátuljánál tartod. Kerüld a kicsi nyaknál való tartását, és ne viseljen olyan ruhát, ami gátolja az egyensúlyozásban vagy csökkenti a biztonságérzetét. A vállait fogva a gyermek minden nem megfelelő dőlésnél érezni fogja a tenyered nyomását, aminek köszönhetően képes lesz reagálni és egyensúlyozni. A nyereg tartása fizikailag megterhelőbb a szülők számára; ebben az üléscső mögött elhelyezett rúd segíthet.
Ne felejtsd el azt sem, hogy a kis újdonsült kerékpáros a lábbal hajtós kerékpáron megszokta a lábbal való fékezést. Mivel erre most is számíthatsz, adj rá inkább régebbi cipőt vagy cipővédőt. Először tanítsd meg a kontrafék használatára, majd összpontosíts az első fék működésének elmagyarázására.
Megfelelő terep a kerékpározás biztonságos elsajátításához
Ha arra készülsz, hogy megtanítod a gyermeked kerékpározni, válaszd a lehető legbiztonságosabb környezetet. Ez lehet:
- keveset használt vagy üres parkoló,,
- csendes lakóövezet,,
- zsákutca,
- bekerített játszótér vagy kerékpárpálya,,
- nem látogatott park és kerékpárút,,
- sima burkolat vagy kisebb lejtő - a terep enyhe lejtője megkönnyíti az egyensúly gyakorlását pedálozás közben.
Kerüld a nagy gyalogos forgalmú területeket (forgalmas kerékpárutak és parkok), valamint a forgalmas autóutakat.
A kis kerékpárosok felszerelésének része legyen kezdettől fogva a gyermek kerékpáros sisak (18 éves korig), valamint a térd- és könyökvédők. A gyerekek és a szülők egyaránt értékelni fogják a kerékpáros kesztyűt, ami megakadályozza a kéz sérülését esés esetén.