A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A tested és a lelked is megköszöni: a szauna jótékony hatásai
Túl gyorsan pörög a mókuskerék? Reggel rohansz munkába, délután a gyerekért az oviba, este még egy kis házimunka, a nap végén pedig bedőlsz az ágyba? Akkor itt az ideje egy kis változtatásnak! Tegyél félre mindent néhány percre és fedezd fel velünk a szaunák világát.
A szauna jótékony hatásai: testet és lelket melengető pihenés
Tudod, hogyan támogasd az egészséged? Hangolódj rá a finn életérzésre. Hagyd a stresszt, a fáradtságot, a feszültséget és a rossz hangulatot a szauna ajtaja előtt.
- A szaunázás enyhíti a szorongást, csökkenti a depressziót és a felgyülemlett agressziót.
- Serkenti a vérkeringésed és jó hatással van a légzőszervekre.
- Erősíti a szervezeted védekezőképességét. Az immunrendszered meg fogja köszönni.
- Szaunázás közben a szervezet lebontja a salakanyagokat és a szennyezőanyagokat, a bőr pedig feszesebbé válik.
- És a legjobbat a végére hagytuk. Javít a hangulatodon, megnyugtat, és feltöltődve térhetsz vissza a feladataidhoz.
A finn szauna hagyományosan 70-100°C körüli hőmérsékletre melegíti fel a testet, és itt nyugodtan hanyatt is fekhetsz. Minimalista méreteinek köszönhetően az infraszauna lakásokban is használható – a 43°C körüli hőmérsékleten már 15 perc után érezni fogod az infrasugarak melegítő hatását. De nem csak ebből a két lehetőségből választhatsz. Próbáld ki a többi népszerű szaunát is, mint a gőzbefújásos szaunát, a gőzkabint vagy a hordó szaunát.
A szaunázás szabályai
A szaunázás világának legfontosabb szabálya a pihenés. A forró relaxációs zónába való belépés előtt azonban jó ismerni az alapvető egészségügyi és szociális szabályokat. Tedd a szaunázást az életmódod részévé!
- Az ékszereidet és a szégyenlősséget hagyd otthon.
- Ne szaunázz se üres, se teli gyomorral.
- Zuhanyozz le, és vigyél magaddal törölközőt vagy fürdőlepedőt.
- A szaunázást kellemesebbé teheted masszázseszközökkel, vagy egyszerűen csak csukd be a szemed, és hagyd, hogy elsodorjon magával az érzés.
- Csak addig tartózkodj a szaunában, amíg kényelmesen érzed magad. Ne akarj rekordokat dönteni!
- Már pirosban jár a hőmérő? Szaunázás után fokozatosan hűtsd le magad. Először öblítsd le az arcod hideg vízzel, és csak ezután menj zuhanyozni, a medencébe vagy a kádba.
Tipp: Dobj be valami harapnivalót. Szaunázás után igyál egy kis ásványvizet, és egyél egy banánt vagy őszibarackot a magnézium- és kalciumszinted pótlásáért.
A szaunázás gyakorisága és menete
Az egészség, a jó immunitás és a pszichés komfort megőrzése érdekében ajánlott legalább hetente egyszer szaunázni. Ha egészséges vagy, heti 2-3 alkalommal is szaunázhatsz. Bizonyos esetekben azonban - pl. megfázáskor, magas vérnyomás esetén, műtét után és közvetlenül a bőrön végzett beavatkozások után - a szaunázás ellenjavallt.
Meddig maradj a kabinban?
Ha jól érzed magad és már van szaunázási tapasztalatod, egy-egy látogatás alkalmával 3x-4x 15 perces ciklusokban szaunázhatsz. Ez 15 perc szaunázást jelent a finn szaunában, hideg vizes zuhanyozást vagy hűsölést a medencében és kb. 30 perc pihenést – ezt ismételd meg 3-szor.
Az infraszauna más elven működik: itt több mint 30 percet tartózkodhatsz egyhuzamban. Ezt a ciklust nem kell megismételni, a szaunázást követő pihenésről azonban itt se feledkezz meg!
Info: Ha hányingert érzel a szaunában, azonnal hagyd el a kabint, ülj vagy feküdj le egy nyugágyra és értesítsd a személyzetet, ha a közérzeted nem javul.
Kényeztesd magad szauna kiegészítőkkel!
Elérkezett a szaunázás napja, amikor bezárhatod az ajtót az egész világ előtt. Legyen öröm ez a nap! Kényeztesd magad. Tedd kellemesebbé a szaunában töltött időt egy masszázzsal, és hagyd, hogy elvarázsoljon a kedvenc illatod.
Mikor ne menjünk szaunázni?
Nálad is néha felüti a fejét a nátha? Hogyha nem érzed jól magad a bőrödben, akkor izzadd ki! De az ágyba feküdj be, ne pedig a szaunába. Kortyolgass egy csésze forró teát, bugyoláld be magad egy jó meleg pokrócba és tömd magad vitaminokkal, amíg már a füleden jönnek ki. Vegyél kézbe egy szaunázással foglalkozó könyvet, hogy valahogy kibírd a következő forró kikapcsolódásig elkövetkezendő időt.
- Felejtsd el a forró levegőt, ha megfáztál vagy lázas vagy.
- Kiugrik a szíved úgy ver? Magas a vérnyomásod? Ne is gondolj a szaunára!
- Ne szaunázz akkor sem, ha bőrproblémákkal küzdesz.
Ne dőlj be a tévhiteknek
A szaunázás egyre népszerűbb, de vajon tényleg olyan egészséges, mint ahogy azt sokan állítják? Lehetnek káros hatásai? Engedd el a füled mellett a szaunát övező mítoszokat és add át magad a pihenésnek!
- Az alapszabály: hallgass a testedre. Ne versenyezz: a minél tovább nem jobb.
- A szauna megterheli a szívet? Ennek pont az ellenkezője igaz. A szaunázástól az erek rugalmasabbá válnak, így megóvhatod magad néhány szív- és érrendszeri betegségtől.
- Gyerekeknek tilos a belépés? Már hogy lenne az! Ne hagyd otthon a kicsiket. Az alsó szinteken való szaunázás éppen megfelelő a számukra, de figyelj, hogy ne töltsenek bent túl sok időt!
- Hagyd a szégyenlősséget az öltözőben, és vigyél magaddal törölközőt! A meztelenül való szaunázásnak megvannak a maga higiéniai és egészségügyi okai.
- A szauna a legjobb gyógymód az influenza ellen? A szaunázás kiváló megelőzés, de kezelésnek nem megfelelő.