A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A tökéletesen tiszta medence titka
Végre megvalósult az álmod, és a saját medencédben hűsölhetsz a nyári forróságban! Csak egyetlen dolog aggaszt: a víz nem éppen kristálytiszta, eluralkodtak benne az algák és a kellemetlen szagok is zavaróak? Tanuld meg, hogyan kell megfelelően ápolni a vízi birodalmad, és akár az első fagyok beköszöntéig is használhatod a medencét.
Hogyan készítsd elő a medencét a szezon előtt?
Évente legalább egyszer, tavasszal az első feltöltés előtt, vagy fordítva, amikor ősszel leengeded a vizet, alaposan tisztítsd meg a medencét speciális tisztítószerekkel. Ne félj ezektől, mert a felgyülemlett szennyeződéseket el kell eltávolítani a medence faláról és aljáról.
A medence első feltöltése előtt tisztítsd meg a medence falait és padlóját megfelelő tisztítószerrel, és ellenőrizd a medencetartozékok működőképességét. Építsd fel a medencét – a legjobb, ha egy geotextília alátétet használsz -, csatlakoztasd a medencetartozékokat, és már kezdheted is a medence feltöltését. Folyamatosan szűrd a vizet a töltési időszak alatt, és a medencevíz pH-értékét szabályozókkal állítsd be 6,8-7,2 pH közé. Körülbelül két nap múlva kezdheted majd el a fürdőzést. Ha úgy döntöttél, hogy új föld feletti medencébe fektetsz be, válassz olyan helyet, ahol nincs látható fű.
Tipp: Nem szeretnéd mindig szétszedni, összerakni, vagy nem tudod eldönteni, hová helyezd el a kerti medencét? Az ideális megoldás az úgynevezett egész évben használható medence.
Lépj be a medencék birodalmába A legjobb kerti medencék rangsora
Szűrés nélkül nem fog menni
Tartsd a medencéd kiváló állapotban a víz forgatásával. A patronos szűrés elegendő, ha kisebb medencét tartasz fenn. Nagyobb családi medence esetén ne spórolj a szűréssel, és fizess felárat a homokszűrés hatékonyabb lehetőségéért. A minőségi szűrés több szezont is kibír. Csak annyit kell tenned, hogy ellenőrizd a megfelelő átfolyást, és évente egyszer cseréld ki a homokszűrőben lévő kvarchomokot. Az ok a homok érdes széleinek lecsiszolódása, amelyek aztán nehezebben veszik fel a kiszűrt szennyeződéseket.
Általában a medence teljes térfogatát körülbelül 6-8 óra alatt kell átforgatni. Ha azonban párás napokon az átlagnál többet használod a medencét, a berendezésnek már 4 óra alatt is képesnek kell lennie átszűrni a medence teljes víztartalmát megfelelő beállítás mellett. A szivattyú keringeti a vizet, a szűrés pedig felfogja a szennyeződéseket.
Tipp: a medence szkimmer használatával támogatod a vízforgató megfelelő működését. A skimmerbe helyezett kosár felfogja a nagyobb durva szennyeződéseket, és csak ezután kerül a víz egy tömlőn keresztül a medence szűrőrendszerébe.
- Milyen gyakran kell átforgatni a vizet?
Forró napokon, általános medencehasználat közben, naponta legalább kétszer forgasd át a teljes vízmennyiséget. - Mikor használd a keringető szivattyút?
Fürdés közben soha ne szűrd át a vizet. Optimálisan oszd fel a szűrést több részre az automatikus átkapcsolással. - Hol helyezd el a berendezést?
A vízforgatót helyezd a medence közelébe, de legalább 3 méterre a falától, és óvd a közvetlen napfénytől. - Mi a különbség a homokszűrő és a patronos vízforgató között?
Míg a patronos szűrést nyugodt lelkiismerettel bármilyen vízszintes felületre elhelyezheted, a homokszűrés szelektívebb. Homokszűrés esetén az öblítéshez nyitott hulladékcsatlakozóval vagy vízelvezető csatornával ellátott vízszintes kavics- vagy betonalapot kell választani.
A medence vegyszerezése
A medence vegyszerezése a szűrőberendezésekkel együtt gondoskodik a medence vizének kezeléséről. A leggyakoribb medence vegyszer a klór. A klór ajánlott mennyisége a medencében 0,5 mg/l körül van. A maximális kényelem érdekében fektess be egy lebegő adagolóba, amely megoldja a megfelelő klóradagolás problémáját. Ez ugyanis fokozatosan klórt bocsát a vízbe, ami folyamatosan fertőtleníti, tisztítja a medencét. Ha a klórra fokozottan érzékeny vagy, akkor klórmentes (úgynevezett oxidáló) termékek közül is választhatsz. Ezek nem irritálják az érzékeny bőrt, ezért allergiások számára is megfelelőek.
A medence vegyszerek kínálatában nem csak klórt, klórtablettákat vagy adagolókat találsz. A kellemetlen szagoktól és algáktól mentes kristálytiszta víz megőrzését rendszeres fertőtlenítéssel, megfelelő fertőtlenítőszerekkel és pH-érték méréssel lehet fenntartani.
A pH értéket 1-től 14-ig terjedő skálán követheted nyomon. Az egyes értékek megmutatják, hogy savas vagy lúgos anyagok vannak-e túlsúlyban a vízben. A semleges vizes oldat pH-értéke 7. Könnyen megtudhatod a medence pH értékét pH-mérő segítségével. A medencevíz ideális értéke 6,8-7,2 pH között mozog. A magasabb pH-érték kellemetlen egészségügyi szövődményeket okozhat, mint például nyálkahártya irritáció és égő szem formájában. Másrészt a túl alacsony pH a medence fémrészeinek korrózióját, a színek fakulását vagy a víz nem kívánt zavarosságát okozza.
Tipp: érzékeny bőrűek vagy allergiások számára a szolinátor lehet a tökéletes választás. Ez a medencevíz sókezelésére szolgáló eszköz, amelynek köszönhetően akár 70%-kal is csökkenthető a felhasznált klór mennyisége.
- Tejszínű vagy opálos víz esetén először a víz keménységét (nem lehet 18 °N-nál magasabb) és a pH értékét kell speciális tesztkészletekkel ellenőrizni. A kezeléshez medence vegyszereket használj. Ha még mindig nem vagy elégedett a víz színével, próbálj ki egy pelyhesítőt.
- Zöld színű víz ellen használj klóros fertőtlenítőt, majd pelyhesítőt.
- A barna víz nagy valószínűséggel algásodás eredménye, ami rossz pH-értéket jelez. A kezeléshez használj klóros medencetisztítót pelyhesítővel.
Kosz a medence alján? A megoldás a medence porszívó
Sajnos a tiszta medence érdekében nem elég csak úgy bekapcsolni a szűrést: a fűszálaktól, a belehullott levelektől és más hasonló szennyeződésektől ez nem fog megszabadítani. Használj medence porszívót a medence alján vagy oldalán lévő összes szennyeződés eltüntetéséhez. Kisebb medencékhez egy kézi porszívó is megfelelő lehet, családi és nagyobb medencékhez viszont válaszd a félautomata vagy az automata opciót. A porszívó beszívja a medence vizét, a porszívó szűrőrendszerében megrekednek a szennyeződések, és csak tiszta víz kerül vissza a medencébe.
Amíg a kézi porszívókat egy teleszkópos rúddal lehet irányítani, a félautomata vagy teljesen automatikus porszívók maguktól porszívóznak egy membrán és a szűrőberendezés nyomáskülönbségének segítségével. A porszívók nagyon egyszerűen csatlakoztathatók a medence szűrőrendszeréhez, és annak a szívóerejét használják a szennyeződések eltávolítására. A teljesen automata porszívók saját motorral és a mozgást vezérlő elektronikával vannak felszerelve.
Tipp: egy másik lehetőség a medence vizének tisztán tartására az UV lámpa rendszeres használata. Az ultraibolya sugárzásnak köszönhetően a klórfogyasztást a minimumra csökkentheted.
A medence teljes körű karbantartása
A medence karbantartása leküzdhetetlen maratonnak tűnik? Pár jól bevált segítőtárssal könnyebben megy majd! A medencét megfelelő alátétre helyezve megóvhatod a szakadásoktól és a penészedéstől.
Ahelyett, hogy eszeveszetten kergetnéd a szennyeződéseket a teleszkópos rúdra erősített hálóval, érdemes a medencét jó minőségű ponyvával letakarni, amely esős napokon is megőrzi a medence vizének minőségét, egy kicsit segít a víz melegen tartásában, és a medence téliesítésére is kiváló.
Gyakorlati tanács: ha az időjárás engedi, menj be a medencébe, és többször járj körbe. A keletkező vízörvény a felgyülemlett szennyeződést a medence közepére hordja, ahonnan egy hálóval is könnyedén eltávolíthatod. A második lehetőség az, hogy a medencefedések gazdag választékából válassz egyet, amelyek a medenceponyvához vagy fóliához képest magasabb beszerzési költséggel járnak, de az eredményt értékelni fogod.
Tipp: napvitorla vásárlásával két legyet üthetsz egy csapásra. Az ujjad csettintésével nemcsak a bele potyogó szennyeződésektől védheted meg a medencéd, de a víz hőmérséklete több fokkal megemelkedik.
Egy lyuk a medencében nem feltétlenül jelenti azt, hogy újat kell vásárolnod. Először is győződj meg arról, hogy honnan szivárog a víz. Az ételfesték például praktikus segítség lehet a szivárgás pontos és gyors felismeréséhez. Keverj össze néhány csepp ételfestéket a medencében lévő vízzel, és várj - az elszakadt ponyva felszívja a színes vizet. Vigyél fel speciális ragasztót a sérült területre és a tapaszra, majd határozottan és rövid ideig nyomd a tapaszt az elszakadt területre. Ügyelj a pontos átfedésre, mert a későbbi korrekció már nem lehetséges.
5 alapszabály a medence használatához
Szinte sírni támad kedved, valahányszor a medencetisztítás kerül szóba? Folyamatosan takarítasz, fertőtlenítesz, klórozol, és az eredmény mégsem felel meg az elvárásaidnak. Néha csupán pár apró változtatás is elég.
- Mielőtt beugranál a medencébe, hagyd, hogy a fényvédő krémek beszívódjanak a bőrbe.
- Ne fukarkodj! Vannak, akik a látszólagos költségcsökkentés víziójával megtisztítják medencéjüket egyszerű Savo fertőtlenítőszerrel. Bár a víz első pillantásra tiszta, az egészségügyi következmények nagyon súlyosak lehetnek.
- Időnként ki kell cserélni vagy ki kell engedni a medencében lévő vizet, és tiszta vízzel kell feltölteni. Az izzadság, a fényvédő krémek és egyéb szerves szennyeződések reakcióba lépnek a medencében lévő aktív klórral, és úgynevezett kötött klórt képeznek, amely már nem hatékony fertőtlenítő.
- A kerti zuhanyok vagy lábfürdők a megelőzést szolgálják. Pancsolás előtt zuhanyozz le, és tisztítsd meg a lábad a fűtől vagy a kövektől, vagy mosd meg kerti tömlővel.
- Soha ne ugorj a medencébe. Ehelyett használd a medence lépcsőit.
Hogyan kell megfelelően téliesíteni egy medencét?
Ne hanyagold el a téliesítést, mert a medence megfelelő előkészítése a téli pihenésre megkönnyíti a tavaszi üzembe helyezést. Ha nem engeded ki a vizet télre, akkor olyan terméket kell hozzáadnod, amely az algák, baktériumok és kalcium lerakódások ellen is hatásos. A speciális téliesítő készítmény használata után csökkentsd a vízszintet körülbelül 20 cm-rel. Ne ijedj meg: a víz kiengedésekor látható lerakódások keletkeznek, amelyeket megfelelő tisztítószerrel eltávolíthatsz. Szereld le a medence tartozékait, és fedd le a medencét fedőfóliával vagy ponyvával.