A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan kell elsősegélyt nyújtani?
Az elsősegélynyújtás alapjait mindannyiunknak el kell sajátítania. Az időben és helyesen elvégzett eljárássorozatnak köszönhetően a sérült egészségi állapota az orvos megérkezéséig stabilizálható. A felkészültség és a lélekjelenlét megőrzése egy emberi élet megmentését is jelentheti.
Az elsősegélynyújtás alapelvei
Az elsősegélynyújtásnak megvannak a maga szabályai. Akár otthon, akár nyilvánosan teljesíted ezt az erkölcsi kötelezettséget, kövesd az alábbi szabályokat.
Maradj nyugodt
Hideg fejjel és koncentrálva gyorsabban és megbízhatóbban fogsz felbecsülni egy helyzetet.
Hívd a segélyhívó számokat
Azonnal kérj segítséget az ingyenesen hívható 104-es vagy a 112-es telefonszámon, és mondd be a következőket:
- a neved,
- a helyzet leírása, tartózkodási hely,
- az érintett személyek száma és állapota.
Első a biztonság!
Ha a körülmények nem biztonságosak, ne próbálj meg más személyeket megmenteni. Ne próbálkozz beavatkozással, ha fennáll az alábbiak veszélye:
- áramütés,,
- tűz vagy maró anyagok okozta égési sérülések,
- fulladás,
- robbanás.
Mérd fel, hogy fennáll-e áramütés vagy tűz keletkezésének veszélye. Ha a megszakító vagy a készülék kikapcsolható, tedd meg. Ha közúton tartózkodsz, kapcsold be a vészvillogót, helyezd el az elakadásjelző háromszöget a járműved mögé, és viselj fényvisszaverő mellényt. Idegenekkel való érintkezéshez jobb, ha eldobható latex kesztyűt használsz, és a fertőző betegségek átvitelének veszélye miatt kerüld a testnedvekkel való közvetlen érintkezést.
Ellenőrizd a sérült személy állapotát
A következő lépésről a sérült személy egészségi állapotának megfelelően dönts. Az azonnali elsősegélynyújtást igénylő életveszélyes állapotok közé tartozik a súlyos vérzés, az eszméletvesztés és a légzési problémák. Ezután vizsgáld meg a pulzust, a légzés minőségét (gyors, zörejes), a bőrszínt (sápadt, kékes), sérülés jeleit (sebek, végtagok deformitása) és az arc rendellenességeit.
Az elsősegélynyújtás azonnali segítség egy sérült vagy beteg személynek. Egy sor olyan eljárást és óvintézkedést foglal magába, amelyek az orvosi beavatkozás előtt alkalmasak kisebb vagy súlyosabb sérülések kezelésére, fájdalomcsillapításra vagy a beteg állapotának stabilizálására. Az elsősegélynyújtás az érintett személy vagy az esemény szemtanúinak pszichoszociális támogatását is jelenti.
Az elsősegélynyújtás elmulasztása
Az elsősegélynyújtás erkölcsi és jogi kötelességünk. Az elsősegélynyújtásról szóló döntés az első lépés az emberi egészség vagy akár egy élet megmentéséhez.
Az elsősegélynyújtást jogszabály nem írja elő kötelezettségként, de annak szándékos elmulasztása esetén büntetés szabható ki. A büntetés mértékét törvény határozza meg, amely az elsősegélynyújtás elmulasztását bűncselekménynek minősíti. A Btk. szerint mindenki köteles elsősegélyt nyújtani, aki nincs életveszélyben.
Legalább a segélyhívó számot hívni kell, és aktív beavatkozásra van szükség azoktól az emberektől, akik elsősegélynyújtási alapképzésen vettek részt (gépjárművezetők, mentősök és sportoktatók). Az elsősegélynyújtás elmulasztásával járó bűncselekmény elkövetésének klasszikus példája a közlekedési baleset helyszínéről való elhajtás, függetlenül a sérülés súlyosságától.
Az autós elsősegély doboz tartalma
Az autós elsősegélynyújtó készlet minden személygépjárműben kötelező felszerelés, melynek tartalmát rendelet határozza meg. Közvetlen napfénytől elzárt, azonnal elérhető helyen tárolandó, hogy mindig kéznél és jó állapotban legyen. A motorkerékpárokat és robogókat is elsősegély dobozzal kell felszerelni.
Az autó elsősegély-készletének kötelező tartalma:
- steril gyorskötöző pólya (10 cm x 5 m): 4 db
- steril gyorskötöző pólya (5 cm x 5 m): 2 db
- steril mull-lap (6 x 6 cm/100 lap): 2 db
- egyenként csomagolt vágott mullpólya (10 cm x 5 m): 4 db
- steril mull-lap (50 cm x 80 cm): 3 db
- kéztisztító/fertőtlenítő lap: 4 db
- fóliakesztyű: 1 pár
- háromszögletű kendő: 2 db
- biztosítótű (40 mm-es): 4 db
- ragtapasz (1,25 cm x 5 m):1 tekercs
- olló (rozsdamentes acélból, 110-150 mm-es): 1 db
- jód (p. jodatum) tartalmú sebfertőtlenítő oldat (30 ml):1 db
- vágható sebtapasz (6 x 10 cm): 2 db
- higiénikus arcmaszk (lélegeztetéshez): 1 db
- gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk : 1 db
Otthoni környezetben is előfordulnak balesetek, sérülések. Ezért érdemes az otthoni elsősegélydoboz felszerelésére is gondolni.
Eszméletvesztés és az újraélesztés lépései
Eszméletlen emberrel találkozhatsz autóbalesetben vagy munkából hazafelé jövet. Ha olyan személyt találsz, aki eszméletlennek tűnik, próbáld meg megszólítani vagy felrázni. Ha nem reagál egyik ingerre sem, fordítsd a hátára, és kissé döntsd meg a fejét, hogy megtisztítsd a légutait.
Figyeld meg a mellkas mozgását és a szájból kiáramló levegőt, hogy a sérült lélegzik-e. Ha a légzéssel nincsenek problémák, továbbra is figyeld az egészségi állapotát, kezeld az egyéb sérüléseket, és várd meg a mentők kiérkezését. Ha az áldozat zihál, vagy nem lélegzik, fogj hozzá az újraélesztéshez.
A szájból szájba lélegeztetés mindenkin alkalmazható, aki nem lélegzik rendesen (zihál vagy hörög), eszméletlen, nincs szívverése, vagy nem reagál semmilyen ingerre. A szívmegállás a bőr színéről is felismerhető, ami az oxigénhiány miatt sápadt lehet.
Felnőttek újraélesztése
- Kezdd el a lehető leghamarabb,
- fordítsd az áldozatot a hátára kemény felületen,
- döntsd meg a fejét úgy, hogy felhúzod az állát és lenyomod a homlokát,
- végezz szívmasszázst, akár mesterséges lélegeztetéssel kombinálva,
- nyomd le a szegycsontot 5-6 cm mélységig, percenként 100-120-szor (a lenyomásoknak és a felengedéseknek ugyanolyan hosszúaknak kell lenniük),
- folytasd az újraélesztést a mentők megérkezéséig, vagy amíg a sérült el nem kezd lélegezni.
Tipp: a Bee Gees Stayin' Alive című dala segít a megfelelő ritmus kialakításában
Gyermekek újraélesztése (pubertásig)
Gyermekeknél is kell újraélesztést végezni, ha a gyermek nem reagál és nem lélegzik megfelelően:
- Döntsd meg a gyermek fejét, fogd be az orrát az ujjaiddal, és lélegeztesd 5-ször,
- végezz szívmasszázst az egyik kezed élével percenként 100-120 kompresszióval,
- a kompresszió mélysége feleljen meg a mellkas háttól mért átmérőjének egyharmadának,
- 30 kompresszió után lélegeztesd 2-szer, folytasd az újraélesztést 30 kompresszió és 2 lélegeztetés arányában az orvos megérkezéséig.
Csecsemők újraélesztése
A csecsemőket ugyanúgy kell újraéleszteni, mint az idősebb gyermekeket, a következő különbségekkel:
- Végezz mesterséges lélegeztetést a gyermek orrán és száján keresztül.
- csak kis mennyiségű levegőt lélegezz be (a szád térfogatával megegyezőt),
- végezz szívmasszázst két ujjal - a mellkas puha és speciális eljárást igényel.
Hirtelen csecsemőhalál szindróma
Minden új szülő rémálma, a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS). Ez egy éves korig érinti a gyermekeket, és életük első hat hónapját tartják a legkockázatosabbnak. Ha ez bekövetkezik, szükségessé válhat a baba újraélesztése.
A légzésfigyelő, ami egy hordozható egységből és a kiságy matraca alá helyezendő érzékelőből áll, megbízhatóan figyelmeztet a baba szabálytalan légzésére, a légzési szünetekre vagy a teljes leállására.
A SIDS kialakulásában szerepet játszó tényezők:
- alacsony születési súly,
- túlmelegedés,
- puha játékok jelenléte a kiságyban,
- puha matrac,
- hason vagy oldalt alvás,
- nem szoptatott baba.
Magzati szívhang figyelése
A magzati szívhang meghallgatásához egy speciális készüléket ajánlunk, amellyel az anyuka ellenőrizheti, hogy babája jól van-e, ha sokáig nem mozog a pocakjában.
Mit tegyünk szívroham esetén
A szívroham tipikus tünete a fájdalom, nyomás és az égő érzés a szegycsont mögött, a fájdalom a bal karba, az állkapocsba vagy a hátba sugárzik.
A szívrohamot gyakran hirtelen szédülés, izzadás és szapora légzés kíséri.
Ha az érintett eszméleténél van, helyezd kényelmes helyzetbe, a fejét és a lábát megtámasztva, és várd meg a mentők kiérkezését. A mozgásképtelen személy a földre is leültethető, vagy ülve a falnak támasztható.
Ha nem lélegzik vagy elvesztette az eszméletét, folytasd az újraélesztést.
Vérző seb kezelése
A mély sebre, amelyből ritmikusan spriccel a vér, helyezz nyomást (lehetőleg egy ruhadarabbal vagy egy sebészkesztyűvel), vagy készíts nyomókötést. Erős vérzés esetén szorítsd el a végtagot kb. 1 cm-rel a seb felett.
Egy kisebb vérző seb gyors kezeléséhez a megfelelő eszközökre lesz szükséged. Az otthoni vagy útközbeni elsősegély dobozból ne hagyd ki a fertőtlenítőszert (nem csípős változat is kapható), a ragtapaszokat, a steril kötszereket és a rugalmas kötszereket.
Törés és ficam
Ne próbáld meg saját magad helyre rakni vagy rögzíteni a ficamot és a törést. Ha lehetséges, ne mozgasd a sérültet. Ez alól kivételt képezhetnek az ujjtörések, vállficamok vagy kézsérülések, amikor például fel lehet kötni a végtagot.
Zárt sérülések esetén gondoskodni kell a sérült kényelméről, hogy a sérülés a lehető legkevésbé fájjon, és hogy ne fázzon.
Nyílt törés esetén óvatosan fedd le a törést steril kötéssel. Súlyosabb sérülések esetén ne adj a sérültnek inni vagy enni műtét esetére. Minden esetben orvoshoz kell fordulni.
Elsősegély égési sérülések esetén
Óvatosan távolítsd el az égés forrását (tűz, áram, sav, forró gőz), és hűtsd le az érintett területet hideg vízben vagy hideg folyó csapvíz alá merítve.
Ne kenj kenőcsöt a sebre, ne szúrd ki a hólyagokat, és ne próbáld meg letépni a sérült ruházatát.
Fordulj orvoshoz felnőtteknél 3. fokú, gyermekeknél 2. fokú vagy két tenyérnél nagyobb égési sérülések esetén.
Mérgezés
Próbáld kideríteni a mérgezés okát az érintett személytől, szemtanúktól, vagy a környezet átvizsgálásával (folyadékos palackok, maradékokat tartalmazó dobozok). Ha a személy eszméleténél van, adj neki egy pohár vizet, és ellenőrizd az állapotát. Ellenkező esetben helyezd stabil oldalfekvésbe, és ellenőrizd a légzését és a pulzusát.
Hívj orvost, és gondold át, hogy mi okozhatta a mérgezést (esetleg hányásmintát is vehetsz).
Soha ne hánytass!
Konzultálj az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat (ETTSZ) szakértőivel a következő, belföldről díjmentesen hívható számon, ahol mérgezés vagy annak gyanúja esetén kérhetsz információt:
+36 80 201 199
Rovarcsípés kezelése
Nagy különbség van aközött, hogy egy darázs vagy egy méh csípett-e meg - míg egy darázs egymás után többször is megtámadhat, addig egy méh csak egyszer szúrhat meg a fullánkjával, mivel belepusztul.
Próbáld a fullánkot óvatosan eltávolítani egy hegyes ollóval, tűvel vagy egy hitelkártya szélével. Utána mosd le a szúrás helyét és fertőtlenítsd. Ne felejtsd el, hogy minél hamarabb távolítod el a fullánkot a bőrből, annál kevesebb méreg jut a szervezetbe.
Távolítsd el kullancsokat
Tavasztól őszig az idegfertőzések alattomos hordozói lappanganak az erdőkben, a városligetekben és a magas fűben, amiket nem szeretünk alábecsülni. A kullancsokról van szó.
Hogyan kell eltávolítani a kullancsot?
- A fertőzés kockázatának csökkentése érdekében a bőrbe ágyazódott kullancsot a lehető leghamarabb távolítsd el. Speciális csipesz vagy kártya segítségével húzd ki és biztonságosan távolítsd el.
- Ne kenj rá semmilyen olajat vagy kenőcsöt a beágyazódott kullancsra - ezek a kullancs megfulladását, a béltartalom kihányását és a fertőzés közvetlenül a sebbe jutását okozhatják.
- Ha nem sikerült teljesen eltávolítani a kullancsot, és az állkapcsa a sebben maradt, ne aggódj. Magától az állkapocstól nem áll fenn a fertőzés veszélye. Az állkapocs magától feloldódik vagy kiesik, hasonlóan a bőrbe fúródott szálkákhoz.
- Mindenesetre a sebet azonnal megfelelően meg kell tisztítani fertőtlenítőszerrel, és kerülni kell a kullancs puszta kézzel történő mozgatását.
A kullancsok nemcsak az emberi, hanem az állati áldozataikat is szívesen felkeresik. Jobb, ha bebiztosítjuk a kutyáink és a macskáink egészségét például egy speciális nyakörvvel, amely elrettenti a vérszívó rovarokat.