A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
PS5 vagy Xbox Series X
A Sony és a Microsoft játékkonzoljainak legújabb generációja már több mint egy éve megjelent, így ha még mindig nincs az otthonodban egyik sem, javítsd ki ezt a hibát! De melyik a jobb – a PlayStation 5 vagy az Xbox Series X/S? Ezt fogjuk most megvitatni a cikkünkben.
Tartalomjegyzék
- PS5 és Xbox Series X/S teljesítmény összehasonlítás
- A paraméterek összefoglalása (PS vs Xbox)
- Kontrollerek - mi a DualSense varázsa?
- Játékok, amiket máshol nem játszhatsz
- Játék előfizetések
- A PS5 és Xbox Series X/S elérhetősége
- Milyen további lehetőségek vannak? PlayStation 4, Xbox One vagy Nintendo Switch?
- Szóval melyik konzolt érdemes megvásárolni?
PS5 és Xbox Series X/S teljesítmény összehasonlítás
Merüljünk el az összehasonlításban, és kezdjük a legfőbb paraméterrel - a teljesítménnyel. Már az elején elmondhatjuk, hogy mind a PlayStation 5, mind az Xbox Series X elég erővel rendelkezik, és ha vannak is köztük különbségek, azok valóban minimálisak.
CPU, GPU és RAM
Mindkét konzolt az AMD Zen 2 nyolcmagos processzor hajtja, és mindkettő 16 GB RAM-mal rendelkezik, és az erős AMD RDNA 2 grafikus chip gondoskodik a vizuális élményről. Ez nem jelenti azt, hogy a PlayStation és az Xbox egy és ugyanaz a konzol a homlokzat alatt – az Xbox-ban van néhány plusz teraflop (ez a grafikus kártya teljesítményének értéke), de játék közben ezt alig lehet észrevenni.
Tárhely, avagy SSD
A gyakorlatban a legszembetűnőbb különbség a tárhely, azaz az SSD lesz. Míg az Xbox SSD-je nagyobb kapacitással rendelkezik - teljes 1 TB, addig a PlayStation SSD-je valamivel gyorsabb és kisebb kapacitású – „mindössze” 825 GB.
A PlayStation 4 és az Xbox One régebbi HDD-nek (hard disk drive) nevezett lemeztechnológiára támaszkodott. Ezek a meghajtók lassúak, zajosak voltak, és hosszabb használat után ráadásul még meg is sérülhettek. A PS5 és az Xbox Series X ezért újabb SSD-kre (solid-state drive) váltott, amelyek többszörösen gyorsabbak, és mivel nincs bennük mozgó mechanikus alkatrész, sokkal tovább bírják.
Mit vigyél magaddal ebből az egészből gamerként? Az új generációs konzolok betöltési ideje másodpercekben, és nem pedig percekben mérhető! Így most már nem lesz időd kávét főzni, miközben a következő szint betöltésére vársz.
Teljesítmény a játékokban
Megvannak az alkatrészek. Most nézzük meg, hogyan futnak a játékok a legújabb konzolokon. Röviden - ez a beállításoktól függ. Bár nem fogsz tudni órákat eltölteni az egyes grafikai részletek beállításaival való babrálással, mint például egy számítógépen, általában két grafikus mód közül választhatsz:
- A „Quality mode” vizuálisan a lehető legjobb játékélményt kínálja nagy mennyiségű részlettel és nagy felbontással, de ezért alacsonyabb FPS-sel kell fizetni, azaz kevésbé gördülékeny a játék.
- A „Performance mode” bizonyos szempontból rontja a játék grafikáját (például kikapcsolja a ray tracinget), és ennek a célja, hogy a lehető legsimább legyen a játékélmény, amit például a többjátékos módban fogsz értékelni, ahol gyakran akár ezredmásodperceken is múlhat a győzelem.
Xbox Series S
Ahhoz, hogy az összehasonlításunk teljes legyen, meg kell említenünk az Xbox Series S-t is. Az Xbox Series X-szel egy időben jelent meg, csak egy kicsit kisebb és főleg olcsóbb. Miért? A nagytestvér gyengébb változata.
A grafikus teljesítménye körülbelül egyharmada és a tárhelykapacitása a fele. Az összes legújabb játékkal játszhatsz rajta, de nem a maximális 4K felbontásban és 60 FPS-sel. Ha a nappalid még nem büszkélkedhet 4K TV-vel, akkor mindenképpen adj egy esélyt az Xbox Series S-nek. Megspórolhatsz egy csomó pénzt, amit új játékok vásárlására költhetsz.
A paraméterek összefoglalása (PS vs Xbox)
PlayStation 5 | Xbox Series X | Xbox Series S | |
CPU | 8 magos, 3,5 GHz-es AMD Zen 2 | 8 magos, 3,8 GHz-es AMD Zen 2 | 8 magos, 3,8 GHz-es AMD Zen 2 |
GPU | AMD RDNA 2 (10.3 teraflop) | AMD RDNA 2 (12 teraflop) | AMD RDNA 2 (4 teraflop) |
RAM | 16 GB GDDR6 | 16 GB GDDR6 | 10GB GDDR6 |
SSD | 825 GB (5,5 GB/s) | 1 TB (2,4 GB/s) | 512 GB (2,4 GB/s) |
Kontrollerek - mi a DualSense varázsa?
És milyenek az Xbox Series X-től és a PS5-től elválaszthatatlan kontrollerek? Meglepő módon a köztük lévő különbségek nemcsak esztétikai jellegűek, hanem mechanikaiak is!
Xbox kontroller
A Microsoft a korábbi dizájnra épít, és az Xbox Series X/S kontrollerben kevés változás történt. Olyan kevés, hogy első pillantásra gondot okozhat egy, az Xbox One-hoz tartozó kontroller és az Xbox Series X/S-hez tartozó kontroller megkülönböztetése.
Az új kontrolleren egy kis gomb található a játékról készült képek és videók megosztására, a D-pad kicsit kerekebb és a kontroller sem csillog annyira. Röviden és velősen – semmi, amiről érdemes lenne sokat beszélni.
De ennek a megközelítésnek végül is van értelme, mert az Xbox kontrollerek mindig is páratlan ergonómiával és szilárd gombokkal büszkélkedhettek, és kibírták az évekig tartó intenzív használatot. Miért is kéne megváltoztatni valamit, ami jól működik?
DualSense kontroller
A Sony másképp csinálta. Teljesen lemondtak a korábbi DualShock 4-ről, és túlzás nélkül elállt a lélegzetünk a DualSense nevű új alkotásuktól.
A kontroller legalapvetőbb újítása az érintéses visszacsatolás („haptic feedback”). Ezek nagyon finom rezgések, amelyek dinamikusan szimulálják a játékban zajló eseményeket. Ezért a kontrolleren keresztül érezheted, hogy az avatárod a homokon sétál vagy a jégen csúszkál. Alternatív megoldásként a rezgések jelzik, honnan támad valaki a játékban. És ha egy versenyjátékban sikerül a falnak ütköznöd az autóddal, a csuklód biztosan nem fogja megköszönni. A rezgések meglepő erővel rendelkeznek. Természetesen ez függ az adott játéktól és attól, hogy a készítői mennyit tudnak hozzáadni a játékélményhez ezzel a funkcióval, de a potenciál óriási.
A második újdonságot az adaptív ravaszok jelentik, amelyek a játék eseményeitől függően változtatják az ellenállásuk erősségét, azt az erőt, amellyel a gombot meg kell nyomni, és így tökéletesen utánozzák például az autóban való fékezést vagy a fegyverek elsütését.
Az Xbox kontrollerhez képest a DualSense beépített hangszóróval, mikrofonnal és érintőpaddal is rendelkezik, amelyeket sok játék kreatívan kihasznál. Olyannal is találkozhatsz, hogy az említett érintőpadon keresztül pengetsz gitárt, vagy akár belefújhatsz a mikrofonba, hogy mozgasd a játékbeli karakteredet.
Ha végül úgy döntöttél, hogy PlayStationt vásárolsz, ne hagyd ki az Astro's Playroom játékot – ez egy platformer, amely ingyenesen letölthető a konzolra. Tökéletesen demonstrálja a kontroller összes fent említett újdonságát.
Ha pedig közel állsz a programozáshoz, és nem tudsz betelni a klasszikusokkal, akkor ne hagyd ki a PlayStation 5 DualSense Edge kontrollert. Szépen eljátszhatsz a beállításaival!
Virtuális valóság
Amiben az Xbox egyáltalán nem tud felérni a Sony konzoljához, az a virtuális valóság. A Microsoft még nem kínál VR-szemüveget, a Sony viszont igen, sőt jelenleg már a második verziója is megjelent.
A PlayStation VR2 jelenleg az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy belépj a virtuális valóság világába, és mindenképpen megér egy próbát. A szemüvegről bővebben a PlayStation VR2 headsetről szóló cikkünkben olvashatsz.
Játékok, amiket máshol nem játszhatsz
A múltban mindig a játékok választéka volt egy adott konzol legnagyobb vonzereje. Az alapján kellett választani, hogy melyik konzolt vásárold meg, hogy az mit szeretnél játszani. Ez még most is így van?
Exkluzív játékok
A helyzet valamivel jobb, mint pár éve, de még mindig megjelennek olyan játékok, amelyekkel nem lehet játszani a konkurens konzolokon. És ha igen, akkor óriási késéssel. Apró vigasz lehet, hogy a Microsoft úgy döntött, hogy minden „exkluzív” játékot kiad PC-re is. A Sony továbbra sem szeretné megosztani mással a legújabb slágereit. De a régebbi címeik fokozatosan utat találnak a számítógépekre.
Tehát mi az, ami csak és kizárólag a PlayStation 5-re csábíthat? Minden Marvel-rajongó rögtön rávetheti magát a Spider-Man: Miles Moralesre. A játék tényleg jól sikerült – bennünket lenyűgözött a havas New Yorkban való ugrálás. Kihívásokat keresel, és sok türelmed van? A Demon's Souls akció-RPG remake-je tökéletes a számodra. PlayStationön a Horizon: Forbidden West című sci-fi sorozat folytatását is játszhatod a részletes nyitott világával, valamint a God of War Ragnarök című akcióeposzt is itt élheted át.
Másrészt milyen ragyogó csillagokat találsz az Xboxon? Nem hagyhatjuk figyelmen kívül például a Forza Horizon 5 hatalmas versenyeit, amelyek lassan egész Mexikót átszövik, és meg kell említenünk a komolyabb rokonát, a Forza Motorsport 7 versenyszimulátort. Végre megkaptuk az egyik legnépszerűbb sci-fi FPS sorozat, a Halo Infinite, folytatását is. Szeretnéd beutazni az egész világot, de szó szerint az egész világot minden túlzás nélkül? A valósághű Microsoft Flight Simulator pontosan ezt kínálja: a teljes Föld bolygót a tenyeredben.
Végezetül meg kell említenünk a cross-playt is – az interneten keresztüli játék lehetőségét más eszközökön játszó játékosokkal. PC-játékosként ez lehetővé teszi, hogy csatlakozz a barátaidhoz, akik PlayStationön vagy Xboxon játszanak, és fordítva. Egyes játékok támogatják a cross-playt, például a rendkívül népszerű Fortnite. A legtöbb játékban azonban még nem található meg ez az opció, és az új játékkonzol kiválasztását valószínűleg megkönnyítik majd a barátaid, akikkel esténként játszani tervezel.
Kompatibilitás régebbi játékokkal
Mindkét konzolon végre lehet játszani az eredetileg régebbi konzolokra kiadott játékokkal. De semmi sem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. Bár ez az Xboxon elég egyszerű. Játszhatsz az összes Xbox One játékkal, az Xbox 360 játékok túlnyomó többségével és még sok kultikus klasszikussal is a legelső Xboxtól kezdve.
A PlayStation 5 ebben a tekintetben kissé le van maradva. Visszafelé kompatibilis a legtöbb PS4 játékkal, de nagyjából ennyi. Számunkra ez egy elszalasztott lehetőségnek tűnik. Nem lenne rossz, ha minden PS3, PS2 és PS1 játékkal is játszhatnánk egy konzolon.
2024 legjobban várt játékai Minden idők legjobb PlayStation 4 (PS4) játékai
Játék előfizetések
Ma már nem kell egyesével megvenned a játékokat, hanem elég előfizetned az alább említett szolgáltatások valamelyikére, és már kész is.
Microsoft Xbox Game Pass
A Microsoft ebben igazi mester. Az Xbox Game Pass Ultimate segítségével már a megjelenés napján játszhatod a Microsoft legújabb játékait, és hozzáférhetsz a korábban kiadott játékok százait tartalmazó hatalmas könyvtárhoz. És az összes adott játékot közvetlenül online játszhatod anélkül, hogy bármi másra elő kellene fizetned.
És nem csak a Microsoft játékaihoz férhetsz hozzá, a Game Pass Ultimate verzióra való előfizetés pedig az EA Play előfizetést is tartalmazza, ami azt jelenti, hogy az Electronic Arts játékai, például a Battlefield vagy a FIFA és az NHL is várnak rád.
PlayStation Plus
A Playstation Plus egy ideig le volt maradva a Microsoft Game Passtól. A jelenlegi formájában azonban már ugyanazon az elven működik, mint a versenytársa. Az előfizetéssel nem csak online játszhatsz, hanem hozzáférést nyersz a folyamatosan bővülő játékkönyvtárhoz is.
A PS5 és Xbox Series X/S elérhetősége
Alig várod, hogy végre megvásárolhasd álmaid következő generációs konzolját? A PlayStation 5 és az Xbox Series X elérhetőségi problémákkal és hosszú várólistákkal küzdött a megjelenésük óta.
Szerencsére a helyzet fokozatosan javulni kezdett, és a jelenleg semmi sem akadályoz abban, hogy beszerezd őket. A PlayStation és az Xbox is elérhető az üzletekben.
Milyen további lehetőségek vannak? PlayStation 4, Xbox One vagy Nintendo Switch?
Nem érdekel az egyik legújabb játékkonzol sem? Úgy gondolod, hogy nem használnád ki a teljesítményüket? Akkor ott van az előző generáció, vagyis a PlayStation 4 és az Xbox One (és erősebb testvéreik, a PlayStation 4 Pro és az Xbox One X).
Megfizethetőbbek, és bár egy kicsit hangosabbak az újabb konzolokhoz képest, kétségtelenül játszhatsz rajtuk, beleértve a legtöbb újonnan kiadott játékot is. Csak le kell mondanod a részletes grafikáról, a magas FPS-ről és a gyors betöltésről. Illetve a csendről és békéről is - mindkét régebbi konzol meglehetősen hangos.
Az utolsó konzol, ami érdekelhet, az az apró Nintendo Switch. A Switch egy kicsit a PlayStation és az Xbox bokszringén kívül áll. A Switch kicsi, hordozható és a teljesítményt tekintve valahogy „sajátos”, egyszóval gyenge.
De ami hardver szinten hiányzik, azt az eredeti játékok széles választékával bőven pótolja. Olyan játékokkal, amiket más konzolokon nem játszhatsz, sőt még PC-n sem. Olyan játékok, mint a The Legend of Zelda: Breath of the Wild, a Super Mario Odyssey és a Pokémon Legends: Arceus.
Szóval melyik konzolt érdemes megvásárolni?
Még mindig nem tudod, hogy melyiket válaszd? Megkönnyítjük a döntésed. Ha már van otthon egy erős gamer PC-d, akkor vásárolj PlayStation 5-öt. Exkluzív játékokat játszhatsz rajta, és élvezheted a DualSense által nyújtott élményt. De ha csak iskolában és munkában van számítógéped, adj esélyt az Xbox Series X-nek a Microsoft Game Pass-szal. Kedvező áron hozzáférhetsz az összes lehetséges műfajba tartozó játékok gazdag könyvtárához, és bármit játszhat, ami tetszik – versenyzéstől a horrorig.
Ha pedig még ez sem segít, akkor már csak egy megoldás maradt: vedd meg mindkét konzolt.