A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
OLED vs. QLED (LCD, NanoCell, Mini LED): Melyik TV a jobb?
LCD, LED, OLED, QLED, Mini LED, QNED, QD-OLED... Könnyű eltévedni a hasonló hangzású rövidítések sűrűjében. Jelentésük azonban eltér, és bizonyos esetekben valóban jelentős különbségeket takarnak. Gyorsan rendezzük ezt az egészet, hogy biztosan tudd, melyik modelltől mit várhatsz új TV vásárlásakor. És ne aggódj, nem megyünk bele a technikai részletekbe – igyekszünk mindent a lehető legegyszerűbben elmagyarázni.
Melyik technológiát válasszam?
Mi az OLED-re szavazunk
- Dióhéjban: ha a pénztárcád megengedi és fontos számodra a kiváló képminőség, mi nem haboznánk az OLED (vagy a QD-OLED) tv-k közül választani.
Páratlan kontrasztot, gyönyörű, gazdag színeket, széles látószöget és villámgyors reakcióidőt kínálnak.
A mini LED tv-k kiváló (bár nem sokkal olcsóbb) alternatívát jelentenek.
Kinek ajánljuk a klasszikus LCD tv-ket?
- Az LCD LED tv-ket (vagy a QLED és NanoCell kijelzőket) csak olyan esetekben választanánk, amikor a képminőség másodlagos a számodra, és a maximális fényerőt részesíted előnyben - például erősen megvilágított környezetben való gyakori tévénézéshez.
Érdemes megjegyezni az OLED kép tartós beégésének kockázatát is, ha állandóan statikus elemeket (például csatornalogót vagy aktuális hírszalagot) tartalmazó tartalmat nézel.
Anyagi megfontolások
De a választás ritkán ilyen egyszerű. A korlátozott családi költségvetés és a kompromisszumok művészete szintén befolyásolja a választást. Kisebb és drágább OLED TV vagy nagyobb és megfizethetőbb LCD LED TV? Sajnos ezt a végső döntést neked kell meghozni. Mi azzal próbálunk segíteni a választásban, hogy az alábbiakban bemutatjuk ezeket a technológiákat.
Mi az az LCD, LED és OLED?
LCD (Liquid Crystal Display)
Az LCD (azaz folyadékkristályos kijelzők) működésére jellemző, hogy elektródarétegek és polarizáló szűrők közé ágyazott folyadékkristályokat használnak a kép létrehozásához. Amint elektromos áramot vezet a kristályokhoz, azok egy bizonyos irányba fordulnak.
Az LCD kijelzők a tv-k és számítógép monitorok mellett például számológépek és digitális órák kijelzőjeként is használatos, így széles körben alkalmazott és elterjedt technológia.
LED (Light-Emitting Diodes)
Minden LED tv egyben LCD tv is, de nem minden LCD tv egyben LED tv.
A LED nem jelent mást, mint fénykibocsátó diódákat, azaz a kijelző háttérvilágítását. A LED-es háttérvilágítás réteg biztosítja az LCD tv folyadékkristályainak a szükséges fényt, ugyanis maguk a kristályok nem bocsátanak ki fényt. A számtalan kisméretű fénykibocsátó dióda fénysugarai fokozatosan haladnak át a tévé egyes rétegein, folyadékkristályokon és színszűrőkön keresztül, míg végül a végső kép formájában eljutnak hozzád.
Régen az LCD tv-k LED-ek helyett fluoreszkáló háttérvilágítású réteget használtak, így nem minden LCD tv egyben LED tv. A jelenlegi LCD tévék azonban több ezer miniatűr LED-re támaszkodnak, amelyek fényzónákra vannak osztva. Éppen ezért az LCD tv és a LED tv kifejezéseket manapság gyakran felváltva használják, de ezek egyáltalán nem szinonimák.
Az LCD (vagy LED) tévék egyenletes háttérvilágításúak, függetlenül attól, hogy éppen világos vagy sötét jelenetet jelenítenek meg. A fekete szín ezért gyakran szürke színként is megjelenhet - mivel még alatta is van valamiféle háttérvilágítás.
Local Dimming
A helyi fényerőszabályozás egy olyan funkció, amely a LED tévék ezen problémáját hivatott kezelni. Ez felelős a kijelző független sötét zónáiban a fényerő tompításáért anélkül, hogy csökkentené a többi zóna – a világosak – fényerejét. Ez kontrasztosabbá és valósághűbbé teszi a képet. A fény azonban még ezzel a technológiával is beszivároghat a kép sötét részeibe, és megjelenhet egy „aura” effektus is. A LED biztosan nem OLED, de erről majd később.
Emellett még többféle helyi fényerőszabályozással találkozhatsz. Aszerint vannak felosztva, hogy hol helyezkednek el a diódák és hány van belőlük összesen (és hány zónában). Emellett igaz, hogy a „hátsó” megvilágítású TV-k lényegesen jobbak, mint az oldalsó megvilágítású tv-k. És ugyanakkor minél több diódával és zónával rendelkezik egy adott modell, annál jobb. Ezért a Mini LED tv-k a legjobbak – messze bennük van a legtöbb dióda és zóna (jelenleg).
OLED (Organic Light-Emitting Diode)
Az OLED rövidítésből könnyen arra következtethetünk, hogy ez közeli rokona a LED-nek. Meglepő módon ez nem így van. Az OLED kijelző elektrolumineszcens szerves anyagokból áll. Olyan anyagokból, amelyek önmagukban nem csak képet (például folyadékkristályokat) képesek létrehozni, hanem fényt is kibocsátani (mint a LED-ek). Az OLED tv-k ezért nélkülözik a háttérvilágítást.
Az OLED kijelző minden egyes pontját egy kis színváltó izzóként képzelheted el – mi több, igény szerint be- és kikapcsolható izzókként. Ennek köszönhetően az OLED kijelzők fekete színe valóban fekete. Nem található alatta rejtett háttérvilágítás.
Az LCD LED és OLED tv közötti különbségek
LCD LED | OLED |
+ Magasabb maximális fényerő | + Magas kontraszt és „legfeketébb” feketék |
+ Megfizethetőség | + Valósághű színvisszaadás |
+ Több választható átlóméret | + Szélesebb látószög |
+ Gyors válasz (pixel átváltása az egyik színről a másikra) | |
+ Vékonyabb és könnyebb | |
+ Egyenletes fényerő-eloszlás |
LCD LED | OLED |
- Alacsonyabb kontraszt | - Magas ár |
- Szűkebb látószög | - Alacsonyabb maximális fényerő |
- Összességében gyengébb képminőség | - Kisebb választék |
- „Aura" (fény átjutása a kép sötét részeire) | - Képmegtartás |
- „Leaking" (egyenetlen fényeloszlás) | - A kép tartós beégésének veszélye (úgynevezett „burn-in") |
Ha ebből a szövegből csupán egyetlen dolgot kellene magaddal vinned és megjegyezned, akkor az LCD LED és az OLED TV-k közti különbség.
- Az LCD TV-k a kép sugárzásakor nem nélkülözhetik a háttérvilágítást – ezért is emlegetik őket LED TV-ként. Jelenleg a háttérvilágításuk valóban LED.
- Ezzel szemben az OLED TV-k esetében minden egyes képpont magától világít. Ezért nincs szükségük háttérvilágításra.
Energiafogyasztás
A LED és OLED tévék energiafogyasztási különbsége nem általánosítható, ezért nem is részletezzük. Tanulmányoznod kell az egyes modellek fogyasztását, és figyelembe kell venned, hogyan fogod használni a tévéd.
Élettartam
Az összehasonlítás az élettartam esetében sem egyértelmű. A LED tv-k már régóta köztünk vannak, és kétségtelenül megbízhatónak nevezhetjük őket. Az OLED tv-k rövidebb ideje ülnek a nappalijainkban, de például az LG OLED modelljei körülbelül 100 000 óra élettartammal rendelkeznek közepes fényerő mellett. Ez az érték a LED tévék túlnyomó többségéhez hasonlítható.
Általánosságban csak annyit mondhatunk: a modern tévék megbízhatóak, függetlenül attól, hogy LED vagy OLED technológiára épülnek.
OLED vs. QLED, NanoCell, Mini LED, Micro LED és QD-OLED
Mi az a QLED?
A QLED a Quantum Dot Light-Emitting Diode rövidítése, és a QLED tv valójában „csak” egy klasszikus LED tévé, speciális kvantum pont („quantum dots“) réteggel. Ezen pontok célja a képminőség javítása. A QLED a Samsung válasza az LG prémium OLED tv-ire.
A „hétköznapi” LED kijelzőkkel összehasonlítva a QLED képernyők valósághűbb és telítettebb színeket, nagyobb kontrasztot és lényegesen nagyobb fényerőt kínálnak. Ezért általában jobb képminőséggel rendelkeznek, és alkalmasak például HDR tartalom megjelenítésére.
Az OLED-hez képest azonban a QLED bizonyos szempontból még mindig alulmarad, főleg a kontraszt, a fekete szín mélysége, a válaszidő és a széles látószögek terén. Ugyanakkor a QLED tv-k ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint a klasszikus LED tv-k – vagyis a háttérvilágítás megvilágítja a képernyő sötét részeit.
Hogy mitől jobb a QLED? A maximális fényerejében és főleg az alacsonyabb árában. Mindkét technológia hasonló a színvisszaadás tekintetében, és ez csakis az egyes modellektől függ.
Mi az a NanoCell?
Míg a Samsungnak QLED tévéi, az LG-nek NanoCell tévéi vannak. Még a NanoCell tv-k is csak egy változatát jelentik a klasszikus, LED-es háttérvilágítású LCD tv-nek. Egy 1 nm-es nanorészecskékből álló, nem kívánt színeket kiszűrő réteggel ellátott továbbfejlesztett változatról van szó (valójában ez nem egy külön réteg, hanem a színszűrők egy része, csak azok oldalán). Az eredmény egy élénkebb és élethűbb kép gazdag színekkel.
Mindez ismerősen hangzik? Amit fentebb a QLED-ről olvastál, az majdnem pontosan elmondható a NanoCellre. Mindkét technológia nagyon hasonló, és többé-kevésbé ugyanazok az előnyei és hátrányai.
Az OLED képernyők tehát még a NanoCell-lel összehasonlítva is előnyben vannak a kontraszt, a fekete mélysége, a válaszidő és a betekintési szög tekintetében.
Mi az a Mini LED?
A Mini LED az LCD tv-k hosszú évtizedes fejlesztésének csúcspontja és eredménye. De miben különbözik a Mini LED a klasszikus LED-től? Magyarázatunk nélkül is valószínűleg hamarosan arra a következtetésre jutnál, hogy a különbség magában a fénykibocsátó diódák méretében rejlik. A Mini LED körülbelül feleakkora diódákra támaszkodik. A tv-ben ezért sokszor több fér el belőlük, ami a több háttérvilágítási zónában („dimming zones”) tükröződik. Például az LG QNED Mini LED zászlóshajója több mint 30 000 diódát tartalmaz 2500 zónára osztva.
A gyakorlatban ez a háttérvilágítás és a helyi fényerőszabályozás pontosabb irányítását eredményezi. A klasszikus LED (és QLED és NanoCell) TV-khez képest a mini LED TV-k nagyobb kontraszttal, nagyobb fényerővel, szélesebb látószöggel és kevésbé észrevehető fény „aurával” büszkélkedhetnek, vagyis a kép sötét részeibe történő fényáteresztéssel.
Képminőséget tekintve az OLED panelek még mindig jobbak, de a Mini LED tv-k közelebb állnak hozzájuk, mint bármelyik másik technológia. Ha pedig a piac legnagyobb fényerejű tv-jét keresed, akkor a Mini LED a helyes irány.
Névzavar, avagy Neo QLED és QNED
Miért adjunk a dolgoknak egyetlen érthető nevet, ha minden gyártó a maga módján nevezheti el őket, nem?
- A Samsung a Mini LED tévéit Neo QLED-nek nevezi – ezek a Mini LED technológiát kvantumpontokkal kombinálják.
- Az LG pedig QNED-nek hívja Mini LED tévéit – ezek a Mini LED-et és a kvantumpontokat is kombinálják, és NanoCellt adnak a képkoktélhoz.
Micro LED
Vessünk egy pillantást a jövőbe, és ismerkedjünk meg a Micro LED technológiával. Már a neve is sokat sejtet. A Micro LED olyan kicsi fénykibocsátó diódákra támaszkodik, hogy mindegyik gyakorlatilag egy pixelnek felel meg - csakúgy, mint az OLED - és mindegyiknek képesnek kell lennie egyidejűleg kép létrehozására - ismét csak úgy, mint az OLED. A mikro LED-ek ezért sokkal közelebb állnak az OLED-hez, mint az LCD LED-ek.
Ráadásul az OLED-del ellentétben a Micro LED nem használ szerves anyagokat, amelyek „teljesítménye” idővel csökkenhet. Így még több tízezer óra nézés után sem áll fenn a „beégés” veszélye.
Véleményünk szerint a Micro LED legnagyobb vonzereje a fényerő. A CES 2023 során a Samsung bemutatta a 4000 nit maximális fényerejű Micro LED tv-it. Ez a fényerő majdnem kétszer annyi, mint amit a legfényesebb mobiltelefonok kínálnak, és akár négyszer annyi, mint a jelenleg elérhető legfényesebb OLED tévéké!
Az egyetlen akadály talán az, hogy még nem lehet boltban vásárolni Micro LED tv-ket. Fokozatosan kerülnek a piacra, és egyelőre csak nagykereskedelmi környezetben és nehezen lenyelhető árakon. De két-három év múlva még mi, átlagos halandók, is rájuk tehetjük majd a kezünket.
QD-OLED vs OLED
A Samsung ügyesen keveri a kártyáit minden fronton. Bár a koreai óriás eleinte kerülte az OLED technológiát, és csak az LCD LED-tv-kre koncentrált (elsősorban QLED formájában), végül egy másik, „ha nem tudod legyőzni őket, csatlakozz hozzájuk”, stratégiát választott.
A QD-OLED egy hibrid, amely a két világ legjobbjait - az OLED-et és a kvantumpontokat - ötvözi. Egyelőre kevés modell van a piacon, de a QD-OLED tv-k nagy kontrasztot, a „legfeketébb" feketét, telített és valódi színeket, valamint széles látószögeket kínálnak – vagyis az OLED összes előnyét - kiegészítve nagy fényerővel.
Úgy gondoljuk, hogy a QD-OLED a legjobb, amit jelenleg kapható.
Az MLA (Micro Lens Array) OLED technológia is kikandikál a láthatáron, amely a QD-OLED-hez hasonlóan az OLED kijelzők maximális fényerejét kívánja növelni mikroszkopikus lencsék segítségével.
Javasolt TV-nézési távolság: milyen messze kell ülni a TV-től?