A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Egy, két vagy több monitor csatlakoztatása laptophoz
Kompaktságának köszönhetően a notebook tökéletes útitárs. De ha otthon is használod, bizonyára már párszor álmodoztál arról, hogy milyen lenne, ha kibővítenéd vagy lecserélnéd a képernyőd egy külső monitorra, hogy egy nagyobb képernyőn élvezhesd a filmeket, játékokat vagy bármi mást. Szerencsére ez nem bonyolult, és ebben a cikkben eláruljuk, hogyan kell csinálni, azaz hogyan kell monitort csatlakoztatni egy laptophoz.
Hogyan csatlakoztathatsz külső monitort laptophoz kábel segítségével?
Hogyan csináld?
Mi a monitor csatlakoztatásának legjobb módja egy laptophoz? Természetesen a kábeles megoldás. Ha a laptopon és a monitoron azonos (vagy kompatibilis) képátviteli port található, akkor nem kell mást tenned, mint beszerezned a megfelelő kábelt, csatlakoztatni az eszközöket egymáshoz, kiválasztani, hogy a számítógép beállításainál ki szeretnéd-e bővíteni vagy sokszorosítani szeretnéd a képet, és már meg is vagy.
Kábelválasztás: HDMI, DisplayPort vagy USB-C?
Csak egy lehetséges nehézség áll az utadban, ez pedig a kábelválasztás. A kép- (és egyben hang-) átvitel legáltalánosabb szabványai a következő interfészek:
- HDMI (és Mini HDMI),
- DisplayPort (és Mini DisplayPort)
- USB-C - Thunderbolt.
De az első dolog, amivel tisztában kell lenned, hogy nemcsak különböző kábelek és csatlakozók léteznek, hanem ezeken belül is több típust különböztetünk meg. A HDMI-nek és a DisplayPortnak is több generációja van, az újabb verziók pedig általában többre képesek – nagyobb adatátviteli sebességre. Ezért a kábel vásárlásakor ügyelj arra, hogy a kívánt felbontásban és a megfelelő képkockaszámmal tudja továbbítani a képet. A HDMI és a DisplayPort különböző verzióit a Hogyan csatlakoztass laptopot és PC-t a TV-hez című cikkünkben részletesebben tárgyaltuk, ezért mindenképpen javasoljuk, hogy olvasd el.
- Egy 4K-s és 60 Hz-es monitorral rendelkező laptop normál csatlakoztatásához legalább 18 Gb/s sávszélességű kábelt javaslunk.
- De a gamereknek megfelelőbb lesz egy legalább 48 Gb/s sebességű kábel. Ez nemcsak a 4K felbontást, hanem magasabb, 120 Hz-es frekvenciát is képes kezelni.
Az USB-C önmagában egy külön fejezet. Az USB-C nem az interfészt jelöli, hanem csak magát a csatlakozót. Ezt a tipikus hosszúkás alakú csatlakozót pedig különféle interfészekkel gyártják, mint például az USB 3.2, az USB4, a Thunderbolt, sőt a DisplayPort és a HDMI is. Mit jelent ez a gyakorlatban? Még ha a laptopod rendelkezik is USB-C porttal, ez nem jelenti azt, hogy képes lesz a képátvitelre! A kézikönyvben találhatsz információkat arról, hogy konkrétan mire képes, azaz mit támogat az interfész. És természetesen ugyanez vonatkozik az USB-C kábelekre is. A kép átviteléhez nem használhatsz egyszerű (például csak töltésre képes) USB-C kábelt. A képátvitelre képes USB-C kábelre van hozzá szükség.
VGA és DVI
Régebbi modelleknél VGA-val és DVI-vel is találkozhatsz, de ezek egyike sem képes a hang átvitelére, és csak kisebb felbontásban képes képátvitelre. Tehát ha teheted, kerüld ezeket a portokat. Inkább a fent említett újabbakat válaszd.
Dokkoló állomás
Nem feltétlenül kell „közvetlenül” csatlakoztatni a laptopot a monitorhoz. Dokkoló állomás segítségével is csatlakoztathatod. Miért választanád ezt a megoldást? Mert egyes laptopok (a leggyakoribb bűnösök általában a MacBookok) csak egy használható porttal rendelkeznek. Ha pedig egyszerre kell egérhez, külső SSD-hez és külső monitorhoz is, akkor nehéz választás előtt állsz. A három dolog közül melyiket tudnád feláldozni? Egyiket sem? Semmi gond, erre valók a dokkoló állomások.
Válassz olyan dokkoló állomást, amelyen az összes szükséges port megtalálható, és győződj meg arról, hogy kompatibilis a laptopoddal (nem minden dokkoló állomás kompatibilis például a MacBookokkal).
Külső monitor beállítása Windowsban
A monitor és a laptop csatlakoztatásának automatikusan meg kell történnie. De ha bármilyen beállítást szeretnél módosítani (pl. felbontást), akkor azt hol találod meg?
- Kattints a jobb gombbal bárhol az asztalra, és válaszd a „Kijelző beállításai” lehetőséget.
Külső monitor beállítása macOS-ben (MacBook)
MacOS-en is minden automatikusan történik. Itt találod a részletesebb beállításokat:
- Kattints az Apple logóra a képernyő bal felső sarkában, és válaszd a „Rendszerbeállítások” lehetőséget.
- A panelen kattints a „Monitorok”-ra, és itt mindent megtalálsz, amire szükséged van (pl. képtükrözés).
Hogyan lehet vezeték nélkül csatlakoztatni egy monitort a laptophoz?
Segítők nélkül nem megy
A vezeték nélküli kapcsolat bonyolultabb. Nem lehetetlen, de határozottan nehezebb. Kevés monitor támogatja a vezeték nélküli kép- (és hang-)átvitelt „csak úgy” minden más nélkül. Ezért ki kell egészítened valamilyen modullal - például egy multimédiás központtal, mint például a Google Chromecasttal, vagy egy vezeték nélküli HDMI adapterrel.
Gyenge képminőség
De ez még nem minden. Ha sikerül is így csatlakoztatnod a készüléket, képkésleltetésre, gyengébb minőségre és esetlegesen (a csatlakozási módtól függően) időnkénti jelinterferenciára kell számítani. Alkalmanként, rövidebb ideig, megfelelő a vezeték nélküli kapcsolat (például nyaralási fotók diavetítésénél), de nem javasoljuk, hogy gyakrabban hagyatkozz rá. Nem éri meg.
Alternatív megoldás: Csatlakozás TV-hez
A laptop vezeték nélküli csatlakoztatását a televízióhoz viszont kifejezetten javasoljuk. Sok TV támogatja a vezeték nélküli kapcsolatot (a monitorokkal ellentétben), akár Chromecaston, AirPlayen vagy például Miracaston keresztül. Megtudhatod, hogyan kell ezt megtenni a Hogyan csatlakoztathatsz vezeték nélkül laptopot és számítógépet a TV-hez? cikkben.
A legjobb laptopok diákoknak (gyerekeknek, középiskolásoknak, egyetemistáknak)
Két vagy több monitor csatlakoztatása laptophoz
Egy külső monitor nem elég? Mit szólnál egy laptophoz több monitorral? Bonyolultnak hangzik, de valójában nem az. Több lehetőség közül választhatsz:
- csatlakoztasd a monitorokat a laptophoz egy dokkoló állomás vagy egy elosztó („splitter”) segítségével,
- ha a laptop elegendő porttal rendelkezik, csatlakoztasd a monitorokat két külön kábel segítségével,
- vagy csatlakoztasd a laptopot az első monitorhoz, majd húzz egy kábelt a második monitorhoz (DisplayPort, USB-C vagy Thunderbolt segítségével).
Végül egy kis figyelmeztetés: nem minden laptop támogatja egynél több monitor csatlakoztatását. Tehát mielőtt több képernyőt vásárolnál, győződj meg arról, hogy a sajátod képes kezelni őket. Például napjaink egyik legnépszerűbb laptopja, az Apple MacBook Air (M1) legfeljebb egy külső monitorhoz csatlakoztatható.
Két laptop használata - laptop csatlakoztatása második monitorként
Van egy régebbi laptopod otthon a sarokban, ami csak gyűjti a port? Mit szólnál, ha második monitorként csatlakoztatnád? Csak arra van szükség, hogy mindkét eszköz ugyanazon az operációs rendszeren (és ideális esetben ugyanazon a verzión) fusson, és ugyanahhoz a hálózathoz csatlakozzanak (ez nem feltétel, de elkerülheted az esetleges problémákat), mert a kapcsolat vezeték nélküli lesz!
Windows
- A második monitorként használni kívánt laptopon kattints a Windows ikonra, és nyisd meg a „Beállításokat”.
- Lépj az „Alkalmazások”-ba, kattints az „Opcionális összetevők" elemre, és válaszd az „Összetevő hozzáadása” lehetőséget a tetején.
- Itt válaszd ki a „Vezeték nélküli kijelző” lehetőséget, és telepítsd.
- A telepítés befejezése után lépj vissza a fő „Beállítások” oldalra, válaszd a „Rendszer” lehetőséget, majd kattints az „Kivetítés erre a gépre” lehetőségre. Ezután itt állíthatod be az összes beállítást.
- Most azon a laptopon, amelyről a képet sugározni szeretnéd, nyomd meg a „Windows + P” billentyűparancsot a „Projekt” panel megnyitásához, és válaszd a „Kiterjesztés” lehetőséget. Ezután válaszd ki itt az első laptopot, és kapcsold össze az eszközöket.
macOS (MacBook)
- Azon a MacBookon, amelyről meg szeretnéd osztani a képet, kattints a jobb felső sarokban található „Vezérlőközpont” elemre, és onnan válaszd ki a „Screen Mirroring” lehetőséget.
- Ha mindkét MacBook be van kapcsolva, és ugyanazzal az Apple ID-vel jelentkeztél be, illetve ugyanahhoz a hálózathoz csatlakoznak, a másik MacBook-nak itt lehetséges opcióként kell megjelennie. Így például laptopot is csatlakoztathatsz egy iPadhez.
Két laptop csatlakoztatása HDMI vagy DisplayPort kábellel
Érdekelne, hogyan lehet két laptopot csatlakoztatni egymáshoz HDMI-n keresztül? Sajnos ez nagy valószínűséggel nem fog menni. Az üzletekben egyetlen olyan modellel sem találkozhatsz, amelyik rendelkezik HDMI (vagy DisplayPort) bemeneti porttal. A legtöbb modell hagyományosan csak HDMI (vagy DisplayPort) kimenettel rendelkezik.