A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Horgolt tök – tartós őszi dekoráció
A tököt méltán soroljuk a legnépszerűbb őszi dekorációk közé, hiszen számtalan lehetőséget kínál a díszítésre, más növényekkel való kombinálásra. Ha rajongsz az eredeti kézzel készített díszekért, megpróbálhatsz horgolt tököt készíteni, ami nem megy tönkre, és egy év múlva is ugyanolyan szép lesz. Próbáld meg lépésről lépésre az útmutatónkkal!



Mire lesz szükséged?
- fonalgombolyag,
- horgolótű,
- olló,
- hímzőtű,
- egész fahéj,
- üreges töltet.
Milyen fonalat és horgolótűt választottunk?
Fonal
Drops Soft Tweed fonallal dolgoztunk, ami nem 100%-ban egyszínű és a szálszerkezete sem teljesen sima, ezért rusztikus hatást ad a kész dísznek. Összetétele 50% merinó gyapjú, 25% alpaka és 2% viszkóz. Mivel nem rendelkezik Superwash kezeléssel, csak kézi mosása javasolt, mivel a mosógépben történő mosás tönkreteheti.
Tipp: Ha gyerekeknek szeretnél játszásra készíteni tököt, javasoljuk, hogy mosógépben mosható 100% pamutfonalat válassz. A pamutfonal a tök befejezésekor a szoros meghúzásra is megfelelő lesz.
Horgolótű
A japán Tulip Etimo Red horgolótűt választottuk, melynek ergonomikus markolata puha szilikonból készült. A horgolótű könnyű, könnyen kezelhető, nem bántja a csuklót és a fonál szépen csúszik a fém részén. A kiválasztott fonálhoz a gyártó címkéjén található ajánlásait követtük, és 4,00 mm-es horgolótűt használtunk.
Tipp: Néhány horgolt sor után ellenőrizd az eredményt, hogy ne kelljen az egész munkád visszafejteni. Ha a kiválasztott horgolótűvel készült sorok túl szorosak, válassz nagyobb méretű horgolótűt (4,50 vagy 5,00 mm), amely nagyobb öltéseket eredményez. Ha viszont „nagyok a lyukak”, akkor a kisebb szemekhez használj kisebbet (3,50 vagy 3,00 mm).
Tök horgolása lépésről lépésre
1. Klasszikus lánc: Készíts egy úgynevezett csúszócsomót a fonalra, és húzd át rajta a kampót. Újra tedd a tűre a fonalat, és fűzd át a csomó hurkán. Tedd újra a fonalat a horgolótűre, és húzd át a horgon lévő hurkon. Folytasd így, amíg a láncod elég hosszú nem lesz (lásd az 1. képet balra) - lánchossz = tökmagasság. A mi tökünkhöz 50 öltés hosszúságú láncot horgoltunk, kisebb tökhöz a fele is elég lesz.
2. A lánc és az első sor befejezése: Szúrd át a tűt a lánc végétől az utolsó előtti öltésen (vagyis a második öltésen jobbról), és horgolj az úgynevezett rövidpálcát. A horgolótűt beszúrjuk a tűtől számítva a második láncszembe (lásd az 1. képet a jobb oldalon), majd ráhajtod a fonalat és áthúzod a szemen. Most két hurok van a tűn. Ezen a két hurkon egyszerre kell áthúzni a horgolótűre újonnan ráhajtott fonalat és kész is. A továbbiakban mindig a következő láncszembe szúrj, és haladj így a 3. sor végéig.
3. Az első és a második sor befejezése: Miután a lánc utolsó szabad szemébe horgoltál egy rövid dupla pálcát, készíts egy üres szemet (csak vedd fel a fonalat, és húzd át rajta a már a kampón lévő öltést). Az utolsó téglalap a tök befejezéséhez egyenesebb lesz. Fordítsd a munka hátulját magad felé, és illesszed bele ismét a kampót a sor legközelebbi szabad öltésén keresztül (jobbról a második), ahol újra elkezded majd az egyik rövidpálcát a másik után készíteni a sor végéig, mint a második lépésben.
4. Harmadik, negyedik, ötödik sor… Folytasd a horgolást a második és harmadik lépés szerint. Ha már megvagy a nagy részével, próbáld meg összeilleszteni a téglalap első és utolsó horgolt sorát, hogy képet kapj a tök szélességéről. A miénkhez körülbelül 50 sort horgoltunk.

5. Kötött minta: SSimává teheti a tök szerkezetét, ha beszúrod a horgolótűt és átvezeti a fonalat a rövidpálca mindkét hurkán. Vagy készítsd bordássá úgy, hogy csak a tűt és a fonalat húzod át a rövidpálca hátsó hurkán (lásd a 2. ábrát balra).
6. Fejezd be a horgolást úgy, hogy a fonal többi részét áthúzod a horgolótűre vetett hurkon. Ne felejts el legalább 1,5 m fonalat meghagyni a tök összevarrásához.
7. Varrd össze a horgolt téglalap teljes első és utolsó sorát úgy, hogy egy hengert hozz létre (lásd a 3. ábrát a bal oldalon).
8. Fordítsd el a hengert függőlegesen, és zárd le a felső sortár „harmonikaszerűen” úgy, hogy egy nagy szemű hímzőtű segítségével cikcakkban húzod át a fonalat az egyes sorokon (lásd a 3. ábrát középen). Húzd meg, de hagyj egy kis nyílást a szár számára
9. Tegyél bele egy egész fahéjrudat, vagy csak egy kisebb darab fahéjat (lásd a 3. ábrát a jobb oldalon). A tök szárához saját magad is meghorgolhatod a láncot, egy sor rövidpálca vagy zsinórkötéses szegély (ún. i-cord) segítségével.
10. Az alsó lyukon keresztül töltsd meg a tök belsejét üreges töltettel (lásd a 4. ábrát a bal oldalon).
11. Egy egyszerű „harmonika” öltéssel a lehető legszorosabban zárd le a nyílást (lásd 4. ábra középen), majd több öltéssel rögzítsd, hogy a töltet ne hulljon ki belőle.
12. Oszd a tököt 6 vagy 8 részre erős fonallal a szártól az alsó zárt oldaláig. Elég, ha mindig egy hosszú öltést készítesz, amely a szárnál kezdődik és a tök tetejében végződik. Így a Halloween tök valósághűbbé válik.
Képes útmutató
1. ábra
Balra: klasszikus lánc.
Jobbra: Nyilakkal jelölt fűzőlyukak a horgolótű beillesztéséhez, majd a fonal áthúzásához.


2. ábra
Balra: A horgolótű behelyezésének irányát nyilakkal jelölt öltések, hogy a kötött/bordázott minta kijöjjön.
Jobbra: Az első néhány sor után már formálódik az úgynevezett bordázott kötött minta.


3. ábra
Balra: Varrd össze a két oldalt, hogy egy hengert hozz létre.
Középen: Cikkcakk öltéssel húzd össze le a téglalapot.
Jobbra: Helyezd be a fahéjat a keskeny nyílásba.


4. ábra
Balra: Töltsd meg a tököt üreges töltettel az alsó lyukon keresztül.
Középen: A téglalap alsó szélét szorosan húzd össze a fonallal.
Jobbra: A horgolt tököt egy darab juta madzaggal, szalaggal vagy csipkével díszítheted.


További tippek
- A fonalnak simán kell csúsznia a horgolótű és az öltések fölött horgolás közben. Ne legyen túl szoros (ne dörzsölje), de ne legyen túl laza sem. A kész tök így tele lenne hézagokkal, amelyeken keresztül a töltelék kikandikálna.
- Tartsd a fonalat bal kezed mutatóujja köré tekerve, miközben hüvelyk- és középső ujjaddal tartod vagy finoman nyújtsd ki az alkotást. Ez jobb áttekintést nyújt a szabad öltésekről.
- Mért lóg ki a tökből a töltet? Először béleld ki egy hasonló színű (narancs, barna, sárga) szövetdarabbal, majd utána tömd bele az üreges töltetet.
- Minél több üreges töltetet használsz a tök töltésére, annál jobban megtartja majd a formáját, és annál feszesebb lesz.
- Üreges töltet helyett szövetdarabokat, fonalmaradékokat vagy vágott vattadarabokat is használhatsz.
- Bár egyes fonalak kiválóan használhatók horgoláshoz, hajlamosak elszakadni varrás közben (mint például az általunk használt Drops Soft Tweed). Ezért az igazán szoros meghúzás érdekében válassz erősebb pamutfonalat.
További inspirációk a számodra

Húsvéti tojásfestés természetesen - hagymahéjjal, céklával, kávéval

Gombák: Útmutató a gyűjtéshez, tisztításhoz, feldolgozáshoz és a felhasználáshoz

Válts környezettudatos életmódra: zero waste, újrahasznosítás, természetes kozmetikumok

Őszi kreatív ötletek gyerekeknek

A legjobb fényképezőgépek kezdőknek és haladóknak (2024)

Kézműves ötletek otthonra

Horgászat

A varrógép használata: tippek és tanácsok kezdőknek

Új hobbi? Kezdj el kötni!

Az olvasás szerelmeseinek és könyvmolyoknak

A legjobb karácsonyi filmek: 6 TOP tipp szerkesztőinktől

Adventi koszorú készítés: mi a jelentése és mivel díszítsük?

Adventi naptár készítése: DIY és mit tegyünk bele gyerekeknek

Halloweeni dekoráció házilag - halloweeni tök és más kreatív ötletek
