A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Mi az a HDR (High Dynamic Range)?
A HDR rövidítéssel például új TV és fényképezőgép választásakor is találkozni fogsz, és nagy dinamikatartománynak fordítható le. De mit jelent ez a gyakorlatban?
Tartalomjegyzék
Dinamikatartomány
A dinamikatartomány a kép legsötétebb és legvilágosabb részeinek aránya. Az alacsony dinamikatartomány azt jelenti, hogy valójában csak fehér és fekete színt fogsz látni egy fotón vagy videón. A nagy dinamikatartomány viszont felfedi az összes többi rejtett színt és információt.
Mi a HDR célja?
A HDR a videók és a fényképek esetében is mást jelent, de valójában nagyon hasonló a céljuk. Nagy dinamikatartomány – egy magas kontrasztú kép, amely egyszerre rögzíti a részleteket a kép legvilágosabb és a legsötétebb részein is.
A cél tehát a lehető legvalósághűbb kép.
A régebbi SDR (Standard Dynamic Range) technológia használatával egyébként a kontrasztos kép legvilágosabb részei egységes fehér színné, a legsötétebb részek feketévé olvadnak össze, és emiatt a képek sok részletet veszítenek.
HDR fotók
A HDR módszer több, eltérő expozíciós kép fotózására és azok későbbi összekapcsolására vonatkozik.
Hogyan működik?
Ugyanarról a jelenetről (például a tájról) három fényképet készít – egy alulexponáltat (ami a highlight-ok részleteit adja meg), egy túlexponáltat (ami az árnyékos részleteket adja mag), és egy megfelelően exponáltat. Ezután összerakja ezt a három képet – akár magában a fényképezőgépben, akár egy képszerkesztő programban (pl. Adobe Lightroom-ban), és egy nagy dinamikatartománnyal rendelkező fényképet kapsz.
Hamis HDR
Találkozhatsz az úgynevezett „hamis” HDR-rel is. Ebben az esetben a nagy dinamikatartománnyal rendelkező fotó egyetlen képkockából van létrehozva. Fogod ezt a képet, és szoftverrel három képet készítesz belőle - ismét egy alulexponáltat, egy túlexponáltat és egy megfelelően exponáltat, végül pedig összerakod ezeket a képeket.
Az eredményül kapott fénykép minősége azonban nem lesz olyan jó, mint az „igazi” HDR-é, és gyakran erős zajtól szenved. De az előnye, hogy így képes leszel mozgásban lévő dolgokat és embereket rögzíteni, ami az „igazi” HDR-rel nem lehetséges.
És végül, ha rákeresel a Google-ban a „HDR fényképek” kifejezésre, több tucat borzalmas, túlszínezett fotót láthatsz, amelyek még távolról sem tükrözik, hogyan kell a HDR-t használni a fotózásban. Csak bizonyítékai annak, hogy nem kellene használni, és milyen az eredmény, ha az egészségesnél sokkal többet kezdesz játszani a fényképekkel.
HDR TV-k, monitorok és kijelzők
A TV-k, monitorok és kijelzők videók és más nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítésére is alkalmasak. Vagyis valósághűen - nagy kontraszttal és minden lehetséges színben gyönyörködve – képesek megjeleníteni képet.
HDR tartalom
A HDR formátumú tartalom lejátszásához HDR TV-re vagy monitorra, valamint HDR tartalomra lesz szükséged – például HDR Blu-ray lemezeken lévő filmekre, HDR streaming videókra vagy akár HDR-t támogató videojátékokra.
HDR szabványok
Jelenleg a HDR10, HDR10+, HLG és Dolby Vision formátumok szabványosak a HDR világában. Vannak köztük eltérések (például a megjelenített színek maximális számában), de a gyakorlatban mindegyik használható.