A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Xiaomi 14 teszt: Erős, de hajlamos felforrósodni
A kínai óriás legújabb okostelefonja sok kellemes meglepetést tartogat. A Xiaomi egy kiváló kameramodult készített a világhírű Leica márkával együttműködve, amely fő kamerájával, teleobjektívével, és a szelfi kamerájával is el fog kápráztatni. A lelkes fotósok minden bizonnyal elégedettek lesznek az így kapott képek valósághű színvisszaadásával. De ez még nem minden. A Xiaomi 14 lenyűgöző teljesítményt rejt a dizájnos és kompakt test alatt, amely még a legbuzgóbb mobil gamerek igényeit is kielégíti. A funkcionális szoftver és a gyorstöltés is növeli a használati élményt. Olvasd el, milyen előnyöket és hátrányokat találtunk a mobil tesztelése során.
Xiaomi 14 specifikáció
Kijelző | 6,36" HDR 10+ AMOLED (120 Hz, 3 000 nit) |
Kijelző felbontás | 2670 × 1200 px (460 PPI) |
Processzor | Snapdragon®️ 8 Gen 3 |
Szelfi kamera | 32 Mpx |
Fő kamera | 50 Mpx (23 mm, f/1,6, OIS) |
Ultraszéles objektív | 50 Mpx (14 mm, f/2,2) |
Lebegő teleobjektív | 50 Mpx (75 mm, f/2,0, OIS) |
Akkumulátor | 4610 mAh |
Töltés | 90 W vezetékes töltés, 50 W vezeték nélküli töltés, 10 W fordított töltés |
Csatlakozás | Dual SIM, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC |
Operációs rendszer | Android 14 HyperOS rendszerrel |
RAM | 12 GB |
Tárhely (ROM) | 256 GB / 512 GB |
Ellenállóság | IP68 |
Méret | 152,8 × 71,5 × 8,2 mm |
Súly | 188 g |
Ajánlott fogyasztói ár | 379 990 Ft-tól |
A doboz tartalma
Az első meglepetés számunkra a csomag tartalma volt. A meglehetősen masszív doboz nem csak magát a telefont, az utasításokat és a tátongó ürességet rejtette magában. A csomag a telefon mellett a következőket is tartalmazza:
- 90 W-os töltőadapter,
- töltőkábel,
- SIM-kártya kivevő tű,
- szilikon védőtok,
- gyárilag felragasztott védőfólia.
Manapság már maga a töltő is egy ritkaságszámba menő bónusz. A csomagolás és a védőfólia megsokszorozza a jó első benyomást. Fel kell azonban hívnunk a figyelmet az USB-A – USB-C töltőkábelre, amely eltér a mai szabványoktól (mindkét végén USB-C). Ha egy újabb autó szerencsés tulajdonosa vagy, akkor valószínűleg nem fogod tudni tölteni a Xiaomi 14-et ezzel a kábellel az autódban.
Dizájn
Tesztelésre egy fekete színű Xiaomi 14 jutott el hozzánk. A telefon ebben a színben matt hátlapjával és fényes, egyenes fémkereteivel nagyon elegánsnak tűnik. Fénypontja természetesen a négyzet alakú kameramodul, amely még valamivel nagyobb is, mint az a korábbi Xiaomi 13 modell esetében volt. De a prémium megjelenés nem minden. A mobil kicsit csúszkált a kézben, ami így nehezebbé tette az egykezes használatát. Azonban mindent megold egy tok (például a közvetlenül a csomagban megtalálható), aminek köszönhetően a mobiltelefon akár egy kézzel is könnyedén használható, nem csúszik, ráadásul védi a kiálló kamerát is a hátlapján.
Természetesen rendelkezik a szokásos IP68-as védelemmel, amelynek köszönhetően a telefon egy körülbelül 30 perces merülést is túlél akár 1,5 m mélységben is. Ráadásul porosabb környezetben is bátran használhatod a mobilod. Az alsó részében minőségi hangszórókat, USB-C portot és egy két SIM-kártyát befogadó helyet találsz (hasonlóan a Galaxy S23-hoz). Viszont már nem a keret felső részében található az infraport, mivel azt áthelyezték a kameramodulba. Ami a csatlakozást illeti, támogatja a WiFi 7-et és a legújabb Bluetooth 5.4-et is.
Kijelző
A kijelzőre szinte semmi panaszunk nincs. A 6,36"-os HDR 10+ AMOLED panel 2670 × 1200 px felbontással és akár 120 Hz-es frissítési gyakorisággal önmagáért beszél. Ráadásul a fekete keret körülötte hihetetlenül vékony, és a viszonylag kicsi szelfi kamera kivágása pedig nem fog zavarni videónézés vagy játszás közben. A 3000 nites maximális fényerő papíron még a Galaxy S24-et is felülmúlja, de a gyakorlatban valamivel rosszabbul teljesít, és volt egy kis gondunk a közvetlen napfényben való olvashatóságával is.
A kijelző színei telítettek és kellemesek a szemnek. Ha azonban az előre beállított színek nem felelnek meg neked, akkor a beállításokban választhatsz más színmegjelenítést (sRGB-nek megfelelőt, vagy éppen ellenkezőleg, élénkebbet és telítettebbet, vagy hagyhatod, hogy a mobil automatikusan döntsön helyetted a megjelenített tartalom színbeállításai felett). Magát a képernyőt Gorilla Glass Victus üveg védi, valamint egy gyárilag felragasztott fólia.
A szelfi kamera mellett ujjlenyomatolvasót is találunk a kijelzőn. Tökéletesen működik. Gyors és pontos. Meg kell dicsérnünk a telefon arcfelismeréssel történő feloldását is. A gyárilag felragasztott védőfólia azonban nekünk nem tűnt túl jó minőségűnek. A telefon néhány napos rendszeres használata után láthatóan karcossá vált.
Kamerák
A Xiaomi 14 felszereltségének egyik legjobban várt része kétségtelenül a kamera. Az új modell három 50 MP-es objektívvel és egy 32 MP-es szelfi kamerával érkezik. A fényképezési módok között megtalálható a klasszikus Fotó, Portré, Videó, de Film mód is, de a dokumentumfotó mód vagy a PRO lehetőség is az expozíciós idő beállításával stb.
Nem feledkezhetünk meg a Leica márkával való együttműködésről sem, amely büszkén kiemelkedik a telefon hátoldalán található lencsék formájában. A német márka nem csak az objektívek, hanem két képszerkesztési mód (Leica Authentic + Leica Vibrant) megalkotásában is közreműködött. Az Authentic módtól autentikusabb és természetesebb színekre számíthatsz, míg a Vibrant módban élénkebb és telítettebb színek érhetők el.
Fő kamera
Mindhárom (elvileg négy, ha az előlapi kamerát is beleszámítjuk) objektív sztárja mindenekelőtt a fő, 50 megapixeles, 1/1,31 hüvelykes, f/1,6-os rekeszértékű, optikai stabilizátorral és lézerfókusszal ellátott kamera, ami garantálja a nagyszerű, éles és részletgazdag képeket. A mesterséges fénnyel és a háttérvilágítással egyaránt könnyedén megbirkózik. Nappal szembeni fényképezéskor a fényképek egyes részei sötétebbek a kelleténél. De ez biztosan nem olyan dolog, amiért pontokat vonnánk le a Xiaomi 14-től.
A márka zászlóshajója feljavított felvételi sebességgel büszkélkedhet, és megerősítjük, hogy valóban van mivel dicsekednie. A képrögzítési sebességet például egy elhaladó villamoson és egy babakocsit toló anyukával teszteltük. Még nagyítás után sem fogsz semmi elmosódott részletet látni a képen. Le a kalappal. Teszteltük a belső élességállítási sebességet is, és ötből öt kép nagyon jól sikerült – teljes részletességgel és élességgel.
Kicsit bizonytalanok vagyunk a kamera szürkületben és sötétben elért eredményeivel. Éjszakai mód nélküli fényképezéskor az égbolt és néhány más tárgy túl sötét volt a képeken. A képek még jobbak lennének, ha a telefon jobban kiemelné a sötétebb területeket. Az éjszakai módot használva azonban már teljesen más a helyzet: a színek valósághűek, a fotók tele vannak részletekkel, felesleges zaj nélkül. Ha tehát gyakran készítesz képeket rossz fényviszonyok mellett, mindenképpen javasoljuk az éjszakai mód használatát.
Teleobjektív
Nézzük, mit tud az 50 megapixeles, f/2.0 rekesznyílású, 75 mm-es, optikai stabilizátorral felszerelt teleobjektív, illetve a 10 cm-es gyújtótávolsággal rendelkező makróérzékelő. Itt is meg kell dicsérnünk a részletességet, az élességet és a valósághű színeket, amelyeket ez az objektív rögzít. De abszolút zseniális a portré mód is, ami amellett, hogy tisztán rögzíti a bőr tónusait, szoftveresen nagyon jól el tudja homályosítani a hátteret a legapróbb részletekig.
Portré teljes felbontásban 2. kép teleobjektívvel teljes felbontásban
Ultraszéles látószögű objektív
Bár az f/2.2 és 75 mm-es ultraszéles látószögű objektív úgy néz ki, mint egy újabb kiváló 50 MP-es kamera, mégsem ájultunk el a teljesítményétől. A készült képek széleinek részletei lágyabbak, mint amilyennek lenniük kellene, és az élességük is kissé elveszett. Ha azonban a nappali fényben készített képeket összességükben nézzük, akkor egy remek és funkcionális objektívről van szó.
Szelfi kamera
Az előlapi 32 Mpx-es, f/2.0 rekesznyílású kamerától jó és részletgazdag képekre számíthatsz, de a minőségük valószínűleg nem fog túlságosan meglepni (persze a megszokott minőséget figyelembe véve). A szelfi kamera 4K felbontásban, akár 60 képkocka/másodperc sebességgel is képes videót rögzíteni. Ez hasznos lehet például közösségi hálózatokra kerülő anyagok készítésekor.
1. kép (szelfi) teljes felbontásban 2. kép (szelfi portré) teljes felbontásban
Videófelvétel
A hátlapi kamerával könnyedén készíthetsz videót 8K felbontásban akár 24 képkocka/másodperc sebességgel. De praktikusabb a 4K felbontás, akár 60 képkocka/másodperccel, hiszen az összegyűjtött anyag nem fog annyi helyet foglalni a telefonodon. A videónál elsősorban a stabilizálást kell kiemelnünk, ami tökéletes részletességet és éles eredményt biztosít.
Teljesítmény
Nagy teljesítményű chip, ami megizzad a munkában
Legújabb modelljében a Xiaomi az egyik legerősebb Snapdragon®️ 8 Gen 3 lapkakészletet választotta. Így igazán nagyszerű eredményeket biztosított átlagos használat közben és olyan játékok esetében is, mint a Call of Duty, a Genshin Impact vagy a Diablo Immortal. Az erős processzor nagy erőt rejt a telefon viszonylag kis testében. A mobil azonban még normál használat közben is kissé felmelegszik. Egy óra keményebb játék után szinte alig tudtuk a kezünkben tartani. A 3DMark benchmark szerint a hőmérséklete játék közben elérte a 49 °C-ot!
Akkumulátor-üzemidő és a játékok
A nagy teljesítményű módot bekapcsolhatod játék közben vagy azok elindítása előtt. Nagyra értékeltük a felugró widgetet, ami értesít erről a funkcióról egy játék indításakor, és ráadásul nem kell hozzá belépni a beállítások menübe sem. De számíts arra, hogy maximálisan terheli az akkumulátort. A Diablo a legrészletesebb grafikai beállításon az akkumulátor 20-25%-át fogyasztotta el körülbelül egy óra játék után. A Genshin Impact esetében ez a szám egy kicsit alacsonyabb volt.
Processzor és grafika tesztelése
Többek között belevetettük magunkat a processzor és a grafika tesztelésébe is több megbízható alkalmazás segítségével. A Geekbench 6 CPU tesztben, amely a mindennapi feladatokat szimulálja, a Xiaomi 14 2255 pontot ért el az egymagos teszt és 7008 pontot a többmagos teszt esetében. Összehasonlításképpen, ugyanebben a tesztben például a Samsung Galaxy S23 Ultra mindössze 2255 és 5000 pontot tud felmutatni. A grafikus teljesítményteszten is a legújabb Xiaomi modell a már említett Galaxy S23 Ultra-t (8813 pont) verte 14 020-as pontszámmal.
Tárhely és memória
Mi a telefon 12 GB RAM-mal és 512 GB belső tárhellyel rendelkező modelljét tartottuk a kezünkben. Ez az alapmodell drágább változata. Ha meg szeretnél takarítani közel 50 000 Ft-ot, akkor választhatod a 12 GB RAM-os változatot 256 GB belső tárhellyel, aminek a chipszettet tekintve elegendőnek kell lennie. A rajongók és az igényesebb felhasználók számára pedig a Xiaomi 14 Ultra 16 GB RAM-mal és 512 GB belső tárhellyel kapható.
Szoftver
A mobil bekapcsolása után egy barátságos, Android 14-re épülő, HyperOS felépítménnyel ellátott felhasználói felület vár rád. Minden úgy működik, ahogy kell. Még az egyhetes tesztelés során sem találkoztunk összeomlással vagy lassabb reakciókkal.
Tiszta és testreszabható környezet
A kezdőképernyő, az értesítési panel és a beállítások egyértelműek. Az értesítési panelt a bal felső sarokból, a vezérlőközpontot pedig a jobb felső sarokból (vagy középen) fogod megtalálni. A zárolt képernyőt a lehető legnagyobb mértékben a mindennapos igényeidhez szabhatod. A Xiaomi (már több éve) lehetőséget kínál a világos és a sötét megjelenítési mód közötti választásra is. Ezen kívül ez a zászlóshajó saját új MiSans betűtípussal rendelkezik, amely magyarul is használható.
Előre telepített alkalmazások, amelyek csak foglalják a helyet
Szinte mindenki már az előre telepített alkalmazások részeként várja a YouTube-ot, a Spotify-t, a Facebookot, a LinkedInt vagy a Netflixet. A Xiaomi 14-esetében azonban az Amazon Shopping, az AliExpress és a TikTok is közöttük van. Alkalmazások, amik szerintünk szükségtelenek, és csak feleslegesen rabolják az időt, amit az eltávolításukkal kell tölteni.
Garantált frissítések
Viszont tárt karokkal üdvözöljük a 4 évre szóló rendszerfrissítések és 5 évre szóló biztonsági frissítések ígéretét. Figyelembe véve az új Samsung Galaxy S24 sorozat 7 év operációs rendszer frissítéseit és a 7 év biztonsági frissítését, ez jelentéktelennek tűnhet. Ennek ellenére manapság még mindig átlagon felülinek tartjuk.
Üzemidő és töltés
A 4610 mAh kapacitású akkumulátor és a nagyteljesítményű chip akár egynapos átlagos használatot biztosít a telefon számára. A Xiaomi 14 azonban kellemesen meglepett minket ebből a szempontból is. A mobiltelefon mindennapos használata során (internetezés és közösségi oldalak böngészése, fényképezés, navigáció stb.) akár két napig is kitartott. És ez szinte meghaladja az ilyen kompakt telefonoknál szabványosat.
Természetesen intenzív játék közben gyorsabb merülési ütemmel kell számolni. De még így sem probléma, hogy a telefon egy teljes napot kibírjon gond nélkül. És ha lemerül az akku, használhatod a 90 W-os töltőt, amely kevesebb, mint 40 perc alatt 0-ról 100 %-ra tölti fel a telefont. Ha a vezeték nélküli töltést részesíted előnyben, ez is elérhető - 50 W teljesítménnyel. A gyártó pedig nem feledkezett meg a 10 W-os fordított töltésről sem.
A bemutató összefoglalása
A Xiaomi 14 természetesen nem okozott csalódást. Ellenkezőleg: kompakt és stílusos testével, gyors operációs rendszerével, méretéhez képest meglepően hosszú akkumulátor üzemidejével, valamint remek kamerájával ragadta meg a figyelmünket. Ár/teljesítmény arányát tekintve ez egy minőségi darab. A Xiaomi 14 12GB/256GB alapváltozat 300 000 Ft körüli áron kapható, a nagyobb belső térhellyel rendelkező Xiaomi 14 12 GB/512 GB ajánlott fogyasztói áron pedig 379 990 Ft-ért vásárolható meg.
A Xiaomi kis zászlóshajójának azonban vannak árnyoldalai is. Mindenképpen ezek közé számítjuk a nagy teljesítmény melletti túlzott felmelegedést (játék, hosszú videózás), az ujjlenyomatokat megőrző keretet és a széleslátószögű objektívet, amitől többet vártunk (legalábbis élesebb képeket). Emellett pedig jobb minőségű kijelzővédő fóliát is használhattak volna. De ezt el lehet nézni neki, mivel bónuszként benne van az árban. Ezenkívül egyszerűen eltávolíthatod és kicserélheted egy újra, vagy vásárolhatsz védőüveget a kijelzőre.
Összehasonlítás a versenytársakkal
A Xiaomi 14 fő versenytársát a Samsung Galaxy S24-ben látjuk. Kisebb és könnyebb mobiltelefonról van szó, kiváló kijelzővel, jó minőségű kamerával és átlagon felüli szoftveres és biztonsági támogatással (7 év). A Xiaomi 14-gyel szemben ugyanakkor ez az alapmodell veszít a RAM (8 GB) vagy a töltés (25 W vezetékes és 15 W vezeték nélküli) terén.
A Google Pixel 8-at pedig kedvezőbb áron is beszerezheted. Erős processzort (Tensor G3), minőségi kijelzőt és akár 7 év szoftvertámogatást kínál. Ezzel szemben lényegesen lassabb töltéssel (27 W vezetékes és 18 W vezeték nélküli) és a hiányzó teleobjektívvel kell számolnod.
Ha elsősorban fotózásra használod a telefonod, akkor hasonló árkategóriában ajánljuk a Vivo X100 Pro-t. Bár valamivel gyengébb szoftverrel rendelkezik, egy évvel rövidebb a támogatottsága és pár tízezerrel többe kerül, a fotók minősége miatt megéri.
Hasonló minőségű szoftveres felépítményt, valamint azonos hosszúságú operációs- és biztonságirendszer-támogatást (4 és 5 év) kínál a OnePlus 12. Előnye például a nagy teljesítményű akkumulátor (5400 mAh), a gyorstöltés (100 W vezetékes, 50 W vezeték nélküli, 10 W fordított) vagy a kiváló minőségű AMOLED kijelző akár 4500 nit fényerővel.