A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A varrógép használata: tippek és tanácsok kezdőknek
Egy leesett gomb vagy egy lyuk a zseben, és már fűzöd is be a tűt. Azonban nem minden darabot lehet könnyen kézzel megjavítani, néhány nagyobb projekthez szükséged lesz egy varrógépre. Ne csak szemezgess a gyönyörű anyagokkal és szabásmintákkal, fogj bele a varrógéppel való varrásába!
7 tipp a varrás elkezdéséhez
- Válassz egy jó varrógépet, ami alapvető öltési fajtákkal, és jó vásárlói értékeléssel rendelkezik. Az első használat előtt tekintsd át a beállításokat és az utasításokat. Nincs szükséged egy professzionális gépre 50 opcióval.
- Vásárolj legalább néhányat a leggyakrabban használt tűk, cérnák, orsók és nyomótalpak közül, ha nem találhatók meg a varrógép tartozékai között.
- Kezdetben végezz próbavarrásokat egy darab pamutszöveten - próbáld ki az egyenes öltést, rugalmas öltést, overlockot (ha a gép képes rá), visszafelé varrást stb. Megszokod a varrási sebességet, az öltések hosszát és rugalmasságát.
- Az első projekted legyen valami egyszerű, ideális esetben 100% pamutból. Például egy zsebes tároló, párna vagy egy hátizsák.
- Már magabiztosabb vagy varrás közben? Próbálj lemásolni egy olyan ruhadarabot, ami már a ruhatáradban van. Elég, ha minden részt külön-külön átrajzolsz a szabásminta papírra vagy közvetlenül az anyagra, néhány centimétert adj hozzá a varratokra, vágd ki őket, és indulhat a pontos varrás.
- Most már elkezdheted az új darabok létrehozását. Keress szabadon elérhető szabásmintákat az interneten, vásárolj magazinokat vagy könyveket szabásmintákkal, és varrj például egy nyári ruhát.
- Itt az ideje, hogy kipróbáld a saját és teljesen eredeti darabjaidat? Hajrá! Engedd szabadjára a fantáziád, és törj be a divat világába.
Tipp: Az anyagok vásárlásakor ne feledkezz el arról, hogy mindegyiknek megvannak a maga sajátos tulajdonságai, és nem mindenre alkalmasak. Sok fajta anyagnak beavatásra van szüksége mosással vagy gőzölős vasalóval.
Gondold át, hogy mit szeretnél varrni
Az elején tisztáznod kell, mit és milyen gyakran tervezel varrni. Főleg laza dolgokat szeretnél gyorsan és szépen megjavítani, és nem akarod a teljes varrókészleted elővenni? Vagy éppen ellenkezőleg, elégedetlen vagy az üzletek kínálatával, és azt tervezed, hogy belefogsz a saját ruháid varrásába?
A varrógép kiválasztása és a szükséges tartozékok vásárlása ettől függ. A pamut ruhák varrásához csak egy hétköznapibb varrógépre lesz szükséged univerzális tűvel és két szállal, ami többféle öltést is tud. Elasztikus anyagok és kötöttáru varrásához azonban szükséged lesz egy rugalmas öltéssel varró varrógépre, sztreccs/jersey/gömbhegyű tűkre, de a varrás során a különböző anyagokkal való tényleges munka eltérő. Ugyanígy a softshell ruhák vagy farmer varrása is eltérő követelményeket igényel a gép és a tartozékok teljesítményével és paramétereivel szemben.
Ne ess pánikba! Ha még nincs semmilyen tapasztalatod a varrással, időbe telhet, míg eljutsz az összetettebb projektekhez. Valójában nincs értelme azt mondogatni magadnak, hogy előbb-utóbb biztosan varrsz egy farmer kezeslábast, és ezért van szükséged a legjobb gépre a piacon. A kezdéshez nem kell más, mint egy alapmodell, különböző típusú tűk, néhány cérna, kréta, olló és anyag (és még pár dolog). Ne felejtsd el, hogy bármikor eladhatod a varrógéped és fejlesztheted a felszerelést – de csak akkor, ha tudod, hogy igazán szereted a varrást, és valóban neki szeretnéd szentelni az időd.
Ismerkedj a varrógéppel
A klasszikus varrógépek esetében választhatsz mechanikus és elektronikus modellek közül. Az alapvető öltések varrásának módja nagyjából megegyezik a különböző gépeknél, de a különbség a kezelőszervekben van. Egy mechanikus gépet szeretnél kerekekkel és tárcsákkal irányítani, vagy egy elektronikus gép gombjait és áttekinthető kijelzőjét szeretnéd inkább? Az elektronikusokon szélesebb beállítási lehetőségeket, több funkciót és öltésfajtát találhatsz, ráadásul néhány darab pedig megmondja, melyik talpat is használd. Az áruk azonban magasabb a mechanikus varrógépekéhez képest, és a kezelésük is bonyolultabb lehet egy kezdő számára. Ezért az első próbálkozásokhoz jó minőségű mechanikus gép ajánlott.
A speciális felhasználást lehetővé teszik az overlock, a coverlock, a quilt foltvarrógépek és a hímzőgépek.
- Mechanikus varrógépek - elektromos meghajtásúak, a varrási sebességet pedál szabályozza. Karokkal és tárcsákkal állíthatók be, kezelésük egyszerű, ideálisak kezdők számára.
- Elektronikus varrógépek - elektromos árammal működnek, a varrási sebességet pedállal vagy a megfelelő gomb megnyomásával szabályozzák. Fejlettebb funkciókat és vezérlést kínálnak gombokkal vagy érintőképernyőn keresztül.
- Overlock varrógépek – varrni, vágni és letisztázni az anyagot egy lépésben. Igényesebbek a karbantartásra és a felhasználó tapasztalatára. Különösen alkalmasak elasztikus anyagokhoz és kötöttárukhoz.
- Coverlock varrógépek - alsó fedőöltéssel (két egyenes öltés egymás mellett az anyag felső részén, hurok a hátoldalon) letisztázhatják a ruhák széleit, ami professzionális megjelenést és tartósságot biztosít.
- Hímzővarrógépek – kifejezetten hímzéshez készültek, a kívánt minta beállításának lehetőségével. A többtűs gépekkel egyszerre több színnel is hímezhetsz.
- Quilt varrógépek - foltvarráshoz és paplanok varrásához, azaz több réteg anyag egyidejű varrásához. Erősebbek, lehetővé teszik az adagoló fogainak lefedését, és további asztallal is rendelkezhetnek a munkaterület növelése érdekében.
- Gyerek varrógépek - megjelenésükben és funkcióikban lehetnek egyszerűbbek, vagy szinte teljesen másolhatják a „felnőtt” varrógépeket. Ujjvédővel lehetnek felszerelve, általában kisebbek, és árammal vagy akkumulátorral működnek. A szebbnél szebb darabokat a szülők is értékelni fogják, például hétvégi varráshoz a nyaralóban.
- Mini és kézi varrógépek - hordozható varrógépek utazáshoz vagy akár kézitáskába is, akkumulátorról vagy fali konnektorról csatlakoztatott adapterről működnek. Kisebb sürgős javításokhoz és munkák varrásához valók. Szóval ne várj tőlük nagy teljesítményt.
A legtöbb munkához egyenes öltést fogsz használni, de az alapok közé tartozó rugalmas öltést vagy az overlock öltést is minden bizonnyal értékelni fogod. Tehát nézd meg, milyen öltéseket kínál a gép. Az ikertűs varrásnak köszönhetően két szimmetrikus öltést varrhatsz egymás mellé, és díszítő szegélyeket is készíthetsz az anyag felső oldalán. A szabadkaros varrógépekkel könnyedén megvarrhatod például az ujjak kerületét vagy a keskeny nadrágszárakat, de megkönnyítik a kisebb gyerekruhadarabok vagy a házi kedvencek szánt darabok varrását is. A beépített lámpa felhős napokon vagy éjszaka is megvilágítja a munkadarabot.
Varrógép tartozékok - tűk, cérnák, orsók és nyomótalpak
A varrógép csomagolásában általában találsz alap tűket, orsókat és nyomótalpakat. Ezeknek elegendőnek kell lenniük általános és egyszerűbb darabokat megvarrásához. Ha azonban azt tervezed, hogy cipzárt vagy gombokat varrsz fel, farmereket javítasz, gyakrabban cserélsz cérnaszínt vagy varrsz kötöttárut, akkor szélesebb felszereltségre lesz szükséged. De először nézd meg, hogy valójában mi is jár a varrógéphez.
A gyakori cérnacseréhez nem csak a többféle típusú, anyagú és színű cérna lesz hasznos, hanem több alsó orsó is. Mindenképpen szeretnéd, hogy a munkád szép legyen, és még a hátoldali szálak színe is megegyezzen? Akkor szerezz be több orsót, amelyre különböző típusú cérnákat tekerhetsz, és így nem kell folyamatosan letekercselned őket.
A legtöbb darab varrásához szükséged lesz a géphez mellékelt standard nyomótalpra. Készíthetsz vele egyenes öltést, de rugalmas „cikkcakk-” vagy néhány díszítő- és hímzőöltést is. A cipzárak és rejtett cipzárak varrásához azonban speciális talpakra lesz szükséged, amelyek cipzárakkal is kompatibilisek. Ugyanez a helyzet a gombokkal és a gomblyukakkal, ahol a talpak úgy vannak kialakítva, hogy a gombot megtartsák varrás közben, és széles öltéssel dolgozzanak a lyuk szegésekor. A konkrét feladatokat megkönnyíti például a felső anyagtovábbító talp, a ráncoló talp, a vaköltéstalp, a hímzőtalp vagy az overlock és a patchwork talp.
Tűtípusok
- Univerzális/Standard – univerzális és leggyakrabban használt tűk. Alkalmasak rugalmatlan könnyebb anyagokhoz (pl. pamut), és általában a varrógép csomagolásában találhatók.
- Jersey és golyós tűk – kerek hegyük van, amely nem szakítja el a kötöttáru öltéseit, és könnyen áthalad a kötött anyagon anélkül, hogy elszakítaná azt. Alkalmasak rugalmas anyagokhoz, mezekhez, tréningruhákhoz és kötöttárukhoz.
- Stretch tűk – a közepesen kerek hegy megakadályozza a kötött anyag sérülését varrás közben. Alkalmasak nagyon rugalmas anyagokhoz, mezekhez és kötöttárukhoz, valamint fürdőruhákhoz.
- Farmertűk - erős és vastag anyagok, például farmer, overall vagy vászon varrására szolgálnak. Speciálisan edzettek, az éles hegyüknek köszönhetően könnyebben behatolnak az anyagba és nem hajlanak meg annyira.
- Bőrvarró tűk – kemény tűk kemény anyagokhoz, például bőrhöz. Az adott típustól függően vékonyabb és vastagabb bőr varrásához is alkalmasak.
- Hímzőtűk – hímzővarrógépekben való használatra készültek, ezért minden irányú igénybevételnek ellenállónak, kiváló minőségűnek és pontosnak kell lenniük.
- Tűk coverlockokhoz és overlockokhoz - speciális tűk, amelyeket kizárólag coverlockokhoz vagy overlockokhoz használnak.
- Quilting tűk – lehetővé teszik több réteg anyag könnyű varrását anélkül, hogy megsérülnének, tartósak és quilt varrógépekben használatosak.
Varrócérna típusai
- Pamut cérnák - pamut anyagok varrására alkalmasak, és különösen akkor hasznosak, ha varrás után festeni tervezed a kész darabot.
- Poliészter cérnák – könnyen áthatolnak az anyagon, általában fényesebbek és tartósabbak, mint a pamut cérnák. Ezért kiválóan alkalmasak varrógéppel, overlockkal és coverlockkal való varráshoz.
- Vászon cérnák – erősek és ellenállók, legtöbbjük zsinórhoz hasonlít. Például gombok felvarrására használják őket. Varrógépen történő varráshoz nem kifejezetten alkalmasak.
- Poliamid cérnák - a monofil szálak láthatatlan rejtett öltések varrására szolgálnak, mivel átlátszóak. Alkalmasak ékszerek varrására és díszítőelemek felvarrására is (flitterek, gyöngyök).
- Fémszínű cérnák – általában arany vagy ezüst színűek, és főként dekoratív varrásra, illetve hímzésre szolgálnak. A hímzőgépekben való használatukhoz speciális hímzőtű szükséges.
Varrási technikák és módszerek
A varrás alapvetően kézi és gépi varrásra osztható. A kézi varrás ideális kisebb javításokhoz, de akár ruhák szabásához vagy hímzéshez is. A gépi varrás hatékonyabb és lényegesen gyorsabb is, mint a kézi varrás. Éppen ezért elsősorban lakástextilek, ruházati cikkek, kiegészítők, sőt kárpitok gyártására használják.
A textíliák gyártása vagy javítása mellett, ahol egyenes vagy cikk-cakk öltést használnak, találkozhatsz a következő technikákkal is:
- Patchwork: a gyakran mintás szövetek különböző darabjai egyesítésére szolgál, hogy összevarrással egy nagy területet hozz létre egy új dizájnnal. Remekül használható a maradék (pamut) méterárú elhasználására, és különösen alkalmas paplan- és párnahuzatok, de akár ruhák készítésére is.
- Quilting: többrétegű dekoratív foltvarrási technika, ahol a felső réteg általában patchwork szövet, a középső réteg vatta vagy más hasonló töltet, az alsó réteg pedig mintás vagy egyszínű anyag. Ez mindkét oldalon érdekes mintát hoz létre. Lakástextilekhez és felsőruházathoz használják.
- Appliqué: különböző anyagok felvarrására szolgál a fő szövetre – csipke, foltok, egyéb szövetdarabok. Különböző textíliák készítésére és régebbi darabok felelevenítésére egyaránt alkalmas.
- Hímzés: ezzel a technikával az anyag különböző mintákkal, virágokkal stb. díszíthető, különböző színű szálak és öltések segítségével. Különösen népszerű kiakasztható műalkotások készítésére, de akár lakástextil- és ruhadísz késztésére vagy úgynevezett upcyclinghoz is.
Az öltések fajtái és felhasználásuk
Az egyenes öltés (huroköltés) sorba varrott egyszerű öltésekből áll. Nem elasztikus anyagok, például pamut, poliészter, szabadidő anyagok és mások egymáshoz rögzítésére szolgál. Használható textilvarráshoz (rövidebb öltések) és dekoratív varráshoz (hosszabb öltések). Az alapvető és leggyakrabban használt öltéstípusok közé tartozik
A három lépésből álló egyenes öltés két öltéssel előre és eggyel hátra van varrva, így egyenes, de rugalmas vonal jön létre. Használható kötöttáru varrására, de nehezen bontható ki.
A cikk-cakk vagy rugalmas öltés leggyakrabban szövetek széleinek letisztázására és ruhák foltozására (javítására) szolgál, de anyagdarabok és foltok felvarrására is használható. Alkalmas kötöttáru varrására is, mivel rugalmas - akárcsak a varrott anyagok.
A 3 lépéses cikk-cakk öltés, ahol egy sor három öltésből áll, és még rugalmasabb. Emiatt kiválóan alkalmas gumik összehúzására vagy zsugorodó anyagok rögzítésére. Rugalmas anyagokon egyenes öltés helyett használható ferde cikk-cakk öltés is. A sima cikk-cakk öltéshez képest jobb a rugalmassága, varráshoz ideális, mivel nem kifejezetten dekoratív.
Az egyenes cikk-cakk öltés a fenti két öltés kombinációja, és így egyesíti azok tulajdonságait. Alternatív megoldásként helyettesítheted a rugalmas öltést, ha az adott gép nem tud ilyet, és nem nyújtja annyira az anyagot.
Az overlock öltések részben helyettesítik a különálló overlock varrógép használatát. Egy ponton az anyagot egyenesre varrják, ugyanakkor a széle mentén ferde vagy cikk-cakk öltéssel levarrják és tisztázzák. Mindenképpen overlock láb használatát javasoljuk hozzá.
Ha azonban még nem ismered behatóbban a varrás világát, és gyakran varrsz, fontold meg egy külön overlock vagy coverlock vásárlását, amely megkönnyíti például a nyakkivágások és a ruhaszegélyek megmunkálását. A klasszikus varrógép speciális öltései sem helyettesíthetik őket teljesen.
A gomblyuk öltés természetesen gomblyuk varrására szolgál. A készülék a felhasználó segítségével (félautomatikusan) vagy teljesen magától (automatikusan) képes megvarrni a gomblyukat. Ha az adott varrógép nem rendelkezik ilyen öltessél, akkor helyettesíthető úgy, hogy a gomb nyílását (megfelelő méretű!) körbevarrod egy egyenes öltéssel, majd egy rövid és sűrű cikk-cakk öltéssel átvarrod, amelyet az első egyenes öltés fölé szokás varrni. Mindkét végén elég többször összevarrni, megtisztítani és lyukat vágni rá.
A gombok felvarrására szolgáló öltés maga rögzíti a gombokat az adott anyaghoz, amely különösen használható, ha sok gomb van az adott ruhadarabon vagy a textílián. Szükséges lehet az úgynevezett nyak rögzítése és meghúzására, hogy a gombokat szépen tartsa. Helyettesíthető cikk-cakk öltéssel a helyesen beállított öltéshossz mellett, csak meg kell mérni a lyukakat a gombon, majd tesztelni beállítás után, hogy jól illeszkedik-e a tű, vagy kézi varrással, ahol tűvel és cérnával varrjuk a gombot.
Egyes gépeken számos további hímzőöltés vagy más alternatíva, valamint a fent felsorolt különböző típusú öltések találhatók. Ezek az információk mindig megtalálhatók a gyártó utasításaiban, és általában közvetlenül a varrógép testén, a forgókapcsolón vagy a kijelzőn is.
Az anyagok, ollók, gombostűk és a kréták nélkülözhetetlenek
Lehetetlen bármilyen ruhát varrni méteráru nélkül. Tehát ha nem szeretnél ihletet meríteni A császár új ruhája című meséből... a felhasználástól és a tervezett projekttől függően sokféle pamutszövet, vászon, szatén vagy velúr, de akár tüll, műbőr, melegítő anyag vagy kötött anyag közül válogathatsz. A legtöbb anyagnak megtalálhatod a lehetséges felhasználási módjait, méreteit, tömegét, szövettípusát és anyagtulajdonságát, aminek köszönhetően könnyen tudsz majd közülük választani. És mi alapján fogsz varrni? Természetesen a szabásminták és könyvek alapján! A szabásmintákkal való munkát ezután megkönnyíti a szabásminta papír, ami úgy van kialakítva, hogy átvigye azokat a könyvből az anyagra anélkül, hogy az eredeti mintát tönkretenné.
Az anyagokon és a szabásmintákon kívül szükséged lesz még krétára és ceruzára, szappanra vagy textilfesték tollra a ruha egyes részeinek körvonalazására, valamint szabóollóra vagy körkésre az anyag pontos kivágásához. Egy hosszabb átlátszó vonalzó és a szabóméter elengedhetetlen a saját szabásminták készítésekor, a méretek beállításánál és az esetleges újraméréseknél. Az anyag egyes részeit gombostűkkel rögzítheted, hogy pontosan úgy varrhasd őket össze, ahogyan szeretnéd. Használhatsz biztosítótűket bizonyos munkákhoz (például gumik befűzéséhez). És ha véletlenül elrontasz egy-egy varratot, akkor egy varratbontóval felhasíthatod és már mehetsz is tovább.
Tipp: A szabóbaba vásárlása elsőre túlzásnak tűnhet, de ha ingeket, kabátokat, zakókat vagy ruhákat szeretnél varrni, sokkal könnyebb lesz vele dolgozni.