A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Városi kert urban jungle stílusban
Még ha városban is élsz, akkor sem kell automatikusan lemondanod a természetről, annak illatairól, színeiről. Elgémberedtek az ujjaid a billentyűzettől, és inkább belemerülnél a természetbe, összemaszatolnád magad egy kis illatos földdel, és minden nap figyelnéd, milyen meglepetés vár rád az ültetőládában? Ha a válaszod igen, igen, és igen, akkor imádni fogod az urban jungle életmódot! Varázsold otthonod városi dzsungellé. Sokkal könnyebb megvalósítani, mint gondolnád.
Egy kert az ablakban mindig csodás látvány!
Amikor mész hazafelé, és már a sarokról látod a virágba borult ablakot, ez nemcsak modern, hanem gyönyörű látvány is egyben. Ráadásul az elmúlt években világossá vált, hogy a természettel való harmóniában élni a városiak számára is nagyon fontos. A zöld növényzet lehetővé teszi az ember számára, hogy megszabaduljon a mindennapi gondoktól és a stressztől, visszatölti a szükséges energiát, és szó szerint segít abban, hogy ismét vehess egy tiszta, mély lélegzetet. Végül is a zöld a béke és a harmónia színe. Miért lenne tehát egy ablakpárkányod csak a por összegyűjtésére és a sokszor felesleges apróságok elrakására? Alakítsd ki a tökéletes minikerted az ablakon kívül és rajta.
Egy minikert az ablakban, ami örömmel és büszkeséggel tölt el
A szép virágok, az illatos és friss fűszernövények, illetve az ízletes házi zöldségek nem csak a kertek és a családi házak tulajdonosainak kiváltsága. Még egy panelházban, az ablakon kívül vagy az ablakpárkányon belül is képes lehetsz erre a varázslatra. Különféle, kevésbé igényes fűszernövényeket termeszthetsz az ablakpárkányon. Tégy egy próbát olyan jól bevált klasszikusokkal, mint a bazsalikom, a citromfű, a menta, a metélőhagyma, a petrezselyem vagy a kapor, amelyeket már nehezebb megtalálni a boltban. Ha lédús paradicsomba vagy uborkába szeretnél beleharapni, akkor sincs gond.
Az otthoni ablakkertészkedés alfája és omegája a virágcserép vagy virágláda helyes kiválasztása, amelynek nem csak a funkcióját kell betöltenie, hanem harmonizálnia is kell a környezettel és ki kell egészítenie az otthon összképét. A legalapvetőbb szabály, hogy a virágcserép vagy virágláda alja lyukas legyen, amivel könnyen megelőzhető a gyökerek rothadása. Ha a cserepeket még esőben is kint tartod, akkor mindig ellenőrizd, hogy a cserépalátét nincs-e tele vízzel.
Ahhoz, hogy a növényeid az ablakban virágozzanak, megfelelő talajra lesz szükségük. Ideális egy speciális táptalaj vásárlása kertészetben vagy szaküzletben, amely alkalmas zöldségek, gyümölcsök, fűszernövények vagy más növények termesztésére. Még mielőtt a növényeket vagy a magokat elültetnéd, keverd össze kis mennyiségű homokkal vagy polisztirol golyókkal, hogy a talaj levegősebb legyen.
De ha a szíved jobban dobog az illatokért és a vizuális élményért, mi sem egyszerűbb, mint az ablakot egyetlen színes virágágyássá varázsolni. Az ablakkertekben a leggyakoribb virágok közé tartozik a muskátli, a begónia, a csokrosinda, a hegyescsúcsú futóka, a nyílgyökér, az orchidea, a torma, a bromélia, a muskátli, a spárga és más fénykedvelő növények. A szobanövények és kültéri növények termesztése során ügyelj arra, hogy napközben mennyi napsütés éri a lakást, és ez alapján fontold meg a növényválasztást. Egyes virágok számára veszélyes lehet az ablak melletti hőmérsékletingadozás, és előfordulhat, hogy itt nem boldogulnak.
Melyik szobanövény fog boldogulni északon, délen, nyugaton vagy éppen keleten?
- A déli oldal egyértelműen elsősorban a pozsgásoknak, kaktuszoknak és a fügéknek kedvez. A déli oldalon a hibiszkusz, a muskátli, a leander és más fénykedvelő növények is hálásak lesznek.
- Az északi oldal leginkább a hidegkedvelő és úgynevezett szívós növények számára előnyös, amelyek nagyon alacsony vagy minimális fényigényűek. A páfrányok, a szobaliliom, a spárga vagy a hortenzia is jól virágzik itt.
- A nyugati oldal remek választás a legtöbb szobanövény számára, amelyek alacsonyabb fényigényűek és nincsenek rászorulva a napsugarakra. Ültess például begóniát, broméliát, kaméliát vagy szobahársot a nyugati fekvésű ablakokba.
- A keleti oldal korlátozott mennyiségű napfényt biztosít. Ezért célszerű a keleti oldalra olyan növényeket helyezni, amelyek fénykedvelőek, de nem tűrik a közvetlen napfényt. Itt ráadásul nem kell az igen gyakori öntözéssel foglalkozni. A régi ismerősök, mint a begóniák, a fuksziák és a páfrányok tökéletesek ide.
Tipp: A kaktuszok és a pozsgások kiváló választások az ablakpárkányra. Minimális gondozást igényelnek, de az öröm, amit egy nyíló kaktuszvirág okoz, felbecsülhetetlen.
A balkonkerted sokszínűségének csak a fantáziád szabhat határt
Van legalább egy kis balkonod otthon? Vond be a fantáziád, engedd, hogy inspiráljon a kerti kiegészítők gazdag világa, és láss munkához. Még az erkélyen is közelebb kerülhetsz a természethez, és bármit termeszthetsz, amire csak a szíved vagy az ízlelőbimbóid vágynak. Mit szólnál, ha beleharaphatnál egy friss bio paradicsomba, amit magad termesztettél az erkélyen? Ez egy olyan íz, amely arra késztet, hogy lehunyd a szemed, és semmi másra ne gondolj.
Az erkélyen való növénytermesztés előnye, hogy elegendő napfényhez és meleghez jutnak a növények. Ezért itt a klasszikus dísznövények, a paradicsom, a saláta vagy az is eper egyaránt jól érzik magukat. Ráadásul a modern kertészkedés is halad a korral, ezért nem meglepő, hogy lehetőség van az otthoni zöldség- és gyümölcstermesztéshez speciális fajták beszerzésére, amelyeket kifejezetten erkélyen való termesztésre nemesítenek.
Használj ki minden centimétert – még a levegőben is
Ami csak tud, szó szerint lógjon a levegőben. Felejtsd el a korlátozott teret. Tudtad, hogy számos növény létezik, amelyeket hidroponikus módszerrel is termeszthetsz az erkélykertben? Bár ez nagyon tudományosan hangzik, de ennek az ellenkezője az igaz – ez a talaj nélküli termesztés. Ezt megteheted felakasztható ültetőládákkal vagy virágcserepekkel.
Nagyon érdekes alternatívák még a japán kokedamák, vagyis elegáns mohagolyók, amelyek tökéletesek az erkély díszítésére. Praktikus megoldást nyújtanak az úgynevezett függőleges kertek is. Ezeket nagyon egyszerűen elkészítheted, ha megfelelő virágcserepeket és dobozokat szerelsz fel és akasztasz közvetlenül a falra. Lehetséges és kivitelezési szempontból is hatékony egy régi raklap használata, amelyet az erkély falára rögzíthetsz. Az egyes lécek közötti helyek tökéletes tárolóhelyeket teremtenek a virágok számára. A függőleges kertek, amelyeket a kertépítészet világában zöldfalnak neveznek, különösen a szmogszennyezett területeken keresett kiegészítők. Nagyon hatékonyan bontják le és szívják fel a környezetből származó szennyeződéseket és szmogot, valamint hozzájárulnak a levegő természetes párásításához.
Hogyan lehet nemcsak termeszteni, hanem termelni is az erkélyen?
Az ízletes paradicsom, az érett uborka és az egyéb vitaminbombák termesztésére is van lehetőség az erkélyen. De hogyan lehet úgy termelni, hogy valóban legyen mit leszüretelni a végén? Csak kövess néhány alapvető szabályt.
- Ha a zöldségtermesztés mellett döntesz, beleértve a gyökérzöldségeket is, fontold meg, hogy mélyebb és tágasabb ültetőládákat vásárolj. Ügyelj a biztonságra már az elejétől fogva, és biztosítsd a zöldségeidnek a lehető legnagyobb kényelmet könnyű talaj formájában. A retek, a koktélparadicsom vagy a sárgarépa jól megterem benne.
- Figyelj a kártevőkre. Igaz, hogy az otthoni környezetben nagyobb biztonságban lesznek a terményeid és a növényeid, mint például a kertben, de a kártevők sosem alszanak.
Szabadulj meg a növényi kártevőktől
- Öntözz rendszeresen, és ne felejtsd el, hogy a növények öntözési igényei idővel változnak. Csírázás során gyakoribb öntözésre van szükség. Az erkélyen történő termelés során sokan megfeledkeznek a felesleges víz elvezetésének szükségességéről, ami a magvak rothadását vagy penészesedést okozhat, amivel aztán nagyon nehéz megküzdeni. Sok esetben az önöntöző virágcserepek vagy lefolyólyukkal ellátott ültetőládák az ideális választás.
- Még az erkélyen is fel kell venned a harcot a gyomokkal, amelyek a meleg és párás helyeken nőnek. A gyökerek körüli területet kellően meg kell lazítani, és ha szükséges, műtrágyázni kell.
- Ha olcsón, gyorsan és tartósan szeretnél zöldellő balkonkertet, válassz évelő és többször vagy folyamatosan termő növényeket.
- A sláger, ami soha nem megy ki a divatból, a fűszernövények, amik nagyon jól érzik az erkélyen. Többnyire könnyen termeszthetők, és nem igényelnek sok helyet. A szombati házi húsleves és az erkélyen termő friss fűszernövények élvezete pedig valódi kulináris élmény az ínyencek számára.
Tetőkert? Természetesen!
Az iroda- és lakóépületeken megoldást jelent a tetőkertek kialakítása arra, hogy a természetet, a zöldet és az egészségesebb környezet egy darabját elhozd a természetet perifériára szorító sűrűn beépített városokba. Ennek köszönhetően a növényzet már nem olyan ritka, és nemcsak a hétvégi kirándulásokon érhető el.
A zöldtetők kizárólag pozitív tulajdonságai már régóta ismertek. Előnyük nem csak a szemet gyönyörködtető és nyugtató zöld szín, a kellemes természetes hangulat vagy a virágillat, hanem praktikus oldaluk is van. A zöldtetős kertek kiváló hő- és hangszigetelők is, amivel bármilyen csúnya garázst, fészert vagy kertes házat feljavíthatsz – tökéletesen egyensúlyban tartják a hőmérsékletet. Ugyanakkor már Salamon király uralkodása óta ismerték a tetőkertek minden előnyét az ókori Ninivében, amit a régészeti feltárások is megerősítettek.
Minden tetőkert alapja a minőségi vízszigetelés, amihez védő geotextíliát kell lefektetni. Ha úgy döntesz, hogy egy kertet építesz a tetőn, amit szeretnél időnként körbejárni, akkor olyan megerősített felületeket is kell építened, amelyek lehetővé teszik az emberek mozgását, és csak ezután fektesd le a vízelvezető réteget, amely biztosítja a felesleges víz elvezetését. Csak az utolsó réteg áll speciális táptalajból zöldtetők és növényzet számára. Válaszd a lehető legkönnyebb és legjobb légáteresztésű talajt. Ebben az esetben jó segítség lehet az ásványi zeolit, amely nagyon könnyű, és nagyobb nedvszívó képességet adhat a talajnak.
Milyen típusú tetőkertek léteznek?
A zöldtetők kitűnően kompatibilisek a környezetükkel, és mindenféle ötlet megvalósítható velük. Két alapvető fajtára oszthatók:
- Intenzív zöldtetők, amelyek anyagilag és művelési szempontból is viszonylag igényes területhez tartoznak. Az intenzív zöldtetőket jellemzően évelő növényekkel, fűvel, hagymás, egynyári növényekkel, cserjékkel, fákkal és kisebb fákkal telepítik.
- Az extenzív zöldtetők ezzel szemben olcsóbb és sokkal kevésbé igényes megoldást jelentenek, mivel az ide szánt növényzet csak minimális gondozást igényel. Az ültethető fajok száma korlátozott, és elsősorban pozsgásokra, évelő növényekre, kevésbé igényes fűszernövényekre és ellenálló mohákra összpontosul.
Eredeti és funkcionális dekoráció: mini üvegház a lakásban
A mini üvegház vagy az üvegbe zárt kert ideális megoldás azok számára, akiknek nincs kertjük, de mégis szeretnének egy kis üde zöld felületet az otthonukba. Semmi sem egyszerűbb, mint egy tenyérnyi kert otthon, például a nappaliban. A legegyszerűbb módja egy mini üvegház vásárlása felszereléssel. Van erre azonban egy kreatív módszer is - saját zöld mini üvegház készítése.
Bármilyen típusú is legyen a mini üvegház, olyan helyre helyezd, ahol elegendő napfényt kap, de kerüld a közvetlen napfényt.
Nincs más dolgod, mint beszerezni egy dekoratív és egyben funkcionális befőttesüveget a saját ízlésed szerint (de talán még egy uborkás is megteszi), vagy nyugodtan választhatsz egy akváriumot vagy terráriumot is alapul. Belül agyaggranulátumra, ültetésre alkalmas táptalajra, tetszés szerinti díszkövekre és apró növényekre lesz szükséged.
A mini üvegházba olyan növényeket célszerű elhelyezni, amelyek lassan növekszenek és jól tűrik a párás környezetet. Az ok nagyon praktikus. A mini üvegház létrehozása némi időt és pénzt igényel, ezért szeretnéd egy ideig élvezni a kapott hatást. Ha gyorsan növő növényeket választasz az üvegházba, hamarosan az átültetésükkel is foglalkoznod kell majd. Ekkor nehezebb lesz kezelni őket, nehogy megsérüljenek, eltörjenek stb.
Teríts el agyaggranulátumokat az üvegedény aljára, szórj rá vékony rétegben egy kevés táptalajt, és ültesd el a növényeket, amelyeket a nedvesség megtartása érdekében szintén körbe kell szórni apró kavicsokkal.
Otthoni növénytermesztéshez mini fóliasátrakat, melegágyakat, keltetőtálcákat is célszerű használni. A keltetőtálcákat nemcsak zöldségek, hanem díszvirágok csoportos termesztésére is használják. Különösen ideálisak azon növényekhez, amelyeknek hosszú a mag csírázási ideje, és esetleg speciálisabb hő-, öntözés- vagy fényigényük van. Ezekben a kicsi és praktikus keltetőtálcákban a palánták gondozása maximálisan hatékony és minimális igénybevételt jelent. Miután a keltetőtálca betöltötte funkcióját és a növényeket külön cserépbe lehet ültetni, ismételten használható.
Otthoni használatra is hasonló funkciót látnak el az úgynevezett melegágyak, amelyeknek köszönhetően a lehető legjobb hőviszonyokat biztosíthatod a palánták növekedéséhez. Az otthoni melegágyak használata nagyon hatékony, olcsó és meglehetősen könnyű módszer, különösen az elültetett magvak lehető leghatékonyabb kicsírázása érdekében.
A kertészkedés igazi szerelmeseinek nem hiányozhat egy mini fóliasátor otthonról. Ez nem csak egy terasz vagy egy tágasabb erkély kellemes kiegészítője lehet, hanem egyben hatékony segítőtárs is a magvak kicsíráztatásához és a növények klónozásához. Miután a magok kicsíráztak és a kívánt méretűre nőttek, ültesd át őket, hogy még több örömöt szerezhessenek neked.
Általánosságban elmondható, hogy az üvegben vagy mini üvegházban nevelt növények és növényzet gondozása gyakran nem olyan körülményes, mint az ablakba vagy az erkélyre helyezett növényeké. Ennek oka az, hogy homokot, kavicsot vagy speciális kiegészítőket használnak az üvegedények alján, amelyek önmagukban is nagyszerű nedvességcsapdák. A mini üvegházakban lévő növényeket ezért nem kell annyiszor és olyan gyakran öntözni. Nagyon gyakran elegendő a virágokat vízpermetezővel lefújni. Időnként érdemes szemrevételezéssel ellenőrizni a növényeket, és levágni vagy kihúzni az elhalt hajtásokat.
A közösségi kertekben nem csak finom zöldségek, hanem jobb szomszédi kapcsolatok is teremnek
A közösségi kertek az elmúlt évek slágerei voltak, és ma már nem az a helyzet, hogy csak a nagyvárosiak éheznek a természet ilyen jellegű darabjaira. Mit is kell érteni ezen kifejezés alatt? A közösségi kertek többnyire kisebb kertek a városban, amelyeket egy bizonyos csoport/közösség kezel és gondoz. Megjelenésükben, funkciójukban és rendeltetésükben nagyon változatosak. Állhatnak egy vagy több virágágyásból, parkosított szomszédos udvarokból, egy szezonos pop up kertekből vagy lehetnek akár nagyobb kertek is, amely nem csak a növénytermesztés szerelmeseinek, hanem a közeli szomszédoknak is képesek élelmiszert termelni.
Hogyan válhatsz egy közösségi kert részévé?
Ha szeretnél egy közösségi kert részévé válni, ahol megművelhetsz egy darab földet, akkor két lehetőséged van.
- Nézz körül a környezetedben. Figyeld meg, hogy működik-e már valahol egy közösségi kert, milyen kapacitással rendelkezik, és mit tehetsz, hogy a részese legyél. A legtöbb közösségi kert a választott felügyelőjével való baráti megegyezés elvén működik. Figyelembe véve, hogy a közösségi kertek többsége a hűségre, a barátságos és vendégszerető szemléletre épül, amelynek célja nemcsak a föld megmunkálása, hanem a közvetlen környékről érkezők összegyűjtése is, igyekeznek az érdeklődőket befogadni.
- Indíts egy saját közösségi kertet, vagy találj helyet néhány magasított ágyásnak egy csomó lelkes szomszéddal együtt. Egyáltalán nem bonyolult. Elsősorban a megfelelő helyet kell kiválasztani, ahol reális közösségi kertet létesíteni. Ezután fordulj a közvetlen tulajdonoshoz, a legtöbb esetben a városhoz vagy egy adott városrészhez, ami hozzájárulna egy zöldfelület kialakításához. A helynek könnyen megközelíthetőnek kell lennie, és víznek is kell lennie a telken, ami kulcsfontosságú minden növény termesztésében, és az áram is jól jöhet. Ha sikerült helyet biztosítani, akkor rátérhetsz magára a szervezésre, amely magában foglalja a közös bankszámla létrehozását, az elnökválasztást és az egyéb feladatok felosztását. Az is jó, ha a közösségi kert működtetésére megpróbálunk támogatást szerezni, ami fedezné az induló beruházást. Az utolsó, és sokszor a legnehezebb dolog a környék érdeklődésének felkeltése és az újonnan kialakított közösségi kert zavartalan működésének biztosítása, amit mások veled együtt gondoznak és művelnek.
Miért jók a közösségi és az ehető kertek a városoknak?
A közösségi kertek egy kis zöldet visznek a nagy és kisebb városok gyakran betondzsungel szerű megjelenésébe, új életet és a béke oázisait hozva létre a köztereken. Másodlagos haszna a város számára a tény, hogy ez a legtöbb esetben egyáltalán nem üríti le a városkasszát, mivel maguk a lakosok kezelik és finanszírozzák az újonnan kialakított zöld parkokat, kerteket. A közösségi kertek bizonyítottan mérséklik az éghajlatváltozás hatásait, például a jobb biodiverzitás formájában.
Az ember akkor érzi jól magát, ha a természet egy darabkájában kipihenheti magát a nagyvárosi nyüzsgéstől. Emellett érdemes megjegyezni, hogy a közösségi kertek lehetővé teszik a helyi komposztálás javítását. Így nem csak a klasszikus kerti növényzet, hanem a háztartásokból származó közönséges biohulladék is komposztálható, amely a mindennapi élet során viszonylag nagy mennyiségben halmozódik fel. Ez is az egyik lehetséges út a fenntarthatóság és az önellátás felé.
Tipp: Ha termelsz valamit, például egy kis ágyáson, jobb mindenre felkészülni, mert bármi megtörténhet. Ezért, írd fel a következőket: öntözőkanna, kerti kesztyű, doboz, virágcserép, minőségi magok, növénytámasz, vizeshordók és minden, amit csak el tudsz képzelni.